soniashnyk

Циліндрично-паралелепіпедна кормозаготівля

/ Механізація АПК / П'ятниця, 13 травня 2011 08:44

Антон СМІРНОВ, «АС»

Час швидкоплинний. Здається, лише вчора з полів зійшли сніги, а вже незабаром, не встигнеш й оком моргнути, прийде пора заготовляти сіно. Добре усвідомлюючи це, поспішаємо заздалегідь ознайомити читачів з існуючими на сьогодні пропозиціями ринку машин, які є основними у технологічному ланцюгу заготівлі, -- прес-підбирачами.
Невдалі спроби
Основне призначення прес-підбирача -- заготівля сіна, сінажу або соломи. Як відомо, існують два типи пресування: у рулони та тюки. Особливість останніх полягає у компактності зберігання та зручності транспортування. Для заготівлі сінажу прес-підбирач може бути обладнаний ріжучим інструментом, тобто маса підбирається, ріжеться, пресується та обмочується плівкою. У цьому допомагає спеціальна машина для обмотування, яка дозволяє зберегти корисні речовини та зменшити втрати. Більш просунуті прес-підбирачі навіть здатні вносити консервант для гарантування високої якості корму.
Так склалося, що з власним виробництвом прес-підбирачів в Україні, перепрошую за тавтологію, не склалося. Були спроби організувати їх збирання у Бердянську та Київській області, але, кажуть, через проблеми з якістю призупинили. Останнім хто «брався за гуж» була київська компанія «Укравтозапчастини», яка на базі власного тракторного заводу планувала організувати випуск прес-підбирачів за ліцензією білоруського «Бобруйськагромашу», та не зійшлися у ціні. Економічне обґрунтування дало різницю лише у 5% на користь машинокомплекту, який ще потрібно доукомплектовувати, порівняно з готовим виробом оригінального виробництва. Отже, нічого іншого не залишається як сподіватися на розробки іноземних спеців, окрім білорусів, яких вважатимемо майже своїми. З них і розпочнемо.
 
Сусідська біла заздрість
Одне з найбільших на теренах СНД підприємств-виробників сільськогосподарської техніки ВАТ «Бобруйськагромаш» випускає як рулонні, так і тюкові прес-підбирачі. Моделі ПРФ-110, 145, 180 з постійною камерою пресування призначені для підбирання валків сіна, соломи, пресування їх у рулони та обв’язування шпагатом. Закрита пресувальна камера сприяє невисоким втратам кормів. Ширина захвату залежно від моделі становить 1,65-1,8 м, діаметр рулону -- 1,1-1,8 м, необхідна потужність трактору 0,9-1,4 к.с.
У порівнянні з моделями ПРФ багатоцільовий рулонний прес-підбирач ПРМ-150 оснащений розширеним механізмом підбирання зі зменшеним діаметром та відстанню між зубцями, що дозволяє підбирати дрібні фракції трав, соломи, економлячи на зайвих втратах корму. Машина має більшу пропускну здатність, рівномірно подає масу та здійснює ефективне попереднє пресування за рахунок роторного набивача, який встановлений між підбирачем та пресувальною камерою.
Комбінований механізм пресування складається з вальців у передній камері та ланцюгово-планчастого транспортера у задній. Усі процеси роботи прес-підбирача контролюються системою автоматизованого контролю, управління якою здійснюється з кабіни трактора за допомогою спеціального електронного блоку управління. Ширина захвату прес-підбирача становить 1,9 м, агрегатується з трактором тягового класу 1,4. Для пресування «врожаю» у прямокутні паралелепіпеди застосовується тюковий прес-підбирач ПТ-165. На відміну від рулонного, тюковий дозволяє регулювати щільність та має менші габарити, що раціонально при транспортуванні, легко при завантаженні-розвантаженні, компактно при зберіганні та зручно при наступному використанні заготівлі за прямим призначенням. Ширина захвату прес-підбирача становить 1,65 м. Агрегатується із трактором тягового класу 1,4.
 
Світові «ноу-хау»
Інші з представлених в Україні моделей прес-підбирачів виготовляються на заводах визнаних у світі виробників сільськогосподарської техніки, таких як Challenger, John Deere, Pottinger, Claas, Sipma, Deutz-Fahr тощо. Зупинимося окремо на деяких, розглянувши їх досягнення та технічні особливості.
Прес-підбирачі Challenger 15 років представлені на аграрному ринку України. Є тюкові та рулонні. Модель SB з камерою пресування 356х457 мм призначена для формування невеликих тюків рівномірної щільності та стабільної форми зі змінною довжиною від 305 до 1320 мм. Для її агрегатування достатньо трактора потужністю 40 к.с. На заготівлі великих тюків спеціалізується модель LB, яка, зі слів виробника, має одну з найкращих у галузі запатентовану систему подвійного вузлов’язувача, ходову частину з можливістю амортизації та підрулювання.
Контроль та моніторинг роботи машини здійснюється за допомогою монітора GTA CONSOLE I. На виході машина залежно від розмірів пресувальної камери видає тюки з габаритами: 800х800 мм, 1200х700 мм, 1200х875 мм та 1280х1200 мм при довжині до 2700 мм. Для переміщення прес-підбирача потрібен трактор потужністю 110-150 к.с. Останнім у родині Challenger є рулонний прес-підбирач RB 452 із шириною захвату 1,2 м та змінним діаметром рулону від 762 до 1500 мм. Агрегатується з трактором потужністю 50 к.с.. Гарантійні зобов’язання на всю продукцію Challenger перед клієнтом обмежуються одним роком. У разі технічних негараздів або потреби у плановому сервісному втручанні ви можете звернутися до офіційного дилера в Україні -- компанії АМАКО. Центри з технічного обслуговування знаходяться у всіх регіонах України.
Шість широких тришарових пасів, що надійно покривають майже весь рулон, перешкоджаючи втратам матеріалу, очисний шнек для їх (пасів) чистоти і зчеплення, система подачі шпагату Easy Feed, ексклюзивна сітка CoverEdge для захисту від вологи та пристрій закриття нижнього щитка камери -- всі ці розумні ноу-хау стосуються прес-підбирачів JohnDeere.
Рулонний прес-підбирач MaxiCut 25 здатний підбирати силосну масу, подрібнену до 40 мм, та солому з довжиною стебла до 140 мм, а система постійного потоку тюкового прес-підбирача забезпечує рівне та якісне формування тюків, здійснюючи перевірку та контроль матеріалу з моменту його підбирання із землі й до тих пір, поки він не знову не опиниться на землі у вигляді тюка. В Україну прес-підбирачі завозяться з 2003 року, а на відносно невисокі показники продажу впливає ціна, але ж причиною цьому є преміум-статус бренду.
Австрійська марка Poettinger понад 135 років розроблює та виготовляє техніку для сільського господарства. Вдалося їм досягти певних успіхів і в кормозаготівлі. Рулонні прес-підбирачі Rollprofi у Poettinger характеризують як універсальні машини, створені для тривалої експлуатації у важких умовах. Їх «фішкою» є комбінована система, що враховує найкращі особливості змінних та постійних камер. Фронтальна частина з валами, а внутрішня -- з ланцюговою передачею формують щільні тюки навіть у випадку дуже сухого матеріалу. Завдяки закритій задній частині втрати матеріалу мінімальні.
Тривалій експлуатації сприяє автоматичне змащення центральною системою приводних ланцюгів після відкриття задньої кришки, що заощаджує час на сервісні заходи. Ріжучий блок SuperCut із крупногабаритним дворядним ротором із 14 ножами V-образної форми забезпечує якісну нарізку та рівномірне спресовування. Залежно від рівня вологості чи сухості матеріалу, а також умов експлуатації можна обирати окремий режим налаштувань. Управління обмотування сіткою здійснюється через пульт, на якому можна задати й такий параметр як кількість обертів сіткою від 1 до 5. 
Інновації у прес-підбирачах Claas намагаються втілити у кожній деталі. Оснащені принципово новими привідними компонентами Heavy Duty (HD) для роботи в складних умовах та при великих навантаженнях, ріжучий ротор із 25 ножами зі сталі подвійного загартовування, всі процеси відбуваються чітко та вчасно. За подрібнення матеріалу на фрагменти довжиною 44 мм з частотою різання 1300 зрізів на хвилину відповідає система RotoCut. Днище машини рулонного прес-підбирача керується з машини та може розширюватись вперед, що відкидає можливість забивання матеріалом. Якщо прес все-таки забився, то натисненням однієї кнопки робота ножів зупиняється, площа днища збільшується, а ротор на повній потужності проштовхує масу до камери пресування, після чого днище повертає початкові розміри та ножі починають працювати далі. Система максимального пресування MPS гарантує тугі рулони зі щільною серцевиною, а гідравлічна система MPS Plus зменшує споживану потужність.
Обв’язування також автоматизоване та здійснюється з кабіни відповідно до обраного режиму налаштувань. Наприклад, для обмотування рулону у шість шарів плівки потрібно 23 секунди, а у випадку з сухою масою, коли достатньо чотирьох шарів, достатньо 17 секунд. Для однорідності потоку та швидкої обробки матеріалу призначається система Power Feeding System, встановлена у тюкових прес-підбирачах. Вона постачає кормову масу на ротор, який приймає, прискорює та спрямовує її на захоплюючий ротор. Останнє покоління системи Fun Cut оснащується ріжучими лопатками з 49 ножами з частотою нарізання понад 35 тис. рухів.
Продукція польської Sipma доволі непогано продається в Україні завдяки розумному поєднанню показників ціни та якості. Наші сусіди здійснюють випуск рулонних прес-підбирачів зі змінною та постійною камерами, а також тюкових «заготовлювачів». Модель Z-599 призначається для збирання соломи, сіна та зеленої трави на силос, формуючи рулони діаметром від 0,8 до 1,8 м. Машина оснащується бортовим комп’ютером, який «моніторить» процес пресування, контролює правильність роботи окремих елементів та автоматично вмикає режим обв’язування. Діаметр рулону та ступінь пресування, завдяки зміні місць прикладання тиску, можливі у трьох варіантах. До простих та дешевих варіантів прес-підбирачів у Sipma відносять серію Classic (Z-279), оснащену ланцюговою камерою згортання з гідравлічною блокадою для забезпечення оптимальної маси рулону для сіна та соломи.
Більш дорогою є серія прес-підбирачів Farma (Z-276) зі збільшеною камерою згортання та великими рулонами у підсумку, тому на відміну від серії Farma II (Z-279, Z-569) їх не рекомендують для силосування. На тюкуванні у Sipma спеціалізується прес високого ступеня пресування моделі Kostka з довжиною брикетів від 0,3 до 1,3 м.
За ліцензією Deutz-Fahrвиготовляє прес-підбирачі Unia group. Тюкова модель високого ступеня тиску вже багато років продається в Україні, її загальний продаж перетнув 800 одиниць. Машина з продуктивністю 30 т/год. має стійку до вібрації конструкцію та потрійний захист робочих органів від перевантажень, оснащується німецькими в’яжучими апаратами Rasspe. Лінійка рулонних прес-підбирачів складається з моделей: з ланцюговою камерою, які є найдешевшими та продуктивними водночас, видаючи «на гора» до 60 рулонів на годину; з ланцюгово-валковою камерою, що однаково непогано почуваються на будь-яких масах матеріалу; з економічною валковою камерою, забезпечуючи найбільшу щільність; та з пасовою камерою із рівномірною щільністю по всьому об’єму рулону. На всіх машинах, за винятком ланцюгових, встановлений спеціальний ротор для плавної подачі маси та система змащення. До однієї з переваг варто віднести систему в’язання подвійним шпагатом, що економить удвічі час на цю операцію.
 
Мрії та надії
Процес вибору прес-підбирача -- справа складна та водночас приємна. Адже на ринку багато цікавих пропозицій. Техніка постійно вдосконалюється, з’являються нові опції, спрямовані на зменшення витрат та підвищення продуктивності. Вводяться різноманітні системи контролю якості та здійснення моніторингу кожної стадії підготовки заготівельного матеріалу. Не забувають виробники і про зручність та легкість управління. Всі процеси максимально автоматизуються, зводиться до мінімуму людський вплив на роботу машини. Перелік «дифірамб» можна не припиняти, захоплюючись досягненнями імпортної техніки. Але, погодьтеся, все ж таки хочеться сподіватися, що, можливо з часом, в когось в Україні таки виникне ідея відобразити найкращі розробки світових виробників у вітчизняних прес-підбирачах, яка з часом перетвориться у масове виробництво.
Loaded JSON is emptySorry, no video's found. Please check your config (^_^)!
 23 лютого 2020
На підтримку аграріїв у державному бюджеті закладено 4 млрд грн.
На підтримку аграріїв у державному бюджеті закладено 4 млрд грн.
23 лютого 2020
 23 лютого 2020
На ринку білокачанної капусти в Україні на даний момент переважає позитивний ціновий тренд. Про це свідчать дані щоденного моніторингу проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти”.
На ринку білокачанної капусти в Україні на даний момент переважає позитивний ціновий тренд. Про це свідчать дані щоденного моніторингу проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти”.
23 лютого 2020
 21 лютого 2020
Щочетверга, починаючи з 27 лютого, в регіонах будуть проходити виїзні семінари Держгеокадастру в ОТГ, стосовно питань, пов’язаних з земельними відносинами в рамках земельної реформи.
Щочетверга, починаючи з 27 лютого, в регіонах будуть проходити виїзні семінари Держгеокадастру в ОТГ, стосовно питань, пов’язаних з земельними відносинами в рамках земельної реформи.
21 лютого 2020
 21 лютого 2020
Будь-які обмеження на продаж землі призведуть до зменшення попиту на неї і, відповідно, знизять її вартість в Україні.
Будь-які обмеження на продаж землі призведуть до зменшення попиту на неї і, відповідно, знизять її вартість в Україні.
21 лютого 2020
 21 лютого 2020
З 2021 року Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства планує ввести нові напрямки держпідтримки аграріїв – агрострахування і підтримку переробки сільськогосподарської продукції.
З 2021 року Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства планує ввести нові напрямки держпідтримки аграріїв – агрострахування і підтримку переробки сільськогосподарської продукції.
21 лютого 2020
 21 лютого 2020
На першому етапі експерименту із запровадження приватної тяги, «Укрзалізниця» обмежиться доступом на колії загального призначення тепловозів приватних вантажоперевізників. Появу на магістралях приватних електровозів можна буде обговорювати не раніше, ніж через кілька років.
На першому етапі експерименту із запровадження приватної тяги, «Укрзалізниця» обмежиться доступом на колії загального призначення тепловозів приватних вантажоперевізників. Появу на магістралях приватних електровозів можна буде обговорювати не раніше, ніж через кілька років.
21 лютого 2020

Please publish modules in offcanvas position.