Економ-сівалка для сидератів

/ Механізація АПК / Четвер, 19 травня 2011 12:24

Олесь КОСАРЧУК, «АС»

Шведська сівалка-модуль BioDrill робить посів сидератів та ріпаку дешевим. Якість посіву при цьому витримується у кращих європейських традиціях.
1) Основне завдання шведської сівалки-модуля Vaderstad BioDrill -- здешевити посів, зокрема сидеральних та інших дрібнонасіннєвих культур.
2) Вартість BioDrill становить близько 14,8 тис. євро.
3) BioDrill агрегатується з культиваторами Vaderstad Carrier, TopDown і Cultus. Утворена посівна комбінація здатна сіяти прямо по стерні.
4) Реальна робоча швидкість посівної комбінації BioDrill + Carrier -- 16-18 км/год.
Як правило, цих чотирьох факторів достатньо, аби аграрії щонайменше звернули увагу на мобільний шведський посівний агрегат, який зараз набуває популярності в Україні.
Скориставшись запрошенням компанії Vaderstad спільно з фермерським господарством «Віктор» (5 тис. га; Попаснянський район Луганської області), ми поїхали на крайній схід України, щоб оцінити нову технологію посіву дрібнонасіннєвих культур сівалкою-модулем BioDrill та культиватором Carrier.
Шведську техніку в ФГ «Віктор» придбали влітку 2010 року. За осінь дисковим культиватором Carrier 8.2 обробили 5 тис. га, а посівна комбінація Carrier 8.2 + BioDrill 360 дебютувала в посіві 82 га озимого ріпаку (18% загального посіву ріпаку в господарстві). Сіяли 15 серпня, «в абсолютно суху землю», посіву передувала культивація пожнивних решток соняшнику агрегатом Carrier та внесення 100 кг/га нітроамофоски (16:16:16).

Нова технологія, перший досвід та перша економія
-- Загалом мої враження позитивні. Звичайно, як і в кожного агрегата, у сівалки є свої особливості... Але звикаєш до неї швидко, -- говорить керівник господарства Віктор ШПИТАЛЕНКО.
Сьогоднішній стан посівів ріпаку Віктора Шпиталенка задовольняє. Ми на власні очі переконалися, що попри невелику довжину стебел колір посівів виявився рівномірно зеленим, а густота рослин становила в межах 35-40 стебел на м. кв.
-- Як тільки спаде волога та можна буде зайти в поле, проведемо кореневе підживлення аміачною селітрою із розрахунку 150 кг/га. Тоді наш ріпак швидко піде в ріст, -- ділиться планами головний агроном господарства Олександр ГОРШУНОВ.
Основний козир пробного посіву озимого ріпаку «Вікторівні» вбачають в економії на одному передпосівному проході грунтообробного агрегата. «Після збирання врожаю ми провокуємо ріст бур’янів, проводячи першу культивацію агрегатом Carrier. Далі, при посіві ріпаку традиційним способом, ще раз пускаємо культиватор, за яким вже йдуть трактор із сівалкою. Сівалка BioDrill суміщена з культиватором Carrier, тому посів здійснюємо одночасно з другою культивацією», -- розповідає пан Шпиталенко.
Отже, восени 2010 року економія дизпалива в господарстві становила щонайменше 8 л/га (7 грн/л ? 82 га = 4592 грн). Додамо збережені кошти на заробітній платі, амортизаційні відрахування на дорогу сівалку і трактор -- разом утвориться вагома сума. Врахуймо вивільнення трактора та тої ж таки сівалки, що в гарячу (а на сході України -- гарячу в прямому сенсі) осінню пору дуже доречно. Також врахуймо й те, що посів «біодріллю» можна здійснювати вже під час першого проходу культиватором Carrier по стерні. Шпиталенко такого прийому поки не використовує, але цей козир у нього завжди прозапас.
Під урожай 2012 року, за умов добрих цьогорічних показників ріпаку, «Вікторівні» мають намір посіяти BioDrill'ем «практично весь ріпак» на планових 650 га.

Універсальний модуль
Окрім культиватора Carrier, сівалка-модуль BioDrill може встановлюватися на культиватори TopDown і Cultus та прикочувальний пристрій Rollex. Також BioDrill сумісна з сівалкою Vaderstad Rapid, де може бути використана як допоміжна сівалка для паралельного підсіву другої культури (наприклад, в основний бункер Rapid'а засипаємо ячмінь, а в бункер BioDrill -- еспарцет).
Зовні проста та зрозуміла, але зсередини інженери Vaderstad впровадили в BioDrill провідні електронні технології, зокрема, керувати сівалкою можна на ходу з кабіни трактора через пульт управління. Дисплей пульту повідомляє про площу посіву, швидкість обертів вентилятора, дані про оберти висівного апарата та інші характеристики робочого процесу. Гнучка та точна норма висіву, від 1 до 560 кг/га, регулюється також через пульт.
Принцип посіву BioDrill схожий на розпилення. З висівної катушки потік насіння підхоплюється потоком повітря від вентилятора, проходить по насіннєпроводах та рівномірно розсіюється крізь спеціальні пластини-розсівачі, які під тиском виштовхують насіння у щойно розпушений дисками грунт. Прикочуючі колеса з тиском 800 кг м на метр ширини захвату надійно вдавлюють насіння у землю. Глибина посіву задається глибиною обробітку грунту дисками.
Висівна катушка BioDrill універсальна, нею можна сіяти широкий спектр культур. Об'єм бункера сівалки становить 360 л.
Після посіву BioDrill нескладно демонтувати та за допомогою спеціального допоміжного пристрою для транспортування і силами 2-3 осіб можна доставити до сховища. Компактні розміри сівалки не вимагають багато місця.

Хто вже сіє «біодрилем»?
Незважаючи на певну новизну технології посіву сівалкою-модулем BioDrill, на сході України одразу кілька господарств торують шлях до економного посіву. Покупці культиватора Carrier та сівалки BioDrill -- це господарства, які в умовах критичної нестачі вологи та постійної втрати гумусу шукають спосіб ефективного збагачення своїх полів поживними речовинами. ФГ «Віктор», АФ «Привілля», ФГ «Брати Єлісеєви», ТОВ «Перспектива» -- ці та інші господарства налаштовані перейти від внесення мінеральних добрив (які в умовах постійної посухи все одно не діють як треба) до використання сидеральних культур.

9 переваг Carrier
Одним із носіїв сівалки BioDrill є культиватор Carrier, яким працюють у ФГ «Віктор». Шлях до вибору Carrier 8.2 керівництвом господарства був довгим та обережним: ринок пропонує дуже широкий спектр найрізноманітніших грунтообробних агрегатів. Врешті, вирішальними аргументами на користь Carrier'а виступили такі докази.
1. Висока робоча швидкість, що реально становить 16-18 км/год. (для Carrier шириною захвату 5 м достатньо трактора 180-220 к.с., для Carrier 8.2 -- трактор 300-350 к.с.). В одному господарстві СФГ «Айдар-Овоч» (Луганська обл.) 8-метровим «Каріером» за добу (22-23 год.) при глибині обробітку 6-7 см обробляють 170 га.
Диск
2. Особлива пірамідовидна форма. При зношенні диски не втрачають функціональності, однаково добре подрібнюючи рештки і після 10 тис. га.
3. Відсутність грудок при обробітку як вологого, так і сухого грунту -- це теж завдяки пірамідовидній формі диска.
4. Невелика відстань між дисками -- 12,5 см. Як наслідок -- добре подрібнення рослинних решток та їх рівномірне перемішування із розпушеним грунтом.
5. Порівняно невеликий діаметр диска -- 45 см. Це дозволяє дискам вкласти всю якість роботи саме у неглибокий шар грунту (0-10 см).
Підшипник
6. Закритий, не потребує обслуговування. У разі пошкодження легко змінюється.
7. Підшипник на котку обладнаний гумовою втулкою-амортизатором, що гасить удари під час культивації. Імовірність пошкодження підшипника значно зменшується.
Амортизація
8. Для кожного диска є індивідуальна амортизаційна стійка, котра оснащена гумовим амортизатором (фірмовий патент-винахід Vaderstad). Під дією сили удару об випадковий камінь диск перестрибує перешкоду (висота підйому стійки -- до 12,5 см). Інші диски при цьому продовжують культивацію. Як результат, Carrier точно копіює рельєф.
9. Каток вагою 800 кг на метр ширини захвату надійно прикочує розпушений грунт, а також спричиняє тиск у 125-130 кг на кожен диск.

Сервісне обслуговування
І Carrier, і BioDrill характеризуються, в першу чергу, простотою конструкції та тривалим, безвідмовним терміном роботи.
-- Деякі аграрії інколи жартома нарікають, що так нецікаво, коли нічого не псується. Люди звикли, що під час посівної обов’язково щось має вийти з ладу, -- з відтінком гумору говорить Валерій РІЗНИК, сервісний інженер компанії Vaderstad.
Якщо раніші моделі Carrier’a мали вузьке місце -- вісь котка, для техобслуговування якого було потрібно громіздке спецобладнання, то наразі для планового ТО вісі достатньо двох гайкових ключів.
За три роки роботи в одному з господарств Криму на сівалку BioDrill не мали жодних нарікань. «Дуже проста конструкція, нема чому ламатися», -- говорить пан Різник. У BioDrill удосконалення торкнулися висівної котушки, котра тепер виконана не з пластмаси, а зі щільної гуми, що унеможливлює її пошкодження твердими іншорідними тілами.

За даними сервісної служби Vaderstad, протягом трьох років експлуатації різними господарствами шести агрегатів Carrier + BioDrill трапився лише один прецедент, що потребував втручання сервісної служби. В решті випадків -- робота без упину, щогодинна економія та вихід на якісно нові, вологозберігаючі та екологічні рівні землеробства.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 серпня 2020
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 7 серпня 2020 року, Україна експортувала 3,2 млн тонн зернових культур, що на 1,2 млн тонн менше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 7 серпня 2020 року, Україна експортувала 3,2 млн тонн зернових культур, що на 1,2 млн тонн менше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
На фермі «Лісовий равлик» у с. Терентіївка Полтавського району вирощують близько 10 тонн равликів. Більшу частину продають на експорт, іншу планують переробити і реалізувати в Україні.
На фермі «Лісовий равлик» у с. Терентіївка Полтавського району вирощують близько 10 тонн равликів. Більшу частину продають на експорт, іншу планують переробити і реалізувати в Україні.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
Що необхідно озимим зерновим культурам на початкових етапах росту? Підвищити енергію проростання, забезпечити необхідними елементами живлення, покращити ріст і розвиток кореневої системи, а також підвищити стійкість до перепадів температур та накопичити максимальну кількість цукрів для оптимальної перезимівлі. Досягнути всього цього можливо, запевняють фахівці компанії «UKRAVIT», якщо правильно підібрати необхідні продукти.
Що необхідно озимим зерновим культурам на початкових етапах росту? Підвищити енергію проростання, забезпечити необхідними елементами живлення, покращити ріст і розвиток кореневої системи, а також підвищити стійкість до перепадів температур та накопичити максимальну кількість цукрів для оптимальної перезимівлі. Досягнути всього цього можливо, ...
10 серпня 2020
 07 серпня 2020
Станом на 6 серпня 2020 року, українські сільгоспвиробники вже зібрали близько 33 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 8,5 млн га (56% до прогнозу).
Станом на 6 серпня 2020 року, українські сільгоспвиробники вже зібрали близько 33 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 8,5 млн га (56% до прогнозу).
07 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.