«Снайпер» на колесах

/ Механізація АПК / Четвер, 02 червня 2011 17:48

Ігор ПАВЛЮК, «АС»

Господарству, що обробляє тисячі гектарів землі, варто звернути увагу на продуктивні та точні самохідні обприскувачі.

Не посієш - не пожнеш. До цього логічно буде додати ще й вислів «не обприскаєш - не пожнеш». Легіони шкідників та невмирущий букет хвороб щосезону атакують посіви культурних рослин, і жодне сільгосппідприємство, спрямоване на добрий результат, складно уявити без обприскувальної техніки, яка, до речі, не лише труїть, але й годує, постачаючи вашим «підопічним» корисні добрива.

Однак ці роботи важливо робити у визначені періоди розвитку рослин та комах. Інша проблема - отрутохімікати та добрива недешеві, і розсипати їх обабіч поля не вельми розумно. Та й куди подінешся від бажання заощадити на пальному та обслуговуванні техніки. Тут нам, мабуть, варто звернути увагу на самохідні обприскувачі як реальний спосіб розв’язання згаданого вузла.

Обприскувачі заведено розділяти на два основні типи - польові та спеціальні. Останні використуваються у садах та виноградниках, тобто там, де рух машини дещо обмежений і необхідна дуже тонка робота. Польові ж, своєю чергою, розподіляються на наземні та авіаційні.

 

Нині авіаційні обприскувачі використувуються не надто широко, що пояснюється більшими витратами та «вбивчою неточністю» їх застосування. Залишаються польові агрегати: вентиляторні та штангові. Різниця між ними полягає у можливості використання речовин для обробітку та особливості обприскування.

 

Вентиляторні спеціалізуються на фунгіцидах, для викиду яких точність не обов’язкова. Для гербіцидів попадання дуже важливе, що забезпечується їх розпиленням по всій довжині штанги. Якраз до штангових і належать самохідні обприскувачі.

 

Самохідні агрегати, передусім, покликані захищати посіви зернових, буряків та технічних культур, хоча загалом їх спектр використання може бути ширшим. Дедалі більше господарств у всьому світі та в Україні віддають перевагу їм навіть за наявності традиційних причіпних чи навісних обприскувачів. Чому так? Назвемо лише три основних фактори, аби переконатися у вищих можливостях цієї техніки:

 

1. Швидкість

Слід вчасно обробити посівні площі. Якщо у вас всього пару сотень гектарів, то, звичайно, справу можна вирішити, причепивши бочку за трактором. Але якщо агроформування має у своєму обробітку кілька тисяч гектарів, то самохідний обприскувач стане справжнім порятунком - швидкість його роботи вдвічі-втричі вища. Ви гарантовано встигаєте провести обприскування та внести добрива.

 

2. Точність

Кілька форсункотримачів дають змогу розподіляти вихід робочої рідини надзвичайно залежно від потреби, атмосферних умов тощо. Це, по-перше, забезпечує можливість спрямувати отрутохімікати чи добрива у потрібне місце, а по-друге - заощадити їх витрату. За відсутності вітру та наявності високої температури повітря є сенс проводити обприскування із найвужчої форсунки. Економія робочої рідини може сягнути 100%, тобто півбака.


3. Автономність

На те він і самохідний - такий оприскувач не потребує трактора, тобто додаткової одиниці техніки. Відповідно, менша витрата паливо-мастильних матеріалів та економія на технічному обслуговуванні. А це гроші! А ще автоматична заправка водою, що дозволяє зменшити кількість обслуговуючого персоналу та звільнити додаткові робочі руки.


4. Продуктивність

Самохідний обприскувач здатен протягом дня обробити до 1000 га, водночас як звичний показник причіпного - 100 га. Коментарі зайві.


5. Вплив на грунт

Конструкція самохідного обприскувача передбачає кращу маневреність в умовах складного рельєфу, аніж у причіпного, а також мінімальну шкоду для верхнього шару грунту.ВИРОБНИКИ


Редбол

Двигун потужністю 275 к.с. Штанга - 28 м. Місткість баку - 4540 л.

 

-      Чотириколісне шасі

-      Ширина колії регулюється гідравлічно

-      Високий кліренс та активна пневматична підвіска

-      Автоматичний контроль роботи двигуна та гідротрансмісії

-      Комфортабельна кабіна, зручне регульоване крісло, кондиціонер


РОСА

Дещо незвичайний варіант. Білоруський самохідний обприскувач/розкидач/всюдихід,- так його охарактеризували самі виробники, або ж агротехнічний комплекс. Продуктивність обприскувача становить 30 га на годину. Робоча швидкість - 18-27 км/год. Довжина штанги - 20 м. Місткість баку - 750-1200 л. Ширина колії - 2,15 м.


-      До складу комплексу входить власне обприскувач, розкидач добрив та енергозасіб УЕСМ «Роса»

-      Основною метою розробників було досягнення мінімізації тиску шин на грунт, що дало змогу продовжити період річної зайнятості та знизити залежність проведення робіт від погодних умов

-      Орієнтація машини на полі відбувається за допомогою супутникової системи GPS

-      Забезпечено рівномірне розкидання добрив незалежно від швидкості руху, що особливо важливо за умов складного рельєфу

-      Шини виготовлені за зразком коліс на снігоходах

 

Dammann

Пропонуються три моделі - DT 500, DT 2000 H таDT 2600 Г ЗА. Вони доволі різні, наприклад, перша - спільна розробка з безумовним брендом MersedesBenz, створена на базі всюдихода. Двигуни мають потужність від 205 до 260 к.с. Максимальна швидкість - до 50 км/год.


-      Опція переміщення колії варіюється від 1800 до 2000 (2250) мм

-      Надзвичайно потужний механічний привід - сила тяги зберігається за найскладніших умов

-      Рівномірний привід на обидві осі забезпечує «м’яку» їзду без пробуксовок та пошкоджень рослин

-      Вбудована гальмівна система та фаркоп дають змогу рухатися із причепом

-      Брудозахисні крила

-      Широкий вибір можливостей для ручного управління

 

Nitro

Пропонується три моделі. Обсяг баку коливається у межах від 3030 до 5300. Потужність двигуна - від 225 до 275 к.с. Довжина штанги - від 18,2 до 37,5 м.

 

-       Широкий вибір коліс, що дозволяє варіювати при виборі завдань для роботи з різними сільськогосподарськими культурами й міжряддями залежно від типу грунту та атмосферних умов

-       Додаткові форсунки за колісними щитами, що доводить покриття площі, що обприскується до максимуму

-       Ширина колії передніх і задніх коліс змінюється гідравлічно незалежно одна від одної

-       Штанга знаходиться попереду машини. Це дає змогу спостерігати за процесом обприскування з кабіни, зменшує ймовірність поломки штанги та дозволяє якомога ретельніше обробити рослини

-       Повний привід коліс


JohnDeere

Пропонуються чотири моделі - 4630, 4730, 4830 та 4930. Номінальна потужність двигуна варіює від 165 до 325 к.с. Довжина штанги - від 18 до 36,5 м. Ширина колії, залежно від моделі, становить 1,83-4,06 м. Робоча швидкість - до 32 км/год. Продуктивність - від 24 до 49 га/год.

 - Широкий спектр використання: залежно від типу культур, стадії росту тощо

 - Високий кліренс

 - Амортизаційні пристрої дозволяють забезпечити більш плавне рушення, підтримку стріли обприскувача на одному рівні

 - Комфортні кабіна та крісло оператора

 - Краплинні насадки, які дуже точно розпилюють робочу суміш

 - Можливе розпилення на стовбури дерев та під листя

 - Не розкидає сухих добрив


Berthoud

Ця французька компанія спеціалізується винятково на виготовленні обприскувачів. Раніше випускала самохідні обприскувачі Boxer, наразі пропонується найновіша розробка - BerthoudRaptor. Існує три моделі - 3240, 4240, 5240. Довжина штанги становить 24-42 м. Потужність двигуна - від 180 до 244 к.с. Обсяг баку - від 3200 до 5200 л +5%. Робоча швидкість - 16 і 22 км/год. Ширина колії коливається у межах від 1,8 до 2,75 м.

 

 - Колектор із нержавіючої сталі з еластичним антивібраційним патрубком

-       Підсилена штангова трапеція

-       Плавний хід

-       Комфортна кабіна (клімат-контроль, система вентиляції із вугільним фільтром, радіо, підігрів кабіни)

-       Простота в обслуговуванні

-       Аварійні гальма на кожному колесі

-       Висока продуктивність


Challenger

Пропонується широка лінійка моделей. Швидкість обприскування становить до 40 км/год. Двигун Caterpillar, різні зручні розміри штанги.

 

 - Пневматична підвіска з газонаповненими амортизаторами на обох мостах, що дає змогу забезпечити плавний хід агрегата і, відповідно, комфортну роботу оператора

 - Машина надзвичайно стійка: завдяки перехресному приводу «Х» підтримується рівномірне розподілення потоку на чотири гідроприводи коліс - у разі, якщо одне з них втрачає контакт із поверхнею землі, в інших є тягове зусилля

 - Підвищений захист штанги, що серед усього іншого подовжує термін її експлуатації

 - Назвичайно висока продуктивність - до 1,5 тис. га на добу


IBIS

 

Пропонуються дві моделі - IBIS 3500Pта ИБИС-МАИС-2200. Максимальна швидкість сягає 36 км/год. Довжина штанги - до 24 м.

 

 - Гідростатична трансмісія 4х4

-       Комфортна кабіна з чудовим оглядом

-       Плавна зміна швидкості

-       Кліренс висотою 1,5 м

-       Маятниковий механізм стабілізації штанги дозволяє утримувати її в потрібному положенні незалежно від коливання рельєфу

-       Приготування пестицидного розчину відбувається за допомогою преміксера, що зводить до мінімуму прямий контакт із пестицидамиВаш обприскувач

Перед придбанням самохідного обприскувача варто врахувати наведені нижче нюанси, аби потім не нарікати з класичним «якби ж то знаття...».


Чи потрібен він вашому господарству?

Самохідний обприскувач окупить себе лише в тому разі, коли застосовуватиметься на площі, відповідній до його потужності. В іншому разі вигідніше користуватися іншим агрегатом. Загалом градація економічної доцільності виглядає таким чином:

 - господарствам площею до 1000 га краще використовувати навісний оприскувач

 - від 1000 до 5000 га ефективним буде застосування причіпного агрегату

 - від 10000 га - однозначно самохідний оприскувач, особливо якщо значні площі займають такі культури як кукурудза, соняшник та цукрові буряки.


Де ви його обслуговуватимете?

Придбати сучасний самохідний обприскувач означає стати власником складної, а іноді примхливої технічної одиниці. Тому основну увагу зверніть на можливість його фахового обслуговування, навіть планова заміна витратних запчастин, проведена, так би мовити, в домашніх умовах, може означати вихід з ладу цілого агрегату.


Зважайте на контурність полів

Для роботи обприскувача зі штангою довжиною понад 24 м необхідна відповідна площа поля, аби агрегату було де розвернутися і буквальному, і в переносному розумінні. У цьому разі рекомендуємо застосовувати машину з такими параметрами на полях площею від 50 га.

Важливим є урахування кратності довжини штанги із міжряддям культури, яка висівається.


Висота кліренса

Навісні та причіпні обприскувачі в своїй роботі обмежені кліренсом трактора, внаслідок чого виникають пошкодження рослин у колії та знижується швидкість обробітку, особливо на площах з високорослими культурами. Натомість «самоходи» можуть мати кліренс висотою до 1,8 м, знівелювавши вищезгадані негативні чинники.


Агрегат не повинен простоювати

Поліфункціональність сучасних обприскувачів дає змогу проводити роботи протягом цілого сезону, фактично «від снігу і до снігу». Придбали його - розробіть комплекс завдань, які він виконуватиме і в квітні, і в липні, і в листопаді. Не викидайте грошей на вітер!


Дотримуйтесь вимог ТО

Агрегат не можна з поля загнати в ангар та залишити там до весни. Планова заміна фільтрів, тосолу, очищення ємності від залишків робочої рідини - обов’язкова вимога нормальної роботи машини.


Зверніть увагу на кількість форсунок

Високопродуктивний обприскувач повинен бути оснащеним принаймні трьома комплектами форсунок. Чим більше, тим краще для варіювання робіт.


ДОВІДКА «АС»


Обприскувачі

 

Навісні

Чіпляються на триточкову підвіску трактора. Мають невеликий обсяг бака - від 600 до 1000 л та неширокий робочий захват - до 18 м. Серед переваг можна виділити хіба що низьку ціну та простоту у роботі з ними, що аж ніяк не компенсує низьку продуктивність.


Причіпні

Обсяг бака для робочої рідини становить від 2 до 4 тис. л. Довжина штанги може коливатися від 24 до 36м і більше.


Самохідні

Зазвичай обсяг бака варіює від 3 до 6 тис. л. Довжина штанги - аналогічно до причіпних.

svidome

 29 червня 2022
За оцінками аналітиків Oil World, Україна за останні декілька тижнів активізувала експорт соняшнику та інших сільгоспкультур, перевищивши очікування аналітиків.
За оцінками аналітиків Oil World, Україна за останні декілька тижнів активізувала експорт соняшнику та інших сільгоспкультур, перевищивши очікування аналітиків.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 29 червня з початку 2021/22 МР (1 липня), Україна експортувала 70,7 тис. тонн борошна, з яких 1,8 тис. тонн було відвантажено в червні.
Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 29 червня з початку 2021/22 МР (1 липня), Україна експортувала 70,7 тис. тонн борошна, з яких 1,8 тис. тонн було відвантажено в червні.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів.
Міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Через тимчасову окупацію деяких міст, блокування українських портів, порушення логістики та брак фінансових ресурсів посівна кампанія під урожай 2023 року може відбутися тільки на 60% від запланованих площ.
Через тимчасову окупацію деяких міст, блокування українських портів, порушення логістики та брак фінансових ресурсів посівна кампанія під урожай 2023 року може відбутися тільки на 60% від запланованих площ.
29 червня 2022
 28 червня 2022
російські окупанти обстріляли ракетами Миколаїв та розбомбили термінал зернотрейдингової корпорації Viterra.
російські окупанти обстріляли ракетами Миколаїв та розбомбили термінал зернотрейдингової корпорації Viterra.
28 червня 2022
 28 червня 2022
З початку повномасштабного вторгнення росії по червень 2022 року ціни на свинину в Україні зросли в середньому на 25%. Так, якщо у лютому ціна складала 40-47 грн/кг свинини, то у червні 59-60 грн/кг.
З початку повномасштабного вторгнення росії по червень 2022 року ціни на свинину в Україні зросли в середньому на 25%. Так, якщо у лютому ціна складала 40-47 грн/кг свинини, то у червні 59-60 грн/кг.
28 червня 2022

Please publish modules in offcanvas position.