soniashnyk

RIELA- якісне очищення зерна гарантуємо

/ Механізація АПК / Вівторок, 04 жовтня 2011 14:28

Період збирання урожаю є напруженим та відповідальним етапом в процесі виробництва зернових культур. Однак найголовніше завдання, яке стоїть перед всіма сільськогосподарськими підприємствами у післяжнивний період, - зберегти вирощене.

 

Визначальним у процесі зберігання є очищення, адже ступінь засміченості зерна визначає в подальшому його термін зберігання, якісні показники, ціну продажу і отриманий дохід. На зберігання привозять зернову масу, яка містить в собі різні органічні (ціле зерно інших культур, бур’янів, пошкоджені зерна, шматочки стебел, листя, луски, насіння культурних рослин, особливу фракцію складає шкідлива домішка: спориш, головешка, насіння отруйних рослин) і мінеральні домішки (пил, пісок, галька).

altСтупінь засміченості урожаю в кожного господарства є різним і залежить від багатьох факторів: застосування органічних добрив, засобів захисту рослин для боротьби з бур’янами, використання підготовленого очищеного насіння, методи обробки землі та тривалість використання посівних площ…

Таким чином кожному господарству потрібна своя схема очистки. Останню визначають відповідно до завдання, яке стоїть перед господарством: наприклад, підготовка товарного зерна.

Як і будь-яке інше насіння, зерно пшениці при взаємодії з робочими органами машин та механізмів піддається різноманітним механічним діям: стискуванню, зрушенню, тертю, ударам. Таким чином зерна пшениці отримують в десятки разів більше мікропошкодження, ніж макропошкоджень. Для твердих сортів пшениці найбільш типовеим є розколювання, тоді як для м'яких здебільшого притаманні деформації, вм'ятини.

Засміченість зернової маси визначають як під час збирання врожаю та надходження її на токи для встановлення технології очищення, так і після первинного очищення з метою підготовки партій зерна для реалізації та вторинного - при очищенні насіннєвого матеріалу.

 

Для післязбиральної очистки урожаю можна використовувати двохетапну технологію:

  • під час першого етапу (період збирання і завантаження токів) здійснюються операції необхідні для тимчасового зберігання врожаю, тобто попереднє очищення зерна від сміттєвих домішок і первинне часткове очищення (первинна очистка зерна - відбір грубого сміття, легких фракцій, пилу).

  • під час другого етапу (післязбиральний період) - доведення зерна і насіння до відповідних кондицій.

Слід зазначити, що для свіжозібраного насіння з підвищеним вмістом вологості допускається використання потужності очисної машини тільки на 60-80 %.

altВ основному, очисні машини використовуються для приготування товарного зерна і посівного матеріалу. Приготуванням посівного матеріалу займаються спеціалізовані господарства (підприємства) і використовують цілий ряд різноманітних складних очисних машин, які на кожному окремому етапі відбирають зерно за певними якісними характеристиками. Це складний процес і в ньому зайнято не більше 5% всіх сільськогосподарських виробників країни. Тому наразі ми не будемо зосереджуватись на цій темі.

Натомість доведення товарного зерна до базисних кондицій проходить у всіх господарствах, що займаються рослинництвом, і ця тема є для них актуальна.

Здебільшого, у сільськогосподарських підприємствах використовують очисні машини двох видів - решетні та барабанні. Останні, у свою чергу, поділяються на горизонтальні та вертикальні.

Решетні машини добре працюють на сухому зерні (для приготування насіннєвого матеріалу, а також зерна, яке приходить з поля сухим), тоді як вертикальні барабанні очисні машини з легкістю справляються з «мокрим» та липким матеріалом.

Через конструктивні особливості, площа решітної поверхні очисних машин з горизонтальними ситами, використовується лише на 30%. Зерноочисні машини, які використовують відцентрову силу інерції, мають показники питомої продуктивності в декілька раз вищі, ніж гравітаційні. Існує думка, що відбувається посилене травмування зерна в очисних машинах такого типу, однак на основі практичного дослідження доведено, що це помилкове твердження.

На прикладі очисної машини Prof-Seed, німецької торгової марки RIELA, пропонуємо розглянути принцип дії барабанної вертикальної зерноочисної машини з використанням відцентрової сили:


alt


Зерноочисна машина складається з пневматичного ситового сепаратора та механічних сепараторів - барабанних сит. Конструкційні елементи виготовленні зі сталі та покриті спеціальною захисною фарбою.

Неочищене зерно подається в головку (1) і через розділювач (2) направляється до окремих очисних ситових барабанів (3), що складаються з внутрішнього (4) і зовнішнього (5) сит. Ситовий сепаратор обертається навколо осі машини, а барабани - навколо своєї осі. Відцентрова сила відкидає зерно у бік зовнішнього сита барабана, де відбувається розділення на фракції. Більші за розміром забруднення затримуються на внутрішніх ситах, а частково очищене зерно проходить наступну стадію очистки на зовнішніх ситах. Легкі та дрібні забруднення залишаються на стінках машини. Відокремлені фракції (щупле, бите зерно) збираються в кільцевих каналах (6) і виводяться з машини через вивантажувальні жолоби (7). Після чого очищений матеріал по каналах потрапляє у повітряний сепаратор AIR SEED, де легкі часточки та порох втягуються вентилятором (9) в циклон або в ємкість для забруднень, а чисте зерно подається на вихід (10).

Видалення сміття з отворів (7) відбувається в розташований під машиною бункер.

altВиділимо переваги використання очисних машин з барабанними вертикальними ситами:

Використання для сепарації вертикальних сит дозволяє до 70 % краще очищати зерно і знищувати цвіль, грибки, бактерії і пил, в порівнянні зі сепараторами, в яких застосовуються горизонтальні сита.

Економія місця:

Займають набагато меншу площу, в порівнянні з традиційними сепараторами подібних технологічних параметрів. Вихідні отвори легко повертаються - машину можна розвернути навколо центральної осі. При переході з очистки однієї культури на другу, зміні режиму очистки - ситові циліндри швидко змінюються і виймаються вертикально, що також не потребує додаткових площ навколо сепаратора.

Відсутність вібрації

Зерноочисна машина такого типу працює без вібрації, так як сепаратор використовує тільки обертальні рухи елементів, через що і мінімальні вимоги до фундаменту.

Не забруднює навколишнє середовище

Сепаратор виконаний в герметичному корпусі, може бути оснащений системою замкнутого циклу повітря, завдяки чому значна частина повітря використовуватиметься повторно і лише незначна частина повітря виходитиме в атмосферу. Таке рішення значно знижує ризик забруднення навколишнього середовища і не вимагає монтування дорогих систем аспірації. Можливе встановлення такої машини на відкритому повітрі без накриття.

Дозволяє чистити вологе зерно

Використання відцентрової сили дає високу продуктивність і ефективність, та дозволяє очищення олійних культур, вологого і «важкого» зерна.

Не потребує монтажу системи аспірації

В комплект очисної машини може входити аспіратор (з вбудованим вентилятором).

Самоочистка сит

Сита зерноочисної машини очищаються саморегульованими циліндричними щітками. Ротаційна робота сит забезпечує високу продуктивність і ефективність очищення.

Саморегулювальні циліндричні щітки ефективно очищають сита навіть у випадку мокрого та липкого матеріалу.

altЗнижується зараженість зерна

Поверхневе полірування зерна барабанними ситами зменшує вміст бактерій та грибків.

Простота в обслуговуванні:

Ситові барабани легко і швидко замінюються та майже не вимагають регулювання під час роботи.

Оскільки такі очисні машини призначені для попереднього і повторного очищення всіх видів зерна, бобових, олійних культур, кукурудзи на продовольчі, фуражні і насіннєві цілі, тому вони з успіхом використовуються переробниками зерна у всьому світі.


 

 06 квітня 2020
Цьогоріч в Україні заплановано засіяти на 40 тис. га більше площ під гречкою, що на 40% більше, ніж минулоріч і достатньо, щоб закрити питання дефіциту гречки у країні.
Цьогоріч в Україні заплановано засіяти на 40 тис. га більше площ під гречкою, що на 40% більше, ніж минулоріч і достатньо, щоб закрити питання дефіциту гречки у країні.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
За даними тижневого моніторингу закупівельних цін на свинину, за підсумками першого тижня квітня середньоринкова позначка послабилась на 6,8%, зупинившись на рівні 46,8 грн за кг. 
За даними тижневого моніторингу закупівельних цін на свинину, за підсумками першого тижня квітня середньоринкова позначка послабилась на 6,8%, зупинившись на рівні 46,8 грн за кг. 
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
У 2019/20 маркетинговому році, згідно з аналізом прогнозу FAO-AMIS, пропозиція зерна кукурудзи у світі зросте лише на 0,65%, а початкові запаси очікує скорочення на 2,13%.
У 2019/20 маркетинговому році, згідно з аналізом прогнозу FAO-AMIS, пропозиція зерна кукурудзи у світі зросте лише на 0,65%, а початкові запаси очікує скорочення на 2,13%.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Україна та Південна Корея мають намір посилити співпрацю в аграрному секторі, зокрема, збільшити товарообіг між країнами.
Україна та Південна Корея мають намір посилити співпрацю в аграрному секторі, зокрема, збільшити товарообіг між країнами.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
У березні індекс цін на продовольчі товари ФАО порівняно лютим знизився на 4,3% до 172,2 п. Динаміку цін наразі визначають не пропозиції, а попит на товари, зменшення якого погіршує економічні перспективи.
У березні індекс цін на продовольчі товари ФАО порівняно лютим знизився на 4,3% до 172,2 п. Динаміку цін наразі визначають не пропозиції, а попит на товари, зменшення якого погіршує економічні перспективи.
06 квітня 2020
 06 квітня 2020
Цього року озимі на полях відновили вегетацію достатньо рано – ще наприкінці лютого, відтак це рослини мають менший ризик зазнати весняної посухи.
Цього року озимі на полях відновили вегетацію достатньо рано – ще наприкінці лютого, відтак це рослини мають менший ризик зазнати весняної посухи.
06 квітня 2020

Please publish modules in offcanvas position.