Центровий «Імператор-3100»

/ Механізація АПК / Вівторок, 24 січня 2012 13:27

altІгор Петренко

Новітній обприскувач із Бразилії - країни, де підтримуються високі стандарти агротехніки - має унікальну поки що на ринку конструкцію штанг, добрі експлуатаційно-технічні якості й гарантовану сервісну підтримку.

 

Легка, дуже маневрена машина на високих колесах розводить убік кінцівки, набирає швидкість і немов злітає над землею у хмарині туманної вологи. Будь-який самохідний пристрій для зрошення у робочому стані виглядає наче літак у тумані. Але цей - найбільше: як крила кукурузника знаходяться приблизно посередині фюзеляжу, так і в «Імператора-3100» штанги розташовані по центру корпусу. Це єдина поки що в світі втілена «центрова» модифікація самохідного обприскувача. Бо зазвичай, як відомо, у решти моделей штанги кріпляться попереду або позаду кабіни й цистерни з рідиною.

В офісі Української овочевої компанії UVC у селі Любарцях, що на Київщині, на плазмовій панелі нам показують, як ця машина працює на кукурудзяному полі. Потім виходимо на подвір’я і бачимо лакований, новенький екземпляр. «Це і є останнє дітище інженерів компанії Stara, - каже Тихон Євтушенко, заступник директора UVC. - Ми будемо ввозити їх в Україну».

 

Неподалік від Ріо-де-Жанейро

Бразильський імператор Педру II уславився тим, що скасував у своїй країні рабство. У 1876 році монарх відвідав Київ. Побував на Подолі, на Лук'янівці, в Києво-Печерській лаврі, в університеті Святого Володимира. Згодом запросив українців у свої тоді ще малорозвинені краї піднімати там сільське господарство. У 1895 році в місто-порт Паранагуа приплили кораблі із 5000 українців. Довелося засукувати рукави й засіювати неозору Бразилію типово українськими культурами як гречка, та вчитися вирощувати щось тубільне як маїс.

Нині в Бразилії живе понад 400 000 етнічних українців, з них 70% традиційно зайняті в аграрному секторі. Українці-бізнесмени володіють крамницями, супермаркетами з назвами типу «Івашко», туристичними бюро («Дніпро Голд» та інші), радіостанцією «Забава». Читають двомовні газети (українською і португальською)  «Праця» і «Хлібороб».

Завдяки своїм кліматичним умовам бразильці можуть збирати врожаї з одного поля двічі в рік. Узимку в них найнижчі нічні температури - +3°С. Опади рясні й розподілені рівномірно протягом року.

Навантаження на сільськогосподарську техніку в Бразилії колосальні, відповідно вимоги до її надійності - підвищені. Тому ми із зацікавленням вивчаємо обприскувач «Імператор 3100», який із Бразилії прибув в Україну через Ганновер, де звернув на себе загальну увагу на технічному ярмарку. Не факт, що машину названо на честь імператора дона Педру II, та щось королівське у ній є.

«Агробізнесу Сьогодні» показує цю техніку Тихон Євтушенко, заступник директора Української овочевої компанії UVC. Він протягом 2011 року був у Бразилії двічі: на сільськогосподарській виставці та на заводі Stara. Там кермував «Імператором-3100» на тестовому полігоні. Ділиться враженнями про машину та її виробників.


altСімейний завод із традиціями

На паркінгу біля прохідної бразильського підприємства Stara щоранку шикуються однакові новенькі мотоцикли. Такий байк щомісяця дарують кращому працівникові - це приємніше, звісно ж, ніж портрет на Дошці пошани. Чималий штат інженерів і кваліфікованих робітників, приблизно 1500 чоловік, виготовляє на заводі Stara широку лінійку польової техніки - майже все, окрім комбайнів.

Ринок добрив і засобів захисту рослин у Бразилії - один з найбільших у світі. Отже, розпилювати доводиться багато всього. Щороку у сонячній державі продається 2000 обприскувачів, з них 600 виробляє саме компанія Stara.

Прості сільськогосподарські обприскувачі («на базі» коня, на якого чіпляють бурдюк з рідиною) у Бразилії відомі здавна. Нині ж прогресивні господарі мають можливість купувати найновіші розробки: машинобудівна галузь цієї латиноамериканської країни останні роки наполегливо враховувала потреби аграріїв - провідної верстви економіки.

Для компанії Stara виробництво сільськогосподарської техніки - сімейний бізнес. Підприємство розташовано в штаті Парана, де діє, до речі, українське консульство. До 2006 року цей завод належав компанії Amazone й зберіг кращі машинобудівні традиції уславленого попередника. Нині тут господар - голландка Сюзана Стаплброк, а топ-менеджером працює її чоловік пан Джилсон. Власниця Stara ставиться до своїх співробітників по-сімейному: відкрила для них їдальню, а для місцевої школи, де вчаться дітлахи заводчан, - спорткомплекс. На підприємстві є своя пожежна машина й дві карети швидкої допомоги. Такі вкраплення «родинного соціалізму» поєднуються із чітким капіталістичним менеджментом.

На заводі Stara побував також заступник директора UVC із технічних питань Олександр Антоненко. «У порівнянні навіть з європейськими заводами бразильський - найбільший з тих, які ми знаємо. Він повністю сертифікований за стандартами ІСО: 9002. На рік вони випускають до 600 обприскувачів різних моделей: причіпних, навісних, самохідних. Збут жвавий. На заводі використовують новітні технології - плазмову, лазерну й різку водою. Усі конструкції міцні й надійні. Гарантія на штанги дається 2 роки, на раму - 3. Рама виготовлена з надлегкого сплаву, який можна при ремонті зварювати звичайним напівавтоматом, та за міцністю й легкістю цей метал не поступається титану».

Будь-який різновид техніки Stara перед продажем проходить польові випробування на тестових полях. Всі вузли машини перевіряються під посиленим навантаженням. Якщо щось треба допрацювати, дотягти - екземпляр повертається на складальну лінію.


Ресурси стабільності руху

Обприскувати «Імператором» можна пшеницю, ячмінь, сою, ріпак, бобові - він підходить до різних культур. Але в Бразилії найнеобхіднішим є для вирощування популярної «цариці полів» обох Америк - кукурудзи. Тому у цього обприскувача високий дорожній просвіт - щоб не ушкоджувати стебла рослин навіть на останній стадії зростання.

Раніше, до «Імператора», Stara виготовляла самохідні обприскувачі моделей «Гладіатор» та «Геркулес» із традиційним заднім розташуванням штанг. Чим центрове краще? Якщо штанги позаду - водій гірше контролює ареал обприскування. Якщо спереду - тоді машина приймає «душ» препаратів чи не більший, ніж рослини, та ще й залишає за собою колію проїзду по внесеній у ґрунт рідині. А оригінальна і надійна «центрова» конструкція дозволяє уникнути цих недоліків. Ще при розташуванні штанг посередині корпусу удари, переїзди нерівностей, наїзди на перепони переносяться машиною легше, ніж при передньому або задньому розташуванні штанг.

«Я їздив на такій машині у Бразилії. Колеса тримаються ґрунту чіпко за рахунок стабілізації осей», - ділиться враженнями заступник директора  Української овочевої компанії UVC. Шасі «Імператора» витримують значний опір, мають підвищену стійкість на різноманітних типах ділянок, рух за будь-яких дорожніх перепон відбувається без зміни стабільного положення штанг. Завдяки чому це відбувається? «Імператор-3100» має запатентовану пантографічну маятникову систему стабілізації, яка зменшує до 75% вертикальних поштовхів і до 30% подовжніх рухів. На які б перешкоди не наїхав обприскувач будь-яким зі своїх коліс, розведені на максимальну відстань штанги все одно залишатимуться на одному рівні відносно землі.

Розсунути ж колеса у відповідності до міжрядь можна як вручну, так і автоматично з кабіни. Ширина колії безступінчасто варіюється у межах від 2,8 м до 3,5 м. Колеса змонтовані на пневматичній підвісці американської компанії GoodYear - тієї, котра оснащувала місячний модуль космічної місії «Аполло», що свідчить про надійність цього виробника. На кожній із пневмоподушок встановлено датчик навантажень, що дозволяє оцінювати й стабілізувати механічні зусилля на раму. Пневмопідвіска під час руху знижує динамічні навантаження й рівномірно розподіляє їх на опорні елементи, вона проста в конструкції й експлуатації, дозволяє водієві навіть на високій швидкості обприскувати точно і не відчувати шляхових незручностей.

alt«Імператор-3100» здатний рухатися полем досить стрімко: до 32 км/год. «Це маркетингова швидкість, - чесно уточнює Тихон Євтушенко. - Проте у разі, якщо машина набирає 32 км/год. чи більше, не ввімкнеться автопілот і система обприскування. Моя думка: не повинен обприскувач літати прудкіше, ніж 16 км/год. Адже є ще такий параметр, як концентрація розпилюваної речовини на гектар площі. При завеликих швидкостях обприскування ефективність внесення препаратів знижується».

Втім, іноді гаяти час справді ніколи. Тоді варто не пришвидшувати рух, а розтягати світловий день. Уможливлюючи роботу уночі, штанги обприскувача освітлюються галогеновими лампочками так, що кожну форсунку добре видно з кабіни.


Характеристики системи розприскування

«Імператор-3100» забезпечує регулювання норми внесення розчину від мінімальних 40 л/га й вище. Машина важить 8600 кг при порожній цистерні.

Бак (цистерна) для розчину має ємкість 3100 л, що відображено у самій назві «Імператор 3100», навіть з деяким запасом об’єму - для урахування піноутворення. Ємність ця зроблена з поліетилену з пристосуванням внутрішнього гасіння хвиль, щоб розчин був одноріднішим і не залишав осаду на дні. Змонтовано цистерну на амортизаційних втулках, що заважає поліетилену протиратися об раму - таке часто трапляється в альтернативних обприскувачах. Бак має датчик мінімального рівня розчину. Якщо рідина закінчується, пристрій дає сигнал на монітор ТОППЕР, і насос відключається.

Треба відзначити однаковий розподіл ваги машини: 50% на передню вісь і 50% на задню, незалежно від об'єму розчину у баках. Причому стійкість «Імператора» за будь-яких обставин залишається незмінною. Це плюс, якого позбавлені конкуренти з переднім або заднім розташуванням штанг: там по мірі випорожнення цистерни центр ваги машини переноситься наперед або назад. Положення штанг обприскування у центрі корпусу також відкриває чудовий огляд на них з кабіни і надає можливість постійного контролю за роботою усіх механізмів.

Підключення штанг гідравлічне, всі команди посилаються з крісла оператора. Є можливість працювати з висотою штанг, варіюючи їх положення від 0,7 до 2,2 м над землею.

Діючу речовина, яка розбризкується по полю, можна заливати в робочий бак кількома способами. Найефективніший, що скорочує час заправлення до 5-10 хв.- це коли в ємність заливають уже заздалегідь підготовлений розчин. На борту «Імператора» є невеликий агрегат-преміксер і в комплекті з ним мотопомпа: ними можна заправити бак розчину з будь-якого зовнішнього джерела.

Щоб уникнути подвійного обприскування, можна виключати полив на будь-якій ділянці штанг. Зазвичай це робить сам комп'ютер - на тих ділянках, де він знає, що поле оброблене.

На форсунках використовуються високошвидкісні клапани, що постійно підтримують робочий тиск. Машина також знає розрахунковий тиск і рахує кількість літрів, що залишилися у баку. На підставі цього робить висновок, чи правильно працюють форсунки. Якщо параметри їй не подобаються, дає операторові сигнал, що якась форсунка забита.


Механотроніка з ТОППЕРом

Цей обприскувач включає ще низку інноваційних рішень, розроблених у відповідь на зростаючі вимоги до продуктивності й точності землеобробітку. «Найважливіше: компанія Stara сама виробляє електроніку для своїх машин, а не адаптує чужу, - наголошує Тихін Євтушенко. - Їхній монітор ТОППЕР - універсальна одиниця «розуму». Бразильці викупили частину австралійської фірми «Комп’ютронікс» і мають власні «мізки» для потреб агротехніки».

ТОППЕР призначений для точного землеробства, він може використовуватися на розкидачі добрив чи сівалці, на ґрунтообробних агрегатах і обприскувачах. Має функції автопілотування, контролю рівня врожайності, варіативного посіву, параметрів обробки ґрунту. Його зручно знімати, переставляти на інші машини.

Коли підключити ТОППЕР до того або іншого агрегату, він працюватиме з будь-якою технікою - як компанії Stara, так і інших виробників. Комп’ютер сам завантажує необхідні параметри налаштування із запрограмованих заздалегідь. Скажімо, ТОППЕР відповідальний за істотне зменшення нестач або надлишків при аплікації засобів обприскування - при поворотах або на межах. Він також усуває помилки, які зазвичай спровоковані втомою чи браком уваги оператора-водія. Електроніка дає можливість пильнішого контролю за операціями, допомагає приймати рішення швидше й оперативніше, тому водій отримує більше часу, аби стежити за перешкодами на території обприскування й за функціональністю техніки.

«Імператор 3100» обладнаний відмінним контролером, що дозволяє контролювати проліт штанг, DGPS і автопілот. Інтелектуальна система «Імператора» забезпечує високий рівень точності обприскування на будь-яких полях - похилих, нерівних чи геометрично вибагливих і дозволяє заощаджувати хімікати, зменшуючи витрати на обприскування порівняно з іншими машинами до 12%.

За будь-якої несправності ТОППЕР (для ринків СНД він русифікований) видає на екрані підказки, у чому може бути проблема. Крім того, на кожній одиниці техніки Stara є датчики, які стежать за агрегатом: за станом двигуна, термінами проведення техоглядів тощо. Ще така дрібниця, дуже суттєва у польових умовах: електроніка компанії Stara змонтована на платах, які для захисту від пилу й вологи додатково покриті лаком.

 

alt   alt   alt


Дещо про зручності

Надійний двигун компанії MWM встановлений у задній частині обприскувача. Завдяки цьому він під час руху по полю не забивається, наприклад пилком ріпаку. Два спарених паливних баки по 280 л кожний забезпечують автономію у роботі - обприскувач може довго літати полем без дозаправки. Важливо, що цей мотор добре сприймає українське дизпаливо.

«Взагалі в машині чимало дотепних технічних рішень», - із задоволенням констатує пан Євтушенко. І як приклад, демонструє систему відключення подачі рідини в останній відтинок штанги обприскування. «Коли крайня секція штанги відкидається нагору, вона своєю вагою замикає цей кінцевик. Той закриває клапан і перериває роботу форсунки розприскування».

Відкидною драбинкою піднімаємося у кабіну із сонцезахисним склом. Вона має значну площу вікон (6,2 кв. м) для забезпечення кругового огляду. Джойстик управління обприскуванням для максимальної зручності оператора розташований поблизу крісла. Пневматична подушка сидіння водія істотно зменшує ефект ковзання. У кабіні прекрасна звукоізоляція, рівень шумів всього лише 76 децибел, є вбудований кондиціонер із вугільним фільтром.

Антивібраційне водійське сидіння фірми Grammer підлаштовується на індивідуальні антропологічні параметри кожного оператора. Таке крісло забезпечує протягом  робочої зміни, що триває в гарячу пору й по 15 годин, високий ступінь комфорту й збереження здоров'я людини. Поруч із кріслом - висувна «сидіння для приятеля». Й незайва повага до оператора - є вбудований програвач для компакт-дисків, а також додаткова електророзетка - можна підключити, наприклад, ноутбук.

 

alt   alt   alt


Легіонер для вищої ліги

У Бразилії вже працює 60 обприскувачів «Імператор-3100». Крім того, ця інноваційна машина випробувана у США й Австралії. Купили зразок і для Казахстану. Для нас це поки новинка. Компанія UVC привезла з Ганновера, де на виставці AGRITECHNICA-2011 уперше в Європі демонструвався «Імператор-3100», чимало контактів. Кілька агрофірм, яким доводиться обробляти великі земельні угіддя, вже цікавляться «центровим» обприскувачем. У повній комплектації «Імператор-3100» коштує $289 тис. Для порівняння: аналогічний за класом обприскувач "»Джон Дір» - $340 тис.

«Чим ще бразилець краще конкурентів? - відповідає пан Євтушенко на запитання «АС». - Наприклад, американська техніка важча приблизно на 40%: обприскувач «Джон Дір» важить 13 т, «Імператор» - 8,3 т за ідентичних характеристик».

Якщо порівняти швидкість розпилювання хімікатів, то й за цим параметром тактико-технічні дані «Імператора» (32 км/год.) перевищують багатьох конкурентів, навіть той-таки обприскувач «Джон Дір» працює, рухаючись до 30 км/год.

Для імпортної техніки важливим є післяпродажне обслуговування. Компанія Stara його гарантує. При заводі діє тренінг-центр для дилерів. Українська овочева компанія UVC знову направляє у Бразилію двох механіків. Вони придивляться там до «Імператора-3100» на складальному конвеєрі й на іспитових полігонах, щоб потім тут українським аграріям демонструвати його в дії, допомагати налаштовувати. «Ми не перший рік працюємо з обприскувачами, і знаємо, що й коли у них може відмовити. Стосовно клапанів, форсунок, видаткових матеріалів - вони в нас на складі є, й замовляємо ще», - зазначає заступник директора UVC.

Доправити замовлений «Імператор-3100» в Україну через океан - питання кількох тижнів. У наших портах (Одеса, Південний тощо) розмитнити техніку буває непросто. Тому вона поставлятиметься у Гамбург, а звідти контейнером по шосе - в Україну.

Отже, «Імператор-3100»  - унікальне поєднання вдалих технічних рішень, продуктивності обприскування, здатності працювати цілодобово. Бразильці, виявляється, вміють бути кращими й технічнішими не лише у футболі. Ну, а українці гравцям із Бразилії вже не дивуються - запрошують їх у вищу лігу.


Основні технічні параметри обприскувача «Імператор-3100»

alt

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 14 липня 2020
Цукровики з Хмельниччини вже запустили лінію фасування цукру власного виробництва в однокілограмову упаковку та дійшли до згоди з партнерською національною мережею роздрібних продажів про реалізацію цукру під торговельною маркою «A’SPIK».
Цукровики з Хмельниччини вже запустили лінію фасування цукру власного виробництва в однокілограмову упаковку та дійшли до згоди з партнерською національною мережею роздрібних продажів про реалізацію цукру під торговельною маркою «A’SPIK».
14 липня 2020
 14 липня 2020
Після оприлюднення звіту USDA, не зважаючи на очікування аналітиків, які прогнозували, що липневий баланс щодо сої буде нейтральним для ринку, ціни на сою впали на 2,3% навіть попри песимістичні цифри балансу.
Після оприлюднення звіту USDA, не зважаючи на очікування аналітиків, які прогнозували, що липневий баланс щодо сої буде нейтральним для ринку, ціни на сою впали на 2,3% навіть попри песимістичні цифри балансу.
14 липня 2020
 14 липня 2020
Верховна Рада України ухвалила в повторному першому читанні законопроєкт №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)».
Верховна Рада України ухвалила в повторному першому читанні законопроєкт №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)».
14 липня 2020
 14 липня 2020
В Україні знизилася оптова ціна на молоду картоплю нового врожаю на 5,73%. Подешевшала також і картопля минулого врожаю на 5,26%.
В Україні знизилася оптова ціна на молоду картоплю нового врожаю на 5,73%. Подешевшала також і картопля минулого врожаю на 5,26%.
14 липня 2020
 14 липня 2020
Рівень рентабельності виробництва насіння соняшнику за підсумками минулого року в усіх підприємствах склав 23,5 % і став найвищим серед усіх видів сільськогосподарської продукції.
Рівень рентабельності виробництва насіння соняшнику за підсумками минулого року в усіх підприємствах склав 23,5 % і став найвищим серед усіх видів сільськогосподарської продукції.
14 липня 2020
 14 липня 2020
За підсумками 2019/20 маркетингового року експорт ріпаку з України склав рекордні 2,89 млн тонн, що на 18% вище ніж минулого сезону і на 10% – попереднього максимуму, досягнутого в 2008/09 МР (2,64 млн тонн).
За підсумками 2019/20 маркетингового року експорт ріпаку з України склав рекордні 2,89 млн тонн, що на 18% вище ніж минулого сезону і на 10% – попереднього максимуму, досягнутого в 2008/09 МР (2,64 млн тонн).
14 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.