Carrier — продуктивне дискування навіть за складних умов

Carrier — продуктивне дискування навіть за складних умов

/ Механізація АПК / Вівторок, 14 листопада 2017 16:01

Рік тому в підприємстві ТОВ «Сільгосптехніка Нова» (Володарський р-н, Київська обл.) постала потреба в поповненні технічного парку новим дисковим знаряддям, яке змогло б забезпечити якісне та швидкісне дискування (подрібнення та перемішування пожнивних решток із ґрунтом) в умовах посухи. Вибір підприємства впав на Carrier 650 від шведського виробника Väderstad.

Інтенсивне дискування

«Carrier 650 з'явився у нашому господарстві рік тому, і за цей час він уже обробив близько 3 тис. га, — розповідає головний агроном ТОВ «Сільгосптехніка Нова» Євген Бондарчук. — Дисковий культиватор працював у нас після ріпаку та пшениці. На полях із рештками ріпаку ми виставляли глибину 8 см, а із рештками пшениці — 5 см, працювали по діагоналі на швидкості 12-13 км/год. Але це не межа: чим вища робоча швидкість, тим якісніше відбувається дискування. Загалом в умовах посухи Carrier 650 показує себе доволі непоганим агрегатом: якісно подрібнює рослинні залишки, зокрема, робить дрібну мульчу решток пшениці та добре перемішує їх із ґрунтом».

 

Цій здатності Carrier передусім завдячує своїй першій лінії робочих органів — двом рядам індивідуально закріплених на рамі на відстані 250 мм один від одного, задній ряд зміщений, що забезпечує інтервал 125 мм між проходами вирізних конічних дисків діаметром 450 мм.

 

«Невеликий розмір дисків дозволяє Carrier працювати на глибині від 3 см, тобто ця машина здатна виконувати передпосівний обробіток ґрунту. Разом із тим, диски такого діаметру під час роботи мають високу радіальну швидкість. Це дає потрійний ефект: поліпшує якість подрібнення й перемішування рослинних решток з грунтом, забезпечує «ефект фрези», за якого грудки подрібнюються до малих фракцій; а також дає змогу дискам працювати в вологих умовах без забивання, — звертає увагу менеджер із продажів Väderstad у Центральному регіоні Ігор Лобатенко. — Завдяки конічній формі диски мають мінімальну площу опори, а тому легко проникають у ґрунт. Більше того, така форма дозволяє їм зберігати кут атаки незалежно від ступеня зношення, отже, експлуатувати диски можна максимально довго».

 

 

Робочі органи після близько 3000 га обробітку

 

Всі робочі органи для своєї продукції компанія Väderstad виготовляє із високоякісної загартованої шведської сталі марки V 55 твердістю 55 одиниць за Рокквелом.

 

«У нас різні ґрунти: чорноземи, важкі суглинки, піщані… Carrier працював усюди. Але навіть зараз, коли його загальне напрацювання наближається до позначки 3 тис. га, заводські диски ще не потрібно замінювати, — наголошує Євген Бондарчук. — Вони, звичайно, підтерлись, але ще непогано працюють, адже мають суттєвий ресурс. Думаю, їх вистачить для обробітку ще 1-2 тис. га».

 

«Серцем» кожного диска є дворядний кульковий підшипник, який надійно прикритий від бруду та вологи спеціальними герметичними ущільнювачами. А від сильних ударів і вібрацій підшипники захищають гумові амортизатори, які встановлені в місцях кріплення стійок дисків до рами.

 

«Гумові амортизатори — це патент Väderstad, який поглинає вібрації, чим пом’якшує умови роботи дисків і підшипників, відтак, збільшує їхній ресурс, — звертає увагу Ігор Лобатенко. — І, звичайно, вони захищають робочі органи від шокових навантажень — при наїзді на перешкоду стійка з диском відводиться вгору на 10 см, а потім миттєво повертається у висхідне положення».

 

«Одного разу бачив, як робочий орган Carrier зустрівся із чималим каменем, — заглядали: на камені глибока подряпина, думали: кінець диску. Але ні, в тому числі завдяки захисту він залишився цілим, хіба що притупився трохи. Я ще й здивувався: як таке може бути, щоб диск пропустив таку велику каменюку без значної шкоди для себе», — згадує Євген Бондарчук.

 

Міцна основа

Розташування дисків на рамі нагадує латинську «Х»: в першому ряду диски з одного боку направлені праворуч, а з іншого — ліворуч. Другий ряд дисків є дзеркальним відображенням першого. Ключова перевага такого рішення — врівноваження бічних сил, завдяки чому Carrier рухається точно за трактором, зокрема, на горбистій місцевості.

 

Основа Carrier — потужна рама (трубний профіль прямокутного перетину 250 х 150 мм, завтовшки 10 мм), яка створює до 125 кг навантаження на кожен диск.

 

«Всі знаряддя Väderstad проходять випробовування на міцність рами в кам’яних кар’єрах Швеції, — наголошує Ігор Лобатенко. — Про якісні показники рами найкраще скаже те, що на неї розповсюджується 2-річна (1000 га/м ширини) гарантія Väderstad».

 

Рівномірний обробіток ґрунту всією шириною захвату, незалежно від рельєфу поля, забезпечують 3 гідроциліндри манжети в яких розташовані нестандартно. Гідроциліндри почергово з’єднані між собою і працюють за системою «ведучий-ведений» (патент Väderstad).

 

«Carrier працює у нас і на рівнинах, і на горбах, але ще не було такого, щоб він погано підрізав чи перемішував. Робоча глибина, яка легко виставляється кліпсами на штоку гідроциліндра, витримується чітко по всій ширині захвату 6,5 м, незалежно від того, де працює Carrier: на рівнині чи на схилі», — зазначає Євген Бондарчук.

 

 

Потужне прикочування

У «Сільгосптехніці Новій» Carrier агрегатований із важким сталевим котком SteelRunner, який створений для роботи на середніх і важких ґрунтах. «Цей коток додатково подрібнює грудку, ущільнює верхній шар ґрунту, підтягує туди вологу, чим провокує швидке проростання падалиці та бур'янів і вирівнює поверхню, — пояснює Ігор Лобатенко. — Серед його особливостей невелика відстань між кільцями, відповідно, якісно крише грудки. Але головна його відмінність — запатентована технологія Väderstad: на підвісках котка встановлено гумові сайлентблоки, які поглинають більшість навантажень, чим значно продовжують ресурс підшипника котка.

 

Продуктивність 

в умовах посухи

«В середньому Carrier, працюючи з трактором Magnum 290, за 8-годинну зміну обробляв у нас 80 га. Витрата пального при обробітку сухого ґрунту на глибину 5-7 см становила 7 л/га, а коли ґрунт не сухий — 5-6 л/га, — каже Євген Бондарчук. — Від початку роботи цього дискового культиватора у нас поломок не було, з обслуговування особливо важких нюансів немає: 10 точок мащення — зранку змастив за кілька хвилин і все. При роботі все легко регулюється та налаштовується. Крім того, Carrier дуже зручний під час перевезення між полями — буквально за хвилину він складається у транспортне положення, в якому має низький центр тяжіння та ширину лише 2,5 м».

 

 

Висновки

«Ми дивимося на завдання — нам потрібно добитися якісного обробітку ґрунту, і він це робить: диски подрібнюють рослинні рештки та перемішують їх із землею, а коток додавив грудку, вирівняв поверхню і закрив вологу, що дуже важливо зараз, коли треба по-максимуму зберегти її у ґрунті. Carrier робить свою справу і досить добре», — оцінює Євген Бондарчук.

 

«Carrier має низку переваг перед нашим попереднім знаряддям: це і менший діаметр дисків, що дає кращу ефективність дискування, і вища якість металу, і рівномірність обробітку ґрунту всією шириною захвату. До того ж Carrier — швидкісний агрегат: він може закривати площі слідом за 3-ма комбайнами, та й загалом він більш досконалий у плані лущення. Щоправда, і ціна відповідає високій якості, — резюмує голова ТОВ «Сільгосптехніка Нова» Геннадій Лапіцький. — Carrier, крім дискування та закриття вологи, виконує ще одну важливу для нас функцію — провокування росту бур'янів і падалиці. Те насіння лежало на поверхні, а ми пройшли дисковим культиватором і посіяли його. Коли будуть сприятливі умови, бур'яни і падалиця проростуть — і ми впораємося з ними під час основного обробітку. Carrier — це якісний і високопродуктивний агрегат, але для його ефективної роботи потрібно дві умови: робоча швидкість 13-14 км/год., а краще 16 км/год. і, звичайно, ж кваліфікований персонал. Тоді він себе виправдовує».

 

Ілля ЧОРНИЙспеціально для

газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 23 жовтня 2018
Аграрії засіяли під озимі вже 6,8 мільйонів гектарів.
Аграрії засіяли під озимі вже 6,8 мільйонів гектарів.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
Аграрії готують звернення до гаранта про внесення до Верховної Ради нового законопроекту про залізницю.
Аграрії готують звернення до гаранта про внесення до Верховної Ради нового законопроекту про залізницю.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
У господарстві селян від вірусу загинуло двоє свиней.
У господарстві селян від вірусу загинуло двоє свиней.
23 жовтня 2018
 23 жовтня 2018
Ціни на вітчизняну упродовж жовтня зросли на 35-40%,відтак імпорт не за горами, вважають експерти.
Ціни на вітчизняну упродовж жовтня зросли на 35-40%,відтак імпорт не за горами, вважають експерти.
23 жовтня 2018

Please publish modules in offcanvas position.