Технічне забезпечення процесу ущільнення поверхні грунту

Технічне забезпечення процесу ущільнення поверхні грунту

/ Механізація АПК / Вівторок, 09 січня 2018 15:16

Однією з важливих технологічних операцій при вирощуванні будь-яких сільськогосподарських культур є коткування (прикочування, ущільнення) поверхні ґрунту, що руйнує грудки після оранки, ущільнює ґрунт до посіву насіння, дозволяє його мілко заробляти, прикочувати сидерати перед при­орюванням тощо.

Для виконання цих технологічних операцій використовують різні конструкції ґрунтообробних котків. Завдяки простоті конструкції, високій технологічності виготовлення багато вітчизняних заводів-виробників сільськогосподарської техніки випускають котки, які відрізняються лише шириною захвату та комплектацією робочих органів, що створює аграріям проблему вибору марки котків при їх придбанні. Спробуємо детальніше оцінити конструкції вітчизняних котків, особливості їх використання та контроль якості роботи.

На кожному етапі виконання робіт, у тому числі ущільнення поверхні грунту, необхідно проводити контроль якості роботи ґрунтообробних машин, виконувати їх регулювання (налагодження) для забезпечення виконання технологічного процесу у відповідності до науково обгрунтованих значень контро­льованих параметрів.

 

Агротехнологічні вимоги на умови роботи котків

Агрегати застосовуються на полях із вологості ґрунту від 14 до 23%, твердістю до 1,5 МПа, щільністю до 1,0 г/ см³. Показники якості: глибина обробітку ґрунту ущільненням — 2,5 см; середньоквадратичне відхилення від глибини обробітку — 2,0 см; вміст грудок за фракціями: до 15 мм — до 70,0%; понад 30 мм — до 2,0%; гребенистість поверхні поля — не більше 1,6 см.

Дотримання основних агротехнічних вимог до обробітку ґрунту дасть можливість оптимізувати роботу МТА при мінімальних витратах палива за оптимальної продуктивності роботи ґрунтообробних машин.

17 360 76 1

Наразі розрізняють такі типи конструкцій котків:

- кільчасто-шпорові — набули найбільшого розповсюдження та призначені для поверхневого розпушування ґрунту з ущільненням підповерхневого шару, руйнування ґрунтової кірки, а також для часткового вирівнювання поверхні зораного поля. Складаються із набору дисків діаметром 520 мм, робочою частиною яких є клиноподібні шпори (шипи), що розташовані по обидва боки кілець. Питомий тиск на грунт можна змінювати величиною прикладеного баласту (від 25 до 43 Н на 1 см ширини захвату);
- кільчасто-зубові також складаються із набору кілець двох видів: із клиноподібним кільцем та із зубцями. Ці котки подрібнюють грудки ефективніше гладких, але гірше кільчасто-шпорових. Суттєвою перевагою їх є покращене самоочищення за рахунок різних колових швидкостей кілець;
- водоналивні гладкі котки призначені для ущільнення ґрунту перед або після висіву дрібного насіння, а також для прикочування весною сходів озимих на розрихлених морозом ґрунтах. Вони комплектуються із кількох секцій, мають діаметр до 0,7 м. Щільність прикочування регулюють кількістю води, залитої у циліндр котка. Питомий тиск на ґрунт становить у межах від 23 до 60 Н на 1 см ширини захвату;
- кільчасті призначені для ущільнення нижніх шарів ґрунту при взаємодії на нього вузькими, гострими кільцями, що глибоко врізаються. При вдавлюванні їх одночасно розпушується і верхній шар грунту. Для очищення кілець від налиплого ґрунту встановлюють спеціальні чистики;
- борончасті котки виконані у вигляді циліндричних барабанів, на поверхні яких по гвинтовій лінії закріплені зуби. При роботі котків зуби заглиблюються у поверхню ґрунту та руйнують грудки і кірку. Цей тип має невелику масу;
- пруткові або решітчасті котки виготовляють із круглих прутків із закріплених із зазорами між ними, вдвічі більшими діаметра прутка, або із кутиків, прикріплених до диска. Призначені для подрібнення грудок та ущільнення поверхні ґрунту.

Котки відрізняються формою робочої поверхні, яка може бути гладкою, кільчастою, кільчасто-шпоровою, зубчастою, кільчасто-штифтовою, і її вибір залежить від стану ґрунту та виду виконуваних робіт. Нині в Україні набули найбільшого поширення два основних типи котків: кільчасто-шпорові та кільчасті, або кільчасто-зубчасті. Кільчасто-шпорові під час прикочування захоплюють шпорами розпушений шар ґрунту і притрушують ним прикочену поверхню, що запобігає вивітрюванню вологи.

 

Кільчасто-зубчасті котки

Ці агрегати добре руйнують грудки та брили після оранки, інтенсивно прикочують ґрунт, а за рахунок різних діаметрів кільчастих дисків та пласких кілець відбувається самоочищення робочих органів, що особливо важливо при роботі на вологих ґрунтах. Окрім цього, вплив котка на ґрунт залежить від його маси, робочої довжини, діаметра і форми робочої поверхні. Ґрунт ущільнюється під дією маси, тому вона відіграє важливу роль у технологічному процесі. Другим параметром, який впливає на якість роботи котка, є його діаметр, адже зусилля на перекочування котків однієї маси, проте різних діаметрів, буде різне. Так, при збільшенні діаметра котка зменшуються витрати енергії на його перекочування, але водночас знижується ступінь ущільнення ґрунту, і навпаки — при значному зменшенні діаметра котка погіршується його перекочування, а в деяких випадках — загортання ґрунту.

Серед найбільш відомих виробників котків назвемо: ТОВ «Апостолівагромаш»; ПП «Агротехцентр», (м. Дніпропетровськ); ПАТ «Завод «Фрегат» та ДП «Ливарний завод», (м. Первомайськ Миколаївської обл.) Розглянемо на прикладі найбільш поширені конструкції котків вітчизняного виробництва різних заводів виробників, типорозмірів та основного призначення.

Коток дисковий марки КДП-6 «Панько» виготовлений на сучасному підприємстві «Галещина, машзавод». Агрегат відмінно себе зарекомендував при використанні для перед- і післяпосівного обробітку ґрунту, а саме якісного прикочування поверхневого шару ґрунту, подрібнення великих грудок, забезпечуючи щільний контакт насіння з ґрунтом та зменшення випаровування вологи.

17 360 76 2

 

Котки серії ККШ-10 ПМ

Вони використовуються для після- і передпосівного прикочування верхнього шару грунту. Крім того, активно розпушується верхній шар і проводиться аерація. ККШ-10 ПМ дозволяє позбутися від грудок землі, кірки, бур’янів. Процес прикочування не дає можливості вітру і птахам знищити посіви. Підходить для обробітку зернових та овочевих, наприклад ріпаку, буряків тощо, покращує сходи до 30%. ККШ-10 ПМ — коток причіпного типу. Складається із двох барабанів, п’яти секцій, укомплектованих дисками (матеріал чавун або сталь). Агрегат рекомендовано використовувати з тракторами марок МТЗ або ЮМЗ.

Технічні характеристики котків серії КЗШ

17 360 77 2

У конструкції котка КЗШ-6Г застосоване поєднання двох робочих органів — диска кільчасто-шпоровими Ø 520 мм і кільця зубчастого КЗК Ø 530 мм, що дозволило зробити коток універсальним і високоефективним агрегатом за рахунок:

- більш тонкого подрібнення грудок землі (між кільчасто-шпоровими дисками встановлене кільце зубчасте);
- щільнішого прикочування ґрунту (маса котка збільшена в порівнянні з котком ККШ-6Г на 250 кг);
- самоочищення робочих органів через коливальний рух кільця зубчастого.

Технічні характеристики котків серії ККШ

17 360 77 1


Коток, створений на базі конструкції КЗК-6П

При його виробництві реалізовані конструктивні зміни:

- застосування кільчасто-шпорових дисків Ø 520 мм у поєднанні з кільцями зубчастими КЗК Ø 530 мм;
- регулювання осьових зазорів робочих органів без розбирання підшипникового вузла;
- зміцнення рами у високонавантажених вузлах та використання швидкознімних з’єднань;
- підвищення жорсткості конструкції котка за рахунок розтяжок та застосування вдосконаленої конструкції шарнірного вузла рами.

Технічні характеристики котків серії КЗК

17 360 78 2

 

Коток КЗК-6П

Агрегат застосовується як для перед-, так і для післяпосівних робіт. Просте й ефективне пристосування, використання якого дає можливість збільшити врожайність на 30%. Зубчасто-кільчастий коток КЗК-6П застосовується для перед- і післяпосівного обробітку ґрунту. За його допомогою можна домогтися рівномірності сходів. У середньому застосування котка дозволяє збільшити врожайність до 30%.

Принцип роботи його полягає у механічному ущільненні верхніх шарів ґрунту. Одночасно з ним відбувається подрібнення і часткове вирівнювання нерівних ділянок поля. Цей пристрій напівпричіпний, гідрофікований, агрегатуються із трактором потужністю 80 к. с. Всі вузли його взаємозамінні.

Зубчасто-кільчастий коток КЗК-6П — розробка дочірнього підприємства «Ливарний завод» ТДВ «Первомайськдизельмаш». Завдяки своїм конструктивним особливостям він має високу продуктивність — 13 га/ год. при максимальній робочій швидкості 15 км/ год. Для експлуатації котка не потрібно виділяти додатковий обслуговуючий персонал.

Технічні характеристики котків серії КЗК

17 360 78 3

 

Відмінною особливістю котка КЗК-10П є застосування кільця клинчастого КЗК збільшеного діаметру Ø 460 мм із проміжними кільцями зубчастими КЗК Ø 470 мм, що вільно рухаються та обертаються на втулках, встановлених між клинчастими кільцями, що підвищує надійність, довговічність і ремонтопридатність котка.

Робоча ширина захвату 10 м, маса 4350 кг, агрегатується із тракторами потужністю 100–110 к. с. Застосування кільця клинчастого КЗК Ø460 з кільцями зубчастими КЗК Ø 470 мм у кутках із шириною захвату 9,2 м дозволило зробити коток високоефективним агрегатом за рахунок:

- усунення ефекту «гребеня» грунту завдяки збільшенню діаметра робочих органів;
- більш щільного прикочування ґрунту. Вага котка збільшена в порівнянні з КЗК-9,2П-01 на 850 кг;
- більш повного подрібнення важких грудок землі.

При його виробництві були реалізовані конструктивні зміни, спрямовані на підвищення надійності і довговічності:

- регулювання осьових зазорів робочих органів без розбирання підшипникового вузла;
- зміцнення рами в високонавантажених вузлах;
- підвищення жорсткості конструкції котка за рахунок розтяжок;
- використання швидкознімних з’єднань;
- застосування вдосконаленої конструкції шарнірного вузла рами.


Котки серії ККН ПМ

Вони обладнуються робочими органами: кільця клинчасте Ø 350 мм і зубчасте Ø 360 мм (чавунне) призначені для перед- і післяпосівного прикочування поверхневого шару ґрунту, подрібнення поверхневої ґрунтової кірки і часткового вирівнювання ґрунту при вирощуванні зернових і овочевих культур, цукрових буряків, ріпаку та інших сільськогосподарських культур. Причіпні, агрегатуються з тракторами ЮМЗ, МТЗ за допомогою зчіпок.

Технічні характеристики котків серії ККН

17 360 78 4

 

Котки серії К

Призначені для перед- і післяпосівного прикочування поверхневих шарів ґрунту з метою ущільнення та подрібнення грудок, часткового вирівнювання поверхні ґрунту на рівних полях із нахилом рельєфу не більше 8°.

Кільчасто-зубчатий коток виконує додаткове подрібнення грудок землі після борони. Рекомендовано агрегатувати коток з тракторами марок МТЗ, ЮМЗ або ДТ-75М, використовуючи зчіпку.

Технічні характеристики котків серії К

17 360 79 1

 

Коток прикочувальний марки КП-6

Ці моделі агрегатується з тракторами класу 1,4–2,0 к. с. та призначені для ущільнення на глибину до 7 см поверхневого шару ґрунту з одночасним розпушуванням її на глибину до 4 см, створюючи мульчуючий шар ґрунту, що сприяє:

- збереженню вологи, подрібненню грудок, вирівнювання та ущільнення орного шару ґрунту до 10 см;
- передпосівного прикочування (така операція знижує прослизання опорно-приводних коліс сівалок, що підвищує рівномірність висіву та стабілізує глибину загортання насіння);
- післяпосівного прикочування (сприяє вологозатриманню і поліпшенню контакту насіння з ґрунтом, що забезпечує більш раннє і дружнє проростання насіння, підвищує урожайність);
- весняного прикочування озимих посівів, для руйнування ґрунтової кірки, створення мульчуючого шару ґрунту, який сприяє збереженню вологи;
прикочуванню сидератів.

Коток КП-6 легко, за допомогою гідравліки, переводиться у робоче положення та навпаки, при цьому механізаторові немає необхідності виходити з кабіни.

У конструкції котка передбачено можливість поперечного копіювання рельєфу поля за рахунок шарнірного з’єднання трьох двометрових секцій. При цьому зберігається рівномірне навантаження по всій робочій ширині агрегату.

Технічні характеристики котків серії КП

17 360 79 2

Розташовані в шаховому порядку секції виключають необроблені смуги ґрунту, що забезпечує високу якість роботи. Вирівнювальні пластини можуть бути об’єднані між собою, що дає можливість отримати виключно рівну поверхню і працювати на важких ґрунтах. Регулювання їх здійснюється як за висотою, так і кутом нахилу, що дозволяє підібрати оптимальне положення для роботи на різному ґрунтовому фоні.

Котки серії КП (кільчасто-зубчасті диски Ø 500 мм) виробництва «Апостолівагромаш» призначені для руйнування грудок, перед- і післяпосівного прикочування ґрунту, вирівнювання поверхні поля, ущільнення підповерхневого шару ґрунту з метою підйому вологи до горизонту, руйнування ґрунтової кірки.

 

Олег ГАЙДЕНКОканд. техн. наук, учений секретар

Кіровоградської ДСГДС НААН

1

 22 січня 2019
«Укрзалізниця» внесла коригування в проект фінплану компанії, де замість прогнозованих 16,6% зазначила вже фактичний індекс цін виробників 14,2%.
«Укрзалізниця» внесла коригування в проект фінплану компанії, де замість прогнозованих 16,6% зазначила вже фактичний індекс цін виробників 14,2%.
22 січня 2019
 22 січня 2019
Парламент скасував для агробізнесу сплату так званої «пайової участі» в місцеві бюджети, яка може досягати до 10% від загальної кошторисної вартості будівництва.
Парламент скасував для агробізнесу сплату так званої «пайової участі» в місцеві бюджети, яка може досягати до 10% від загальної кошторисної вартості будівництва.
22 січня 2019
 22 січня 2019
Тематика календаря BASF була вибрана не випадково -- це насіння культурних рослин.
Тематика календаря BASF була вибрана не випадково -- це насіння культурних рослин.
22 січня 2019
 22 січня 2019
З 19 по 21 лютого у Києві відбудеться унікальна виставкова подія агросектору України - «АгроВесна 2019», яка об’єднує 3 міжнародні виставки: «Зернові технології», Agro Animal Show та «Фрукти.Овочі.Логістика».
З 19 по 21 лютого у Києві відбудеться унікальна виставкова подія агросектору України - «АгроВесна 2019», яка об’єднує 3 міжнародні виставки: «Зернові технології», Agro Animal Show та «Фрукти.Овочі.Логістика».
22 січня 2019
 22 січня 2019
Вчора, 21 січня, Україна та Ізраїль підписали Угоду про зону вільної торгівлі.
Вчора, 21 січня, Україна та Ізраїль підписали Угоду про зону вільної торгівлі.
22 січня 2019
 22 січня 2019
Такий попит обумовлений відразу декількома факторами, ключовим з яких є різке зниження врожаю яблука в Китаї.
Такий попит обумовлений відразу декількома факторами, ключовим з яких є різке зниження врожаю яблука в Китаї.
22 січня 2019

Please publish modules in offcanvas position.