×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Треба сіяти. Чим саме?

/ Механізація АПК / П'ятниця, 30 березня 2012 17:19

Ігор Петренко

Звертаємо увагу на деякі різновиди й марки посівних агрегатів від провідних світових виробників та на оригінальні конструктивні особливості цих сівалок.
На сільськогосподарському ринку України не так давно домінували посівні агрегати лише вітчизняного виробника. Правила бал кіровоградська «Червона зірка». Тепер з’явилися й нові помітні вітчизняні виробники, як-от дніпропетровський «Агро-Союз», одеський «Велес». Але в Україну масово прийшли західні гравці - потужні, інтелектуальні… Це саме той випадок, коли життя (й маркетинг) випереджає науку. Розповімо, бодай побіжно про сівалки, яких не знайти у вітчизняних підручниках для аграрних інститутів, хоча ці агрегати вже працюють на наших ланах і пропонуються у глянцевих каталогах дилерів.
Детальні технічні характеристики можуть варіюватися залежно від моделей устаткування й уподобань як виробника, так і покупця.

«Ґаспардо». Хай буде прімавера

alt

Сівалки - інструмент давній. Найперша європейська була запатентована в Італії в 1566 році. Ця країна й донині - серед провідних виробників посівних знарядь. Італійська сільськогосподарська техніка «Ґаспардо» (Gaspardo, Maschio Group, Італія) у Європі була відома ще в ХІХ ст. Величезний досвід у сполученні з новітніми технологіями дається взнаки. Результат - посівна машинерія, яка експортуються у 95 країн світу, також використовується в Україні.
altЗа рубежем та й у нас тепер широко застосовуються біологічна, екологічна й інша системи землеробства. Прагнення до зниження витрат підняли інтерес до прямого посіву, тобто повній відмові від попереднього обробітку ґрунту. Ноу-тіл і різні варіанти міні-тілу вимагають відповідних агрегатів для посіву. «Ґаспардо» - це зернові механічні та пневматичні сівалки як для класичного, так і мінімального й нульового обробітку ґрунту.
Спілкуємося із Сергієм Ткаченком, представником кримської фірми «Агротем» (Євпаторія), дилера Gaspardo.
alt«Зернова сівалка Gaspardo Metro - 16-рядна під кукурудзу, буряки, сою, зернові. Використовується на підготовленому ґрунті або при технологіях мінімального обробітку. Важить 5 т, здійснює потужний тиск на сошник. Її тягне трактор на 290 кінських сил. Чим відрізняється від конкурентів? Наприклад, отут стоїть кардан, де у конкурентів зазвичай передавальний ланцюг. Вийшов механізм з ладу - міняється копієчний штифт, та й усе, сівалка знову працює. Швидко й просто у ремонті. Дуже легко змінюються висівні диски».
Будь-яка сівалка «Ґаспардо» - надійна в експлуатації, з економною системою внесення у ґрунт насіння. Вона дає можливість знижувати витрати в сільськогосподарському виробництві, підвищуючи урожайність. Всі моделі гарантують рівномірність сходів рослин. Отже, як кажуть італійці: аве, прімавера! Тобто: хай буде весна.
       

«Лемкен». Медаль за інженерію
Фірма «Лемкен», як відомо, є найбільшим виробником ґрунтообробних знарядь у Західній Європі. Її офіційні представництва, імпортери й дилери працюють у 24 країнах світу, у тому числі на українському агроринку. Серед зразків техніки виробництва «Лемкен» у багатьох господарствах України несуть службу також і агрегати для сівби. На сівалки від «Лемкен» варто пильніше подивитися хоча б тому, що вони на останньому бієнале сільгоспмашинобудування «Агрітехніка-2011» у Ганновері спромоглися вибороти срібну медаль саме у розряді сівалок - за систему сенсорно-автоматичного регулювання тиску на сошники.
altПосівний агрегат, навіть якщо він називається «універсальним», все одно підходить не кожному. Головне - знати, до чого прагнеш і про яку техніку мрієш. Прагнеш точності? Механічна сіялка «Сапфір» фірми «Лемкен» - універсальна й суперточна. Які її переваги? Філігранне дозування й не менш точна глибина посіву при будь-якому ґрунті. Цій сівалці притаманна німецька педантичність закладання насіння, математично вивірений розподіл насінин по всій площі їх розкидання. Для цього використовується зручна установка глибини висіву, є регулювання тиску на сошники.
Пневматична ж зернова сівалка «Солітер 8» фірми «Лемкен» оптимально згодиться для середнього розміру підприємств, які хочуть застосовувати точну пневматичну посівну техніку для традиційної технології посіву по оранці. Для цього агрегат реалізовується із дводисковим сошником (із гідравлічним регулюванням тиску дисків) або з анкерним, на вибір покупця-аграрія. Є також можливість комбінування цього висівного агрегату з іншими ґрунтообробними знаряддями. Інженерія не стоїть на місці. І сівалки, беручи на себе додаткові функції (внесення добрив, землеобробітку), стають багатофункціональними посівними комплексами.
На деяких сівалках від «Лемкен» (наприклад «Янтар») великий бункер - трисекційний. Тобто він розділений на три частини: для насіння й для двох різних видів добрив. Щоб допомогти процесу сівби, система електронного керування сівалкою «Ізітронік» (Easytronіc) підтримує установку посівної норми й інші аграрні завдання.

«Санфлауер». Сонячна машина
Компанію «Санфлауер» засновано 1945 року, і звідтоді її техніка претендує на те, щоб вважатися еталоном серед зернових сівалок. Зараз вона потрапила у команду транснаціональної корпорації AGCO й тому реалізується під інтегрованим брендом «Челенджер», який належить цій корпорації. Такі от тонкощі брендономіки, але назва «Санфлауер» (тобто «Сонях»), не змінилася.
Отже, механічні сівалки «Санфлауер» (наприклад, Challenger Sunflower 9530-40), призначені для посіву зернових культур, уміють витримувати стабільну робочу глибину закладання насіння навіть на нерівних поверхнях. Це уможливлюють плаваючі бічні секції сівалки. «Санфлауер» має асортимент зручних висівних агрегатів, які можна використовувати, знову ж таки, як при традиційному посіві, так і за нульовою технологією. Оснащені простою конструкцією налаштування на норму висіву.
Сучасні виробники чудово розуміють, що мінімізація витрат - найефективніший шлях підвищення рентабельності господарства. Функціонально гнучкі й продуктивні «Санфлауери» створені для найважчих польових умов і найкоротших строків посіву.
Для більшої точності операцій багато імпортних посівних агрегатів оснащені комп’ютерами. Завдяки цьому обслуговує сівалку найчастіше один лише тракторист. Щоб досягти ювелірної пунктуальності, на сівалці є датчик обробленої площі. У приводне колесо того ж «Санфлауера» вмонтований лічильник гектарів. Точність і чіткість подачі інформації є й основними характеристиками моніторів висіву сівалок Challenger Sunflower. Вони інформують про кількість обертів вентилятора, робочу швидкість, рівень насіння у бункері, дають докладну інформацію щодо кількості засіяної площі, норми висіву. Системи smart sensors (так звані «розумні датчики») забезпечують надійну роботу системи контролю висіву.
Ці агрегати мають ще таку конструктивну особливість: їх сошники розташовані в шаховому порядку. Це дозволяє пожнивним залишкам, не накопичуючись, проходити між сошниками. А додаткові очисники вирівнюють і відхиляють пожнивні рослинні стебла.
Словом, «Санфлауер» працює чітко й природно: так, як сонях повертає голову за сонцем. Ці «сонячні машини» дуже надійні. У деяких регіонах України на весняній посівній вони напрацювали до 4000 га, за інформацією агробудівельного альянсу «Астра», який ці сівалки поширює.

«Кінзе». Їх любили ще в УССР
altМенеджер з продажу техніки та запчастин київської фірми «Агро-Технології» Ярослав Шуруля категоричний: «Простота, точність та надійність - ось що можна сказати про сівалки «Кінзе». Перші з них (в основному це були 6-ти рядкові) в господарствах почали завозити ще при Радянському Союзі в 1988-1990 роках. Потім була друга хвиля в 1996-1997-х, в цій партії вже були 8-рядкові сівалки з системами внесення сухих мінеральних добрив. На той час цьому агрегату не було рівних по якості посіву та витривалості. Він мав простий механічний привід, легко регулювалася норма висіву та налаштовувалася глибина посіву. Механічний вісіваючий апарат пальчикового типу, який на них використовується і понині, охоплює весь діапазон розмірів насіння кукурудзи та соняшнику. Він дуже простий у регулюванні та займає обмаль часу для переналаштування на іншу культуру».
ТОВ «Агро-Технології» є офіційним дилером заводу Kіnze, ця фірма спеціалізується на посівний техніці, тож зрозуміло, що хвалитиме своїх партнерів. З іншого боку, хто ж стає дилером, якщо не подобається техніка тієї марки, яку представлятимеш? З 2004 року по сьогодні компанія «Агро-Технології» поставила на ринок України понад 450 одиниць нових сівалок «Кінзе» (від 6 до 32 рядкових).
«Ці сівалки доволі таки надійні. Ремонтувати нову починають десь аж на третій рік, - узагальнює Ярослав Шуруля. - Наробіток однієї 16-рядкової сівалки «Кінзе» моделі 3600 становить у середньому на рік 2200 га. Перші два роки замінюють лише розхідні частини - чистики сошників, зношені тарілки і щітки висіваючого апарату, ланцюги трансмісій. Найближчим конкурентом цих машин є сівалки від таких виробників, як John Deere та Great Plains».
Агрегати «Кінзе» відрізняються ще й тим, що можуть вносити при сівбі одночасно з насінням не тільки сухі, а й рідкі добрива, залежно від того, які саме препарати господар вирішить завантажити у бак. Це реалізовано, наприклад, у моделях  Kinze 3600 Twin line (8-рядна) та у 36-рядній Kinze 3800. Рідкі добрива більше використовують на півдні і сході України у посушливих регіонах, то ж там виробників можуть зацікавити ці можливості.
Директор компанії «АгроІмпорт» із Миколаєва Руслан Нерода високо оцінює цей бренд: «Багато клієнтів вважають, що 8-рядні «Кінзе» за робочими характеристиками анітрохи не поступаються сівалкам кращих зарубіжних виробників. Найбільша проблема - це запасні частини для американських сівалок. Щодня я одержую приблизно однакову кількість дзвінків: як по самих сівалках, так і по деталях до них. Тому, купуючи агрегат, переконайтеся, що ваш продавець здатний забезпечити вас запчастинами».

«Грейт плейнс». Для Нового і Старого Світу
Причіпні пневматичні американські сівалки «Грейт плейнс» (Great Plaіns) призначені для роботи на великих площах насамперед за нульовою або мінімальною технологією обробітку ґрунту. Вони одержали визнання аграріїв завдяки своїй надійності, маневреності й можливості працювати за будь-яких польових умов - бо, власне, випробовувалися на стійкість у безкраїх преріях Північної Америки.
«Серед зернових сівалок абсолютною популярністю користуються нульові «Грейт Плейнс». На сьогодні - це, напевно, номер один за пізнаваністю. Найчастіше ми продаємо 6 й 4,5-метрові сівалки, що були у вжитку, випущені на початку 2000-х років. Це дуже надійні, прості й зрозумілі механічні агрегати», - розповідає Руслан Нерода, директор компанії «АгроІмпорт».
Стерньовий ніж, розташований спереду дводискових сошників, розрізає землю й пожнивні залишки, а також створює борозну завширшки 2,5 см, у яку сошники вкладають насіння й добрива. Завдяки комбінації трьох дисків ці посівні комплекси за один прохід здатні виконувати всі необхідні операції, такі як підготовка ґрунту, посів, внесення добрив та ефективне прикочування.
altЩодо прикочувальних коліс, тут виробник «Грейт плейнс» хвалиться без зайвої скромності: «Це краще, що є у Новому і Старому Світі».
Візьмемо для прикладу сівалку Great Plaіns 3S3000HDF. Висока точність висіву досягається завдяки сошникам серії 00HD. Сошник оснащений поліпшеною насінною трубкою, а також роздільником дисків, що забезпечує безперебійну подачу насіння на дно борозни. Тиск на сошник регулюється за допомогою посилених притискних пружин, забезпечуючи рівномірну глибину висіву і, як наслідок, рівномірне сходження рослин. Більша за звичайну ємність бункера означає продовження часу роботи до чергового перезавантаження. Ще, для порівняння, у сівалці «Грейт Плейнс» моделі 1300 кожен бункер при експлуатації може бути поділений на два: для насіння й туків.
Конструктивною особливістю сівалки є те, що бічні секції працюють у плаваючому режимі. Це уможливлює рівномірну глибину висіву на місцевості з нерівною поверхнею ґрунту. В моделі 2S-2620 можна регулювати тиск на грунт для кожного окремого сошника. Скажімо, для того, який проходить по колії трактора або іншому ущільненню, тиск можна встановити вищий, ніж на інших. Ще така конструктивна подробиця: на своїх сошниках «Грейт Плейнс» використовує серію підшипників 2058e, спеціально розроблену під важкі умови сівби.
В одному із агрогосподарств на Миколаївщині за 9 років роботи нею по майже нульовій технології вдалося приблизно на 70% збільшити вміст гумусу у ґрунті.
 
«Борґо». Знаряддя канадської діаспори
Сівалка культиваторного типу «Борґо» (Bourgault) родом з Канади, країни, де лани широкополі, ґрунти різні, не зрідка й важкі, а клімат суворий. Відповідно ця техніка широкомасштабна, працьовита, витривала. Шасі цієї гранд-сівалки - чотириколісне, з широкою колією, що забезпечує стійкість при роботі на схилах. Це актуально, наприклад, для Криму.
altГоловний інженер-механік господарства «Економікс» з-під Сімферополя, яке використовує 18-метрову сівалку «Борґо», Валентин Цимбалов розповідає: «Завантажив 8 т пшениці, 4 т добрив і пішов сіяти. Якщо гін поля завдовжки з кілометр, то за один прохід, вважайте, 1,8 га закрили. А за одне завантаження бункера засіваємо 40 га. Є система супутникового підрулення - оператор не втомлюється, спостерігає менше за сівалкою, а більше за комп’ютером, системою контролю висіву».
Регулювання норми висіву насіння і внесення добрив здійснюється шнековими дозаторами. Вони дозволяють забезпечити дозування будь-чого у межах від 2,2 до 291 кг/га.
Поки що цим агрегатом кримські аграрії, крім насіння, додавали в землю сухі добрива. Але тепер ведуть перемовини з дилером «Борґо», компанією «Цеппелін Україна», про дообладнання своєї сівалки системою внесення й рідких препаратів також.
 
«Амазоне». По неозорій землі
На емблемі німецької компанії «Амазоне» (Amazone) зображена чарівна амазонка. Жінка-землероб? Так. Знаряддя від «Амазоне» - серед найкращих у сільськогосподарській царині. Адже й «сівалка» - теж слово жіночого роду.
Техніка ця також придатна для роботи по зораному, у мінімальних рештках ґрунті або й по «нульовому». Причому готова працювати на великих, неозорих площах, десятках тисяч гектарів, які зазвичай орендують українські агрохолдинги. 
Звернімо увагу на дуже продуктивний посівний агрегат Amazone Primera DMS із долотоподібними сошниками. Як відомо, сьогодні найчастіше застосовується дисковий сошник, особливо коли йдеться про ноу-тіл. Чому ж «Амазоне» віддало перевагу долотоподібним? У чому їх перевага перед анкерними або дисковими?
Інженери фірми Amazone-Werke випробовували обидва зразки і з’ясували, що за допомогою долотоподібних з агресивним кутом атаки досягається більш рівномірна глибина посіву, залишається чистіша посівна борозна. Крім того, сівалці не потрібен зайвий баласт - долотоподібний сошник тисне на грунт сильніше, ніж дисковий. Та й пошкоджені долотоподібні робочі органи замінюються простіше дискових.
Ще одна додаткова розробка від «амазонок» - Revomat , захист при наїзді сівалки на каміння. Це пристрій, який дає можливість сошнику відхилятися у будь-якому напрямку при зіткненні з дрібною перешкодою.
Компанія «Амазоне»має лінійку сівалок для точного висіву. У кожної - свої особливості. Наприклад, візьмемо модель EDX. Вона обладнана не кількома, а лише двома бункерами для насіння, зате великими. Звідти вже посівний матеріал насіннєпроводами розподіляється по сошниках. Перевага очевидна: економія часу на поповнення баків. Бак великий, і отвір його теж. Є можливість швидко завантажувати насіння за допомогою підручної техніки - наприклад, висипати мішок у бак із фронтального навантажувача. Великі бункери роблять зараз чимало виробників, але «Амазоне», мабуть, була серед перших, хто це застосував.
Коли наступає час сівби, помилки повинні бути мінімізовані. Для цього сівалки «Амазоне» оснащені бортовим комп'ютером Amalog. Монітор, установлений в кабіні трактора, дозволяє здійснювати постійний нагляд за процесом.
 
«Бекер». Револьвер миру
«Бекер» (Becker) - ще одна німецька фірма, яка має 60% ринку своєї країни. Відтак, «дранг нах Остен» активно просуває свою продукцію на Схід, в тому числі й в Україну. Робить пневматичні сівалки точного висіву. Широкий модельний ряд налічує машини для посіву просапних культур (цукрових буряків, сої, кукурудзи, соняшнику) шириною від 4 до 18 рядків. Вона теж сіє як по традиційній оранці, так і мінімальному обробітку ґрунту. Бекерівські агрегати демонструють також велику точність висіву - а це ключ до ефективного росту рослин. Недаремно ж імпортні виробники так багато уваги приділяють саме критерію точності.
alt
Посівна техніка «Бекер» відрізняється своєю інноваційною системою висіву насіння. Розподіл відбувається за рахунок позитивного тиску (патент фірми Becker), що дає можливість дотримуватися високої точності посіву незалежно від калібру насіння. У висівному апараті створюється надлишковий тиск, без ущільнюючих швидкозношуваних деталей та тертьових поверхонь, що гарантує надійність та довговічність роботи апарату.
Сервісний інженер-дилер цієї марки на виставці «ІнтерАгро 2012» розповідає: «Диски для добрив зміщені на 2 см. Вони вносять препарати у грунт трішки глибше, ніж насіння. У чому відмінність пневматичної сівалки від вакуумної? Різниця у тому, що там насіння всмоктується, а тут - видувається нагнітачем повітря». Інженер демонструє диск, що нагадує конструктивно барабан револьвера. 

«Вадерштад». Шведська легенда
Зараз деякі виробники у погоні за дешевим металом і комплектуючими змушені випускати «разове» обладнання із невеликим терміном придатності. Аби потім продавати ще і ще. Але провідні агробренди (скажімо, «Грейт плейнс» «Джон Дір», «Амазоне», «Семеато») пропонують дуже надійне обладнання і з міцного металу. Розуміючи, що для селянина та ж сівалка - це не питання престижу, а засіб виробництва.
Як ніхто робить ставку на міцність та довговічність своєї техніки компанія «Вадерштад», виготовляючи свою техніку з армійської шведської криці. Навіть баки для насіння у них робляться хоча із пластику, але армованого. Одна з найвідоміших сівалок цієї фірми - «Рапід» є прикладом того, як нові технології кардинально змінюють технологію посіву. «Купили собі «Вадерштад Рапід» із шириною захвату 6 м. Висаджуємо 160-200 га на добу. Швидко сіє скрізь - і по вологому ґрунту, й по стерні», - ділиться враженнями відвідувач «Інтер-Агро 2012», агроном Василь Полотнюк.

alt

Інша сівалка, яка тільки виходить на європейський та український ринки, - це «Темпо». Уже у назві криється натяк на її конкурентну перевагу - рекордну швидкість висіву (до 20 км/год.), що значно перевищує традиційні для посівних агрегатів 8 км/год. Причому висів у «Темпо» надійний: м'яке колесо відразу ж накочує зверху ґрунт на насіння, тим самим уберігаючи посіяне зерно від ефекту підскакування. Але при цьому висів також винятково точний. Нова концепція закладення насінин, застосовувана у сівалці «Темпо» від шведського «Вадерстаду», називається Power Shoot, або «потужний постріл». Сім'я під високим тиском «вистрілює», начебто із пневматичного пістолету, зі швидкістю 40 м/с. Це мінімізує вплив вібрації і зберігає точність висіву, незважаючи ані на високу швидкість руху сівалки, ані на хвилястість ґрунту.
«Агрономи проводили порівняльні посіви. Німці брали свою «Амазоне», французи «Моносем», італійці «Ґаспардо», американці ще якусь. Порівняли. Й побачили явні переваги шведського агрегату. «Вадерштат» сіє якісніше і швидше. Добитися такої точності висіву конкуренти не спроможні, - розповідає Валерій Кремсал,  інженер із впровадження нової техніки й технологій фірми «Вадерстад».
Це схоже на маркетингову легенду, але красиву. За одне завантаження насінням можна засіяти таким агрегатом приблизно 16 га кукурудзою або 32 га соняшником. Ще Валерій Кремсал звертає увагу на підтримуючі колеса. «Для 8-рядної сівалки саме такі бажано мати. Вони додають стійкості сівалці на розворотах, вона стабільніше маневрує».
Інженер попереджає сільгоспвиробників також щодо проблеми агрегатування імпортних сівалок з вітчизняними тракторами. Звичні нашим механізаторам МТЗ, ХТЗ тощо мають іншу кількість шліців на з’єднувальному валу, ніж зарубіжні.

«Джон Дір» усюдисущий
«Джон Дір» - один зі світових лідерів, винахідник у багатьох сферах землеобробітку. Саме ця компанія, до прикладу, виготовила першу сівалку для прямої сівби. Нині вона пропонує широкий діапазон машин точного висіву, які забезпечують пунктуальність, швидкість і продуктивність посівних робіт. В українських дилерів можна зустріти щонайменше по кілька різновидів джондірівських сівалок: зернових, пневматичних, кукурудзяних.
altНаприклад, сівалка John Deere 1890 призначена для роботи в складних умовах ранньою весною. Запатентований сошник , що розрізає ґрунт під кутом, дозволяє максимально використовувати весняну вологу при сівбі за нульовою технологією, забезпечуючи глибоке проникнення у ґрунт. Модель цієї сівалки також оснащена двома парами коліс на центральній і бічній рамах, що забезпечує швидке й просте транспортування цього агрегату з одного поля на інше.
Причому навіть вживані сівалки виробництва «Джона Дір» користуються неабиякою популярністю. Наприклад, компанія «АгроІмпорт» з Миколаєва продає вживану техніку. 
«На першому місці по запитах і взагалі по популярності - кукурудзяні сівалки «Джон Дір», моделі 7000, 7200, - розповідає директор підприємства Руслан Нерода. - Вони почали випускатися з кінця 1980-х років у США. Незважаючи на те, що ми купуємо їх, як правило, у поганому стані в американських фермерів, після ремонту в Україні ці сівалки по своїх робочих характеристиках залишають далеко позаду будь-які нові вітчизняні аналоги. Основні переваги - простота, неймовірна надійність, унікальна точність висіву й можливість працювати по нульовій системі. Тобто сіяти в абсолютно неопрацьований ґрунт. Я вважаю, що найкращі зернові сівалки - це нульові «Джон Дір-750». Але в них не передбачена система внесення сухих добрив».
Згадана пневматична сівалка John Deere моделі 750A характеризується високими стандартами точного внесення. Чи працює агрогосподарство за традиційною технологією, чи по міні- або ноу-тілу - ця машина демонструє стабільно добрі результати. Точно розміщує насіння, надійно сіє навіть на полях із великою кількістю пожнивних залишків.
Незалежно від типу сіяної культури, будь-яка джондірівська сівалка дозволить скоротити витрати на насіння й забезпечить дружні сходи. А використання оператором систем паралельного й автоматичного водіння Parallel Trackіng і AutoTrac збільшує продуктивність сівби до 20% за рахунок уникання перекриттів і оптимального здійснення розворотів.

«Семеато». Ламбада з гільйотиною
У теплих краях, як от Бразилія, не тільки танцюється добре. Тут розвиватися землеробству допомагає сама природа. Відтак, і машинобудівна галузь намагається встигати за потребами аграрного бізнесу. Серед латиноамериканських виробників сівалок найвідоміша, мабуть, компанія «Семеато» (Semeato).
Підприємство Semeato було засноване в 1965 році. Відтоді стало адептом запровадження технології нульового обробітку ґрунту. Тож сівалки у неї - тільки для ноу-тілу. У Бразилії компанія має 8 заводів, котрі випускають щорічно приблизно 4 тисячі сівалок «Сеамато». Головною їх особливістю є здатність різати найгустіші рослинні залишки.
Ще фірма «Семеато» хвалиться: «Ви сієте тоді, коли інші тільки думають про це». Тобто всіляко підкреслюється можливість дуже ранньої сівби. Справді, бразильські сівалки цієї фірми дають можливість сіяти по перезволожених ґрунтах. Подвійна рама й паралелограмна конструкція висіваючої секції забезпечують копіювання рельєфу ґрунту й безперешкодне проходження рослинних залишків між секціями. При цьому забезпечується чітка глибина закладення насіння.
Звернемо увагу на сівалку точного висіву «Ленд Майстер» (Semeato Land Master) для нульової технології земле обробітку, яка здатна вносити зерна у дуже вологий ґрунт. Завдяки конструктивним хитрощам робить якісний посів, незважаючи на кількість рослинних залишків, розріже будь-які з них. Комплектується сошником підвищеного проникнення типу «гільйотина», якого немає у конкурентів. Можливості змінювати норму висіву варіюються від майже нуля до майже нескінченності - з поправкою на розмір бункера. Добрива при сівбі «лягають» акуратно під насінням (причому можлива різна глибина внесення).
Основні вузли сівалки, які несуть на собі максимальне навантаження - суцільнолиті зі сталі, і не мають зварювальних швів. Тобто дуже міцні. Робочий тиск на кожну секцію регулюється у межах від 60 до 180 кг/см2. Особливо звернемо увагу на систему втулок - на них Semeato має спеціальний патент. Шестигранна частина втулки надійно фіксується в отворі кронштейна, а внутрішня кругла втулка забезпечує безперешкодне обертання. Саме вони перешкоджають ранньому зношуванню деталей сівалки.

«Моносем». Нумо на лан
У Святому письмі є епізод, коли сівач розкидає зерна. Одне впало на камінь, інше - у терня… І лише посіяне вчасно у добрий ґрунт дало чудовий урожай. Ця притча, крім іншого, дає натяк, наскільки важливі сівалки точного висіву. Мода сучасної агротехніки - це, звісно, агрегати, якими насіння вноситься у ґрунт на однакову глибину й відстань одне від одного.
altРозповідає Олександр Проценко, інженер компанії «Агріматко Україна», дистриб’ютора сівалок «Моносем»(Monosem):
«Це - вузько спеціалізована компанія, яка 70 років займається виробництвом тільки сівалок точного висіву. Основний вузол цих агрегатів - висіваючий апарат. Для соняшника кращої сіялки, ніж «Моносем» просто немає. Адже насіння соняху - неправильної форми, з ними складно мати справу будь-якій машині. У «Моносема» також більш надійна конструкція паралелограмного механізму».
Сівалки «Моносем» можна використовувати для посіву різних сільськогосподарських культур, усього лише замінивши розподільний диск і змінивши регулювання висівних агрегатів. Диск висіву виготовлений з неіржавіючої сталі. На ньому кріпиться ворушило, яке перемішує насіння, запобігаючи його злежанню й спресовуванню.
Бренд Monosem - серед визнаних лідерів по сівалках точного висіву, зокрема, найбільш поширеними є моделі NG, NG Plus. Олександр Проценко демонструє одну з таких, а саме Monosem NG Plus 16.
«Перед вами навісна пневматична сівалка точного висіву з системою одночасного внесення добрив виробництва Франції. Відмінність від конкурентів - запатентована система регулювання вакууму, який створюється у висівному апараті. А отут маємо закритий прозорим пластиком отвір, крізь який видно, як висівається насіння. Тож ми можемо регулювати розрідження вакууму (тиск) і його вплив на висівний диск. Відтак зерна відповідно висіватимуться частіше або рідше. І ми, таким чином, добиваємося, щоб зерно висівалося рівномірно».
alt
Ще одна з фішок: фірма Monosem для післяпосівного прикочування використовує колесо збільшеного діаметра, називаючи його «колесо Про». Воно сприяє кращій схожості рослин.
Теж захищена спеціальним патентом система внесення добрив Microsem. Вона забезпечує рівномірне дозування великого спектра препаратів. За допомогою Microsem вносити туки можна на вибір: у зону посіву, або між рядками, або й зверху на ґрунт.

Так яка ж краща?
Хто не сіє, той скніє
Прислів’я
           Ми оглянули далеко не всі моделі й бренди. Бо це справа утопічна. Тільки в Аргентині є більше 60 виробників сівалок. З них у нас знані, наприклад, «Супер Вальтер», «Абаті», «Джорджі», «Фабімаґ». Звісно, чимало виробників у Євросоюзі. А ще ж є Канада, США, Австралія, Бразилія, Китай - потужні ареали сільгоспмашинобудування. В Україні, звісно, відомі далеко не всі з них. Але вже більш-менш знані канадські «Массей Фергюсон», «Салфорд» та «Морріс»; німецькі «Хорш» і «Пьотіннгер»; американські «Конкорд» і «Краузе»; американо-австралійська «Флексі Коїл»; італійська «Стоґґія»; французькі «Ківонь», «Кун», «Грегуар Бессон» та «Сюлки»…
Та й наші виробники намагаються встигати за прогресом. Дніпропетровський «Агро-Союз», Одеський «Велес», «Українська аграрна техніка» з міста Торез на Донбасі, мале підприємство «Клен» з Луганська, зрештою, та ж кіровоградська «Червона Зірка» теж нині розвивають маркетингову активність.
Відомо, що споживач завжди тримає у голові співвідношення «ціна-якість». Тому дешевша вітчизняна техніка теж знаходить збут. Уряд устами аграрного міністра Миколи Присяжнюка обіцяє покращення й підтримку. Є преференції, але є й конкуренція, тож вибирати все одно господарю - фермеру, власнику агрогосподарства, землеробу.
На ринку України існують десятки прямих постачальників сівалок зі США, Канади, Південної Америки й ЄС, а також сотні посередників-перекупників. Треба бути уважним, вибираючи компанію, що пропонує техніку. Сівалку годиться підбирати під особливості конкретного господарства - залежно від прийнятого способу й схеми посіву, сівозмін, тривалості строків сівби, наявних тракторів і т. д. А також, звісно, від масштабу полів для посіву. Норму висіву й глибину посіву встановлює у кожному випадку агроном відповідно до зональних рекомендацій і конкретних умов. А відтак, техніка повинна підходити до конкретного ґрунту, клімату й агротехнологій.
Скільки мати сівалок у своєму парку - теж залежить від господаря. Наприклад, науково-виробнича торговельна інвестиційна компанія «Економікс» з Криму, що обробляє 5400 га, обходиться чотирма посівними агрегатами. Це дві восьмирядні «Грейн плейнс», культиватор-сівалка «Борґо» із захватом 18 м і сівалка «Хорш» завширшки 9 м. Техніка вибрана продуктивна, хоч і недешева.
Та будь-який агрегат має переваги й мінуси. Те, що гарно для агронома, не завжди краще для інженера або для головбуха того ж таки підприємства. Головне - не тулити горбатого до стіни, тобто не купувати спочатку престижну техніку, аби потім думати, як її застосовувати у справі. За будь-якої погоди головне - це люди, які стежитимуть за технікою.
Український ринок сільгоспзнарядь ще далекий від насичення. Тому боротьба за покупця, за виробника аграрної продукції, триває. Головне у цьому змаганні - не програти.

Коментар фахівця
alt
- За СРСР кіровоградська «Червона зірка» була не просто монополістом - вона тримала 95% радянського ринку сівалок. Її агрегати працювали в Казахстані, Росії, Узбекистані - усюди. До того ж експортувалися у 67 зарубіжних країн. Після розпаду соцтабору відбулося, звичайно, різке падіння збуту й виробництва. Але за останні 20 років не тільки комбайни чи трактори пішли уперед - уся техніка інженерно розвинулася. І ринок пропонує багато моделей сучасних імпортних сівалок.
Вони зберегли усі свої традиційні функції, але й розвинулися дуже. Раніше сівалки були на загал спеціальні - приміром, стерньові або ж по буряках. Тепер пішли універсальні: за невеликого переналагодження агрегат може сіяти за будь-якою технологією. По ораному ґрунту або по стерні сіятиме одна й та ж сівалка.
Вона стає все складнішою машиною. Зростає її швидкість. Сучасні агрегати можуть сіяти навіть за неякісного обробітку ґрунту. Вони стали універсальнішими за функціями, складнішими конструктивно, але працювати на них простіше, ніж на старих.
Колись при тракторі на сівбі був потрібен ще й сівач. Навіщо? По-перше, для того, щоб час від часу завантажувати бункер насінням. Бо раніше в посівних машин вони були невеликі. Тепер насіннєві бункери об’ємні, їх можна заповнювати швидко. І не вручну, а технічним способом. По-друге, механізатор раніше стежив за процесом посіву: щоб висіваючий пристрій не забивався, щоб передавальний ланцюг не спадав. Тепер технічний рівень сівалок набагато вищий. І ланцюг, навіть якщо він є, спадає значно рідше. У всіх сучасних провідних машин є системи контролю й інтелектуалізації. Сівалки оснащуються «електронними очима», які дозволяють регулювати процеси висіву з кабіни. Новітні агрегати зручніші у налагодженні й експлуатації. І сервіс до них пропонується відповідний.
Але наразі і вітчизняні компанії теж показують зростання виробництва. На ринку сівалок є деяке пожвавлення й покращення, до честі українського виробника. Є успіхи, яких не спостерігається у складнішій техніці - тракторах, комбайнах. Нині «Червона зірка» робить якісь кроки. Її моделі стали технологічно кращими, якість їх зросла.
Нові вдалі агрегати пропонує дніпропетровський «Агро-Союз» спільно з німецьким «Хоршем». Цікавий посівний агрегат «Клен» виготовляють у Луганську. Нову сівалку випустив одеський «Велес», дещо скопіювавши у «Грейт Плейнса». «Червона зірка» зробила щось схоже на «Морріса». Можливо, шлях «Агро-Союзу» - найкращий: налагоджувати спільне виробництво, йти шляхом універсальності сівалок.
Тож український сегмент сівалкобудування в агромашинерії таки зростає. Але треба розуміти масштаби цього розвитку. Десять років тому на ринку сільськогосподарського машинобудування вітчизняному виробникові належало 70%. Тепер він має лише 30%. При тому, що цей ринок виріс у рази, наповнився імпортним обладнанням. Так само, як і по інших різновидах продукції машинобудування, яка взагалі-то є доволі наукоємною, українським виробникам нелегко конкурувати зі світовими брендами. І такого вітчизняного прориву, який би ми хотіли побачити, поки що не передбачається. А яка тут може бути державна підтримка? Держава повинна створювати однакові умови, правила для всіх. Й інвестиційну привабливість - для виробників.
Хоч ринок пропонує багато моделей, все рівно аграрій не завжди може придбати усе що потрібно. Тут економічна дилема: грошей не вистачає купити те, що хочеш. Бо сівалки ці вже по ціні наближаються до трактора. Справді, візьмемо 300-сильний трактор: він коштує 1,5 млн грн. А хороша сівалка - 1,2 млн грн. І система закупівель сільгосптехніки помінялася. Тепер треба замовляти сівалку заздалегідь, робити на неї передоплату десь 30%.
Малий і середній бізнес, у якого грошей не так багато, тяжіє до вітчизняного обладнання. А великі агрохолдинги уже перейшли на усе потужне й імпортне. Бо у них і навантаження на кожну сівалку більші, і продуктивність техніки має бути найвищою, і працювати вона у них повинна вдень і вночі.

svidome

 25 червня 2022
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
25 червня 2022
 24 червня 2022
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
24 червня 2022
 24 червня 2022
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
24 червня 2022
 24 червня 2022
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
24 червня 2022
 24 червня 2022
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
24 червня 2022
 23 червня 2022
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
23 червня 2022

Please publish modules in offcanvas position.