Кастинг на кращий трактор

/ Механізація АПК / П'ятниця, 13 квітня 2012 11:45

Ігор Петренкоalt

На яких умовах і де нині обирають і купують енергомашину? У який спосіб потрапляє на села нова техніка? Як приживаються і пристосовуються імпортні брендові моделі до умов вітчизняного господарювання? «Агробізнес сьогодні» шукав відповіді на ці питання у кримському аграрному господарстві компанії «Економікс».

 

Кілька років тому на машдворі у селі Дрофино кримського аграрного підрозділу науково-виробничої торговельної інвестиційної компанії «Економікс» стояло лише кілька МТЗ радянської ще модифікації. Першим сучасним трактором, що придбала ця компанія, був зелений красень американського виробництва. Керівник підприємства Бахтіяр Абдуразаков згадує про нього з теплотою. Але аграрне господарство розросталося – щороку суттєво збільшувалася кількість орендованих угідь, й на кількох тисячах гектарів виникла потреба у іншій техніці – важчій, більш широкозахватній. Й у тракторах, відповідно, потужніших, ніж працювали раніше.

 


Мотиви і роздуми

При виборі трактора існує чимало нюансів, які варто враховувати. На яких ґрунтах й якій поверхні він використовуватиметься – на рівнині, на горбкуватій кам’янистій землі, чи десь на схилах? Які роботи він повинен буде виконувати? З яким обладнанням буде агрегатуватись? Чи буде використовуватися машина протягом ночі? А в негоду, у туман? Ну, і для початку потрібно вирішити, скільки повинно бути кінських сил у його двигуні. Бо трактор – провідна мускульна міць господарства. Колись таким вважався кінь, а тепер під капотом машини їх - цілий табун.

altАмериканський трактор продали сусідам. Бахтіяр Абдуразаков згадує: «Улітку минулого року ми прийшли до висновку, що нам потрібна ще одна тяглова сила. Гусеничний Challenger у нас був, але ми подумали про страховий варіант. У ході пошуків, тендера, прийшли до висновку, що саме Challenger MT685C нас влаштовує найбільше».

Чому ж обрали саме цей? Спрацювало кілька факторів.

Насамперед аграріїв цікавила витривалість, можливість трактора працювати на кам'янистих або замулених ґрунтах Криму з важким широкозахватним устаткуванням, обробляючи при цьому тисячі гектарів. Стояв чіткий критерій до потужності двигуна – він мав бути не меншим за 350 к. с. При цьому потрібний був мобільний трактор, здатний до далеких і швидких маршів, у тому числі уночі - виробниче плече підприємства сягає 150 км. Головний інженер-механік Валентин Цимбалов розповідає: «Ми придивлялися давно до тракторів, шукали техніку, що нам би підійшла. Їх багато такої потужності. Приходили до нас дистриб’ютори, багато хто пропонував своє. Challenger не такий чутливий до умов навколишнього середовища, як інші імпортні трактори, зазвичай дуже «ніжні». Для ґрунтів і погоди степового Криму потрібна витривалість».

Пильно відстежували, який запас крутного моменту має кожний з претендентів. Бо це - важливий динамічний критерій, що характеризує тяглові можливості двигуна. Чим більший крутний момент, тим швидше розганяється трактор. Ще одним суттєвим параметром двигуна є коефіцієнт пристосованості (або запас крутного моменту). Чим більше значення коефіцієнта пристосованості, тим значнішу силову протидію здатна подолати енергомашина без перемикання коробки передач. «При навантаженнях трактора важливий додатковий крутний момент, він у Challenger MT685C вищий, ніж у інших аналогів: становить десь 40%», - ще на стадії роздумів звернув увагу на цей нюанс Абдуразаков.

Люди з «Економікса» активно їздили по галузевих і машинобудівних виставках, таких як «ІнтерАгро», напитували по дистриб’юторах, шукаючи щось підходяще. Розглядали уважно, зокрема, марки «Кейс», «Агротрон», «НьюХоланд».

«Не казатиму, що вони погані. Але нас хвилювала й економічна складова питання», - підкреслює ще один критерій вибору Бахтіяр Абдуразаков. Споживання палива іншими, нехай технічно теж досконалими марками тракторів, виявилося суттєво (чи помітно) вищим, ніж у марки Challenger MT685C. Що у перерахунку на тисячі гектарів, які повинен був би обробляти новопридбаний сталевий суперкінь, давало відчутне погіршання собівартості продукції.

«Ну, й під кінець ми зупинилися лише на трьох».

 

 
ДОВІДКА
AGCO: уся лінійка агротехніки
Корпорація AGCO володіє брендом Challenger у аграрній сфері. Сівалки, трактори, комбайни, розкидачі добрив і самохідні обприскувачі Challenger - вся ця різноманітна й надійна агротехніка займає провідне місце насамперед на європейських ринках. А звідти, як і вся якісна європейська продукція, методично надходить до Східної Європи, України, Росії й Азії. Генеалогічне древо брендів сільськогосподарської техніки AGCO займає провідне положення в галузі аграрних технологій і пропонує найвищий рівень сервісу для клієнтів. Відмінно зарекомендували себе дилери AGCO - зокрема, агробудівельний альянс «Астра», який і поставив кримському господарству «Економікс» трактор Challenger MT685C. 


Фінал надії: переміум-трійка

У фінал цього кастингу вийшли трактори Fendt 936 Vario, JohnDeere R8 – і, ясна річ, Challenger MT685C.

«Вивчали різні моделі. Розглядали «Джон Дір». Але пильніше роздивлятися стали трактори, які запропонувала Астра, - продовжує керівник «Економіксу» Бахтіар Абдуразаков. - На Challenger MT685C стоїть фінський двигун AgcoSіsuPower, як і на наших зернозбиральних комбайнах MF 7278. Механізатори цей мотор добре знають, можуть із закритими очами зібрати-розібрати. Це плюс? Плюс».

altНа тракторах Challenger цієї серії встановлено двигуни обсягом 8,4 літри. Шестициліндрові, із системою упорскування палива CommonRaіl, оснащені турбокомпресором і проміжним охолоджувачем, - вони забезпечують оптимальну потужність за будь-яких експлуатаційних умов.

Інженер Валентин Цимбалов пильно придивлявся також до ходової й гідравлічної систем, і знайшов конструктивні переваги перед багатьма іншими тракторами. Мені подобається, що Challenger має роздільну гідравліку, дві масляні ванни. Можна агрегатувати будь-яку техніку, не боячись, що масло трансмісійне змішається із гідравлічним. Це дуже зручно при застосуванні різноманітного навісного й причіпного обладнання».

Звісно, оцінювали покупці й дизайн – вигляд зовні й комфорт у кабіні. «Ергономіка, компонування органів керування трактором, дизайн кабіни - аналогічні з гусеничним Challenger'ом, що у нас уже був. Отже, трактористові пересісти з одного на інший трактор буде не важко», - каже Абдуразаков. Хоча для самих механізаторів, як нам видалося, це – критерій, може, й менш важливий. Вони чимало років відпрацювали на «Білорусах» і Т-150, тож будь-який брендовий трактор преміум-класу вважали б комфортним, аби лише він виконував покладені на нього тягові функції. Й на будь-який могли б сісти й поїхати без жодних проблем, все-таки вони умілі й досвідчені кадри, загартовані у полях і майстернях. Механізатор Владимир Пігуляк (фото) пригадує часи пошуків і сумнівів: «Пригнали нам було зеленого трактора на пробу… Я завів із нашим знаряддям – ні, не тягне. А коли цього Challenger`а спробував – цей потягнув».

Думали й про близьке майбутнє. «Економікс» вже має кілька одиниць обладнання, що випускаються під брендом AGCO. Бахтіяр Абдуразаков уточнює: «Нас улаштувала потужність, технічні характеристики. Крім того, знали, що це - трактор досить розповсюджений, усюди продається – отже, буде простіше із запчастинами. Ми матимемо справу з AGCO в особі його дилера, агробудівельного альянсу «Астра», легшим буде сервіс».


Купівля «під ключ»

Й, звісно, не зайвим є питання про ціну. Challenger MT685C коштує дешевше, ніж брендові трактори аналогічного преміум-класу. Кримчанам вдалося домогтися знижки? «Ні, ціна по ринку така. Але якщо б він коштував дорожче - однаково ми б його купили», - анітрохи не сумнівається Абдуразаков. Йдеться ж бо про основне знаряддя праці. Значить, тут насамперед важать якість і надійність, плюс підходящі тактико-технічні характеристики. Головний інженер-механік Валентин Цимбалов теж дотримується чіткого підходу: «Усе ми у своє господарство брали нове – обприскувач, сівалки, трактори. Це принцип. А старе обладнання – незрозуміло, хто на ньому працював, як обслуговував». Звісно, нове, та ще й брендове – завжди дорожче від уживаного секонд-хенду. Що ж, є іще один секрет, утім, загальновідомий –брати на виплату.

«У нас уся техніка куплена в кредит, - розповідає Абдуразаков. - Бо є сталий фінансовий партнер - Чорноморський банк розвитку й реконструкції у Сімферополі, і його керуючий - Галина Стребкова. Ми як прийшли із самого початку в цей банк, так і дотепер з ними працюємо. Хоча різні інші фінансові установи постійно нам пропонують свої послуги. У ЧБРР є кредитні програми на покупку сільгосптехніки. Ми під цю програму й узяли Challenger MT685C. Внесли 30%, а інші 70% агробудівельному альянсу «Астра» заплатив банк. Кредит цей узяли на три роки під 18%».

altОтже, проплатили й придбали. Валентин Цимбалов добре пам’ятає «явлення трактора народу», коли їхній моторизований дивізіон поповнився цим придбанням:

«Спеціалісти з «Астри» привезли трактор сюди у село Дрофино. Поставили його на колеса. Навчили наших механізаторів Миколу Солікаєва й Володимира Пігуляка. Показали, як працювати. Й тепер головний тягар робіт у нас лягає на два трактори Challenger, гусеничний і колісний. Вони несуть його справно. Новий Challenger MT685C продуктивний, маневрений, економічний. Для нас він - знахідка».

Та ще більше цей момент сподобався трактористові Володимиру Пігуляку: «Восени, наприкінці жовтня, я пересів з «Білоруса» на оцей Challenger MT685C . Тут нічого не тече, відкриваєш капот – чистота». Для механізатора, який біля звичної вітчизняним механізаторам техніки постійно ходив мало не по вуха у мастилі, це вже неабияка перевага. «Ні шуму, ні пилу. Відчуття непорівнянні, - веде далі тракторист Пігуляк.- Все під рукою, кабіна оглядова дуже. Однією рукою трактором кермую. На розворотах-поворотах він дуже маневровий. Також моментально без підготовки піднімає будь-яке встаткування, розвертається з ним добре. Оце на сівалку Horsh комп’ютер. Сіятимемо 550 га нуту, потім ячмінь. З обладнанням він порається без проблем. А якщо треба проїхати 100 км, йде зі швидкістю 45 км\год.».


Обслуговування

alt«На трактор агробудівельний альянс «Астра» дав гарантійній сервіс. Її співробітники постійно беруть участь у техобслуговуванні, - каже головний інженер-механік кримського господарства. - Комп'ютер указує, скільки вже напрацьовано. Заміна масла двигуна, фільтрів - усе роблять фахівці «Астри». Постійно телефонують мені, цікавляться, як працює їхня техніка. У тракториста теж є номер мобільного представників «Астри», він у будь-який момент може їм подзвонити прямо з поля. Наприклад, комп’ютер показує код, незнайомий механізаторові. Він дзвонить дилеру. Вони можуть дати консультацію по телефону або й самі приїхати. «Астра» дуже пунктуальна, фахівці там гарні. Їх ми раді бачити: іноді потрібно, щоби дилер подивився на техніку своїм оком. Навіть гарний оператор звикає до трактора (та й до будь-якої машини), і до його невеличких «болячок». Ніби прощає їх: «ну, це потерпить». А приїжджає фахівець - і звертає увагу на будь-яку найменшу несправність, допомагає усунути негайно».

Чи виникали усе-таки якість труднощі, складнощі при експлуатації нової техніки? Це традиційне питання ми під різним кутом ставили трактористам, інженеру-механіку, менеджерам, голові наглядової ради підприємства. У відповідь чули: «Жодних».

«Challenger MT685C мене здивував. У нас вийшов дуже економічний, ефективний і екологічний трактор. Я навіть не очікував», - каже БахтіярАбдуразаков. А Володимир Пігуляк закриває кабіну й заводить двигун – його Challenger MT685C, причепивши важку 9-метрову сівалку, виїжджає у поле.


ДОВІДКА

Про компанію «Економікс»

Науково-виробнича торговельна інвестиційна компанія «Економікс» існує з 2005 року. Крім іншого, має аграрний напрям. Обробляє у Криму 5400 га землі. Працюють близько 25 чоловік. Вирощують соняшник, пшеницю, ячмінь, льон, коріандр, нут. На озброєнні чотири сівалки, два культиватора – важке широкозахватне обладнання. Спочатку купили трактор Challenger MT800C на гумоармованих гусеницях, а у жовтні 2011 року придбали колісний Challenger MT685C у дилера компанії AGCO – агробудівельного альянсу «Астра».


svidome

 25 червня 2022
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
У Білоцерківському національному аграрному університеті (БНАУ) відкрили навчально-наукову лабораторію технології культивування та дослідження якості продукції гідробіонтів.
25 червня 2022
 24 червня 2022
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
На початку липня в Україні планується скасування ліцензій на експорт пшениці.
24 червня 2022
 24 червня 2022
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
Аграрії Одеської та Миколаївської областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке, станом на 24 червня, проведено на площі 42,2 тис. га.
24 червня 2022
 24 червня 2022
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
В новому сезоні врожай ячменю в Україні зменшиться до 5-7 млн тонн внаслідок скорочення площ сівби та втрат врожаю на півдні та сході, відповідно експорт знизиться до 2-3 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн у минулому сезоні та 4,2 млн тонн у попередньому.
24 червня 2022
 24 червня 2022
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
росія використовує до десятка російських та сирійських кораблів для вивезення краденого зерна з тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької області та вже вивезла понад 500 тис. тонн цього зерна.
24 червня 2022
 23 червня 2022
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
Згідно з оперативними даними, обсяг експорту соняшнику з України в травні сягнув багаторічного місячного максимуму, склавши 352 тис. тонн, що втричі більше показника квітня і на 89% перевищує експорт у звітному місяці.
23 червня 2022

Please publish modules in offcanvas position.