Мобільна техніка для внесення органіки

Мобільна техніка для внесення органіки

/ Механізація АПК / Середа, 17 січня 2018 14:00

Задля внесення органічних добрив у господарствах України застосовується техніка вітчизняних і зарубіжних машинобудівних підприємств.

Інтенсивні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають широке використання мінеральних добрив, що дає можливість збільшити врожайність і поліпшити товарний вид продукції рослинництва. За рахунок добрив також підвищується стійкість рослин проти хвороб, вони краще використовують вологу тощо. Однак у результаті інтенсивного застосування мінеральних добрив у сільськогосподарській продукції можуть накопичуватися шкідливі елементи, такі як нітрати тощо, котрі негативно впливають на здорове функціонування організму людини. Хімічне навантаження, що весь час зростає, внаслідок інтенсифікації землеробства також порушує екологічну рівновагу в агроландшафтах, впливає на якість продукції рослинництва.

Один із найдоступніших видів органічних добрив є гній. У процесі його розкладання підвищується вміст гумусу в грунті, утворюються мінеральні речовини, необхідні для нормального розвитку рослин. Загортання гною у грунт сприяє розвитку ґрунтових бактерій і мікроорганізмів, які допомагають корінню рослин отримувати доступні поживні елементи.

Гній необхідно вносити безпосередньо перед оранкою, допустиме відхилення від термінів внесення — не більше 1 день. Спеціальні машини для цього повинні мати наступні показники надійності: коефіцієнт готовності — не менше 98%; середнє напрацювання на відмову — близько 70 год. основної роботи; питома сумарна трудомісткість технічного обслуговування — не більше 0,078 люд. год.

Машини для внесення добрив забезпечують норму внесення у межах від 15 до 60 т/га. Допустиме відхилення від встановленої норми — не більше 5%. Нерівномірність внесення органічних добрив по ширині захвату і напрямку руху — близько 25%. Для забезпечення таких агротехнічних вимог щодо якості виконання процесу внесення органічних добрив необхідна спеціалізована техніка — розкидачі органічних добрив.

З метою внесення твердих органічних добрив широкого поширення набули мобільні кузовні розкидачі. Їх продукують Kirchner, Bergmann, Pöttinger, Kemper, Gruber, Meyer, HAVCO, Tebbe, Unia, Strautmann тощо. В Україні такі агрегати виготовляють «Ковельсільмаш», «Білоцерківсільмаш», «Уманьферммаш». Фірми-виробники розкидачів твердих органічних добрив випускають декілька моделей машин із місткістю кузова в межах від 3 до 50 м³ та споживаною потужністю від 29 до 200 кВт.

Машини для внесення твердих органічних добрив складається із рами, кузова, опори, ходової системи, гальмівної системи, силової передачі, транспортера, розкидного пристрою, електрообладнання. Вони обладнують різними типами робочих органів: горизонтальними дворядними або однорядними лопатевими валами; горизонтальними дворядними або однорядними лопатевими валами з розташованими нижче від них розкидними дисками великого діаметра; вертикальними двома або чотирма лопатевими валами; вертикальним диском великого діаметру тощо.

 

Ходова частина розкидачів

Нині на ринку представлені різні моделі розкидачів вантажопідйомністю від 2 до 50 т. Такі умови роботи висувають відповідні технічні та екологічні вимоги до ходової частини машин, а саме надійність, прохідність, безпечність, зменшення питомого тиску на грунт тощо. Виробники техніки пропонують моделі з різними типами ходових систем — одновісною, тандем, тридем тощо. До недавнього часу розкидачі середньої вантажопідйомності були майже виключно оснащені ходовою системою із тандемним шасі. Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення кількості машин середньої вантажопідйомності з одновісною ходовою системою з колесами великого діаметру (фото 1). Останні оснащені шинами з сільськогосподарським протектором.

18 361 76 1

Фото 1. Розкидач органічних добрив моделі Siroko з одновісною ходовою системою

 

Одновісні ходові системи з колесами великого діаметру мають дві основні переваги в порівнянні з тандемними і тридемними системами. Перший — це зниження опору коченню, внаслідок чого зменшуються витрати потужності енергозасобу на переміщення розкидача. Відповідно до декларацій виробників для виконання роботи з одновісними розкидачами органічних добрив витрачається на 10–20% потужності під час виконання технологічного процесу з машинами ідентичної вантажопідйомності з тандемною ходовою системою. Другою перевагою цього рішення є значно поліпшена маневреність машини та відсутність ущільнення грунту під час виконання поворотів. Одновісні розкидачі, як правило, не комплектуються ресорами, вони обладнані амортизаторами дишла. Тим не менше, тандемні ходові системи (фото 2) мають своїх прихильників.

18 361 76 2

Фото 2. Розкидач органічних добрив моделі Ferti-Cap із тандемною ходовою системою

 

Вони мають декілька переваг над одновісними ходовими системи з великими колесами. По-перше, завдяки значно меншому діаметру коліс; вона розташована під вантажною коробкою, відтак, не має обмеженої ширини. Це особливо важливо під час транспортних переїздів дорогами загального призначення, де передбачене обмеження транспортної ширини агрегатів.

На відміну від одноосьових машин, розкидачі з тандемною ходовою системою обладнані механізмом підвіски коліс і мають велику контактну поверхню із грунтом. Осі тамдемної ходової системи розкидача добрив моделі Ferti-Cap OSKIN з’єднані параболічними ресорами підвіски і кріпляться на шасі в центральній точці (рис. 1). Така конструкція механізму підвіски забезпечує компенсацію нерівностей рельєфу поверхні (до ±240 мм). Завдяки розташуванню осей над ресорами і центральної осі під ними створюється тягове зусилля, яке перетягує осі через перешкоду. Необхідна сила буксирування при цьому знижується. Такий механізм підвіски рекомендується для машин, які виконують технологічний процес на нерівних ділянках поля.

18 361 77 1

Рисунок 1. Параболічна ресорна підвіска

 

Розкидачі добрив із дво- та тривісними ходовими системами можуть обладнуватись ходовими частинами Hydro-Tandem і Hydro-Tridem, за рахунок яких забезпечується великий вертикальний хід (до ±250 мм) (рис. 2). Завдяки такій конструкції ходових частин тиск на грунт рівномірно розподілений між колесами. В результаті він не переущільнюється, його структура зберігається. Тамдемні ходові системи мають більшу площу опори на грунт, що сприяє покращенню їх прохідності.

Стійкість усього транспортного засобу також значно збільшена. Кожна вісь підвішена двома напівресорами, зафіксованими на кріпильному елементі, розташованому перед віссю. Чотири або шість гідроциліндрів знаходяться по обидва боки шасі, відповідно, по два або по три з кожного боку. Циліндри, розташовані з одного боку, з’єднані між собою однією гідравлічною системою, яка функціонує за принципом сполучених посудин. Незалежні гідросистеми з двох сторін забезпечують високу бічну стійкості і запобігають коливанням. Завдяки цьому причіп набагато менше крениться на поворотах.

18 361 77 2

Рисунок 2. Ходова частина Hydro-Tandem та схема роботи Hydro-Tandem і Hydro-Tridem

 

Тамдемні ходові системи мають більшу площу опори на грунт, що сприяє покращенню їх прохідності і зменшенню негативного впливу на ущільнення грунту. Для збільшення безпеки і комфорту руху, поліпшення маневреності тандемні та тридемні ходові системи розкидачів органічних добрив можуть бути оснащені направляючою або підрулюючою віссю. Амплітуда повороту осі знаходиться у межах 15°. Під час руху дорогами загального призначення зі швидкістю понад 15 км/год. або заднім ходом гідравлічний пристрій, яким комплектується система підрулювання, забезпечує блокування і вирівнювання задньої осі по відношенню до передньої, гарантуючи безпеку агрегату.

Датчик, встановлений на вісь, визначає напрямок руху причепа і забезпечує автоматичне блокування одного з двох гідроциліндрів, гарантуючи таким чином належне функціонування системи. Самопідрулююча автоматична вісь функціонує автономно як при передньому, так і при задньому ході. Завдяки цій системі ніяких дій з боку механізатора не потрібно.

Виробники також комплектують розкидачі органічних добрив системою електронних осей з управлінням за допомогою міні-комп’ютера і датчика повороту дишла. На відміну від інших систем, електронні напрямні осі корегують кут повороту пропорційно швидкості. Завдяки цьому розкидач зберігає стійкість під час дорожніх перевезень і повороткість при здійсненні маневрів.

18 361 77 3

Фото 3. Розкидач органічних добрив із гусеничними рушіями моделі Meyer 9524

 

Для роботи на полях із перезволоженими грунтами та зменшення ущільнення грунту на світовому ринку техніки представлені машини для внесення органічних добрив із гусеничними рушіями моделей Meyer 9524 (Meyer) (фото 3), FLOAT-MAXX (JBS), EV2200 (BROCHARD), HS240 (TEBBE) тощо. Машини з гусеничною ходовою частиною мають високу прохідність по снігу, тому їх можна застосовувати для внесення добрив у зимовий період.

 

Василь ДУМИЧзавідувач лабораторією
Олег КУЛІШначальник відділу
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
05 червня 2020
 05 червня 2020
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
05 червня 2020
 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів.
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під ...
05 червня 2020

Please publish modules in offcanvas position.