Армія хімічного захисту

/ Механізація АПК / Субота, 28 квітня 2012 12:15
Ігор Петренко
Сучасні машини для обприскування полів з метою внесення добрив і хімічного захисту від шкідників мають чимало особливих технічних функцій, які полегшують виконання сільськогосподарських завдань. Ми оглядаємо деякі причіпні й самохідні польові агрегати.
Несприятлива для озимини осіння посуха поставила аграріїв перед непростим завданням – як рятувати врожаї? Можна досягти позитивного результату шляхом підживлення рослин (скажімо, карбамідно-аміачною сумішшю) й створення захисту від шкодочинної дії бур’янів та комах, які теж починають оживати із сонячним теплом. Для протидії усім цим негараздам існують «лійки на колесах».
При землеробстві типу no-till, або «нульовому», операції механічного обробітку ґрунту для викорінення бур’янів, по суті, замінюються розпилюванням гербіцидів. Тобто в певному сенсі обприскувач навіть витісняє на маргінеси традиційні плуг та культиватор. Тож символ аграрних пошуків нового часу – хімічний розбризкувальний агрегат, захисник майбутніх урожаїв.

Аналоги «небесних тихоходів»
Згідно з класифікацією львівської філії Українського науково-дослідного інституту прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва імені ім. Л. Погорілого, доцільніше використовувати наступні типи агрохімічних агрегатів, якщо узяти до уваги насамперед розміри посівних площ господарства. Для масштабних агрохолдингів (понад 10 тис. га) найкраще підійдуть самохідні розбризкувальні установки. Для середніх господарств (від 1 до 10 тис. га) оптимальними будуть причіпні обприскувачі. А для невеликих фермерських господарств (до 1000 га) – достатньо й навісних із ємністю бака від до 800 л.
Хоча нам доводилося спостерігати у середніх за українськими масштабами господарствах потужні самохідні обприскувачі. А у великих агрохолдингах використовувалися з успіхом причіпні розпилювачі речовин – «Примус», «Адвансе». Деякі з них за обсягом резервуару можуть бути навіть більші за самохідні. Наприклад, причіпна модель UX 11200 фірми «Амазоне» уміщує 12 тис. л, так само як і причіпний «Профі-Клас» від компанії «Дамман». Такою великою ємністю може похвалитися далеко не кожен самохідний агрегат хімзахисту рослин. От тому у маркетологів дещо інший підхід до класифікації цього обладнання. Вони беруть до уваги насамперед цю особливість конструкції:відштовхуються від об’єму бака з рідиною, яку агрегати розпилюють на полях.
Так, за даними експертів із маркетингу, обприскувачі з баком до 2300 л користуються попитом у крупних фермерів, які обробляють до 3 тис. га. Обсяг резервуару від 2500 л цікавить підприємства з площею обробітку від 3 тис. до 10 тис. га. А для потужних агрохолдингів найбільш підходящими є агрохімічні комплекси з об’ємом бака від 4 тис. л і вище. Але ж ясно, що не буває самохідних із зовсім малими резервуарами (навіщо тоді й двигун ставити?), так само і навісних - із надто об’ємними, які б перевищували можливості тягача.
В Україні машини для хімзахисту рослин і внесення рідких добрив пропонує кілька вітчизняних виробників: завод «Львівсільмаш», «Львівагромашпроект», приватна фірма «Бартощук» (Луцьк),«Богуславська сільгосптехніка» (Київська область). Дехто виробляє цю техніку спільно із закордонними компаніями. Але у цей сегмент машинобудування в останнє десятиліття теж прийшли численні закордонні виробники, й конкуренція стала дуже жорсткою.
На українському ринку є представництва відомих виробників цієї техніки: компанії «Джон Дір» «Амазоне», «Ростсільмаш», «Лемкен». Ще більше дилерів, які пропонують продукцію закордонних фірм, -Агробудівельний Альянс «АСТРА», Українська овочева компанія UVC, компанії «Агро-Союз», «Амако», «Хольмер Україна», «Агросфера», «Волинська фондова компанія», «Агріматко Україна», «Агроальянс»… Нині чимало підприємств має у своїй лінійці техніку для хімічного обприскування посівів. Аграрію знову залишається складна філософсько-економічна проблема вибору. Наразі залишимо за межами огляду навісні агрегати, аби сконцентруватися на причіпних і самохідних.
Обприскувачі за своїми функціями близькі до літаків малої сільгоспавіації, які теж де-не-де розпилюють хімію над полями. Рекламісти й журналісти нерідко використовують цю аналогію. Вона напрошується при порівнянні деяких конструктивних особливостей, на що ми також звертатимемо увагу в цьому огляді. Але у сухопутних агрегатів є й незаперечні переваги перед небесними: більша точність розпилення рідини й менші витрати палива.

John Deere: добрий до добрив
Американська компанія «Джон Дір» виробляє майже повну лінійку сільгосптехніки. Звісно, є у неї власні розбризкувачі й обприскувачі на будь-яку потребу. На нещодавній виставці «ІнтерАгро 2012»ми роздивлялися причіпний обприскувач R962i.Як пояснила спеціаліст з маркетингу компанії «Джон Дір Україна» Олена Пелешок, літера «і» означає «інтелектуальний». «Ця модель створена після того, як ми кілька років збирали побажання наших клієнтів. І сьогодні цей обприскувач на 6200 л втілює ці сподівання», - каже пані Олена.
altДжондірівські обприскувачі розраховані на різних споживачів - від господарств, що обробляють ніжні культури з численними спеціальними вимогами, до комерційних компаній, що «не мудруючи лукаво», нещадно використовують техніку на гігантських площах із максимальною інтенсивністю вдень і вночі. Олена Пелешок показує ще один суперагрегат: «Ви бачите наш найбільший і найпотужніший обприскувач моделі 4940. Може працювати як зі штангою, так і з розкидачем добрив New Leader».
Подробиці про нову техніку розповідає Вадим Сула, інженер фірми «Агротех», офіційного дилера компанії «Джон Дір Україна»: «Модель 4940 поєднує функції обприскувача й розкидача добрив. Можна цю бочку зняти й натомість поставити ємність для сухих добрив».
За такої універсальності термін використання машини розтягується чи не на цілий рік, реально – з квітня до листопада. Потужність двигуна цього обприскувача як у доброго трактора: 325 к.с., й двигун має ємність 9 л.Місткий бак для розчину виготовлений із нержавіючої сталі – він надійніший і міцніший пластикового, розчини хімії менше впливають на метал. Це, щоправда, трохи збільшує вагу машини. Однак, по перше, у неї широкі колеса – 38 см, що знижує тиск на грунт. По-друге, недолік зайвої ваги цілком нівелюється на великих полях, де для обприскувача виділяється технологічна колія. Водити будь-яку джондірівську техніку дуже зручно. «Є система AutoTrac, тобто автоматичного водіння. Ось антена», – показує Вадим Сула. Машина радіокерована завдяки системі глобального позиціонування GPS, яка приймає сигнал супутника. Це полегшення для водія, який може за довгу денну зміну обробити таким хімічним агрегатом до 1000 га.
Які ж іще інтелектуальні можливості є уджондірівського обприскувача? Система SprayerPro дозволяє скорочувати витрати препаратів завдяки усуненню перекриттів і пропусків. Можливе вимиканням секцій або їх частин при посіві чи обприскуванні. Також обприскувач керує висотою штанг. Нарешті, розробка VarіableRate сама заощаджує: вирішує, як розприскувати більше добрив на ділянках із передбачувано високим урожаєм й знижувати його витрати там, де землі гірші. А система Solutіon Command дозволяє контролювати заправлення, змішування, обприскування й промивання одним натисканням кнопки, використовуючи монітор у кабіні трактора. Словом, «Джон Дір» оптимізував кожен аспект процесу обприскування: від автоматичного заправлення до остаточного промивання перед паркуванням у гаражі. Завдяки усім цим застосуванням рідина не марнується – 96% хімікатів досягають своєї цілі.
Швидкість руху джондірівського самохідного захисника рослин - до 30 км/год. Зустріч із горбками й камінням пом’якшують пневпоподушки. «На цьому оприскувачі їздиш як по автобану»,-порівнює сервісний інженер.

Versatile. Завойовник агроринку
У 2010 році на український ринок самохідних і причіпних обприскувачів почала стрімке просування транснаціональна група компаній «Ростсільмаш». Їхній модельний ряд нині складається із п’яти машин марки «Версатайл» (Versatіle).Комерційний директор «Ростсільмашу» Ілля Челпанов на «ІнтерАгро 2012» сказав: «Обприскувачі - для нас продукт новий. Якщо в Казахстані у нас 65% ринку обприскувачів, у Росії - 52%, то в Україні поки що приблизно 20%». Але пан Челпанов запевнив, що «Ростільмаш» прагнутиме завоювати до 35-40% українського ринку цієї техніки. Для цього у них, зауважив представник компанії, є чудова марка «Версатайл» канадського походження, розгалужена служба сервісу й інші серйозні передумови.
Так, запропонувати аграріям «Ростсільмашу» таки є що. Зокрема, причіпні обприскувачі VersatіlePS 850 варіюють кількість внесення препаратів від 5 до 400 л/га, виконуючи цю роботу на швидкості до 15 км/год. У цих агрегатів є зручна можливість вручну регулювати міжрядну відстань між обприскуючими форсунками. Патентована система підвіски Henschenіз гумовими торсіонами забезпечує стійкість штанг до різнобічних ударів й точне регулювання висоти секцій.
Інший тип обприскувача від цього ж виробника - самохідний потужний Versatіle SX 275 - випускається зі штангою, розробленою конструкторами у кількох варіантах розкрилення: 24,4 м; 27,4 м; 30,5 м; 36,6 м. Цей агрегат для захисту посівів від шкідників і хвороб має високий «кукурудзяно-соняшниковий» кліренс - 122 см. Основний бак для розчинів із нержавійки ємністю 4540 л дозволяє витрачати мінімум часу на дозаправлення у полі, що дуже цінується, коли необхідно обробляти великі площі.
Цей обприскувач, спроектований канадськими конструкторами, досягає найвищих стандартів продуктивності серед подібних машин. Розвиває швидкість до 56 км/год. Підвищена увага приділена у ньому системам регулювання витрат рідини й подачі хімікатів:«Версатайли» вносять їх точно й рівномірно. Конструкторські особливості дозволяють домогтися найбільшої ефективності розпилення будь-якої суміші речовин.
Маркетологи «Ростсільмашу», використовуючи авіаційну аналогію, стверджують: одна така машина може за сезон замінити три літаки малої сільгоспавіації, що використовуються для розпилення хімікатів над полями.

Stara. Штанги по центру корпусу
altУкраїнська овочева компанія UVC – майстри вологи: вони цілеспрямовано займаються дощувальними установками й розпилювачами рідких хімікатів. Біля її офісу у селі Любарцях Київської області ми побачили кілька різноманітних розпилювачів препаратів. Найоригінальніше серед них виглядає самохідний від компанії «Ст?ра» (Stara) з Бразилії, під назвою «Імператор 3100».
До речі, знову авіапорівняння: як крила у літака розміщені по центру фюзеляжу, так у нього – центральне розташування штанг. Чим воно ліпше за традиційне заднє (або переднє)? Оператор краще бачить зону обприскування, ніж коли б вони були позаду. І машина не приймає на себе зайвий «дощ» хімікатів, як буває, коли штанги припасовані спереду.
Заступник директора UVC Тихін Євтушенко звертає нашу увагу на абсолютно однаковий розподіл ваги машини: чітко 50% на передню вісь і 50% на задню, незалежно від об'єму розчину у баках. Тобто коли рідина закінчується, центр ваги не завалюється уперед або назад, не потрібна додаткова маса вирівнювання крену, а це робить машину легшою, ніж у конкурентів. Скажімо, в однієї з найбільш стійких моделей «Пантера 4001»фірми «Амазоне» розподіл маси на передній і задній мости при заповненому резервуарі становить 46% на 54%.

alt

«Центрова» конструкція дозволяє уникнути й інших типових недоліків, і дивно, що цю ідею у бразильців ще не встигли запозичити інші виробники. Самі ж вони вирішили її розвивати. На ринках світу відома ще така марка обприскувача від Stara, як «Гладіатор». Він має традиційне для більшості розпилювачів заднє розташування обприскувальних балок. Але, зі слів Тихона Євтушенка, тепер бразильцями розробляється і «Гладіатор» зі штангами центрального розташування.
Системне збільшення останніми роками посівів кукурудзи в Україні потребує й відповідних знарядь – зокрема, обприскувачів із високим кліренсом. В «Імператора», який від початку створений для роботи саме з цією поширеною у Південній Америці культурою, він сягає 165 см.
Цей агрегат хімзахисту включає низку інноваційних рішень, розроблених у відповідь на зростаючі вимоги до точності землеобробітку. Завдяки космічним супутниковим технологіям нині можливо вносити заплановані норми добрив із точністю до грама й сантиметра. Компанія Stara викупила частку австралійської хайтеківської фірми «Комп’ютронікс», тож бразильці тепер самі виробляють електроніку для своїх машин, а не адаптують чужу. Щодо першого завезеного в Україну «Імператора-3100», то його вже придбало підприємство, яке обробляє 4000 га земель.
Українська овочева компанія UVC також є офіційними дилерами італійської фірми «Мацотті» (Mazzotti), яка випускає досить відомі обприскувачі, зокрема під маркою «Ібіс» (Ibis). Схожі «Ібіси» пропонує на українському ринку також «Богуславська сільгосптехніка», але не суто італійського виробництва, а спільного. Тихін Євтушенко пояснює ситуацію: «Фірма Mazzotti продає у Богуслав свою раму із двигуном і кабіною, а там монтують колеса, штанги й частину гідравліки. А назву вони залишили італійську. Тож ми хотіли б, що вони її змінили».

Unia європейська та сучасна
«Унія Груп» (UniaGroup) - виробник різноманітних агромашин із країни-сусідки, представляє на ринку України і кілька моделей причіпних обприскувачів. Це «Унія Люкс», «Унія Рекс», «Унія Плюс». Ну й, нарешті, «Унія Європа». Придивимося пильніше до однієї із модифікації, а саме Europa II 3024. Позаяк цей новітній агрегат вже з’явився на українському ринку і поширюється «Волинською фондовою компанією» з Луцька.
altРезервуар для основного розчину виконаний із міцного поліетилену, місткість його у різних версіях агрегату коливається у межах від 2500 до 4000 л. При цьому «Унія Європа» легка й мобільна: з цим обприскувачем упорається навіть простенький «Білорус» або будь-який трактор потужності від 80 к. с. і вище. Швидкість пересування по полю з одночасним розбризкуванням - до 15 км/год. Штанги мають кілька варіантів робочого захвату-розкрилення: від 18 до 28 м. Їх змонтовано на трубках із кислотостійкої сталі. Система стабілізації штанг - маятникова з метало-гумовими та гідравлічно-газовими амортизаторами. Кліренс як для причіпних агрегатів доволі високий - 80 см. Можливе безступінчасте регулювання ширини колії у межах від 1,8до 2,25 м.
Цей агрегат хімзахисту оснащений бічним ежекторним змішувачем для розведення хімічних препаратів, який можна опускати в робоче положення (і працювати тоді з ним на рівні землі) або піднімати у високе транспортне, захищаючи рослини від пошкоджень.
Кожний керівник аграрного господарства знає, що недостатнє внесення добрив може не дати рослинам реалізувати свій потенціал. Але й перевитрата хімії призводить до втрати не тільки коштів, а й урожаю. Ці думки спонукають до ширшого застосування комп’ютерів. Для управління обприскувальними функціями «Унія Європа» оснащена комп’ютером UniaSpray, який здійснює повний контроль за процесом розбризкування (залежно від заданої норми препаратів) та за гідравлічними функціями штанг.
Тактико-технічні характеристики «Унії Європи» оптимальні для середньої величини господарств, що обробляють до кількох тисяч га.

Challenger. Крилатий і швидкий
«Зробимо передпосівне обприскування, щоб бур'яни не полізли», - каже провідний спеціаліст кримського господарства «Економікс» Валентин Цимбалов. І показує нам самохідний обприскувач. У господарстві, що обробляє 5400 га, він на озброєнні лише один, але потужній - «ЧеленджерРоґатор» (ChallengerRoGator ). Водій цього агрохімічного комплексу Микола Куликов розповідає: «Ширина крил у нього 36,5 м,швидкість - 39 км/год., а по полю ходить 20 км/год. У бочці - 4 куби рідини. Може вночі працювати, навігатор стоїть - він сам себе веде, від супутника. Відпочиваєш у кабіні, а обприскувач по струнці їде».
Механізатор теж каже на штанги – «крила», мовби йдеться про аероплан. Вони, звісно, у цього наземного агрегату складаються. А от що працює майже аналогічно, так це автопілот, курсопоказчик. Включивши його, оператор бере на себе рішення тільки на початку й у кінці гону.
«ЧеленджерРоґатор» призначений для обприскування дуже великих площ у стислий термін. Це й стало основним аргументом на користь купівлі такого недешевого, скажемо прямо (хоча й дешевшого за літак) агрегату: ChallengerRoGator може обробити на швидкості до 40 км/год. кількасот гектарів на день (його зафіксований максимум - 1500 га/доба). А менша кількість годин обприскування – це зменшення витрат. Працює швидко й продуктивно, справді «крилато» й затято - встигай тільки заливати воду. Її механізатори «Економікса» підвозять у поле «дозаправником» - трактором Т-150 із причепленою місткою бочкою. Характерно, що у «Роґатора» двигун навіть потужніший, ніж у цього вітчизняного трактора-помічника. Позаяк на обприскувачі встановлено Caterpillar на 325 к.с.
Керівник господарства Бахтіяр Абдуразаков розповідає, як вирішили використовувати обприскувач: «У нас спочатку були проблеми із зерном. Худе якесь виходило, як ніби покусане. Суховії, чи що, думали ми. Але от почали за порадою вчених обприскувати, використовувати засоби захисту. Тепер виходить нормальне, повноваге. «Роґатор» ми проганяємо тим самим полем чотири рази. Весною - первинний захист. Інсектицид, фунгіцид, біостимулятори, мікроелементи, карбамід. Потім у квітні використовуємо гербіциди, за потреби - інсектицид, і знову карбамід. Ганяємо машину по однієї й тій самій колії. Автогід водить у нас і гусеничний трактор Challenger, і цей RoGator. Зручність плюс точність».
Регульована ширина колії (у межах 3,05-3,86 м) і значний кліренс забезпечують обприскувачу «Роґатор» універсальність застосування на будь-яких рослинах. Кабіна теж нагадує авіаційну. Ну, тут спрацювала філософія ергономіки західного виробника AGCO: усе для блага людини. Як у«Боїнга» - панорамний огляд, низький рівень шуму, кондиціонер… І жодних ароматів хімії.
Звернемо увагу ще на один схожий обприскувач моделі ChallengerRoGator 1286C. Широкі можливості машини дозволяють установлювати на неї як систему обприскування, так і розкидач добрив, механічний або ж пневматичний. Універсальність - як у «Джон Діра». Це порівняно нова тенденція – поєднання в одній машині функцій розбризкувача рідких хімікалій і розкидача сухих. Таке конструктивне рішення дозволяє розтягнути для машини сезон польових робіт, зробити її використання менш сезонним, зменшити час простою цієї досить таки дорого вартісної техніки.
Найкращі, мабуть, моделі «Челенжерів» серед обприскувачів – Challenger RoGator та ще самохідний Challenger Spra-Coupe - поширює в Україні Агробудівельний Альянс «АСТРА».

Dammann. Командир хімічної оборони
Мало того, що обприскувачі провокують порівняння їх з літаками–деякі навіть можна побачити на аеродромах. Наприклад, відомий виробник машин для обприскування компанія «Дамманн» (Dammann) виготовляє й агрегати для розпилення рідини в аеропортах для розмерзання злітних смуг. На відміну від багатьох компаній у галузі сільгоспмашинобудування, які випускають широкий спектр обладнання, від плугів до комбайнів, «Дамманн» - принциповий однолюб. Ця фірма займається виключно одним: обприскувачами. Зате як! Знається на цій техніці досконально. Згідно з рейтингом Німецького сільськогосподарського товариства (DLG), Dammann входить до 10 найбільш інноваційних компаній світу. Німецька якість, багаторічний позитивний досвід вивели «Дамманн»у лідери серед виробників самохідних і причіпних обприскувальних агрохімічних машин.
Компанія має партнерів у 28 країнах. Офіційним дилером компанії Dammann у нас є підприємство «Хольмер Україна». Вона поширює, зокрема, причіпні й самохідні обприскувачі «Дамманн» (Dammann), призначені для внесення засобів захисту рослин на масштабних посівах зернових, технічних культур і цукрових буряках. Можливість використання різних типорозмірів коліс дозволяє пристосовуватиці машини для будь-яких умов експлуатації. Різні розміри штанг і варіативний обсяг баків теж дають можливість підібрати оптимальний варіант продуктивності згідно з розміром агропідприємства і можливостями його керівників.
Скажімо, причіпні обприскувачі «ЛендКруїзер», «Классик», «Профі-Клас» і «Профі-Клас-Тандем» можуть використовуватися у фермерських і орендних середнього розміру господарствах. А от для великих агрохолдингів є ціла лінійка дуже потужних самохідних розпилювачів хімії, ціла армія захисту рослин, зокрема, моделі Dammann DТ-500DT-2000 H,DT-2000 H PlusHighlander. На них стоять двигуни й шасі знаменитої компанії «Мерседес Бенц» (MersedesBenz), надійність яких загальновідома.
Візьмемо для прикладуDT-2600 H A3 Plus. Це потужний гігант для професіоналів розпилювання хімікатів, який, втім, сконструйовано таким чином, щоб він якнайменше шкодив рослинам. Розкид його крил, тобто штанг, - від 18 до 42 м. Резервуар уміщає до 10 000 л. Має порівняно високий кліренс - 1,0 м. Колія може регулюватися по ширині: 1,96 або 2,25 м.
Варто враховувати, що чим ширший захват обприскувача (відстань між кінцями його штанг), тим вразливіший агрегат до дії вітру. Тому часто-густо великі обприскувачі намагаються виїжджати на поля вночі або рано-вранці, коли стан атмосфери спокійніший. Тут, до речі, знову таки оператори обприскування нагадують повітроплавців, які теж не люблять вітряної погоди.
Розбризкувачі «Дамманн», у яких розліт штанг сягає 42 м, хоч і мають опції осадження крапель, але теж іноді працюють вночі. Тому на їхніх штангах-крилах біля кожної форсунки працюють світлодіодні лампочки. Оригінальне освітлення HD NightLux отримало срібну медаль за інновативність на технічному ярмарку «Агрітехніка» у Ганновері. Позаяк, окрім іншого, кожна така лампочка ще й служить індикатором. У разі забивання тої чи іншої форсунки сигналізує операторові: просто перестає світитися. Ілюмінація влаштована ще й таким чином, що при складеній штанзі утворюється кругове освітлення обприскувача: можна його дозаправляти або ремонтувати уночі, мов ясним днем.

ADVANCE. Самурай із Бразилії
У Бразилії щорічно інновації у сільське господарство сягають$20 млрд. Зарплата інженера-машинобудівника удвічі вища, ніж у Португалії. Відповідно тут на обладнанні знаються. Ми вже звертали увагу на бразильський «Імператор 3100». Ще один зразок техніки родом із тієї ж латиноамериканської країни показує нам Йосип Чубатий, фахівець компанії «Агріматко-Вест» з Тернополя: «Перед вами обприскувач «Адвансе», причіпний, трикубовий, з цистерною ємністю 3000 л. Ширина захвату штанг становить 24 м. Такі на ринку України працюють вже близько 20 років. У нас на Тернопільщині саме таких моделей є вже 10 одиниць. Трохи менших, зі штангами 18 м, продано штук 40».
altОбприскувач штанговий причіпний Jacto Advance 3000/24 призначений для полів значної площі. Пан Чубатий пояснює: «До нього підходить трактор МТЗ-82. Також нормально його тягнутиме будь-який інший потужністю 100-120 к. с. Від конкурентів відрізняється надійністю. Керується комп’ютером. Оператор може з кабіни трактора виключати секцію, виставити потрібну норму внесення добрив. І тоді без різниці, з якою швидкістю рухатиметься трактор – комп’ютер дасть команду і обприскувач вноситиме, скільки треба».
Йосип Чубатий звертає нашу увагу на ще один самохідний обприскувач тієї ж фірми «АдвансеУніпорт» (Uniport) із резервуаром 2500 л і шириною штанг 24 м. Компанія-виробник «Джакто» (Jacto) віднедавна поширює їх через свого дилера «Агріматко-Україна». Відомо, що в Бразилії через теплий клімат врожаї збирають двічі на рік, тож і техніку використовують вдвічі інтенсивніше. А значить,і вимоги до її надійності підвищені.
А взагалі «Джакто», яка спеціалізується не тільки на сільськогосподарських обприскувачах, але й на інших розпилювачах і пульверизаторах, фірма показова, котра утворилася у 1930-х роках.
Сьогодні «Джакто» - це понад 1700 працівників, близько 100 різних моделей пульверизаторів і розпилювачів. Ця продукція надходить у 80 країн в усьому світі. Тепер «Адвансе» конкурує з іншою бразильською компанією «Стара» не тільки на південно- й північноамериканських ринках, але й на українському.

AMAZONE. Ефектно й гнучко
Тарас Нікітчин, сервісний інженер фірми «Амазоне Україна», показує нам причіпний польовий обприскувач UX 3200 Special: «Від конкурентів відрізняється легкою штангою оригінальної конструкції Super- S. Вона весь час йде в горизонті. Кліренс - 80 см. А ширина у складеному вигляді дозволяє переганяти цю машину по дорогах загального користування».
Роздивляємося з усіх боків. Причіпний обприскувач серії UX – це компактний агрегат із порівняно невеликою вагою і низьким центром ваги. UX 3200 Specіal підходить для середнього розміру господарств. Для впевненого пересування автошляхами штанги особливим чином компактно складаються, їхня похідна транспортна ширина сягає лише 2,4 м.
altДля штанг Super-S є оригінальна й зручна додаткова опція – комплект навісних шлангів-трубочок. Вони звисають зі штанг і рухаються поблизу коріння. За їх допомогою рослини можна обприскувати знизу - під листям.
Інженери «Амазоне» теж придумали чимало зручних фішок, які полегшують роботу з обприскувачем. Це й пристосування для швидкого зливу рідини, і функціональний джойстик керування 24 функціями, і документування польових робіт за допомогою бортового комп’ютера Amatron+тощо.
«На агрегаті встановлюється система, яка дозволяє контролювати нахил штанги на косогорах. Можна регулювати також окремо нахил кожного крила», - розповідає сервісний інженер. Детальніше цікавимося системою дистанційного контролю DistanceControl. Цю розумну опцію «Амазоне» використовує на різних своїх моделях. За допомогою датчиків штанга йде чітко по поверхні рослин, автоматично піднімається на розворотах у кінці гону і регулюється по висоті й нахилу. Тобто DіstanceControl автоматично підтримує штанги по висоті й нахилу.
Є, звісно, в «Амазоне» і більші розпилювачі. Серед них уже згадуваний UX 11200 ємністю 12 кубометрів. Він причіпний, але настільки великий, що мусить їздити на чотирьох колесах – на відміну від традиційних двоколісних своїх причіпних аналогів. Застосовується для великих господарств.
Не менш цікавим є агрегат інтелектуального рослинництва, самохідний обприскувач «Пантера» (Pantera 4001) з двигуном потужністю 200 к. с. Завдяки багатофункціональному джойстику й терміналу Amadrіve обприскувач «Пантера» дуже зручний у керуванні. Бортовий комп'ютер Amatron3 та система авторулювання значно полегшують роботу: хімікалії застосовуються саме там, де це необхідно рослинам, без додаткового втручання людини.
Годі й казати: у просторій кабіні «Пантери» оператор насолоджуватиметься європейським оснащенням, гарною оглядовістю й комфортом – параметрами ергономіки Amazone-Werke не відстає від інших провідних виробників, а багатьох і випереджає. Відмітимо й таку конструктивну деталь «Пантери», як наявність відеокамер заднього огляду й моніторингу переднього правого колеса - з кутом огляду 135?. Ці камери можуть бачити й в інфрачервоному світлі – тобто обприскувач має додаткові можливості для роботи вночі.

LEMKEN. Небесно-синя точність
Компанія «Лемкен» постачає на ринок кілька модифікацій своїх обприскувачів. На полях України вже розпилюють рідину причіпні агрохімічні машини «Альбатрос», «Примус» і «Євротрейн».
Наприклад,«Примус 35» є одним із кращих різновидів обприскувачів для великих рослинницьких господарств – він економний, надійний, простий у застосуванні. За всіма параметрами вважається одним із найбюджетніших серед агрегатів свого класу. Створюючи його, німецькі конструктори сфокусувалися на найбільш істотних для обприскування функціях. «У будь-яку, навіть вітряну, погоду їм можна обробляти сходи сміливо», - вважає фермер Віктор Синчіло, відвідувач «ІнтерАгро2012». Тут секрет у тому, що конструктори запровадили у машині «Примус» систему повітряної підтримки AirVac, котра скорочує знесення крапель і, відповідно, знижує витрати хімічних препаратів, які розбризкуються над полем.
Зараз у тренді - точне землеробство. Чим вища точність, тим менші втрати й значніший прибуток. Можна вирішувати алгебраїчні й хімічні рівняння, щоб визначити, яка кількість добрив чи засобів проти шкідників потрібна для певної сільськогосподарської культури на гектар. А можна довіритися комп'ютеру TeeJet 844 E, на який покладено електронне управління й автоматичні регулювання «Примусу 35».
Компанія «Лемкен» запропонувала автоматизацію низки важливих і точних функцій. Зокрема, наприклад, систему ведення колії. Перед початком роботи у комп’ютер записуються межі поля. Далі система автоматично включає лише потрібну частину робочої ширини розпилювання рідини. У такий спосіб обприскувач може бути оптимізований під нерівномірні повороти, навіть доволі примхливі геометрично. Через DGPS-сигнал із супутника EGNOS коригування точності відбувається у проміжку ± 30 cм. Система підтримує ведення машини потрібною колією як по прямій, так і по кривій, по колах і також по сліду останнього проходу.
На виставці «Агрітехніка 2011»у Ганновері дивував відвідувачів ще один причіпний агрегат для підживлення ґрунту й хімзахисту рослин із зоряною назвою «Вега» й обсягом резервуара до 5000 л. Він навіть отримав срібну медаль - ними, до речі, компанію «Лемкен» за технічні рішення відзначають регулярно. З першого погляду в очі кидається дизайн «Веги». Розробники імпортних обприскувачів, змагаючись з інженерами автопрому, роблять свою техніку не тільки функціональною, а й естетично привабливою. Небесно-синя «Вега» - це приклад саме такого вишуканого дизайну. Обприскувач ніби створений для галереї інсталяцій, однак на першому місці усе-таки стоїть функціональність: форма бака дозволяє швидко заповнювати й очищувати резервуар, на дні не лишається хімічного осаду.
«Вега» приємно вражає й деякими технічними рішеннями. Ми вже зауважували, що з конструктивної точки зору в обприскувача й літака - багато чого спільного.  От інженери компанії «Лемкен» запозичили для своєї «Веги»в авіаційних конструкторів ідею клепаних з'єднань крил, що суттєво знижує вагу машини. До того ж, крила-штанги без болтів стають більш маневреними на горбкуватих полях.

Berthoud. Результат без перевитрат
Холдингова компанія «Українські аграрні інвестиції» - одна з найбільших на вітчизняних просторах. Орендує 260 тис. га сільськогосподарських угідь у 10 областях. На кожен агрегат хімзахисту в господарствах агрохолдингу у минулому сезоні припало по 10 тисяч оброблених гектарів. Що ж за потужні обприскувачі показували таку високу продуктивність і як їм працювалося?
Торік господарство поповнило свій арсенал техніки хімзахисту рослин п'ятьма причіпними агрегатами «Берту» (BerthoudTracker 3200/28), оснащеними системою автоматичного контролю висоти штанги SlantControl. Враженнями від цих машин ділиться директор одного з підрозділів компанії, куди надійшов на озброєння цей обприскувач, Сергій Буць: «Агрегати відпрацювали в нас уже рік, і тепер ми можемо говорити про високу якість їхньої роботи».
altНа його думку, це надійна техніка. Робоча швидкість обприскувача доходила до 20 км/год., і це не впливало на точність обробки поля хімікаліями. Крім іншого, «нам сподобалася робота підвіски Actіflex (патент Berthoud), - розповідає Сергій Буць. - Вона дозволяє обприскувачу проходити нерівності на полі м'яко. Тут немає того, як на деяких інших обприскувачах, щоб штанга заривалася у ґрунт».
Однією із прикметних особливостей причіпних обприскувачів «Берту» Сергій Буць називає насос Volux, котрий має привід не від вала відбору потужності трактора, як часто буває, а від колеса самого обприскувача. «Тут все просто, - пояснює аграрій. - Скинув газ на тракторі або пригальмував, і система автоматично регулює дозування препарату». Це конструктивне рішення має численні переваги: забезпечує постійну витрати препаратів л/га, незалежно від зовнішніх факторів; дає стовідсоткову точність норми внесення, до того ж дозволяє економити приблизно 20% палива. «Зупиняється трактор – і розпилення припиняється. І відновляється, коли трактор рушає з місця. При цьому робота насоса не залежить від режиму тракторного двигуна, у зв'язку з чим знижується споживання пального та зношуваність деталей мотору».
При цілодобовій експлуатації на великих площах, мабуть, не обходиться без деяких складнощів. Сергій Буць повідомив, що коли траплялися окремі дрібні несправності, завжди на допомогу негайно приходила сервісна служба Агробудівельного Альянсу «АСТРА», що продав їм цю техніку.
Важливо також відзначити в агрегаті Berthoud систему Slant Control. Вона використовує ультразвукові сенсори, вмонтовані в штангу й керовані з кабіни, які звільнюють оператора від необхідності частого регулювання штанг. Система дає можливість також проводити обприскування з оптимальною якістю і зменшити знесення крапель. Крім цього, Slant Control може контролювати висоту штанги від поверхні землі або ж верхівок рослин.
Однак Віталій Мердух, продукт-менеджер Агробудівельного Альянсу «АСТРА», озвучив проблему, досить типову для багатьох українських підприємств: Причіпні імпортні обприскувачі іноді не повністю агрегатуються Із «простуватими» тракторами типу МТЗ. Мінські тягачі по-своєму непогані, але з ними система Slant Control не функціонує. Справа в гідравлічній системі трактора. «Необхідно, щоб гідравліка була постійно включена, - говорить Сергій Буць. - А для цього потрібно встановити інший гідронасос, пропускний клапан - і всі функції обприскувача запрацюють».
У господарстві ж хочуть незабаром вирішити проблему більш радикально. У планах - закупівля брендових тракторів потужністю 140 к. с. Крім того, що їхня гідравліка пристосована для коректної роботи із системою Slant Control, вони мають також системи навігації, що дозволяють скоротити перекриття й пробіли обробки полів хімікатами. За інформацією Віталія Мердуха, «Українські Аграрні Інвестиції» розмірковують, щоб придбати ще декілька машин Berthoud. Це підприємство вирощує рентабельні сільськогосподарські культури на експорт, й інвестує тільки у таку техніку, яка добре себе зарекомендувала.

Роса. Міжрядковий рослинохід
Самохідний обприскувач-розкидач «Роса» від компанії білоруського походження «Ен.Стоун» (N.Stone) – ще одна високопродуктивна машина по догляду за посівами не лише традиційних для України польових культур, а й рису.
altПри створенні машин комплексу «Роса» було виділено як пріоритетний показник досягнення мінімального рівня тиску на ґрунт. Ноу-хау агрегату- це шини-оболонки, конструктивно запозичені в арктичного джипа. Машинобудівники спеціально для коліс снігоходів колись розробили оригінальну камеру. Вона товстіша звичайної на 10 мм. При цьому не потребує додатково ще й покришок. Така начеб то «лиса» камера й одержала назву шина-оболонка. Ще нюанс: у «Роси» колеса хоч легкі, але їх не чотири, як здебільшого буває у самохідних обприскувачів, а шість. Що, звісно, теж зменшує загальний тиск машини на грунт. Отже, основна конкурентна перевага цього агрегату – його надлегка вага і дуже низький тиск у шинах (0,1 атм.). Це дозволяє проводити агрохімічні заходи з мінімальною залежністю від погодних умов, причому виходити на поля дуже рано, ще по снігу. «Роса» дозволяє аграріям раніше на 2-3 тижні за конкурентів починати весняні роботи, наприклад, вносити карбамідно-аміачну суміш по мерзлоталому або вологому ґрунті. Але також «Роса» може працювати як унікальний «рослинохід» - на полях зі сходами у фазі кущення, не придушуючи рослини й не залишаючи по них колії.
Ще однією перевагою легкості агрегату є показники з витрати палива, котрі коливаються у межах 0,16-0,20 кг/га, що у 3-5 разів менше, ніж витрачають конкуренти на аналогічних роботах. Завдяки полегшеній конструкції машину також відрізняє чимала, порівняно з іншими, робоча швидкість у діапазоні до 50 км/год., тобто вдвічі вища, ніж у решти самохідних обприскувальних агрегатів. Працює «Роса», відповідаючи сучасному тренду, й у режимі розкидача добрив.
Наш ринок ще придивляється до «Роси», оригінального творіння білоруських конструкторів – в Україні їх налічується близько десяти. Машина дуже рівномірно (±5%)вносить карбамідно-аміачну суміш (КАС), яка наразі дедалі ширше використовується, тож на цю техніку звертають усе більше уваги. Агрегати на м’яких колесах «Роса» також захищають рослини від шкідників у Білорусі, Узбекистані, Молдові, Росії, Казахстані.

Ibis богуславського монтажу
Вітчизняна «Богуславська сільгосптехніка» давно виготовляє агрегати для внесення й транспортування рідких добрив. Побачивши, як зростає попит на самохідні обприскувачі із високим кліренсом (1500-1700 мм), компанія вирішила виготовляти і їх. Спочатку встановлювали обладнання для розпилення речовин на шасі російських автомобілів ГАЗ-66, дещо архаїчних за багатьма параметрами. Та зрозумівши, мабуть, конструктивну й маркетингову сумнівність цього шляху, вчинили інакше: домовились з італійською компанією Mazzotti про спільне виробництво. Тепер італійці роблять шасі, а «Богуславська сільгосптехніка» виготовляє штанги завширшки 18 м, 21м та 24 м і встановлює їх на цій техніці.
altТакож у Богуславі монтуються системи розпилення, контролю, автоматизованого управління та, за бажанням замовника, система примусового осадження крапель. Виходить спільний українсько-італійський проект. «На цьому етапі частка вітчизняних комплектуючих у самохідних обприскувачах спільного виробництва сягає 20-25%», - повідомляє «Агробізнесу Сьогодні» Віталій Сірий, продукт-менеджер підприємства «Богуславська сільгосптехніка». Співпраця почалася із виготовлення моделі «Ібіс» з об'ємом бака 2500 л. Тепер при потребі й відповідному замовленні є можливості виготовлення агрегатів хімзахисту рослин з об'ємом бака від 3000 до 7000 л.
«Обприскувачі Ibis-2500 спільного виробництва вже використовуються у Дніпропетровській, Запорізький, Кіровоградській та Харківській областях. Переваги їх – високоякісна техніка за доступнішою ціною та забезпечення професійного сервісного обслуговування безпосередньо від виробника», - каже продукт-менеджер Віталій Сірий.
Керування процесом обприскування відбувається за допомогою комп'ютера Bravo-180 фірми Arag, теж італійської. Він призначений для автоматичного дотримання норм внесення хімічних препаратів на одиницю площі. Серед деяких особливостей машини, що можуть стати у пригоді - система антибуксування SRS для роботи на вологих ґрунтах.

Різноманіття вражає
«Ринок сільськогосподарського обладнання зріс в Україні минулого року приблизно на 80%, що є одним із найкращих показників за останнє десятиліття», – вважає експерт Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький. Від такого зростання голова іноді йде обертом. Ми кинули погляд лише на якусь верхівку айсберга. Крім вітчизняних агрегатів, на наші терени вряди-годи заїжджають виробники із сусідніх країн, пропонуючи свої розбризкувачі: «Тед-Лен», «Яр-Мет», (Польща), «Гута» й «КамАЗ» (Росія)або «Кертітокс» (Угорщина).
Більш віддалені, але й не менш відомі міжнародні фірми-виробники агромашин також мають що запропонувати. В Україні вже діють імениті обприскувачі «Кейс» (Case), «Міллер» (Miller), «Ет» (Et), «Кун» (Kuhne), «Берту» (Berthoud), «Аґроком» (Agrocom), «Текнома» (Tecnoma), «Хаґі» (Hagie), «Харді» (Hardi), «Гамбеті» (Gambetti), «Кафіні» (Caffini), «Рімеко» (RimecoItalia), «Квернеланд» (Kverneland),«Дубекс» (Dubex)… Усі годі й перерахувати.

svidome

 29 червня 2022
За оцінками аналітиків Oil World, Україна за останні декілька тижнів активізувала експорт соняшнику та інших сільгоспкультур, перевищивши очікування аналітиків.
За оцінками аналітиків Oil World, Україна за останні декілька тижнів активізувала експорт соняшнику та інших сільгоспкультур, перевищивши очікування аналітиків.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 29 червня з початку 2021/22 МР (1 липня), Україна експортувала 70,7 тис. тонн борошна, з яких 1,8 тис. тонн було відвантажено в червні.
Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 29 червня з початку 2021/22 МР (1 липня), Україна експортувала 70,7 тис. тонн борошна, з яких 1,8 тис. тонн було відвантажено в червні.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів.
Міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів.
29 червня 2022
 29 червня 2022
Через тимчасову окупацію деяких міст, блокування українських портів, порушення логістики та брак фінансових ресурсів посівна кампанія під урожай 2023 року може відбутися тільки на 60% від запланованих площ.
Через тимчасову окупацію деяких міст, блокування українських портів, порушення логістики та брак фінансових ресурсів посівна кампанія під урожай 2023 року може відбутися тільки на 60% від запланованих площ.
29 червня 2022
 28 червня 2022
російські окупанти обстріляли ракетами Миколаїв та розбомбили термінал зернотрейдингової корпорації Viterra.
російські окупанти обстріляли ракетами Миколаїв та розбомбили термінал зернотрейдингової корпорації Viterra.
28 червня 2022
 28 червня 2022
З початку повномасштабного вторгнення росії по червень 2022 року ціни на свинину в Україні зросли в середньому на 25%. Так, якщо у лютому ціна складала 40-47 грн/кг свинини, то у червні 59-60 грн/кг.
З початку повномасштабного вторгнення росії по червень 2022 року ціни на свинину в Україні зросли в середньому на 25%. Так, якщо у лютому ціна складала 40-47 грн/кг свинини, то у червні 59-60 грн/кг.
28 червня 2022

Please publish modules in offcanvas position.