Комбайн для збирання гарбузів

Комбайн для збирання гарбузів

/ Механізація АПК / П'ятниця, 26 січня 2018 15:54

Вирощування гарбузів стає дедалі більш прибутковим бізнесом. На сьогодні основні процеси вирощування цієї культури механізовано. Головним пристроєм у технологічному ланцюгу є комбайн, що збирає гарбузи (а також кавуни, дині тощо) і видаляє з них насіння.

На європейському й світовому ринку величезним попитом користується гарбуз і його насіння. Навесні цього року деякі роздрібні мережі навіть імпортували гарбузи, бо попит на них як на продукт споживання є постійно, а пропозиція коливається. Ще помітніше зростає попит на гарбузове насіння. Основний експорт іде в ЄС, зокрема в Австрію, де дуже затребуваною є рослинна олія із гарбузового насіння. Її застосовують у кулінарії та косметології.

З огляду на це вирощування гарбузів стає дедалі більш привабливим бізнесом. Гарбузове насіння й похідні продукти набирають популярність серед прибуткових фермерських культур. Скажімо, активно і вдало займається гарбузом компанія «Агродар» із міста Кропивницького.

Бізнес-ідея з їх вирощування підходить для багатьох. Гарбуз — невибаглива культура, технологія його вирощування не вимагає значних витрат і під силу навіть невеликому фермерському господарству, бо дозволяє мати значну рентабельність.

Однак збирання гарбузів і видалення з них насіння — це вельми трудомісткі процеси. Приблизно до 1970-х років збирання гарбузового врожаю відбувалося тільки в ручну навіть у розвинених країнах. Деякі наші дрібні товаровиробники й досі по-дідівські розрубують плоди прямо в полі та вибирають із них насіння руками. Це потребує часу й людських трудовитрат.

Але ж в агробізнесі Євросоюзу, наприклад, на сьогодні всі процеси вирощування гарбузів здійснюються механізовано. І давно вже застосовується гарбузозбиральний комбайн — пристрій для підбору із валків (буртів) баштанних культур та виділення з них насіння. Саме такі машини використовують великі підприємства, які системно займаються вирощуванням цієї культури.

За технологією спершу гарбузи треба вкласти в рядки, щоб комбайн міг безперешкодно й ефективно їх зібрати. Це теж робиться механізовано — є спеціальні буртоукладники. Для утворення акуратних гарбузових рядів використовуються, наприклад, клин Rollmax австрійського виробництва. Він чіпляється до трактора на передню навіску, тоді як на задню агрегатують мульчувач рослинних залишків, що ретельно подрібнює довгі гарбузові стебла.

Отже, у валках (буртах) плоди лежать на полі для остаточного дозрівання протягом 10–20 днів. Потім пускають гарбузо­збиральний комбайн.

Візьмемо до прикладу машину KE3000 hydro S австрійського підприємства Moty — причіпний комбайн, що агрегатується до трактора. Принцип дії його наступний. Підбирач наколює гарбузи на велике колесо з металевими колючками типу «їжак». Потім плоди потрапляють на транспортер, зроблений із кількох шарів гуми й тканини. Далі йдуть у барабан-подрібнювач, де зіштовхуються із двома ножами, і ці пристрої дроблять кожен гарбуз на дрібні шматки. Тут уже вступає у дію устаткування, що відсмоктує насіння від гарбузової м’якоті. Швидкість роботи пристосування регулюється гідравлікою.

Насамкінець насіння подається у накопичувальний бункер, а звідти за допомогою шнека — у кузов причепа або у вантажівку, чи в інший транспортний засіб, що їде поруч із комбайном. Урожай зібрано: гарбузове насіння передають на мийку, потім на висушування, пакують у мішки — для гуртової торгівлі, або у пакетики — для роздрібної.

Після того, як насіння відбирається, лишається гарбузова м’якоть, яку використовують на корм худобі або ж вносять як удобрення для ґрунту. Середня продуктивність такого комбайна для збирання гарбуза становить до 20 га за світловий робочий день. Фірма Moty конструює й випускає в Австрії протягом понад 40 років й іншу сучасну техніку для гарбузового бізнесу. Це не лише збиральні комбайни, а й устаткування для мийки насіння, і сушильне обладнання.

Машини для збирання гарбузів нині виробляє і вітчизняний виробник «Каховський експериментальний механічний завод» (Херсонська обл., м. Каховка). Це, зокрема, комбайн марки V–VD.004. Агрегатується він із популярними тракторами на кшталт «ЮМЗ», «МТЗ» тощо. Продуктивність його трохи нижча, ніж австрійського: ним можна зібрати приблизно до 5 га гарбузів за день. Однак, звісно, вітчизняна техніка дешевша. І вона має ще одну перевагу: базова модель комбайна може бути за бажанням замовника переналаштована під збирання інших подібних рослин: кавуна, дині, кабачків.

 

Віктор БОРЗНЕНКО, Василь ЗАГАРНИЙ,  спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 19 серпня 2018
Лише в липні 2018-го до Саудівської Аравії продали на 55% більше зернової супроти липня 2017-го.
Лише в липні 2018-го до Саудівської Аравії продали на 55% більше зернової супроти липня 2017-го.
19 серпня 2018
 19 серпня 2018
У червні 2018 року нарахування понад 15 000 грн мали 7,4% штатних працівників в сфері «Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство».
У червні 2018 року нарахування понад 15 000 грн мали 7,4% штатних працівників в сфері «Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство».
19 серпня 2018
 18 серпня 2018
На фермі у місті Первомайську Миколаївської області вирощують незвичайну органічну продукцію. Поряд з традиційними томатами чи патисонами тут збирають бамію та трюфельну картоплю Віталот. Також експериментують з мелотрією або мексиканським огірком. Як розповідає засновник ферми Ян Островський, овочівництвом він займається кілька років. Аби розпочати справу, знадобився невеликий капітал. Фермер знайшов землю для вирощування овочів та орендував ...
На фермі у місті Первомайську Миколаївської області вирощують незвичайну органічну продукцію. Поряд з традиційними томатами чи патисонами тут збирають бамію та трюфельну картоплю Віталот. Також експериментують з мелотрією або мексиканським огірком. Як розповідає засновник ферми Ян Островський, овочівництвом він займається кілька років. Аби ...
18 серпня 2018
 18 серпня 2018
Аграрії скаржаться на несприятливу погоду та низьку врожайність ранніх сортів олійної.
Аграрії скаржаться на несприятливу погоду та низьку врожайність ранніх сортів олійної.
18 серпня 2018
 17 серпня 2018
Таким чином споживач не буде плутати справжню молочку з тією, що містить рослинні жири замість молока.
Таким чином споживач не буде плутати справжню молочку з тією, що містить рослинні жири замість молока.
17 серпня 2018

Найближча подія

Нема подій

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.