Мегатрактор, концепт-універсал

/ Механізація АПК / Середа, 11 липня 2012 12:56

altВіктор БОРЗНЕНКО
Компанія «Хольмер Україна», на додачу до своїх відомих бурякозбиральних агрегатів, виводить на ринок потужну багатофункціональну машину «Терра Варіант». Її призначення – тягнути й транспортувати не тільки різноманітні агрегати, а й вантажі будь-якої субстанції. Ця багатофункціональна техніка здатна виконувати чимало завдань, корисних як для великих рослинницьких господарств, так і для тваринницьких ферм чи птахофабрик. Може, також використовуватися під час жнив на перевантаженні зернових культур.

Як відгук на статтю «Легіон титанів серії НТТ» у №3(226) від 2012 року про зарубіжні енергонасичені трактори ми отримали несподівану інформацію. Виявилося, що на полях Європи вже працює титан ще потужніший, ніж усі перераховані нами – найбільший трактор із двигуном 612 к. с. І до того ж він може виконувати не тільки традиційні функції тягача або «донора потужності» для агрегатованого з ним обладнання, а й уміє ще багато дечого… Так ми вийшли на «Терра Варіант» (Terra Variant).

Щоб докладніше довідатися про цю техніку, ми звернулися у компанію «Холмер Україна», яка є представником крупного німецького холдингу «ХОЛМЕР Машиненбау ГмбХ» (HOLMER Maschinenbau GmbH). Додатково до своєї широко відомої бурякозбиральної техніки, а саме комбайну для збирання коренеплодів Terra Dos і навантажувача-очищувача цукрових буряків Terra Felis, із 2007 року саме HOLMER почав виробляти цю суперпотужну багатофункціональну машину, яку слід розглядати в категорії системних транспортних засобів. Віднедавна вже більше 30 цих мегамашин успішно працюють у країнах Євросоюзу.

Мотор і ходова частина
Матіас Ангерштайн, директор «Холмер Україна», прийняв нас в офісі цієї компанії у Бучі. Це невеличке курортне містечко неподалік столиці. Тут, окрім санаторіїв, розташовані офіси й склади кількох відомих агропромислових фірм, у тому числі й зарубіжних. Буча має багато переваг з погляду виробничо-транспортної логістики – мабуть, тому крупний німецький холдинг «розквартирував» базу саме тут.

altПан Ангерштайн колись не один рік від’їздив як механізатор за кермом бурякозбирального комбайну. Але от уже майже 8 років живе в Україні, постачаючи нам якісну техніку з Німеччини і контролюючи її сервісне обслуговування. Довгий час працював сервісним інженером: вводив в експлуатацію нову техніку HOLMER, ремонтував її по всій Україні, де є клієнти цієї компанії. І це завдяки зусиллям компанії «Холмер Україна» на наших полях працюють нині близько 350 новітніх продуктивних комбайнів і перевантажувачів-очищувачів солодких коренеплодів. Про існування таких агрегатів українські буряководи до 2004 року хіба лише чули. Можливо, українське буряківництво ще не занепало остаточно і безповоротно й через те, що ми маємо тепер таку от німецьку техніку для збирання цукристих.

Отже, що таке «Терра Варіант»? Принцип застосування цього транспортно-енергетичного засобу на загал простий, як у дитячому конструкторі: машина при агрегатуванні з тими або іншими змінними пристроями може використовуватися для виконання різноманітних операцій. На потужну й надійну раму встановлюються змінні надбудови для різних застосувань. Наприклад, бункер для транспортування цукрових буряків, або зерновий кузов, або містка цистерна для гнойової рідини, або розкидач твердих туків і сухого добрива.

Тобто основна ідея «Терра Варіанту» полягає у тому, що ним замінюється розгалужений технопарк сільськогосподарського підприємства. Це надзвичайний агрегат багатоцільового використання. Як у приказці - один у полі воїн: однією машиною виконується майже повний комплекс усіх необхідних у господарстві робіт. Таким чином, витрати на придбання техніки можуть мінімізуватися, і в підсумку аграрій отримає більший прибуток у порівнянні з тим, якби експлуатувалося кілька машин.  

Цей мегатрактор-концепт насамперед дивує і викликає повагу, звичайно, величезним запасом потужності. Зразу ж виникає питання - який двигун забезпечує таку тягу? На «Терра Варіанті» встановлено «серце» від фірми Mercedes. За поширеними поняттями наших громадян «Мерседес» має перевозити депутатів парламенту або ж олігархів. Насправді ним ще краще транспортувати гній, вапно і взагалі будь-який вантаж. Mercedes - знана марка двигуна, одна з найнадійніших і безвідмовних у німецько-американському концерні Daimler AG, який володіє також відомими брендами Chrysler, Jeep, Dodge тощо. Тобто більш іменитого і надійного виробника двигунів годі й уявити.  

altВ умовах високої вологості навіть найкращі трактори, буває, залишаються нидіти в гаражі, нездатні вийти на завдання. «Терра Варіант» сміливо їде по пухкому або розкислому від дощів полю – тобто залишається дієвим за будь-яких, навіть вкрай несприятливих погодних умов. Цьому сприяє його оригінальна ходова. Здвоєні спеціальні Терра-шини - широкі й не надто тиснуть на землю. А вміння рухатися «крабовим» (або «собачим») ходом, коли задні колеса спеціально не потрапляють у колію передніх, ще додатково зменшує навантаження на ґрунт. За допомогою багатофункціонального важеля-джойстика механізатор активізує ощадливий хід. Тягач відводить задню частину кузова вправо або вліво і в такий спосіб унеможливлює проїзд двічі по одній і тій же колії. В принципі, той самий принцип ламання рами й зміщення шин компанія застосувала раніше в своєму комбайні Terra Dos T3.

Так, звісно, «Терра Варіант» стане в пригоді й буряководам, однак, як нам розповів Матіас Ангерштайн, концепція мегамашини виходить далеко за межі індустрії цукрових корнеплодів.

Варіант №1: тягач-трактор
Можна експлуатувати його у режимі польового багатофункціонального трактора: «Терра Варіант» зі своїми 612-ма кінськими силами – це Термінатор серед енергомашин. Він легко може упоратися як із широкозахватною обробкою ґрунту (тягнути важкий плуг, найбільший із можливих дискатор чи культиватор), так і з посівом. При чому сіятиме й культивуватиме одночасно.

Машина має величезний бункер із насінням обсягом близько 24 м. куб., що знижує до мінімуму термін простоїв, які витрачаються на численні дозавантаження при сівбі. Якщо, наприклад, використовувати «Терра Варіант» при комбінованому посіві з одночасним внесенням у ґрунт добрив, причепивши широкозахватну 18-метрову сівалку, досягається продуктивність приблизно до 25 га/год.

 Може працювати «Терра Варіант», звісно, і як тривіальний супертягач - для буксирування важких причепів і напівпричепів, будь-яких несамохідних агрегатів, або поламаної у полях техніки. Обслуговувати його самого зручно: кабіна відкидається наперед, забезпечуючи хороший сервісний доступ до двигуна тощо.

Варіант №2: перевізник вантажів
altОскільки компанія «Холмер» широко знана серед буряководів, то її нова машина, напевно, зацікавить насамперед їх. «Терра Варіант» працює як дуже містка вантажна машина – він може узяти «на борт» близько 20 т коренеплодів, забираючи їх від бурякозбирального комбайну і відвозячи у кагати. Ба навіть від кількох одночасно: позаяк швидкість руху полем «Терра Варіанту» становить 40 км/год., тоді як комбайни рухаються десь 8-9 км/год. Тобто суттєво економиться час: комбайни не їздять до кагатів самі, а делегують цю місію прудкому й місткому «Терра Варіанту». Чим він кращий у цій ролі, ніж будь-яка-вантажівка? Згадаємо про його шини. Могутній «Терра Варіант» завдяки їх конструкції не псує ґрунту. І до того ж, скажімо, «КамАЗ» чи «КрАЗ» буксуватимуть по гичці, або ж лишатимуть колії, а «Терра Варіант» - ні.

Але, як ми з’ясували у компанії «Холмер Україна», це універсальний транспортний засіб, і у його бункер можна вантажити не лише буряки, а й будь-що. Наприклад, зерно – й у цьому вбачається додаткова актуальність машини просто зараз, у жнива. Під час збирання урожаю зернових перевезення у бункері комбайну зібраного збіжжя до краю поля (де чекає вантажівка) часто означає втрату дорогоцінного часу. А вивантажувальний шнек «Терра Варіанту» діаметром 500 мм приблизно за 2 хвилини вивантажує зерно із 24-тонного бункера. Ця машина повністю відповідає вимогам сучасних високопродуктивних комбайнів та умовам зернозбиральної логістики.

«У Східній Німеччині ми проводили тестування - «Терра Варіант» працював одночасно з трьома зернозбиральними комбайнами», - уточнює пан Ангерштайн. Оскільки в Німеччині урожаї зернових на загал вищі, ніж у нас, тобто кожен комбайн намолочує за одиницю часу більше зерна – то в українських умовах, вірогідно, цей місткий і розторопний перенавантажувач упорався б паралельно із чотирма зернозбирачами. Знову-таки, виїхати будь-якій іншій рівній за потужністю й об’ємом бункеру машині (скажімо, «КамАЗу») ближче до комбайна на поле господар не дозволить, бо ґрунт не терпить брутального навантаження.

Варіанти №3-4: поліпшувач ґрунту
Для наших ферм тваринний гній або пташиний послід – проблема, причому не тільки для виробника, а й для оточуючих, тобто для довкілля. Свинарники, корівники, птахофабрики іноді стають екологічним лихом. Щодо німців, то «ми бачимо, що в Україні рідка органіка не використовується належним чином, - скрушно розводить руками пан Ангерштайн. – Але ж гній – це живі гроші». І цей товар має сталий попит у Німеччині, як і будь-які інші відходи, тому що у Європі органічне добриво означає, що й вирощений урожай так само буде органічним, а така продукція там цінується набагато вище, ніж культивована за допомогою хімії.

altНу, а наші агрономи витрачають чималі кошти на хімічні добрива, тоді як тваринники іноді не знають, як здихатися відходів свого виробництва. «Терра Варіант» годиться як для внесення рідкої органіки, так і для розкидання сухих добрив них речовин, насамперед – органічних: екскрементів тварин та бурякового дефекату.

Якщо поставити на його шасі цистерну, то вона вмістить 21 кубометр рідкого гною, і закачати його можна за 2,5-3 хв. У цьому режимі супертягач задобрюватиме поле з продуктивністю до 6 га/год. Можливе також шлагове й ін’єкційне внесення підживлюваної рідини.

Щодо бункера для сухого добрива (приміром, бурякового дефекату або вапна), то він навіть місткіший – до 28 кубометрів.

«Терра Варіант» міг би зацікавити господарства, у яких є ці два напрями – рослинництво й тваринництво. Не треба закуповувати добрива – є гній. Не треба думати про утилізацію відходів свинарства чи телятництва – є гектари, які прагнуть підживлення. Німці навіть підрахували: якщо власник має ферму на 4 тис. корів або більше – йому вже є економічний сенс застосовувати таку машину, як «Терра Варіант». Стане у нагоді і цей агрегат там, де у структурі господарства присутній цукровий завод, а отже, є чимало відходів виробництва – того-таки дефекату. За даними агрономів, внесення 4,5 т цього продукту переробки буряків на один гектар забезпечує збільшення урожаю приблизно на 30 ц. І позитивна післядія дефекату на родючість землі спостерігається протягом 10-12 років.

Терра інкогніта - чи земля обітованна?
Таким чином, ми зясували: «Терра Варіант» - нова для українського ринку машина, суперпотужна й універсальна. Потужність потрібна їй для важких робіт, а універсальність – щоб якомога довше протягом року служити у господарстві, ставати у пригоді якомога частіше. Це титан-різнороб. При цьому основний ідеологічно-конструктивний наголос у концепції машини робиться не на максимально різноманітну функціональність, а на найбільш можливу кількість робочих годин при кожному конкретному агрегатуванні.

altКрім того, «Терра Варіант» відповідає ідеям органічного землеробства, ґрунтозбереження, стратегії максимального використання продуктивних можливостей природи, чим наразі дуже переймаються прогресивні європейці, й ця мода доходить до наших теренів. Із «Терра Варіантом» з'являється можливість домогтися більше високих результатів у всьому комплексі заходів з вирощування урожаю, заощаджуючи при цьому в людських, матеріальних ресурсах і паливі.

Чи зрозуміє український ринок концепцію «Терра Варіанту», чи ми так і залишимося для нього терра інкогніта – невідомою територією? Чи, навпаки, - прийшов час нашій землі ставати технічно обітованною для нових аграрних технологій і машин?

Але ж нічого подібного «Терра Варіантові» донедавна ми не те що не бачили, а й навіть не уявляли. Пан Ангерштайн це розуміє й має достатній запас оптимізму і досвіду, тому порівнює: «У 2004 році, коли я приїхав в Україну, тут взагалі не було продуктивних європейських навантажувачів-очищувачів буряків. Але з кожним роком такої техніки, як наша з’являлося усе більше, бо цукрові комбінати прагнули отримувати вже очищені від землі коренеплоди».

Тепер навантажувачі-очищувачі Terra Felis виробництва компанії HOLMER продаються доволі широко. Пан Ангерштайн впевнений, що так само розвиватимуться події і із «Терра Варіантом».

Про компанію-виробника
«Холмер» (HOLMER Maschіnenbau Gmb) - провідний виробник самохідної бурякозбиральної техніки у світі. Компанія заснована в 1969 році. Штаб-квартира знаходиться у Баварії, Німеччина. На цей час у транснаціональний холдинг HOLMER входять, крім українського, кілька дочірніх підприємств - у Польщі, Франції, Чехії, Китаї та США. На компанію працюють більше 437 фахівців, у тому числі в Україні - 26 осіб. Фінансовий оборот торік становив € 117 млн, із них експорт забезпечив € 77,3 млн. Сьогодні на ринках Європи й Росії успішно працюють уже більш ніж 2500 саморухомих бурякозбиральних комбайнів та інших машин під маркою HOLMER. З них близько 350 одиниць задіяні в нашій країні. Компанія «Холмер Україна» на ринку з 2002 року.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 липня 2020
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
Наразі в Україні завершується інвентаризація земель. Про її результати в уряд готуються відзвітувати у серпні та обіцяють назвати імена тих, хто розкрадав землю.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
Вперше в Україні шість органічних компаній об’єдналися для спільного пошуку нових ринків.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
Більшість садівників України на поточному тижні заявили про завершення сезону реалізації черешні.
10 липня 2020
 10 липня 2020
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
10 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.