Коли точність вирішує все, або органічні будні Tempo V

Коли точність вирішує все, або органічні будні Tempo V

/ Механізація АПК / Субота, 28 жовтня 2017 11:46

Навесні цього року господарство ТОВ «Дедденс Агро» (Гощанський р-н, Рівненська обл.), що працює виключно за органічною технологією вирощування сільгоспкультур, придбало сівалку точного висіву Tempo V. Чому підприємство обрало саме її? Як сівалка працювала весь цей час? І чи виправдала себе ця інвестиція?

Ставка на якість

До вибору посівної техніки всі господарства підходять дуже ретельно, а особливо ті, що спеціалізуються на органічному виробництві. «Ми маємо дуже високі вимоги до якості посіву, адже за органічної технології незадовільна якість сівби означає, що рослини приречені на загибель, — розповідає заступник директора з виробництва ТОВ «Дедденс Агро» Леонід Ільчишин. — Нам конче необхідно добитися сильних та одночасних сходів. Підприємства, що використовують хімію, у випадку нерівномірних сходів можуть «підтягнути» слабші та менші рослини за рахунок добрив. У нас такої можливості немає — місця зі слабшими сходами швидко займає бур'ян. Крім того, у кожній фазі культури в нас відбувається окрема операція: культивація чи боронування міжрядь, міжрядна культивація, підгортання тощо. Якщо ж рослини в посівах матимуть різну фазу розвитку, ці операції втрачають сенс. Кожен захід має бути проведений якнайкраще, а відтак, вимоги до техніки в нас дуже серйозні».

19 362 66 1

Тому, що навесні в «Дедденс Агро» з'явилася 12-рядкова Tempo V із міжряддям 45 см, посприяв вагомий факт. «Я працював із багатьма сівалками різних виробників, але в усіх завжди була проблема: як тиск не виставляй, але за слідами трактора або сошник не залізає у ґрунт, або канавка не загортається, — наголошує Леонід Ільчишин. — У нас Tempo V працює у парі із 300-сильним трактором, але рядки сходів однакові: байдуже від того, тягнуться вони вздовж сліду трактора, чи там, де він не проїжджав. І все завдяки тому, що дуже класно зроблений сошник, який кладе насіння на задану глибину, незалежно від твердості ґрунту».

На Tempo робоча глибина в заданих межах постійно витримується завдяки поєднанню кількох складових. І першим із них є високе навантаження на кожну висівну секцію — 175 кг. При роботі в складних умовах без додаткових інструментів регулюється положення торсіонної пружини, яка збільшує притискне зусилля кожної секції до 325 кг. Колеса контролю глибини встановлені на маятниковій підвісці, завдяки чому вони оптимально пристосовуються до польового рельєфу. Більше того, вони тягнуться, а не штовхаються, як на багатьох сівалках, завдяки чому зменшується вібрація висівних секцій та енергоспоживання.

 

Соя на 45

Приблизно 1/3 із загальних 3,5 тис. га, які «Дедденс Агро» обробляє разом із компанією-партнером ТОВ «Ріттер Біо Агро», Tempo V засіяла органічною соєю.

«Tempo V висівала сою у нормі 750-800 тис./га, бо ми не застосовуємо ЗЗР, а тому частину цих обсягів заберуть шкідники та хвороби, 10% неминучих втрат буде під час багаторазових боронувань та міжрядних культивацій, — зазначає Леонід Ільчишин. — Зрозуміло, що при такій нормі висіву робоча швидкість була невелика: на малих полях, часто неправильної форми (бувають такі, що клином сходяться), Tempo V за день встигала пройти 30-35 га. Також ми сіяли нею соняшник у нормі 80 тис./га на швидкості 15-16 км/год. — точність висіву 96-98%, а за день вона в середньому засівала 60 га. Нас влаштовують ці показники: посіяти швидко — неважко, проблема — швидко обробити ці площі. Спочатку боронуємо, потім міжрядний обробіток 9-ма маленькими культиваторами, які за день встигають зробити по 10 га… Тобто ми вираховуємо навантаження на сівалку та культиватор так, аби вони працювали злагоджено, щоб не було такого, що сівалка посіяла, а ми не встигли ті площі обробити, і все позаростало бур'янами. Тому цьогоріч сою ми сіяли з 20 квітня до 18 червня».

Зараз на полі, що було засіяне одним із перших (20.04), соя достигає — наприкінці вересня розпочалися жнива. Очікується, що на момент збирання густота становитиме 580 тис./га, а врожайність — 2,7 т/га.

З усього сімейства Tempo для умов, коли земельний банк підприємства в основному складається з невеликих полів, і є багато переїздів між виробничими площами, найкраще підходить навісна (на 3-точкову навіску) модель V. Адже завдяки системі складання транспортна ширина 12-рядкової Tempo V становить до 3 м, а висота — 4 м.

«Майже всі культури ми висіваємо широкорядним способом, наприклад, міжряддя на пшениці становить 30 см, на сої — 45 см, технічні культури — 70 см… Суцільний висів застосовуємо тільки на гречці, вівсі та сочевиці. Це дає нам можливість обробляти міжряддя для закриття вологи, знищувати бур'яни, на кшталт осоту та берізки, розпушення ґрунту задля поліпшення газообміну, що, зокрема, провокує мінералізацію пожнивних решток тощо», — пояснює заступник директора з виробництва «Дедденс Агро». — Цього року проводимо експеримент із міжряддями на сої: частину полів посіяли зерновою сівалкою із міжряддям 30 см, решту — Tempo V. Хочемо подивитись, чи дійсно завдяки точності висіву зросте врожайність».

19 362 67 1

Перший органічний

Та головний дослід «Дедденс Агро» провело, засіявши 50 га органічним буряком. «Цьогоріч ми вчимося вирощувати та переробляти, мабуть, перший в Україні органічний буряк. Те поле спочатку готувалось під сою: оранка, закриття вологи навесні, три культивації та висів Tempo V в нормі 200 тис./га, — згадує Леонід Ільчишин. — Насіння буряків було невідкаліброване та недражоване — під час висіву траплялись двійники, але навіть при цьому ми добились 91% точності висіву».

Отримати такий результат вдалося завдяки «візитній картці» Tempo — висівному апарату Gilstring Seed Meter. У ньому вентилятор із гідроприводом підтримує понад 3 кПа надлишкового тиску, завдяки чому насіння, що подається із 70-літрового бункера, прикріплюється до отворів висівного диска. В верхній частині висівного пристрою розміщено 3 відсікачі, які відділяють зайве насіння. Положення цих елементів легко регулюється для досягнення якнайкращого результату. По проходженню відсікачів насіння, закріплене по одному на кожному отворі диску, переміщуються далі. Навпроти висівної трубки установлене гумове колесо, що блокує потік повітря через отвори висівного диску. Зернини відокремлюються, проходять крізь датчик, що аналізує якість роботи, потрапляють до короткої висівної трубки — і різниця між внутрішнім тиском висівного пристрою та тиском ззовні вистрілює ними в ґрунт на швидкості 61 км/год., а після того насіння одразу прижимається м'яким колесом. Конструкція висівного апарату нівелює ризик відскакування насіння від висівної трубки, а під час роботи на високих швидкостях та схилах істотно зменшує вплив вібрацій.

Але не тільки це сприяє високій якості висіву. Tempo V оснащена радаром, що вимірює швидкість сівалки та передає зібрані дані на бортовий комп’ютер. На основі цієї інформації він регулює швидкість обертання висівного диску. Більше того, висівний диск має привід від електричного двигуна, вмонтованого в систему планетарних передач, яка не вимагає обслуговування. Важливо, що Tempo V оснащена незалежними генератором і акумулятором, які тримають у системі постійну напругу. Загалом головна перевага електричного приводу перед механічним — стабільна робота, яка не порушується ривками та проковзуваннями приводного колеса по ґрунті.

19 362 67 2

«До сівалки питань немає: проблема тільки в насінні, схожість якого, як виявилось, 74%... Сьогодні ми зібрали урожай буряків: на момент збирання густота становила приблизно 70 тис./га, коренеплоди в нормальній стадії зрілості з цукристістю 15,1-16% дали врожайність 30 т/га, — каже Ілля Ільчишин. — Та найбільша проблема — переробити органічні буряки. Ми домовились із цукровим заводом, аби потужності запускали саме на нашому врожаю. 500 т — втратимо на промивці обладнання, 500-700 т — через змішування із традиційними буряками, що йтимуть за нами, але з решти отримаємо органічний цукор. Контролювати цей процес буде представник «Органік Стандарт». Цього року ми просто вчилися технологій вирощування та переробки. Так, втрачаємо багато, але корисний досвід для себе отримали, та й органічний цукор в Україні до нас ще ніхто не робив».

З весни і до початку вересня Tempo V посіяла 550 га полів «Дедденс Агро», які стоять на різних ґрунтах: від супіщаних до чорнозему та глини. Стільки ж напрацював культиватор Swift від Väderstad, який господарство разом із Tempo V придбало навесні. «Коли вперше побачив, Swift візуально мені не дуже сподобався: великі граблі. Думав, що нормально працювати не буде, але як він став до роботи, ми всі були здивовані: агрегат добре робить свою справу, — наголошує Леонід Ільчишин.

 

Підсумки

Ось такі вони, органічні будні Tempo V в господарстві «Дедденс Агро», але чи була виправданою ця інвестиція?

«Зазвичай сівалка добре показує себе в певних умовах. Сівалки Väderstad добре працюють всюди: на будь-яких полях та культурах. Я думаю, що Tempo V вартує вкладених грошей. Як придбаємо дешевшу сівалку, що сіятиме з гіршою якістю, — втратимо набагато більше. Мені подобається, як Tempo V тримає глибину, незалежно від твердості ґрунту. Оскільки лише 30% площі підпадають під оранку (для боротьби з жорсткими бур'янами), наша Tempo V оснащена пристроями, що перед сошниками розгортають пожнивні рештки, аби ті не заважали прогріванню ґрунту та схожості рослин. Висівні пристрої закладають насіння куди потрібно, прижимні колеса чітко прикочують — все як треба, — підбиває підсумки Леонід Ільчишин. — Калібрування сівалки відбувається дуже просто: мішок прив’язав під сошником, увімкнув висівний пристрій, і зробив необхідні налаштування на iPad — все дуже просто. Спочатку лякають її «навороти», але коли починаєш працювати — розумієш, наскільки тут все добре продумано. Зараз тільки придумаємо, як використати потужність трактора, бо він з Tempo V на холостих обертах «бігає», а так все гаразд. Я сівалкою дуже задоволений, і власники наші також. Якщо експеримент на сої покаже більшу врожайність, де сіяла Tempo V, — будемо купувати ще одну».

Ілля ЧОРНИЙ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

svidome

 23 листопада 2020
Враховуючи рівень виробництва основних видів насіння олійних культур у 2020 році, а також складні погодні умови, асоціація «Укроліяпром» знизила оцінку урожаю насіння олійних культур у 2020/21 МР до 18,85 млн тонн проти 22,23 млн тонн у 2019/20 МР (-3,38 млн тонн).
Враховуючи рівень виробництва основних видів насіння олійних культур у 2020 році, а також складні погодні умови, асоціація «Укроліяпром» знизила оцінку урожаю насіння олійних культур у 2020/21 МР до 18,85 млн тонн проти 22,23 млн тонн у 2019/20 МР (-3,38 млн тонн).
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Вже з початку 2021 року ціни на готову молочну продукцію можуть зрости на 2,5-5% залежно від продуктової категорії.
Вже з початку 2021 року ціни на готову молочну продукцію можуть зрости на 2,5-5% залежно від продуктової категорії.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
За даними дослідження щодо значення лісосмуг в ОТГ, проведеного проектом «Лісосмуги життя» благодійного фонду Peli can live спільно із Асоціацією об'єднаних територіальних громад, більше 96% громад не мають актуальної документації для наявних лісосмуг.
За даними дослідження щодо значення лісосмуг в ОТГ, проведеного проектом «Лісосмуги життя» благодійного фонду Peli can live спільно із Асоціацією об'єднаних територіальних громад, більше 96% громад не мають актуальної документації для наявних лісосмуг.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Після тривалого зменшення цін на свиней забійних кондицій в Україні прогнозується ріст котирувань. Поточного тижня (з 23 по 29 листопада) середня ціна живця становитиме від 42 до 43 грн за кілограм.
Після тривалого зменшення цін на свиней забійних кондицій в Україні прогнозується ріст котирувань. Поточного тижня (з 23 по 29 листопада) середня ціна живця становитиме від 42 до 43 грн за кілограм.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
В Україні хочуть «законсервувати» понад 500 тисяч га землі. До таких заходів хочуть залучити території, які відносяться до техногенно забруднених або ж до малопродуктивних ділянках ґрунту.
В Україні хочуть «законсервувати» понад 500 тисяч га землі. До таких заходів хочуть залучити території, які відносяться до техногенно забруднених або ж до малопродуктивних ділянках ґрунту.
23 листопада 2020
 23 листопада 2020
Власники свійських тварин, які ухиляються від їх ідентифікації, будуть змушені викласти зі своєї кишені до 50 тис. грн штрафу.
Власники свійських тварин, які ухиляються від їх ідентифікації, будуть змушені викласти зі своєї кишені до 50 тис. грн штрафу.
23 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.