Благо тварин. Кормокомбайни

/ Механізація АПК / Понеділок, 08 квітня 2013 14:42

Василь ЗАГАРНИЙ, спеціально для "АС"

Сучасні технології механізації процесів відгодівлі великої рогатої худоби потребують особливої техніки. Розглянемо деякі моделі кормозмішувачів-роздавачів, які застосовуються на тваринницьких фермах.

Корова в індусів, як відомо, священна тварина. Українці ставляться до неї не так побожно. Однак турбуватися про благо великої рогатої худоби таки свята справа - вона віддячує молоком і м’ясом.

Взимку й ранньої весни однією з головних проблем тваринників є годівля, навіть якщо на фермі в достатку заздалегідь заготовлених кормів - сіна, соломи, сінажу, силосу тощо. Як змішувати це у правильних пропорціях, ще й з корисними біодобавками? І як правильно роздавати коровам, щоб кожна отримувала свій раціон і не вибирала з годівниці найбільш ласі компоненти, залишаючи інші гнити? Молочна ферма, поголів’я якої забезпечене правильним раціоном, отримує більше якісного молока, підвищується імунітет тварин проти хвороб.

Сучасні технології передбачають механізацію процесів відгодівлі. Кормороздавачі застосовувалися ще в 1970-ті рр. ХХ ст., зараз вони пройшли певну еволюцію, стали багатофункціональними й можуть також подрібнювати й перемішувати інгредієнти, разом з тим розвозячи їх і навіть розкидаючи солому на підстилку коровам.

Дійна корова за добу споживає приблизно 70 кг їжі. Сінаж, різні соковиті корми, фуражні зернові (овес, пшениця, ячмінь). Іноді в раціон входять біодобавки, вітаміни. Автоматизована роздача не дозволяє корові вибирати найбільш привабливе для неї їдло. Міксер подрібнює й перемішує усю закладену в бункер масу наскільки якісно, що вона стає однорідною.

Кожна тваринницька ферма має свої підходи до годування, залежні від чисельності поголів’я й складу кормового раціону для тварин. Існують різноманітні комбайни: причіпні до трактора, навісні, самохідні й стаціонарні. Змішувальників шнеків може бути один, два чи три, й розташовуються вони горизонтально або вертикиально залежно від рішення конструкторів. Для крупних господарств не зайво мати кілька роздавачів різного типу. Автоматизована годівля корів несе в собі ще таку перевагу - уможливлює готування сумішей за чітко встановленим раціоном. Електронний пристрій, що зважує, скільки яких компонентів необхідно закласти в міксер, дозволяє також розробляти програми харчування для різних груп тварин і запам’ятовувати їх.

Найбільш розповсюджені причіпні до трактора кормокомбайни, але вже приходять на наші ферми, особливо в агрохолдингах, і потужні самохідні кормозмішувачі-роздавачі кращих закордонних виробників. Ще плюс: використовуючи цю технологію, господарству потрібно менше працівників. Розглянемо деякі моделі імпортних кормозмішувачів-роздавачів, які нині застосовуються на тваринницьких фермах України.

«Тріолет» (Trioliet). Їжа й духмяний душ
Trіolіet - провідна нідерландська компанія з проектування, виробництва й реалізації систем годівлі худоби молочних і м’ясних порід на сучасних професійних фермах. У фірми є відомі кормокомбайни марки Solomіx ємністю у параметрах від 5 до 46 куб. м, тобто модельний ряд спроможний задовольнити фермерське господарство середньої й крупної величини.

altЗмішує корми рівномірно й дбайливо. Після кількох хвилин роботи шнека кожний інгредієнт присутній у готовій суміші в певній пропорції так, що коровам важко вибирати з корму більші шматочки. Ці кормокомбайни довговічні й надійні. Навіть за інтенсивної експлуатації такий міксер-роздавач на колесах майже не вимагає турбот механіка, а також має високу зносостійкість. Всі пристрої, що потребують змащення, знаходяться у легко доступних місцях.

У цього виробника є також модельний ряд багатофункціональних змішувачів Solomіx P з ємністю бункера від 10 до 20 куб. м. Під час роботи машина, крім приготування й роздачі кормів, ще й створює своєрідний солом’яний душ для тварин. Справа в тому, що Solomіx P також має додаткову функцію: розкидання соломи на підстилку коровам. Дальність видування духмяної маси сягає 18 м. Застосування такої підстилки знижує тепловтрати тварин і забезпечує гній кращої якості.

Ростсільмаш (Rostselmash): вертикаль та горизонталь
Компанія Ростсільмаш сьогодні - виробник майже повної лінійки сільгосптехніки, це більше 100 її моделей і модифікацій. Звісно, є серед них і міксери-кормороздавачі, причому обох популярних типів: і з вертикальним типом шнеку, і з горизонтальним.

Кормокомбайн Cormorant Vertіcal оптимально підходить для ферм середніх розмірів. Одне повне завантаження його бункера забезпечує повноцінним харчуванням 80 молочних корів. Цей міксер має шнек запатентованої конусоподібної форми й відповідно конусоподібний бункер, що забезпечує рівномірне здрібнювання навіть великогабаритних тюків і рулонів, а також оптимальне змішування усіх кормів. Електронні ваги дозволяють із точністю до кілограма відважувати будь-які компоненти суміші.

Рівномірне вивантаження харчової маси відбувається за рахунок бічного конвеєра за оптимальної швидкості руху машини до 8–10 км/год. Роздавання корму проходить на обидва боки ферми як при годівлі із землі, так і при використанні кормових столів. Тобто машина доволі універсальна.

Cormorant Vertіcal має значний запас міцності завдяки особливостям конструкції. Застосування спеціальної сталі з антикорозійним покриттям при виготовленні шнека й днища міксера-кормороздавача надають агрегатові стійкість до агресивних середовищ (кислого корму) й довговічність експлуатації.

Горизонтальний комбайн-кормороздавач Cormorant Horіzontal має систему шнеків із зустрічним напрямком обертання і з подачею маси від країв до центра бункера. Це забезпечує оптимальну циркуляцію трав’яної маси в змішувачі й сприяє найбільш швидкій і якісній гомогенізації кормів.

Cormorant Horіzontal може бути запрограмований на готування до 12 різних раціонів із максимальною кількістю до 12 інгредієнтів у кожному. Крім того, його програма дозволяє задавати шість послідовних режимів роздачі корму. Одноразове завантаження становить 4 т кормових компонентів.

«Бернард Ван Ленгерих» (BvL): метрдотель для тварин
Фірма «Бернард Ван Ленгерих» (Bernard van Lengerіch, або скорочено BvL) була заснована ще 1860 року. І в останні 50 років спеціалізується на машинах для приготування й роздачі кормів для рогатої худоби. Наприкінці 1970-х років Bernard van Lengerіch розпочав виробництво першого кормозмішувача вертикального типу у Європі. Звідтоді численні патенти підкреслюють іноваційність та передові позиції BvL у галузі виготовлення кормокомбайнів.

«Бернард Ван Ленгерих» використовує для міксерів деталі лише з високоякісної сталі. Кормозмішувач цієї фірми можна придбати ємністю від 6,5 до 35 куб. м. Є малогабаритні, підходящі майже для будь-яких приміщень. Наприклад, модель V–Mіx plus T 0–0 - найнижча у своєму класі. Висота агрегату становить усього 2,28 м при ємності 10 куб. м кормів. А для найбільших ферм служить кормоміксер V–Mіx 3S цього виробника - можна придбати таку машину з ємністю 36 куб. м.

Будь-який агрегат BvL здійснює якісне й гомогенне змішування. Потужний конусоподібний шнек із регульованими ножами забезпечує одержання однорідної кормової суміші. У галузі годівлі худоби BvL - справжній метрдотель, знавець найкраще приготованих страв та їхніх компонентів. Усе для блага корів! Без проблем подрібнюються цілі рулони й тюки. Змішування відбувається без втрат, навіть мінімальних. Машина зверху оснащена обмежувальним ободом (серійно), що запобігає викиданню кормів з кузова під час змішування.

Звісно, кормозмішувач BvL має ваги для зважування компонентів тваринної їжі. Покупцеві-твариннику пропонується вибір різних ваг: від звичайних механічних до електронних з програмним дисплеєм. Завдяки електронному пульту змішувач-роздавач легко й зручно керується й контролюється з кабіни трактора.

Вивантаження корму здійснюється за допомогою стрічкових транспортерів або спереду, або позаду, або ж через бічні розвантажувальні вікна - рівномірно, до остаточного звільнення бункера кормозмішувача. У великому асортименті компанія «Бернард Ван Ленгерих» пропонує також різні ковші для виїмки й завантаження зелених кормів, силосні фрези.

Модель V–Mіx S-TURBO, окрім забезпечення завантаження кормів, їх змішування, роздачу для годівлі, також має функцію розкидання підстилки (соломи) з попереднім її здрібнюванням - аналогічно до машини Solomіx P.

«Фаресин» (Faresin). Рембо-ковбой та інші
Змішувачі-роздавачі кормів марки «Фаресін» (Faresіn) є еволюційним рядом машин, широко знаних за їхню високу надійність. Вони використовується тваринниками в багатьох країнах. Серед них є самохідні моделі з горизонтальним шнеком за назвою Pіoneer, також самохідні вертикальні Leader і причіпні вертикальні моделі Rambo, Twіnner, Magnum. Зокрема, назва «Рембо» (Rambo) ніби запозичена з американського фільму-бойовика. Що ж, Сполучені Штати Америки не соромляться вважатися країною ковбоїв, тобто тваринників. Так що - усе нормально.

altЗавдяки будь-якому з агрегатів численного сімейства Faresіn відбувається високоякісне змішування, різання кормів, і у підсумку готуються збалансовані суміші, що якнайкраще підходять для задоволення апетиту тварин та стимулювання жувальних рефлексів.

Кормозмішувач-роздавач Faresіn має бункер, виготовлений із високоякісної сталі ST52 у формі конуса, завдяки чому корми не залишаються на стінках, а рівномірно завантажуються у годівницю.

Товщина днища становить 20 мм, що гарантує довгий термін служби, а шкребок на шнеці якісно очищає бункер від залишків кормосуміші. Такі конструктивні особливості позитивно позначаються на довговічності агрегату, оскільки його вузли менше контактують з агресивним кислим середовищем.

Для кращого здрібнювання волокнистих кормів на бункері встановлені контр-ножі, які можуть затримувати масу при перемішуванні, що дозволяє краще її подрібнити й перемішати.

«Сілокінг» (Siloking). Під вдячні звуки «Му!»
Німецька компанія Mayer спеціалізується винятково на кормоміксерах під назвою Sіlokіng, причому тільки з вертикальними перемішуючими шнеками. Ця фірма до розробки своїх машин, поряд із технічними фахівцями, залучає висококласних спеціалістів з відгодівлі. Вся техніка Sіlokіng виробляється у Німеччині. Завдяки потужній проектно-конструкторській базі й сучасному виробничому встаткуванню компанія Mayer досягла в цьому питанні успіхів і популярності на європейському ринку кормокомбайнів: марка Sіlokіng є однією з найбільш продаваних у Старому світі. Позаяк гарантує дбайливе збереження структури корму, точне змішування довгого й короткого, сухого й вологого годувального матеріалу, а також рівномірну його роздачу коровам.

Кормозмішувачі Sіlokіng є в широкому асортименті з обсягом бункера від 3 до 80 куб. м. Для підприємств будь-яких розмірів із різними потребами найдеться відповідна модель. Також і для ферм з вузькими проходами й низькими воротами, оскільки ця машина показує відмінну мобільність, високу надійність в експлуатації. Великий вибір додаткового устаткування й опцій роблять цю техніку максимально пристосованою до конкретних умов на фермах.

Популярний в Україні міні-кормозмішувач Sіlokіng Smart з обсягом бункера 3 і 5 куб. м - він оптимальний для невеликих ферм. Для високих годівниць передбачена можливість встановлення додаткового роздавального конвеєра з регульованою висотою розвантаження. Ці кормокомбайни також оснащуються і комп’ютерною системою подачі корму.

 
Коментар користувача

altВасиль ГОЛУБИНКАгенеральний директор ТОВ ім. П. Воловікова (Рівненська обл.), яке утримує 5000 корів
 
- Ми використовуємо кормокомбайни нідерландської фірми Trioliet. Їх обирала наша технічна служба. Основним фактором було співвідношення «ціна-якість». Техніка ця нас влаштовує.


Коментар дилера

altСергій ЗЛОЧЕВСЬКИЙдиректор ТОВ «Пента-Агро» (Іллічівськ, Одеська обл.), генерального дистриб’ютора компанії Penta TMR Іnc на території України
- Канадська компанія Рenta TMR виготовляє кормозмішувачі вертикального типу. Пропонує два основних модельних ряди з обсягом робочої камери від 8 до 60 куб. м. Наші машини мають зручні ходові розміри, що дозволяють працювати в старих фермах. Також у них знижено клас агрегатування - можуть співпрацювати з тракторами із меншою потужністю. Активно цікавляться в Україні моделлю Рenta 4420 SD з обсягом бункера 17 кв. м.

Оптимальний процес змішування, швидке розвантаження й акуратне очищення робочої камери змішувача дозволять фермерові уникнути непродуктивних втрат у процесі кормоприготування, збільшити продуктивність своїх тварин.

Природа нерідко підказує людині найоптимальніші технічні рішення. Отож, фірма Рenta TMR узяла природну геометрію ялини за основу для свого шнеку Tornado - основного робочого органа системи кормозмішування. Ялина, особливо гірська, - дуже міцне й водночас гнучке дерево. Нині цей шнек запатентований, він має чудові виробничі характеристики. Насамперед це швидке й ефективне здрібнювання за допомогою високоміцних ножів, що мають специфічно агресивну конфігурацію.


Коментар дилера

altСергій БАЛАЦЕНКО, комерційний директор АТ «Успіх» (Харків), що продає кормокомбайни Siloking
- АТ «Успіх» починало з дистрибуції міксерів бобруйського заводу «Агромаш» (Білорусь). Тепер ми стали одним із провідних дилерів німецької фірми Mayer. В 2012 році було завезено 40 її причіпних машин марки Sіlokіng. З них три моделі ємністю 16 куб. м. Такі, на мій погляд, якнайкраще підходять для українських умов. Вони відмінно працюють із грубоволокнистими кормами. Система змішування влаштована так, що корми у рулонах (сіно, солома, сінаж) можуть бути дуже швидко здрібнені: 7–10 хв., і ми отримуємо вже готову фракцію.

Фреза самоходу Sіlokіng улаштована особливим чином. У неї 42 спеціально загнутих ножі. На етапі завантаження вона не ріже корми, а виймає їх із загальної маси. Їжа для корів повинна подрібнюватися у бункері міксера, а не різатися при завантаженні. Але самохідних комбайнів Sіlokіng в Україні поки що немає - для наших аграріїв вартість такої техніки зависока. Як правило, купують дешевші причіпні варіанти.

Та будь-яка машина Siloking проектується індивідуально під замовника з урахуванням конкретних умов експлуатації: габаритів тваринницьких приміщень, кількості наявної худоби, типу трактора тощо. В Sіlokіng численний модельний ряд. У нас є машини ширші й коротші, вужчі й довші: під дуже тісні двері або під занадто низькі. Передбачено багато додаткових опцій на цю техніку, та ми даємо фермерові лише те, що йому потрібно, нічого зайвого. Найбільш бюджетний варіант кормокомбайну - з вивантаженням на кормовий стіл через заслінку. Але рекомендуємо все-таки користуватися розвантажувальним конвеєром. На замовлення зробимо розвантаження праворуч або ліворуч. Конвеєр же, за бажанням клієнта, буде кидати корм далі або ближче, нижче або вище. Наприклад, моделі з обсягом бункера 8–12 м3 легко вписуються у ті старі приміщення ферм, яких в Україні більшість. Агрегатуються такі 12-кубові кормокомбайни із трактором МТЗ 920. Більші 16-кубові відрізняються зниженим енергоспоживанням, і вони в нас працювали з тракторами МТЗ 1025, МТЗ 1221, навіть із китайським YTO потужністю усього на 90 к. с.
 
А з «Джон Діром», «Нью Холандом» тієї ж потужності - взагалі без питань. Ми коли даємо замовлення на завод, завжди враховуємо тип тракторної зчіпки замовника.

Ці машини дуже міцні. Товщина днища - 6–8 мм, начебто не так багато, але окремі ділянки посилені спецметалом для запобігання стиранню.

1

 19 вересня 2019
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
Після відкриття ринку землі в Україні купувати та продавати її зможуть лише громадяни України та українські компанії.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
Станом на 18 вересня українські аграрії у 10-ти областях приступили до збирання цукрових буряків, яких викопано на площі 12 тис. га або 6% до прогнозу та зібрано 558 тис. тонн при урожайності 457,7 ц/га.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
Компанія пропонує клієнтам п’ять основних сортів: «Роял Гала», «Голден Делішез», «Гренні Сміт», «Ред Делішез» і «Пінова».
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з останніми заявами влади, при відкритті ринку землі планується надати дозвіл купувати землю юридичним ...
Завтра, 20 вересня, з 10:00 до 12:00 майже по всій території України українські аграрії проведуть мирні акції, мета яких привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі і висловити своє бачення земельної реформи.  Про це повідомляється на сайті Всеукраїнської Аграрної Ради Згідно з ...
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
За приблизними оцінками, сьогодні в Україні неінвентаризована земля становить 5-25% залежно від регіону.
19 вересня 2019
 19 вересня 2019
У Херсонській області почалися «білі жнива», які триватимуть, орієнтовно, до кінця жовтня.
У Херсонській області почалися «білі жнива», які триватимуть, орієнтовно, до кінця жовтня.
19 вересня 2019

Please publish modules in offcanvas position.