Жатки для збирання кукурудзи

Жатки для збирання кукурудзи

/ Механізація АПК / Середа, 14 березня 2018 15:00

Зернозбиральні комбайни для кукурудзи на зерно потребують використання спеціальних жаток. Як краще їх використовувати в полях на жнивах – рекомендують спеціалісти.

Жатки для збирання кукурудзи нині виготовляють Geringhoff, Fantini, Capello, Moresil, STARA SA, Case IH, John Deere, ARGUS, Dominoni, PowerStream, Olimac, FrancoFabril, Гомсельмаш, НВП Херсонський машинобудівний завод тощо. Розкажемо про окремі з них детальніше.

 

Конструктивні особливості жаток

В основі конструкції жатки є рама, на якій змонтовані русла (апарати, що відділяють качани), різально-подрібнювальні апарати, шнек качанів, привідний механізм та щиткова група. Жатки для збирання кукурудзи оснащуються вальцьовими або пластинчастими апаратами, що відділяють кукурудзу. У зв’язку з тим, що під час роботи перших відбуваються травмування і вилущування зерна з качанів, що є причиною збільшення втрат насіння, більшість жаток укомплектовані пластинчастими.

Останні зазвичай складаються із двох похило-розміщених протягувальних вальців та двох відривних пластин, встановлених над ними, двох контурів подавальних ланцюгів, розподільної коробки, змонтованої на рамі. Протягувальні вальці складаються із чотири-, шестигранного валу, до якого прикріплено чотири або шість ножів.

Недоліком цих апаратів є обмеження щодо швидкості обертання протягувальних вальців, що негативно позначається на підвищенні продуктивності збирання кукурудзи. Це обмеження пов’язане з тим, що зі збільшенням кутової швидкості вальців зростає ударний імпульс у момент взаємодії качана з пластинами, який призводить до пошкодження основи качана і втрат урожаю внаслідок вибивання зерна.

Відповідно до потреб замовників і умов виконання роботи на ринку техніки представлені жатки різних конструкцій: з різною шириною захвату і відстанню міжрядь від 50 см і більше; з верхнім ланцюгом на кожусі і бічними шнеками та стеблеподрібнювачами для збирання врожаю в екстремальних умовах, за полеглості стебел; з металевим або пластиковим кожухом; із валиками зі змінними пластинами або з протирізальними ножами; з трансмісією із ланцюговою передачею у герметичному корпусі з мастилом або із зубчастою передачею; із рамою жорсткою або складаною.

Залежно від призначення посівів кукурудзи та умов роботи жатки оснащуються різними типами апаратів, що відділяють качани, та стеблеподрібнювальних. У господарствах, які передбачають використання стебел кукурудзи з метою проти­ерозійного захисту ґрунту або на біо­паливо чи грубий корм для худоби, пропонується до застосування жатки, не обладнані стеблеподрібнювальними апаратами (фото 1).

Фото 1. Загальний вигляд (знизу) (а) та технологічна схема роботи апарата, що відділяє качани

21 364 76 1

Технологічний процес такого апарату, що відділяє качани, проходить наступним чином: ножі протягувальних вальців врізаються у рослину, утворюють надріз або приминають її і протягують стебло. Качан відривається від нього за допомогою пластин, які змонтовані зверху вальців.

За умови використання незернової частини врожаю кукурудзи як органічного добрива із розкиданням подрібнених стебел на поверхні поля необхідно застосовувати жатки, оснащені різально-подрібнювальними робочими органами та тими, що відділяють качани.

Залежно від урожайності кукурудзи, так і розміру часток, на які необхідно подрібнити матеріал, жатки комплектуються різними типами різально-подрібнювальних пристроїв: протягувальний валець + протирізальна пластина; два протягувальні вальці + вал із горизонтальними ножами; два протягувальні вальці різних діаметрів + роторний ніж; два протягувальні вальці різних діаметрів + роторний ніж + вал із горизонтальними ножами тощо.

Найбільшого застосування у конструкціях жаток набула система подрібнення, яка складається із двох протягувальних вальців і валу з горизонтальними ножами (фото 2).

Фото 2. Загальний вигляд (а) та технологічна схема (б) апарата, що відділяє качани, з горизонтальним ножовим подрібнювачем

21 364 76 2

Під час виконання технологічного процесу стебло кукурудзи попередньо подрібнюється ножами протягувальних вальців і потім потрапляє на горизонтальний подрібнювач. Останній забезпечує низьку стерню і розриває рослину по надрізах, утворених ножами вальців. Ножі подрібнювального пристрою виступають за передньою кромкою вальців, що дозволяє подрібнювати стебла з моменту їх подачі. Вони обладнані незалежною муфтою зчеплення, внаслідок чого досягається захист від перевантаження і гарантує його надійність у будь-яких умовах збору врожаю.

 

Особливості окремих жаток

Olimac випускає кукурудзо­збиральні жатки моделі DRAGO з апаратами, що відділяють качани, і горизонтально ножовими подрібнювачами, які оснащені протягувальними вальцями довжиною 67 см, що забезпечує збільшення проходження кількості стебел через них і дозволяє збільшити швидкість і продуктивність комбайна. Жатки моделі DRAGO обладнані механізмом саморегулювання відстані між пластинами, що відділяють качани. Залежно від діаметра стебла і маси кукурудзи, яка подається на апарат для відділення качанів, відстань між пластинами автоматично регулюється у діапазоні 22–42 мм: під час збільшення маси стебел вона зростає, а при зменшенні — знижується.

Саморегулювання відстані між пластинами запобігає втраті качанів і забиванню жатки стеблами кукурудзи, а також виключає необхідність при зміні потоку рослин регулювати зазор вручну.

Ця жатка укомплектована горизонтально-ножовим різально-подрібнювальним пристроєм із самозагострювальними ножами, які розміщуються по центру ряду.

Geringhoff продукує жатки для збирання кукурудзи з інтегрованим подрібнювачем, який складається із протягувального вальця і протирізальної пластини (фото 3).

Фото 3, Загальний вигляд (а) та технологічна схема роботи (б) інтегрального апарата для відділення качанів та подрібнювального

21 364 76 3

Інтегральний апарат жатки забезпечує збирання, відділення качанів та подрібнення стебел, і все це відбувається одним ротором. Такий апарат складається із меншої кількості вузлів порівняно з іншими типами аналогічних механізмів. Жатки мають меншу конструкційну масу, споживають менше енергії на привід робочих органів в порівнянні з іншими моделями жаток.

Деякі моделі кукурудзо­збиральних жаток Geringhoff оснащуються тривальцевою системою відділення качанів та подрібнення стебел, яка складається із двох вальців різних діаметрів і подрібнювального ротора з дисковими ножами ромашкового типу, який обертається у протилежному напрямку до них.

Під час виконання технологічного процесу вальці затягують стебла, качани відділяються на пластинах, ножі ротора подрібнюють їх і рівномірно розподіляють подрібнені частини в поперечному і поздовжньому напрямках на поверхні поля.

З метою забезпечення вирівняння стерні (висоти зрізу) тривальцеві качановідділювально-подрібнювальні механізми оснащуються горизонтально-ножовим подрібнювачем (фото 4).

Фото 4. Загальний вигляд (а) та технологічна схема роботи (б) тривальцевого качановідділювального та подрібнювального апарата

21 364 76 4

Кукурудзозбиральні жатки моделі ROTO CROSS CUT Cressoni обладнані системою відділення качанів та подрібнення стебел, яка складається із двох перехресно обертальних валів, на яких змонтовані радіальні ножі та осьові леза (фото 5), котрі прикріплені до одного валу, які під час виконання технологічного процесу рухаються з різними швидкостями S1 та S2.

Фото 5. Загальний вигляд (а) та технологічна схема роботи (б) двовальцевого ножово-лезового подрібнювального апарата

21 364 77 1

Під час руху жатки понад 100 радіальних ножів одночасно з 10 осьовими лезами виконують частково косі і подовгуваті вертикальні й горизонтальні зрізи.

Василь ДУМИЧзавідувач лабораторією
Тарас РОЛЬКОмолодший науковий співробітник
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

1

 16 січня 2019
Навчальні заходи відбудуться у період з 23 січня по 13 лютого у 5 містах України.
Навчальні заходи відбудуться у період з 23 січня по 13 лютого у 5 містах України.
16 січня 2019
 16 січня 2019
Ціна українського продукту майже найнижча в ТОП-20 найбільших експортерів очищеного волоського горіха.
Ціна українського продукту майже найнижча в ТОП-20 найбільших експортерів очищеного волоського горіха.
16 січня 2019
 16 січня 2019
«Інститут аграрної економіки» Національної академії аграрних наук України провів опитування щодо готовності населення до земельної реформи.
«Інститут аграрної економіки» Національної академії аграрних наук України провів опитування щодо готовності населення до земельної реформи.
16 січня 2019
 16 січня 2019
Без змін, на оптових ринках України, залишились ціни на буряк та цибулю.
Без змін, на оптових ринках України, залишились ціни на буряк та цибулю.
16 січня 2019
 16 січня 2019
Транснаціональний коридор з’єднає вітчизняні порти з польськими.
Транснаціональний коридор з’єднає вітчизняні порти з польськими.
16 січня 2019
 16 січня 2019
Основними імпортерами української молочної продукції у 2018 році були Марокко, Казахстан і Молдова.
Основними імпортерами української молочної продукції у 2018 році були Марокко, Казахстан і Молдова.
16 січня 2019

Please publish modules in offcanvas position.