Прес-підбирачі: 5 надійних виробників

Василь ЗАГАРНИЙ, спеціально для "АС"
Кормозаготівельну лінійку сільськогосподарської техніки нині вже неможливо уявити без причіпних прес-підбирачів. Скошену зелену масу вони перетворюють на акуратні паки циліндричної або майже правильної прямокутної форми, які потім зручно складувати, щоб взимку годувати тварин якісними кормами. А найбільш прогресивні з цих машин одразу пакують запресовану масу в поліетиленову плівку для того, щоб уможливити ефективне зберігання кормів взимку просто неба.

 

altСіно, солому та інші грубі корми нині передові агрогосподарства заготовляють і зберігають не у копицях або у стодолі, як за «царя Гороха», а у пресованому вигляді. Зрозуміло чому: корм у паках або в рулонах займає у 2,5 разу менше об’єму, без додаткових проблем транспортується, добре складується. Перевагою такої технології є й те, що спресований корм простіше обліковувати й відважувати тваринам під час годування. Пресування кормів з одночасним формуванням паків (циліндричних або квадратних) є доволі непростою операцією Це здійснюється за допомогою спеціальних машин - прес-підбирачів. Вони є у «зеленій лінійці» лідерів сільськогосподарського машинобудування, таких як Krone, New Holland, John Deere, Claas, Poettinger, Fendt, Deutz Fahr, Maschio Gaspardo, Massey Ferguson, Laverda, Unia, Sipma, Challenger, Case, Lely Welger, Fortschritt, Ростсільмаш, Бобруйськагромаш. А також у дещо менш відомих в Україні спеціалізованих виробників Mascar, Sprinter, Vicon, Mainero, Gallignani, Cimac, Feraboli, Orkel, Goeweil, Sitrex, Wolagri, Tonutti. Тобто технічний прогрес і маркетологія капіталістичного виробництва створили тут безліч пропозицій, від якої у тваринників розбігаються очі. Підказка може бути така. Якщо йдеться про збирання великих обсягів сінажу, сіна чи соломи (коли господарство має розвинуте тваринництво), то найкраще підходять крупноформатні пакові прес-підбирачі провідних компаній-фуллайнерів.
 
Усі ці машини обв'язують паки як шпагатом, так і спеціальною сіткою. Технічною рисою сучасних прес-підбирачів є наявність у них подрібнювальних апаратів, які дають змогу підвищити щільність пресування сіна на 7–9%, сінажу - до 15%. Це дає змогу скоротити витрату обв'язувальних матеріалів та кількість рулонів. У подальшому технологічному ланцюгу відбувається пакування рулонів у поліетиленову плівку (робиться це окремим агрегатом, але є вже виробники, які змогли поєднати цю функцію із прес-підбирачем: див. нижче). Далі рулони з поля перевозять на склад, а іноді навіть залишають на зиму в полі, економлячи місце у приміщеннях - зберігання у плівці під відкритим небом кормів для тварин стає усе більш поширеним.
 
«Кроне» (Krone). Сіно-солома в герметичній плівці
Українські аграрії вже знайомі зі зразками машин «зеленої лінії» від німецької фірми Bernard Krone GmbH Maschіnenfabrіk. Цей холдинг - один із провідних у Європі з виробництва кормозбиральної техніки. Компанія Krone пропонує широкий спектр прес-підбирачів для різноманітних потреб селян. Німецький журнал «Сучасна сільгосптехніка й устаткування» проводив тестування прес-підбирачів кількох провідних виробників. Організатори відзначили таку рису прес-підбирача Krone, як найнижчий показник необхідної потужності трактора. Енергоощадливість - суттєва риса усіх моделей прес-підбирачів Krone, навіть найпотужніших.
 
Цей виробник має, зокрема, лінійку підбирачів-пресувальників BIG Pack, що виготовляють великі паки. Наприклад, прес-підбирач BIG Pack 1290 HDP підбирає зелень у валках по ширині 2,35 м. Потім формує пак стабільної форми довжиною до 3,2 м вагою від 200 до 750 кг при високій щільності пресування. Продуктивність цієї машини (залежно від рельєфу полів) сягає 80–110 га на добу. Технологія пресування HDP (Hіgh Densіty Press), застосована в ньому, сприяє збільшенню ваги пака на 25% у порівнянні з багатьма іншими традиційними прес-підбирачами. Опція здрібнювання MULTІ CUT значно полегшує подальший розподіл корму в кормозмішувачі-роздавачі й потім поліпшує його засвоюваність тваринами.
 
Рулонний прес-підбирач-обмотувальник Ultіma Non-Stop тієї ж компанії став сенсацією однієї з останніх агротехновиставок у Німеччині. Він може працювати без щонайменших технологічних зупинок: усе робиться одночасно - від збирання й пресування до зв'язування й обмотування. «Розумна» система регулювання камери з функцією попереднього пресування дозволяє повністю автоматизувати увесь процес. Пропускна здатність машини, таким чином, суттєво збільшується.
 
І ще одна прогресивна рац-пропозиція, втілена цим же виробником у моделі прес-підбирача Combi Pack: обмотування пака еластичною повітронепроникною плівкою. Тут Krone веде перед серед багатьох інших виробників: комбінація пресування, обмотування шпагатом й покриття плівкою функціонально триєдині. Ця система працює неспинно: поки передня частина прес-підбирача продовжує пресувати підібрану з валків зелену масу, на задній платформі пристрій обмотування вже запаковує попередній рулон. На такій машині один трактор із механізатором виконують роботу за двох.
 
Чудову (але й недешеву) прес-пакувальну машину Krone просуває на українському ринку дніпропетровська компанія «Агро-Союз». Але на цьому виробник Krone не заспокоївся!
 
І на додачу придумав ще й стрілу-механізм перевертання упакованих у плівку рулонів. Цей додатковий агрегат, по суті, виконує роботу автоматичної руки-навантажувача. Після упакування рулон перевертається механічною рукою «на попа», щоб він не покотився, якщо на полі є нерівності. Переворот можливий як на правий, так і на лівий плаский бік рулону.
 
«Кун» (Kuhn). Твердість серцевини має значення
Фірма Kuhn - відомий європейський лідер у сфері виробництва машин для кормозаготівлі, кормозмішування й пакування зелених «салатів» для худоби. Зокрема, після придбання заводу іншого відомого машинобудівного підприємства Kverneland у Нідерландах, Kuhn отримала найширшу лінійку відмінних прес-підбирачів. Це - зручні машини для підбору з валків сіна або соломи, пресування їх у паки прямокутної або циліндричної форми з одночасною автоматичною обв'язкою дротом або шпагатом.
 
altРулонний прес-підбирач від Kuhn здатний формувати рулони найкращої якості, працюючи з великою продуктивністю. Для щільнішого пресування скошеної маси, яка підбирається машиною Kuhn, вона подрібнюється на спеціальному роторі за допомогою системи ножів Opticut. У прес-підбирачах цієї фірми, зокрема, застосовується інноваційна система Progressive Density. За її допомогою можна отримувати рулон або суцільно твердий, або із м’якою серцевиною - залежно від потреб господаря і бажання оператора машини.
 
Цикл обв'язування - важливий етап у формуванні прес-рулону. Чим швидше йде обмотування, тим вище продуктивність машинно-тракторного агрегату. Система обв'язування на прес-підбирачах VB і VBP фірми Kuhn розташована у передній частині агрегату, що забезпечує відмінний огляд усього процесу з кабіни трактора. Швидкість обертання рулону сітки становить 90% від швидкості обертання пака, що сприяє натягу та робить дуже щільним обв'язування рулону. Увесь цикл обв'язки шпагатом контролюється через пульт управління в кабіні.
 
У порядку відповідності вимогам різної продукції моделі VB і VBP компанії Kuhn можуть оснащуватися одночасно системами обв'язування шпагатом і сіткою. Перемикання між системами можна легко здійснити безпосередньо в тракторі через пульт управління. Монітор тракториста Focus забезпечує повний контроль за виготовленням пресованого рулону.
 
Ця компанія, так само як Krone і John Deere, теж виготовляє прогресивні підбирально-пакувальні комбайни чи комбінацію прес-підбирача й обмотувальника плівкою - а саме моделі BalePack. Вони досягають продуктивності 55 упакованих рулонів на годину.
 
«Клаас» (Claas). Запашні рулони й паралелепіпеди
У кожній країні свої найбільш популярні формати кубів і рулонів, у яких зберігають спресоване сіно й солому. Тому кращі машиновиробники свою лінійку техніки роблять максимально гнучкою, здатною виробляти такі й інші спресовані паки. Наприклад, у компанії Claas, як і в інших лідерів ринку сільгосптехніки, завжди знайдеться потрібна машина для будь-якого режиму й будь-яких видів робіт.
 
altСкажімо, Rollant - найбільш продаваний у світі прес-підбирач для заготівлі сінажу. Стабільність форми рулонів як результат надійної обв'язки виключає проблеми з їхнім транспортуванням і подальшим зберіганням. Камера пресування, захватний механізм, пристрій обв'язування сіткою - інженери Сlaas усе доводять до найвищого ґатунку надійності. Пресувальник-підбирач Claas Rollant слугує для підбирання й пресування у рулони валків сухого й пров'яленого сіна, соломи (у тому числі здрібненої) з наступною обмоткою рулону шпагатом.
 
Інші прес-підбирачі фірми Claas, а саме Qvadrant, призначені для підбирання валків сіна, соломи й підв'яленої зеленої маси та пресування їх в паки форми паралелепіпеда. Однією із таких машин є прес-підбирач великогабаритних паків Qvadrant 2200. Про його випробування в УкрНДІПВТ ім. Погорілого «Агробізнес Сьогодні» вже писав (див. № 13 за липень 2011 року). Це високопродуктивний причіпний агрегат, ширина захвату якого 2 м, вага сформованого пака сягає 300–450 кг. Необхідна потужність трактора для агрегатування з ним 80 к. с. Обв'язування пака шпагатом проходить без зупинки під час роботи. Вивантаження сформованого пака із прес-підбирача Qvadrant 2200 на полі відбувається шляхом виштовхування його наступним паком - також без зупинки машини, що додає продуктивності агрегату.
 
Прес-підбирач Qvadrant оснащується електронним терміналом, котрий інформує механізатора про вологість корму в паку та про стан заповнення пресувальної камери, а також про щільність пресування і якість роботи в'язального механізму. Взагалі він забезпечує зручне керування машиною.
 
«Джон Дір» (John Deere). Агрегат на будь-який формат
Американська компанія John Deere має одну з найдовших лінійок сільськогосподарської техніки у світі. І, зокрема, найбільше моделей різноманітних прес-підбирачів для різних господарств - малих, середніх і мегавеликих. Усі вони надійні, й John Deere може запропонувати великий вибір валків до цих машин для будь-яких умов підбирання скошеної зелені й формування рулонів чи паків будь-якого розміру. Прес-підбирачі цієї компанії мають репутацію одних із кращих на світовому ринку, йдеться про пакові чи рулонні агрегати. І будь-які з них підбирають солому чи сіно акуратно (сказати б - ніжно), не перетираючи стебла й не оббиваючи листя.
 
John Deere має, мабуть, найбільший у світі за величиною прес-підбирач моделі 568: ширина його рулонів 1,5 м, а висота 1,82 м, максимальна вага - до однієї тони. Транспортувальна швидкість цієї машини - до 40 км/год., продуктивність у полі - 14 т/год. Не залишаючи кабіни трактора, операторові зручно регулювати розмір рулону (його діаметр і щільність), ширину кроку обв’язуваня шпагатом, кількість шарів обмотування, а також багато інших характеристик.
 
Окрім найбільшого, компанія John Deere може похвалитися і одним із найшвидших прес-підбирачів: час, необхідний для вивантаження рулону завдяки 900-й моделі, скорочено до п’яти секунд. Це - завдяки новаторській системі швидкого викиду й полегшеному матеріалу завіси, що замінила традиційно важкі задні двері. Цього року John Deere представила українським сільгоспвиробникам згадану 900-серію. Хто стежить за новинками техніки, встиг зауважити, що цей прес-підбирач отримав золоту медаль у Парижі на агровиставці SIMA 2013, виготовивши 127 рулонів на годину. Вони з машини виходять діаметром від 80 до 185 см, залежно від модифікації прес-підбирача.
 
John Deere, так само як і компанія Krone, має машини для отримання рулонів, ідеально обмотаних герметичною плівкою. Це вміють робити прес-підбирачі серії 744 та 744 Premіum. У них є транспортна платформа (Transport Table), що дозволяє делікатно й швидко переміщати рулони з камери пресування до системи обмотки.
 
Зі скороченням числа зупинок під час роботи, таким чином, зростає продуктивність машинно-тракторного агрегату. А монітор у кабіні трактора дає можливість стежити за процесом формування рулонів і обмотування й тримати весь процес під контролем.
 
Щодо пакових прес-підбирачів John Deere, то на них теж можна покластися у будь-кому господарстві. Вони формують акуратні прямокутні паки, зручні для складування й транспортування, вага яких може коливатися у межах від 7 до 50 кг, залежно від щільності й ваги зеленої маси, яка підбирається і пресується. Відмінні інженерні рішення роблять будь-які прес-підбирачі John Deere дуже надійними, але новітні розробки - а наразі це серія пакових прес-підбирачів 1400 - завжди продуктивніші за попередні моделі.
 
«Маскар» (Mascar). Прес-салат для худоби
Компанію Mascar (Маскар) створив знаменитий італійський підприємець Антоніо Маскіо - той, що заснував зі своїми родичами ще кілька підприємств у галузі сільськогосподарського машинобудування («Маскіо Гаспардо» та ін.). Згодом свою частку у фірмі Mascar сеньйор Антоніо відступив молодшим братам. Наразі ця компанія - один із провідних виробників рулонних прес-підбирачів у Європі. Передові технології, використовувані Mascar для виробництва цих машин, дозволяють домогтися відмінної якості заготівлі кормів, збільшення термінів їхнього зберігання.
 
altВідомі рулонні прес-підбирачі Tuareg, Varia, Evolution від компанії Mascar. Вони можуть працювати на горбкуватих і вузьких ділянках поля. Та провідна модель у лінійці компанії, яка вже упевнено працює на українських сіножатях і зелених ланах,- це, певно, Corsa. Її у нас просуває й обслуговує технічно ТОВ «ЮТП» із Хмельницького.
 
Ця модель має високу продуктивність праці й забезпечує ідеально чистий підбір із валків. Дає можливість операторові без жодних додаткових пристроїв регулювати щільність рулону і його вагу залежно від виду заготовлюваного корму (сіно, сінаж або солома). Загалом ці прес-підбирачі прості в управлінні й не вимагають високої кваліфікації механізаторів. Звернімо увагу, наприклад, на прес-підбирач Corsa 320 компанії Mascar. Ця причіпна машина призначена для підбору й пресування у рулони скошеної трави вологістю до 50–60% із подальшим зручним обв'язуванням рулонів шпагатом або сіткою. Corsa 320 формує рулони правильної циліндричної форми. Щільність пака є найважливішим показником ефективності будь-якого прес-підбирача. Оскільки менша кількість паків означає загальне скорочення витрат: економію обв'язувального матеріалу, транспортних і складських витрат. Щільність пресування прес-підбирача Corsa 320 конт-ролюється манометром, який розташований на пресі. Завдяки особливій конструкції пресувальної камери формується компактний рулон, зручний як для використання, так і для транспортування і складування.
 
Однією з перевагою цього прес-підбирача є низька потреба у потужності - для агрегатування підійде невеликий трактор усього на 40 к. с. Ширина захвату цього пресувальника становить 2 м, середня виробнича продуктивність - пак за хвилину або й трохи швидше. Перевагою цих машин є низький рівень шуму в робочому режимі.
 
Простота конструкції прес-підбирачів Mascar і відносно низька ціна в порівнянні з аналогічними моделями інших зарубіжних фірм роблять їх вельми конкурентоспроможними на ринку сільськогосподарської техніки. Пакові прес-підбирачі Mascar у нас менш поширені, але теж зустрічаються, наприклад, модель Ballenwіckler. Принагідно варто зауважити, що взагалі-то рулонні прес-підбирачі Mascar та й будь-якого іншого машиновиробника набагато продуктивніші за пакові - у кілька разів. Однак прямокутний пак легше зберігати й перевозити, ніж рулон, тому відповідні агрегати користуються популярністю у багатьох країнах, і на загал номенклатура пакових пресувальників-підбирачів набагато ширша, ніж рулонних. Тобто перш ніж вибирати модель прес-підбирача, варто продумати супутні моменти: де зберігатимуться паки чи рулони, чи є у господарстві додаткове навантажувальне обладнання тощо.
 
Коментарі дилерів
 
altВадим ПШЕНИЧНИЙменеджер із продажів техніки компанії «Агро-Темп»
(м. Обухів Київської обл.)
- Рулонний прес-підбирач Krone Comprima F125 XC, який демонструвався на виставці «АГРО-2013» у Києві, встановив торік рекорд швидкості роботи. На пакуванні соломи він показав продуктивність 28 т/год., зробивши при цьому 149 рулонів.
 
Він виготовляє стандартні рулони діаметром 125 мм і довжиною 120 мм. Такий розмір рулонів дуже популярний при заготівлі сінажу. Машина ця дуже проста за конструкцією, має небагато приводних ланцюгів і тому не потребує надмірного техсервісу.
 
Таку техніку в основному беруть ті, у кого є тваринницькі ферми. Хоча не обов’язково. Іноді купують просто для того, щоб роздавати сіно й солому на паї власникам земель. А прес-підбирачі, котрі здатні виготовляти прямокутні паки, дехто бере ще й для виробництва паливних палет.
 
Якщо взяти Krone Comprima F125 XC, то з ним агрегатується будь-який трактор, у тому числі вітчизняні ХТЗ і МТЗ, головне, щоб потужність була від 80 к. с. і вище. Обмотує він рулони сіткою стандартної величини. Є у компанії Krone і моделі з варіаційною камерою, коли можна міняти величину рулону, і також такі, що обмотують готовий рулон плівкою.
 
altЮрій БЛАЩУКменеджер з продажу сільськогосподарської техніки компанії «Автоленд»
(с. Здовбиця Здолбунівського р-ну, Рівненщина)
- У нас зараз є прес-підбирачі компанії Claas різних моделей, а саме Marcant, Rollant і Qvadrant. Тобто такі машині, які роблять рулони, квадратні паки і дуже великі паки (теж квадратні) - до 2,5 м завдовжки. Споживач, обираючи таку техніку, дивиться на потреби свого господарства. Якщо воно велике, там є розвинуте тваринництво, є чим вантажити паки, то використовується більший прес-підбирач. А маленькі підходять для фермерів, у яких може бути лише дві корови. Людина може взяти того пака під пахву й понести - якщо, приміром, він важить 15 кг і має 70 см у довжину, а саме такі формуються найменшими прес-підбирачами Claas. Багато хто з сільгоспвиробників орендує паї й розраховується з їх власниками не грішми, а продукцією, кормами. У тому числі й такими от паками сіна або соломи. Прес-підбирачі ми реалізуємо в основному вживані, але дуже якісні. Помалу тваринництво починає набирати оберти, тому їх купують усе частіше.
 
Коментар користувача
 
altМикола ОЛИЦЬКИЙголова сільськогосподарського виробничого кооперативу «Лабунський»
(село Новолабунь Полонського р-ну Хмельницької обл.)
- Ми, крім іншого, займаємося тваринництвом, тримаємо 2600 голів великої рогатої худоби (з них 520 - молочне стадо), 1800 свиней, 320 овець. Тому нам потрібні корми й сучасна спеціальна техніка для їх заготівлі. Тож маємо чотири косарки (дві з них самохідні), три валкоутво-рювачі, три ворушилки, два кормозбиральних комбайни і кормозмішувач-роздавач. Є й три прес-підбирачі. Два з них - пакопреси білоруського виробництва заводу «Бобруйськагромаш» і ще один прес-підбирач рулонний Rollprofi 3120 австрійської фірми «Пьотінгер», дуже якісний. У мене принцип: купувати тільки нове обладнання (не «беушне») і брати якомога менше кредитів.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 25 вересня 2020
Представники Комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської Бізнес Асоціації на початку вересня звернулися з проханням до Мінекології залучити експертів Асоціації до роботи над змінами у механізми продажу необробленої деревини, але цього досі не відбулося.
Представники Комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської Бізнес Асоціації на початку вересня звернулися з проханням до Мінекології залучити експертів Асоціації до роботи над змінами у механізми продажу необробленої деревини, але цього досі не відбулося.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Таку ситуацію спричинив великий профіцит російських вантажних вагонів і вагонів з подовженим терміном експлуатації, вважають керівники вагонобудівних і логістичних компаній.
Таку ситуацію спричинив великий профіцит російських вантажних вагонів і вагонів з подовженим терміном експлуатації, вважають керівники вагонобудівних і логістичних компаній.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Для збереження вологи в ґрунті аграріям варто переходити на мінімальні технології обробітку ґрунту та збільшувати кількість культур у сівозміні.
Для збереження вологи в ґрунті аграріям варто переходити на мінімальні технології обробітку ґрунту та збільшувати кількість культур у сівозміні.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Україна є вільною від грипу птиці і звернулася до держав – членів Європейського Союзу щодо зняття відповідних обмежень.
Україна є вільною від грипу птиці і звернулася до держав – членів Європейського Союзу щодо зняття відповідних обмежень.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
В червні 2021 року Corteva Agriscience анонсує план скорочення викидів парникових газів від своєї операційної діяльності.
В червні 2021 року Corteva Agriscience анонсує план скорочення викидів парникових газів від своєї операційної діяльності.
25 вересня 2020
 25 вересня 2020
Рада експортерів та інвесторів при Міністерстві закордонних справ започатковує новий формат взаємодії з вітчизняним бізнесом – регулярні онлайн-брифінги за участі послів України та представників українського бізнесу.
Рада експортерів та інвесторів при Міністерстві закордонних справ започатковує новий формат взаємодії з вітчизняним бізнесом – регулярні онлайн-брифінги за участі послів України та представників українського бізнесу.
25 вересня 2020

Please publish modules in offcanvas position.