Економно і якісно з причепом-підбирачем

/ Механізація АПК / П'ятниця, 05 липня 2013 13:07
altРостислав ПАНІЧЕВ, спеціально для "АС"
Серед техніки для заготівлі кормів окремо стоять причепи-підбирачі, які використовуються не лише для транспортування зібраних трав, але й для їхнього подрібнення. Останнім часом ці машини дедалі більше застосовуються у провідних господарствах, які займаються молочним скотарством. Фахівці кажуть, що ця техніка дозволяє значно знизити витрати на кормозаготівлю, водночас підвищивши якість кінцевого матеріалу.

 

Добрий сінаж можна заготовити різними способами. Якщо заготівля відбувається правильно з урахуванням усіх гігієнічних аспектів, поживна цінність кормів від способу їх заготівлі не залежатиме. Який корм необхідно заготовляти, повністю залежить від стратегії годування сільськогосподарських тварин, прийнятої у господарстві.
 
Зрозуміло, що для забезпечення високої продуктивності тварин у їхньому раціоні повинні бути всі види кормів: сіно, сінаж, силос, зелений корм у певному співвідношенні. Проте останнім часом сільгоспвиробники віддають перевагу заготівлі сінажу. На думку представників галузі, цей вид корму стає все більш популярним. Секрет успіху надзвичайно простий: собівартість заготівлі 1 т сінажу значно нижча, ніж сіна або силосу, а втрати поживних речовин менші. При цьому сінаж відрізняється досить високим вмістом сухої речовини - 30–40%.
 
Заготівля сінажу включає у себе такі технологічні операції, як скошування з плющенням, пров’ялювання до вологості 50–60%, одно- або дворазове ворушіння, згрібання у валки, підбір з одночасним подрібненням, завантаження, зберігання і подальша герметизація. Про це відомо усім.
 
Економія у причепі
Та ось не всі знають, що собівартість виробництва однієї тонни сінажу можна знизити до 40%, якщо включити в технологію заготівлі замість кормозбиральних комбайнів причепи-підбирачі.
 
altЗрештою, якось не годиться протиставляти причепи-підбирачі та кормозбиральні комбайни. Бо кожна з машин сконструйована для певних завдань. Перші кормозбиральні комбайни розроблялися, власне, для збирання кукурудзи. Через деякий час до них стали пропонуватися і жатки для косіння трав, аби зробити машини більш універсальними. Так що, в ідеалі, причіп і комбайн можуть доповнювати одне одного: перше - це для сінажу, а друге - для кукурудзяного силосу. Усе залежить від фінансових можливостей господарства та доцільності застосування великого парку техніки.
 
Тут і без того приходиться застосовувати цілу лінійку техніки, якщо в планах господарства - заготівля якісного корму. Кормозбиральний комбайн - це доволі дорога машина. Якщо обсяги заготівлі кормів невеликі, то й комбайн себе не окупить. У такому випадку якраз і можна застосовувати причепи-підбирачі, які підберуть сінажну масу з валків, подрібнять її та відвезуть до місця зберігання.
 
Тепер подивімося, звідки береться ота економія витрат на заготівлю сінажу, якщо працювати причепом-підбирачем.
 
Поживні речовини
Втрати поживних речовин під час заготівлі об'ємистих кормів залежать від багатьох факторів: ботанічного складу рослинної маси, фази вегетації, ряду технологічних факторів при заготівлі, умов зберігання тощо. Наші сусіди, росіяни, із Всеросійського інституту тваринництва підрахували, що у разі заготівлі сінажу з конюшини-злакової травосуміші (у фазі бутонізації конюшини), загальна сума втрат може досягати 49% від біологічної урожайності. Це може статися через зависокий зріз, витрату поживних речовин на дихання та механічні втрати під час перегортання та формування валків. Втрати можуть відбутися і під час завантаження й транспортування.
 
Саме тут у пригоді може стати причіп-підбирач. Адже він дозволяє зменшити втрати листової маси на цілих 10%, якщо йдеться про збирання саме бобових. Бо відомо, що найцінніше та найпоживніше у цих культурах - легкі частини рослин, листя та суцвіття, які втрачаються під час неналежного навантаження та транспортування.
 
Паливо й амортизація
До плюсів причепів слід ще зарахувати і їхню універсальність. Можна збирати сінаж, сіно, солому або вивозити кукурудзяний силос. У принципі, два причепи можуть замінити один потужний комбайн із вісьмома транспортними вантажівками - це теж значна економія, уже на персоналі.
 
Окрім цього, витрати на паливо не такі вже великі. Якщо причепові для підбирання та вивезення сінажної маси знадобиться 1 л/т, то комбінація «комбайн плюс транспорт» витратить близько 2,6 л/т.
 
Що ж стосується обслуговування машин, то, очевидно, що самохідний комбайн на заготівлі сінажу обходитиметься дорожче, ніж на заготівлі кукурудзи. На полі не рідко можуть зустрічатися каміння, загублені запчастини від ґрунтообробного знаряддя та інші сторонні предмети, через які ламаються ножі ріжучого апарату комбайна. Замінити їх недешево. Разом з цим, конструкція причепа набагато простіша, а через це і заміна запчастин буде дешевшою.
 
Та й досвід підприємств-підрядників, які надають послуги зі збирання кормів самохідними кормозбиральними машинами, говорить про те, що на заготівлі трав’яного сінажу вони заробляють менше, ніж на кукурудзі, а витрати на наступний ремонт - на 30% вищі.
 
При цих усіх плюсах слід все ж не забувати про те, що якщо відстань транспортування становить більше 8–10 км, і причіп-підбирач, і силосний комбайн втрачають свою ефективність. На таких відстанях варто пресувати сінаж у тюки і возити вже ущільнену масу. Крім того, зараз вийшли на ринок станції для перевантаження силосної маси для роботи в умовах великих відстаней.
 
Довжина різання
Як правило, причепи-підбирачі забезпечують довжину різання від 35 до 45 мм, що, на думку фахівців, цілком відповідає вимогам до заготівлі якісного сінажу. Якщо кормозбиральний комбайн встановлений на цю довжину різання, результати обох технологій будуть аналогічні. Щоправда, відсоток корму, який потрапляє у діапазон від 35 до 45 мм, все ж таки у комбайна буде вищим (до 90%), ніж у причепа-підбирача (до 80%). Хоча насправді, отой процентний вміст корму, що має довжину понад 60 мм, дуже низький і не впливає на кінцеву якість сінажу.
 
Дехто скаже, що для більшої схоронності поживних речовин у сховищі масу слід би подрібнити аж до 10 см. Тоді буде вищою ступінь ущільнення, менше повітря у масі, і менш інтенсивний перебіг біохімічних процесів. Таку дрібну фракцію можна отримати лише за допомогою кормозбирального комбайна. Але навіщо? З одного боку, це додаткові витрати енергії, а з іншого - оптимальною довжиною різання сінажу для ВРХ вважається 30–60 мм, чого можна досягти і за допомогою причепів.
 
Річ у тім, що така довжина найбільш відповідає фізіології тварин, оскільки для хорошої роботи рубця у них повинна утворюватися жуйка. Якщо маса дрібна, вона не пережовується і швидко проходить крізь рубець, знижуючи в результаті цього перетравність корму та його продуктивну дію.
 
Що у нас на ринку
Остання виставка «Агро-2013» показала, що дедалі більше виробників пропонує українським аграріям причепи-підбирачі. Так, технологія стає популярною, проте як і раніше попитом користуються машини виробництва P?ttinger, Krone, Claas, Bergmann, Kvereneland, Sip.
 
altОсновні відмінності моделей різних виробників причепів-підбирачів полягають у механізмі підбирача. Тут варто звертати увагу надіаметр ротора і роз-ташування ножів, на відстань між ними та їх кількість. Ці показники безпосередньо впливають на якість подрібнення. Наприклад, що більший ротор, то вищою буде точність різання і меншим навантаження на трактор. На точність різання впливає також величина валка: чим він більший і щільніший, тим більшої точності різання можна досягти. Вибираючи причіп-підбирач, особливу увагу потрібно приділити співвідношенню ємності кузова і дальності транспортування. Також слід звертати увагу на пристрій розвантаження. На ринку представлені модифікації із двома роторами, встановленими ззаду для розвантаження, а також без них. Крім того, існують модифікації із поперечним транспортером, що дозволяє вивантажувати корм у лівий чи правий бік.
 
Фірма Claas виробляє причепи-підбирачі моделі Quantum з ємністю кузова від 25,6 до 40 м3. Причепи обладнані подрібнювальним апаратом Roto Cut з 33 і 40 ножами, які забезпечують довжину різання 45 і 38 мм. Машини мають двоступінчастий ножовий блок на гідравлічній рамі.
 
Пару років тому на ринку з’явилася ще більша модель - причіп Cargos, об’єм навантаження якого становить від 38 до 50 м3. 40 окремих захищених ножів забезпечують довжину різання 38 мм. Завдяки «Ефективній системі подачі» (Efficient Feeding System (EFM)) із нахиленим спереду скребковим транспортером Cargos показує добру пропускну здатність.
 
Фірма Krone випускає три серії причепів-підбирачів: AX, MX і ZX. Причому машини із серії ZX мають найбільшу місткість кузова - 53 м3. Ці агрегати не дешеві, але їх можна використовувати також у зв'язці з кормозбиральним комбайном як транспортний засіб, оскільки в них передбачено можливість верхнього завантаження.
 
Для усіх серій причепів-підбирачів Krone встановлюється центральна система змащення, що, у свою чергу, значно полегшує експлуатацію. Простота обслуговування досягається також за рахунок автоматичного натягу ланцюга скребкового транспортера.
 
Серед усіх виробників причепів-підбирачів компанія P?ttinger має чи не найбільшу лінійку причепів-підбирачів. Всього у цього виробника кілька модельних рядів, з яких в Україні відомі Jumbo та Jumbo Combiline. У кожному з них кілька модифікацій з різним об'ємом кузова, як з дозуючими вальцями, так і без них. Компанія постійно проводить модернізацію певних компонентів машин. У новому випробувальному центрі TIZ фірми P?ttinger проводяться тести для деталей у найжорсткіших умовах. Великий момент спрацювання запобіжних пристроїв є підтвердженням особливості силових передач P?ttinger. Зміни стосуються насамперед конструкції підбирача і ріжучого апарату, а також осей. Так, у причепа-підбирача середнього класу Torro з’явились керовані граблини, які доводять масу до ротора, розташування якого також змінилось, що дозволило збільшити його продуктивність на 25%. Раніше машина при тій же швидкості могла завантажувати набагато менше маси.
 
У компанії Sip найбільш відомі причепи-підбирачі моделей Diplomat і Senator, призначені для угідь середньої величини. Регульоване гідравлічне зчеплення підходить до будь-якого типу трактора. Для полегшення транспортування гідроциліндр забезпечує додатковий підйом усієї носової частини причепа. Підбиральний механізм має ширину захвату 1,85 м. Ротаційний пресуючий апарат із 4 рядами пресуючих пальців, центральною системою змащення і 16 або 33 окремо захищеними ножами забезпечує довжину різання до 40 мм і рівномірне підпресування маси у вантажний відсік.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 13 серпня 2020
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
Вчора, 12 серпня, на засіданні Кабінету міністрів України схвалено законопроект «Про внесення зміни до пункту 197.18 статті 197 Податкового кодексу України щодо уточнення кодів УКТ ЗЕД племінних чистопородних тварин».
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» проводить закупівлі зернових в штатному режимі.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» (раніше він був зареєстрований під номером 0856).
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
Повна гарантія на три роки або 6000 мотогодин роботи двигунів – так компанія АМАКО реалізовує свою стратегію роботи, в основі якої лежить повна довіра і забезпечення клієнта надійними та якісними продуктами для агробізнесу.
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
27 серпня відбудеться перша конференція Міжнародного аграрного онлайн форуму «Вирощування кукурудзи: від А до Я». 
13 серпня 2020
 13 серпня 2020
Кабінет міністрів України затвердив програму реформування і розвитку спиртової галузі на 2020/23 роки.
Кабінет міністрів України затвердив програму реформування і розвитку спиртової галузі на 2020/23 роки.
13 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.