Ґрунтообробіток по вертикалі

/ Механізація АПК / Середа, 28 серпня 2013 11:34
Віктор БОРЗНЕНКО, спеціально для "АС"
Для того, щоб подолати надмірне ущільнення ґрунту на глибині 20–70 см, людство придумало так звану вертикальну культивацію - розпушення або рихлення. І винайшло відповідні спеціальні агрегати рільництва - глибокорозпушувачі (чізелі, або рипери). Ці знаряддя задля поліпшення водно-ґрунтового режиму варто пускати в хід хоча б раз на кілька років.

 

Однією з давніх проблем, з якими постійно доводиться зустрічатися сільськогосподарським підприємствам, є надмірне ущільнення ґрунту. Воно перериває капілярне підняття вологи з найглибших водоносних шарів. Особливо чутливими до такого ущільнення є кукурудза, ріпак, цукрові буряки. Та й іншим культурам не надто подобається обмеження у водопостачанні. Для боротьби з цим явищем людство придумало так званий вертикальний обробіток ґрунту, або глибоке рихлення (розпушування). Щорічно технологами рекомендується проводити також обробіток ділянок, ущільнених сільгоспмашинами - технологічні колії, місця розворотів техніки, схилів пагорбів, місць застою вологи (низини) тощо. Відповідно застосовуються агрегати, що роблять найглибший обробіток ґрунтового шару (на 20–70 см).
 
altЦі знаряддя рільництва, оснащені міцними сталевими органами-зубцями і дисками, називаються глибокорозрихлювачами, чи глибокорозпушувачами, риперами, або чізелями. Тут залежить від виробника й нюансів технології заглиблення й розпушення, а також від форми робочих органів. Існує чимало типів цих агрегатів.
 
При такому глибокому обробітку у землі зберігаються рештки рослин і коренів попереднього врожаю, вони затримують вологу й дають додаткові речовини для удобрювання. Також глибоке розпушування ґрунту забезпечує покращений водоповітряний режим. За певних умов розрихлення може замінювати оранку. За один прохід якісний глибокорозрихлювач подрібнює рослинні рештки, руйнує щільну підплужну підошву, вирівнює поверхню землі, утворює на ній шар мульчі та забезпечує кращий доступ вологи й кисню на глибину обробітку. Здійснювати операції цими знаряддями необхідно один раз на 3–4 роки.
 
Глибинне рихлення стає дедалі більш популярним методом обробітку, відтак, спостерігаємо поширення в Україні глибокорозпушувачів (риперів, чизелів) різних марок і виробників. Вони виготовляються і в Україні. Ці агрегати роблять, зокрема, підприємства «БілоцерківМАЗ», машзавод «Галещина», завод «Восход» із Корсунь-Шевченкового, Краснянський «Агромаш», «Оптикон» з міста Балта на Одещині, Красилівський машзавод та деякі інші. Крім того, звісно ж, і провідними світовими машинобудівними компаніями пропонуються продуктивні, розраховані на підвищену потужність тракторів глибокорозрихлюючі знаряддя фірм і компаній Agrisem (Франція), Vogel&Noot, Hatzenbichler (Австрія), Lemken, Amazone (Німеччина), Gascon (Іспанія), Case, John Deere (США), Maschio (Італія), Gregoire Besson (Франція), Kverneland (Данія), Salford, Great Plains, Wil-Rich (США), Framest (Угорщина) та інші. Розглянемо деякі з них.
 
«Джон Дір» (John Deere). Продумане рихлення
Для боротьби з проблемою надмірного ущільнення ґрунту компанія John Deere пропонує кілька моделей відповідних агрегатів. Наприклад, навісний глибокорозпушувач моделі 915, який вже працює в Україні. Він застосовується для розпушення й передпосівного обробітку мульчованих і стерньових агрофонів, кормових угідь. Використовуючи це знаряддя, фермери досягають збереження на полях пожнивних залишків, роблять підрізування бур'янів. Глибина обробітку ним сягає 58 см, що забезпечує збільшення пористості ґрунту у декілька разів і, як наслідок, підвищення аерації й водопроникності. Розпушений цим агрегатом ґрунт також дозволяє знизити опір при проході інших знарядь і, зменшивши навантаження на них, забезпечити економію тракторного палива.
 
altV-подібна конструкція рами й розташування робочих органів (розрихлюючих стійок) дозволяє якісно та рівномірно розпушити нижній ущільнений шар ґрунту (підошву). V-подібна конструкція рами визначає таку відстань між стійками, яка гарантує ефективне й рівномірне розбивання та підрізання ґрунту. Розташування стійок у формі V сприяє роботі зі значною економією палива. Такий розпушувач вже оцінили українські виробники й сервісники як дуже надійний - зокрема, у компанії «Механік», яка обслуговує ці агрегати в Тернопільський та Чернівецький областях. Компанія John Deere пропонує до цього глибокорозпушувача великий вибір розрихлюючих насадок на стійки, а також опції, які покращують якість розпушування землі: ріжучі ножі перед стійками (вони полегшують проникнення стійок у ґрунт) і на стійках (покращують розрихлення й збільшують площу захвату кожної стійки).
 
Або поглянемо на рипер John Deere моделі 2700. Він є добре продуманою й випробуваною в умовах американських прерій сукупністю чотирьох дискових батарей, одного ряду розрихлюючих стійок та фінішної батареї дисків, які вирівнюють ґрунт позаду агрегату. Завдяки цьому риперові досягається рівномірний ґрунтовий розріз із проникненням на глибину до 38 см. Кожний диск задньої дискової батареї кріпиться на окремій пружинній стійці, що значно поліпшує обробіток рослинних залишків і проходження дисків через перешкоду. Великий вибір робочих органів забезпечує найвищу якість розрихлення під такі культури, як кукурудза, пшениця, соя, горох, соняшник. На агрегаті використовуються зносостійкі підшипники Dura Pak, які служать довго й значно заощаджують час на догляд за технікою.
 
«Хаценбіхлєр» (Hatzenbichler). Чизель-удобрювач
Глибокорозпушувачі «Дельта» (Delta) й «Дельта-Нью» (Delta-New) просуває на українському ринку компанія «Томас Хаценбіхлєр АгроТехнік» (Австрія), виробник знаної у Європі ґрунтообробної і посівної техніки Hatzenbichler. Чизельні розпушувачі Hatzenbіchler у Європі застосовують для ресурсоощадного землеробства.
 
Вони призначені для розпушування ґрунту із поглибленням орного горизонту: сприяють накопиченню запасів вологи із ґрунту й повітря, запобіганню ерозії у ґрунті на схилах, проникненню вологи глибоко в ґрунт і збереженню її у нижніх шарах.
 
Ця техніка, як-то кажуть, із розмахом - широкозахватна, міцна й недешева. Чизелі «Дельта» випускаються шириною захвату від 2,5 до 6 м у навісному та причіпному варіантах. Щодо «Дельта-Нью», то тут ширина захвату навіть більша - у діапазоні від 3 до 8 м. Дельтаподібна рама із профільної труби (звідси й назва агрегату) забезпечує підвищену міцність при великій ширині захвату.
 
Ці агрегати застосовують для вертикального обробітку ґрунту глибиною до 60 см з метою післязбирального розпушування й передпосівного обробітку стерні та мульчі, а також для розпушування перелогів і кормових ділянок. Глибокорозпушувачі «Дельта» й «Дельта-Нью» сприяють поліпшенню структури ґрунтів і підвищенню урожайності на 12–18%. Залежно від технології обробітку стійки можуть комплектуватись двома видами лап: долотоподібними або ж наральниками для відриву й підйому пласта. Тобто можна здійснювати суцільне чи смугове розпушування. Робоча швидкість чизелів 8–10 км/год. Завдяки оригінальній системі опорних коліс навіть шестиметровий по ширині розрихлювач має досить компактну конструкцію.
 
Додатково разом з основним безвідвальним обробітком ґрунту чизель від Hatzenbichler - один із небагатьох агрегатів серед глибокорозпушувачів - має можливість вносити мінеральні добрива. Для цього на ньому може бути додатково встановлений бункер.
 
«ЛЕМКЕН» (LEMKEN). Компактно й конкретно
Чизель Лабрадор (Labrador) німецької компанії LEMKEN служить для розпушування технологічної колії або для розрихлювання надто ущільненого ґрунту. Зазвичай він слугує не для тотального обробітку поля, а для конкретного покращення окремих проблемних ділянок, що зазнають надмірного ущільнення. Тому ширина захвату у нього невелика - до 2,25 м. Цей глибокорозрихлювач забезпечує своїми двома або трьома вістрями оптимальне розпушування й дренаж щільних шарів ґрунту, що не пропускають воду, на робочій глибині до 65 см. Для розпушення технологічної колії положення долота можна підібрати під ширину сліду трактора. Форма лап забезпечує вертикальний підйом ґрунту, хвилеподібне його переміщення, спушування, аерацію (насичення повітрям) і, таким чином, долає переущільнення.
 
Інший розрихлювач цього ж виробника Доломіт (Dolomit) призначений для розпушування ґрунту в комбінації із ротаційною бороною й сівалкою. Його захват трохи більший - до 4 м, а кінематична довжина сягає усього 0,5 м, що робить агрегат дуже компактним. Використання цього знаряддя попереджує ерозію ґрунту й сприяє накопиченню вологи в ньому, робить ґрунт пухким і сприятливішим для подальшого обробітку. Глибина обробітку становить від 5 до 35 см. Завдяки своїм лапам із лемешами шириною 60 см він робить повністю суцільний обробіток ґрунту. Цей агрегат стане у пригоді також у тому випадку, коли застосовуються технологія без використання плуга.
 
Варто згадати також чизель Топаз (Topaz) машинобудівної компанії LEMKEN. Він рихлить землю не надто глибоко, на 35 см, але конструкція його лап така, що все одно такий ґрунтообробіток забезпечує дуже якісний дренаж. Крім того, на вибір можна встановити два варіанти лап: стрілчасті для рихлення і перемішування, або плоскі для глибокого рихлення без перемішування. На трактор Топаз може навішуватись фронтально, тобто спереду, завдяки чому потребує меншої тяги й, відтак, економить паливо. Або ж навішується на задній навісці трактора як окремий агрегат, так і у комбінації з ротаційною бороною.
 
Техніка LEMKEN відрізняється суто німецькою якістю, надійністю й простотою в обслуговуванні, за що її поважають українські користувачі.
 
«Грейт Плейнс» (Great Plains). Дає дихати хробакам
Глибокорозпушувачі Great Plains є знаряддям вертикального обробітку ґрунту, яке може бути використане в агрогосподарствах як із традиційною технологією обробітком ґрунту, так і там, де практикують «мінімалку». У режимі традиційного обробітку цей глибокорозпушувач руйнує ущільнення шарів, що утворяться після використання плуга, дискової борони або ж культиватора, таким чином, попереджаючи втрату вологи й запобігаючи зниженню урожайності. Крім відновлення структури ґрунту, чизель Great Plains допомагає зберегти ґрунтову мікрофлору (хробаків тощо) і зменшити поверхневе ущільнення від роботи важких тракторів і комбайнів.
 
Глибина обробітку сягає від 20 до 50 см. Глибокорозрихлювач Great Plaіns випускається із різною шириною захвату (4; 5,4 м) та різною кількістю лап. Крім того, на чизелях деяких серій є можливість застосувати шість різновидів наконечників, і все це дозволяє кожному сільгоспвиробникові пристосувати знаряддя під свої конкретні потреби. Необхідна потужність трактора для цього агрегату становить приблизно 50 к. с. на одну лапу, залежно від ґрунту, вологості й глибини обробітку. Стандартна модифікація розрихлювача - навісна, але є можливість доукомплектувати знаряддя дишлом і транспортними колесами.
 
Опорне колесо встановлюється для фіксації спереду, воно постійно тримає глибину на 3–5 см нижче плужної підошви навіть в умовах горбкуватої місцевості. Опційно можна причепити позаду чизеля ущільнювальний коток для руйнування грудок ґрунту і його вирівнювання.
 
«Амазоне» (Amazone). Розпушування у комбінації
Комбінований агрегат Centaur відомої німецької фірми Amazone надає можливість оптимального проведення безплужного обробітку ґрунту навіть за дуже великої кількості соломи й пожнивних решток після багатого урожаю. Максимальна глибина ходу робочих органів становить 35 см, що достатньо для рихлення будь-якої плужної «підошви». Ефективна довжина стійок лап (відстань від носка лапи до захисного механізму, не потребує мащення шарніру) 85 см. Елементарна арифметика показує, що навіть за повного занурення лап залишається 50 см вільного простору. А враховуючи той факт, що лапи розташовані в 4 ряди з відстанню між ними 80 см, стає зрозумілим, що цей агрегат може «проковтнути» навіть кукурудзяні рештки за їх попереднього подрібнення. При цьому зберігається крок сліду лап у 20 см, що забезпечує обробіток ґрунту на всю ширину захвату.
 
Оскільки глибокорозпушувачі працюють на велику глибину, вони, по-перше, потребують чималого тракторного зусилля, а, по-друге, не можуть бути надто широкозахватними. Комбінований агрегат Centaur має робочу ширину 3, 4, 5 та 6 м і може працювати з трьома різними видами лап (максимальна ширина 170 мм при стрілчатій лапі). Характерно й те, що за лаповою секцією слідує дискова батарея із 2 рядами дисків. Вони вирівнюють поверхню поля і розбивають грудки, додатково заробляючи пожнивні залишки в ґрунт. Завершується обробіток прикочуванням за допомогою клиновидного катка. Свою форму він отримав у результаті багаторічних досліджень і випробувань, котрі довели його ефективність саме в умовах мінливого клімату.
 
Чергування ущільнених і неущільнених смуг дозволяє ґрунту «дихати» й одночасно витримувати значні навантаження при переїздах на посіві, обприскуванні чи то внесенні добрив. При цьому ребриста поверхня поля збільшує його фактичну площу, що прискорює підсихання навесні, та дозволяє утримувати дощову вологу від стікання, якщо йдеться про схили. Воді легше проникнути в глибші шари ґрунту через неущільнені смуги, де вона зберігається протягом усієї вегетації, аніж стікати, виносячи з собою поживні речовини.
 
Одразу ж зрозуміло, що цей агрегат розроблявся не тільки як знаряддя для основного обробітку чи заробки стерні. Важливим його завданням є формування структурованого родючого шару з поліпшеним водно-повітряним режимом. І багаторічна практика застосування цих машин на полях України служить цьому підтвердженням.
 
«Агрісем» (Agrisem) жене хвилю
Французька компанія Agrisem - один із провідних світових виробників техніки для консервативного обробітку ґрунту - пропонує різноманітний асортимент техніки, орієнтованої на безплужне землеробство. В асортименті компанії є й глибокорозрихлювачі, зокрема, моделей сімейства Cultіplow (Cultiplow 15, Cultiplow 58, Cultiplow Gold, Cultiplow Gold R, Cultiplow Platinum) та не менш широка лінійка чизелів Combiplow (Combiplow 90R, Combiplow Gold, Combiplow Platinum). Деякі з цих агромашин розповсюджують на українському ринку відомі дилери сільгосптехніки АМАКО та «ВФК».
 
Глибокорозпушувачі Cultiplow призначені, як і більшість такого роду знарядь, для захисту ґрунту від ерозії, руйнування плужної підошви, поліпшення водно-повітряного режиму ґрунту і загалом підвищення показників його родючості, а, відтак, служать меті покращення продуктивності сільськогосподарських культур. Вага цих агрегатів коливається від 4,61 до 8,74 т, кількість загострених лап - від 7 до 11. Робоча глибина рихлення ними сягає до 35 см для серії GOLD, до 50 см для серії Platinum та до 70 см для серії 58 - однак справа не лише у глибині занурення робочих органів. Інженери Agrisem застосували у цьому знарядді конструктивно-технологічну відмінність від інших типів глибокого рихлення, які є на ринку аграрного машинобудування. Зазвичай інші піднімають шар ґрунту під нахилом або шляхом бічного переміщення. А в глибокорозпушувача Cultiplow працює запатентована лапа зі зміщеним ріжучим елементом. Вона здійснює вертикальне підняття шару ґрунту. Такий спосіб розпушення забезпечує однорідність землі по всій ширині шару, який піднімається знизу. Це запатентоване рішення Agrіsem полягає у створенні хвилі ґрунту, що переміщується слідом за працюючим розрихлювачем. Цей процес забезпечує повне розпушення ґрунту, зберігаючи цілісність її структури, гарантує поліпшення капілярного обміну вологи в ґрунті, сприяє найкращому розвитку кореневої системи рослини. Позитивний ефект такої хвилі розпушення ґрунту без розривів цінується агрономами в усьому світі. Додамо, що потужність трактора для агрегатування з цими чизелями невелика. Власне, це входить в ідеологію ресурсоощадного обладнання, яку сповідує і втілює Agrіsem.
 
«Ківонь» (Quivogne). Більше вологи, менше ерозії
Компанія Quivogne (Франція) має у своїй лінійці глибокорозпушувачі кількох моделей: SSD, SCD, SS та SSDR, а також V-SUB. Вони слугують для розпушення легких, важких, кам’янистих ґрунтів, а також ущільнених колесами розворотних і технологічних колій.
 
altНаприклад, глибокорозпушувач SSDR обробляє землю на глибину до 70 см. Конструкція його дає змогу інтенсивно розпушувати нижні шари ґрунту з одночасним подрібненням і перемішуванням верхнього шару.
 
Це надійний і міцний агрегат, здатний витримувати високі навантаження й працювати в найскладніших умовах, обробляючи вертикально будь-якого типу ґрунти, у тому числі й кам’янисті. Агресивне розташування лап забезпечує глибоке втягування та інтенсивне розпушування. Грунт «розривається», стає розпушеним, покращується його аерація. Для більшої універсальності лапи оснащені швидкозмінними долотами і боковими крилами. На лапах передбачений запобіжник від перевантажень - звичайний розривний болт, який після спрацювання системи захисту можна легко замінити.
 
Агрегати SSD та SS є оптимальними для обробітку в зонах, що зазнають вітрової ерозії. Бо шари ґрунту не перевертаються, і він зберігає свою структуру й здатність утримувати вологу. Лапи висотою 900 мм смугоподібно розбивають грунт, руйнуючи підплужну підошву.
 
Навідміну від подібних глибокорозпушувачів, модель SCD, крім глибокого розпушування на глибину до 60 см, може застосовуватися у комбінації з іншими ґрунтообробними знаряддями, такими як, наприклад, вертикальна фреза або легкий варіант навісної борони Quivogne Diskator.
 
Особливе місце в лінійці глибокорозпушувачів Quivogne займає V-SUB із шириною обробітку від 4 до 8 м, який підходить до тракторів потужністю від 280 до 600 к. с. Ця модель глибокорозпушувача не має аналогів завдяки унікальній геометрії крила Delta, яка сприяє особливій стабільності та легкості проникнення у грунт. Вигнуті лапи ефективно рихлять землю, при цьому запобігаючи перемішуванню ґрунтових шарів. Вони розбивають ґрунт смугами, роблячи розпушування й аерацію орного та підорного шарів. Також V-SUB можна використовувати у комбінації з будь-якими типами котків: трубчастими, із хвилеподібними дисками, гребінчастими, важкими кільчасто-шпоровими.

Коментар користувача
 
altФилимон АНТОНЮКголовний агроном північного регіону агрохолдингу «Сварог  Вест Груп» (с. Мокіївці Шепетівський р-н Хмельницька обл.)
 
- Ми поглиблюємо орний шар диск-рипером фірми John Deere. Працюємо ним на глибині 45–50 см таким чином, щоб зірвати плужну підошву. Обробляємо 90 тис. га, і маємо лише два диск-рипери, то всі площі глибокорозрихлювачами ми, звичайно, не обробляємо. Є у нас такі заплавні ґрунти, то там це особливо актуально. Щоосені ми на нього плануємо роботу, кожного разу на іншій площині - а якщо на тій самій, то обробляємо ним землю раз на три роки. Ну, а зараз хочемо переходити на стріп-тіл - там уже інші агрегати потрібні.

Коментар заводу
 
altОлег ГОРЯНИЙгенеральний представник в Україні компанії «Томас Хаценбіхлєр АгроТехнік» (Австрія), що виготовляє техніку Hatzenbichler
 
 - Зараз у моді «нульова» технологія, на яку й розраховані наші глибокорозрихлювачі, тому що дощів мало. Агрегати «Дельта» рихлять ґрунт на глибину до 60 см, але реально так глибоко не завжди потрібно. Ними найкраще обробляти землю восени, тому що волога здебільшого приходить у ґрунт взимку. Метал, з якого зроблений агрегат, - німецький та австрійський, а долота французькі. Ми не використовуємо сталь із Китаю, тільки з Європи. Котки в нас є різні, їх можна міняти. Є спеціальні для чорноземів - на них встановлено пластину, яка розбиває налиплий бруд. Ми вважаємо, що такі котки для умов України найкращі.
 
Хто наш користувач? Наприклад, нещодавно такий глибокорозрихлювач узяв агрохолдинг «ХарВіст». Вони орють плугами, але хочуть перейти на інші технології. Землі господарства розташовані в основному в південних регіонах, а там із дощами проблематично. Тому вони вирішили піти шляхом енергоощадності й глибокого рихлення.

Коментар вітчизняного виробника
 
altІван БРИЖАСТИЙначальник продажу та сервісного обслуговування ґрунтообробних агрегатів виробничого об’єднання «Восход» (м. Корсунь-Шевченківський Черкаської обл.)
 
- Наш агрегат глибокого розпушування АГР використовують для післязбирального розпушування й передпосівного обробітку стерні. Це повністю вітчизняний виріб, окрім деяких комплектуючих. Підшипники ми беремо в «Ібіса» (науково-виробничого підприємства з Луцька). А для робочих органів - тобто крил і доліт - використовуємо високоякісну фінську сталь. Сама ж конструкція агрегату розроблена українськими інженерами, хоча ми узяли за основу як прототип ідеї деяких зарубіжних виробників. У цьому випадку - італійської фірми «Маскіо». Загалом наш виріб захищений патентами.
 
Глибокорозпушувачі можуть бути різними, не схожі між собою. Щодо АГР - він простий, навісний. Складається із рами, робочих органів, розташованих на поперечних балках, опорних коліс і двох зубчастих котків. Рама є дуже міцною, що гарантує надійність при роботі агрегату. Додам, що ширина захвату у нього така, аби врахувати тяглове зусилля основних тракторів, які є на українському ринку. Тобто ми робимо їх під МТЗ-82, Т-150 і К-700, відповідно з шириною 1,7, 2,4 та 3,4 м. Якщо ж у фермера, приміром, John Deere або Fendt, то будь-який фірмовий трактор теж підійде - наша техніка універсальна. Покупцями АГР є й звичайні фермери, і великі агрохолдинги - як у межах всієї України, так і є покупці з Молдови.

Коментар користувача
 
altЛюбов ЧЕБОТАРЬОВАголовний агроном ТОВ «Агрохім» (в обробітку 3360 га у Слов’яносербському районі на Луганщині)
 
- Ми сіяємо кукурудзу, соняшник, горох, сорго і ще трохи овочів. Користуємося змішаною технологією обробітку ґрунту. В основному ми землю не оремо. Є в нас, зокрема, глибокорозпушувач Ecolo-Tіger американської компанії Case. Працюємо ним на глибину понад 30 см, вага його сягає понад 5 т. Він дозволяє зробити борозну, розворушити ґрунт, і волога завдяки такому обробітку накопичується та затримується. Оранка такого результату не забезпечує. Тягає його трактор John Deere потужністю 350 к. с. Ми одним таким глибокорозпушувачем обробляємо за сезон 1000 га, але він спроможний зробити й більше.
 05 грудня 2019
Верховна Рада України ухвалила в цілому проект закону №0858 щодо протидії рейдерству. Відповідне рішення підтримали 362 народних депутати України.
Верховна Рада України ухвалила в цілому проект закону №0858 щодо протидії рейдерству. Відповідне рішення підтримали 362 народних депутати України.
05 грудня 2019
 05 грудня 2019
Основним інструментом на ринку землі в Україні і надалі буде здача земель в оренду.
Основним інструментом на ринку землі в Україні і надалі буде здача земель в оренду.
05 грудня 2019
 05 грудня 2019
Споживання груші росте щороку, а виробники все більше вкладають у розвиток насаджень, просування та зберігання продукції.
Споживання груші росте щороку, а виробники все більше вкладають у розвиток насаджень, просування та зберігання продукції.
05 грудня 2019
 05 грудня 2019
На початку 2020 року агрохімінчна виробнича компанія BLAU Chem запустить у Житомирі виробництво рідких комплексних добрив та збільшить потужності групи до 10-15 тис. тонн на місяць.
На початку 2020 року агрохімінчна виробнича компанія BLAU Chem запустить у Житомирі виробництво рідких комплексних добрив та збільшить потужності групи до 10-15 тис. тонн на місяць.
05 грудня 2019
 05 грудня 2019
Цибуля стала єдиною складовою «борщового набору», яка дорожчає на початку грудня.
Цибуля стала єдиною складовою «борщового набору», яка дорожчає на початку грудня.
05 грудня 2019
 05 грудня 2019
Протягом листопада температура повітря на Заході перевищила кліматичну норму на 5°С, на решті території перевищення становило 3-4°С вище нуля. За звітний період мінімально температура ґрунту опускалась до -10…-9°С.
Протягом листопада температура повітря на Заході перевищила кліматичну норму на 5°С, на решті території перевищення становило 3-4°С вище нуля. За звітний період мінімально температура ґрунту опускалась до -10…-9°С.
05 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.