Машини для технології strip-till

Машини для технології strip-till

/ Механізація АПК / Середа, 04 квітня 2018 14:50

За ступенем комбінованості, тобто здатності проводити кілька операцій за один прохід, агрегати для стрічкової технології діляться на ґрунтообробні машини, агрегати для обробітку ґрунту, машини для ґрунтового внесення добрив, ґрунтообробно-посівні машини.

В аграрному виробництві продукції одним із ресурсовитратних етапів у технологіях вирощування сільськогосподарських культур є підготовка грунту для сівби. За різними даними на виконання цих робіт припадає 30–40% від сумарних витрат на виробництво продукції. Тому аграрії нині активно впроваджують ресурсоощадні технології обробітку грунту: мульчувальну, консервувальну, no-till, mini-till, strip-till тощо. Однією із найбільш перспективних вважається технологія strip-till, що поєднує у собі переваги традиційної і нульової грунту. Впровадження її дозволяє зменшити витрати паливо-мастильних матеріалів, трудових і матеріальних ресурсів за рахунок обробітку грунту лише у зоні висіву насіння (у технологіях вирощування просапних культур це становить не більше як 30% площі) та застосування комбінованого агрегату, який за один прохід полем проводить багатоопераційний обробіток смуги для сівби.

 

Агрегати для смугової технології

Важливим чинником для впровадження технології strip-till є технічне забезпечення спеціальними машинами та обладнанням. Застосування навігаційних систем позиціювання, паралельного водіння і підрулювальних пристроїв дозволяє агрегату дотримуватись прямолінійності створення стрічок під час проведення обробітку грунту і наступної сівби.

Комбіновані агрегати для цієї технології пропонують ряд компаній — Kuhn Krause виготовляє Gladiator, Kuhn Striger, Horsch — грунтообробно-посівний агрегат Focus TD, Orthman — 1TRIPr, DAWN — Pluribus тощо. На ринку також представлені машини для стрічкової технології обробітку грунту SLY, Bigham Brother, Carter, Agro-Lend, Sunflower, Wil–Rich, Yetter (Maverik), Remlinger, Till-n-Plant, Strip Ripper та інші. В Україні агрегат смугового обробітку грунту АСОГ-8 виготовляє «Краснянське спеціалізоване підприємство «Агромаш».

За глибиною обробітку грунту та залежно від ваги секцій грунтообробні агрегати поділяються на важкі (із глибиною обробітку грунту 30–50 см), середні (20–30 см) та легкі (обробляють поверхневий шар грунту). Щодо агротехнічних термінів використання вони поділяються на осінні (зазвичай важкі та середні агрегати) і весняні (легкі). На ринку представлені важкі комбіновані грунто­обробні агрегати моделей Alpha II (фото 1а), RIPPER-Stripper моделі 312 і Wil-Rich 357, KMC6700 Series Rip/Strip тощо.

 

Фото 1. Важкий грунтообробний агрегат Alpha II Monosem

22 365 74 1

 

Важкі грунтообробні агрегати

Вони виготовляються на базі глибокорозпушувачів, до рами або стійки лапи яких за допомогою паралерограмного механізму шарнірно кріпляться робочі органи для поверхневого обробітку грунту й очищення оброблених стрічок від рослинних залишків. Агрегати призначені для стрічкового обробітку сильно ущільнених або надмірно зволожених грунтів. Робочі секції для поверхневого обробітку грунту до рами мають блочно-модульну конструкцію і складаються із різального диска 1 (фото 1 б), механізму очищення обробленої стрічки 2, розпушувальної лапи 3, пристроїв для поверхневого обробітку грунту 4 та прикочувального котка. Зазвичай у таких агрегатах розрізний диск і стійка розпушувальної лапи кріпляться до рами та обладнуються запобіжними механізмами пружинного, гідравлічного, ресорного або іншого типів. Лапи оснащені стрілками або зубами, виготовленими зі зносостійкого матеріалу. Розрізний диск призначений для розрізування поверхні ґрунту та перерізання стебел рослин з метою зменшення опору під час руху стійки глибокорозпушувача, забезпечення постійної глибини обробітку й усунення можливості забивань робочих органів рослинними залишками.

Механізм видалення рослинних решток з оброблюваної стрічки встановлюється після розрізного диска і має вигляд одного або двох сферичних зубчастих диски, встановлених під певним кутом до напрямку руху або два зіркоподібні. Розпушувальні хвилеподібні диски, які розташовані з обох боків розпушувальної лапи, запобігають викиданню грудок ґрунту на необроблюване міжряддя, вирівнюють борозенки, які утворилися після лапи та проводять вертикальний обробіток ґрунту. Коток подрібнює грудки, ущільнює поверхневий шар ґрунту та вирівнює поверхню обробленої стрічки, таким чином створюючи насіннєве ложе.

Агрегати для осінніх робіт на глибину обробітку на 20–30 см мають блочно-модульну конструкцію і складаються із рами, до якої кріпляться робочі секції ґрунтообробних робочих органів. Вони також можуть оснащуватися туковисівними та пристроями для внесення рідких добрив. Ґрунтообробна секція складається із набору різних типів робочих органів: лап, дисків, котків тощо. На цих агрегатах, як правило, застосовуються такі ж робочі органи, як на машинах для суцільного обробітку грунту, які розташовані в певному порядку.

Робоча секція кріпиться до рами за допомогою паралелограмного механізму, що дозволяє її копіювати поверхню поля і забезпечує рівномірну глибину обробітку грунту. Остання налаштовується за допомогою регулювання положення котка-копіра та прикочувального котка.

Всі робочі органи оснащені пружинними механізмами, які дозволять регулювати навантаження на робочі органи, а отже, і проникнення їх у ґрунт та служать запобіжними пристроями від поломок, які можуть виникнути внаслідок контакту з твердими предметами, скажімо, великим камінням.

Так, агрегат 6000ST Hiniker (фото 2а) комплектується модулем робочих органів, який оснащений розрізним диском 2 (фото 2б), встановленим на одній осі з колесом-копіром 1, розпушувальною лапою 6, сферичними дисками 7, прикочувальним котком 4 та очисником зони обробітку від рослинних залишків 5. До стійки розпушувальної лапи 6 кріпиться трубка-тукопровід 3, через яку в ґрунт можуть подаватися рідкі і (або) сипкі добрива, на дві різні глибини у два шари ґрунту.

 

Фото 2. Загальний вигляд (а) та робоча секція (б) агрегату для стрічкового обробітку грунту 6000ST Hiniker

22 365 74 2

 

Більшість грунтообробних модулів агрегатів для осіннього обробітку різних виробників мають подібну компоновану схему, проте відрізняються конструктивним виконанням робочих органів і складається із розрізного плоского або зубчастого диска, очисника обробленої стрічки грунту, розпушувальних і туковисівних лап, розпушувальних дисків та котка. Для копіювання поверхні грунту і дотримання рівномірності глибини обробітку диски-ножі кріпляться до ободів-барабанів або оснащуються опорними котками-копірами. На ринку представлені машини з ґрунтообробними секціями із розрізним ножем, оснащені котками-копірами моделей Zebrа Maschio Gaspardo, Leonardo Sfoggia (фото 3а), Kultistrip Kverneland, Inro Care, SW4, SW6, SW8 Dondi, Tigris Rabe тощо.

Грунтообробні модулі агрегатів 1tRIPr Orthman, XTill Amazone (фото 3в), ST-1 (Bigham), HAWK 3 (Unia), АСОГ-8 (ТОВ «Краснянського СП «Агромаш») тощо комплектуються розрізними дисками з ободами-барабанами.

 

Фото 3. Грунтообробні модулі агрегатів для осіннього strip-till

22 365 76

 

Duro France виготовляє агрегат Intégral (фото 3г) з іншою конструкцією та компонуванням робочих органів грунтообробного модуля, а саме з розрізним хвилеподібним турбодиском із комбінованим робочим органом — опорними колесами із зубастими зіркоподібними дисками. Комбінований робочий орган розташований перед розрізним турбодиском. Під час виконання технологічного процесу зіркоподібні диски очищають від рослинних залишків зону обробітку перед турбодиском, який утворює борозенку і проводить вертикальний обробіток грунту. В конструкції модуля агрегату Intégral, на відміну від аналогів, застосовується пружинне кріплення котка до рами. Таке конструкційне рішення дозволяє підвищити інтенсивність кришіння грунту та попередити виникнення поломок вузлів модуля від контакту з твердими предметами.

Агрегати моделей ST3MF, ST4575 (фото 3д) та ST12R, які працюють за такою ж технологічною схемою, представляє Guilbart. Ґрунтообробний модуль їх оснащений розрізним хвилеподібним диском, до стійки якого кріпляться зіркоподібні очисні диски. Грунтообробний модуль агрегату STRIGER (фото 3ж) Kuhn комплектується розрізним турбодиском, обладнаний опорними колесами або барабанами. Розрізний диск встановлений у передній частині модуля та оснащений запобіжним пружинним пристроєм. Глибина обробітку диском та іншими робочими органами регулюється за допомогою гідравлічної запобіжної системи Non-Stop Hydraulic Safety, яка регулює контактну напругу в діапазоні від 550 до 730 кг.

 

Василь ДУМИЧзавідувач лабораторією
Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

1

 25 травня 2019
Понад п’ята частина орних земель в Україні непродуктивні, свідчать дані Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН.
Понад п’ята частина орних земель в Україні непродуктивні, свідчать дані Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН.
25 травня 2019
 24 травня 2019
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
В Україні з початку року зафіксували 21 випадок африканської чуми свиней. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
У 2018/19 маркетинговому році на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.
24 травня 2019
 24 травня 2019
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
В Україні з близько 400 тис. пасічників (за різними оцінками) зареєстровані тільки 2%. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
Закупівельні ціни на живець свиней забійних кондицій продовжують знижуватися. 
24 травня 2019
 24 травня 2019
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
Затримка сезону збирання вітчизняної черешні зіграла на користь українським імпортерам. Сьогодні на прилавках українських магазинів та ринків все частіше можна зустріти черешню виробництва Іспанії. 
24 травня 2019

Please publish modules in offcanvas position.