Зима й літо «від’їли» весну

Зима й літо «від’їли» весну

/ Подія / Понеділок, 18 червня 2018 11:58

Асоціація «Укрсадпром» провела прес-конференцію на тему «Урожай фруктів і ягід у 2018 році: різке весняне потепління як фактор ризику». Обговорювався стан справ на ринку зерняткових, кісточкових, ягідних культур, питання переробки й експорту врожаю.

Народний прогноз погоди на 15 травня свідчить: якщо цього дня починають співати солов’ї, значить, «пішло літо на прибуток». Громадська професійна Асоціація «Укрсадпром», у садах якої зацвіли яблуні й персики, та заспівали солов’ї, теж замислилася про майбутні доходи. І влаштувала прес-конференцію у столичній інформагенції «Інтерфакс» на тему «Урожай фруктів і ягід у 2018 році: різке весняне потепління як фактор ризику».

Справа в тому, що цією весною дуже активно почалося цвітіння плодово-ягідних культур. Персики, вишні, абрикоси радували рясним цвітом. Потім на кілька днів вдарила раптова травнева спека, тоді знову похолодало, а далі де-не-де випав град. Ці фактори й викликали побоювання щодо майбутнього врожаю ягід і фруктів. Тому «Украсадпром» вирішив обговорити це й оприлюднити свої прогнози, проаналізувавши фактори, які можуть вплинути на майбутній урожай.

Ще у XIX ст. українські губернії виробляли понад 75% урожаю плодів та ягід Російської імперії. Однак дві світових війни і комуністичний терор на селі практично знищили українське промислове садівництво. Його відродження почалося лише з 1950-х років минулого століття. В Україні створювалися селекційні станції, втілювалися дослідницькі програми. Навіть усесвітньо відомий режисер Олександр Довженко доклався до цієї справи: він власноруч саджав яблуневий сад на території київської кіностудії. Однак мілітаризована економіка УРСР і подальший розпад Радянського Союзу знову призвели до занепаду промислової садово-ягідної галузі. Більша частина насаджень, які збереглися — це присадибні невеликі господарства, дачні ділянки.

На щастя, в останнє десятиліття українське садівництво і ягідництво почало відроджуватися. Десь приблизно третина галузі — це старі сади, закладені ще в еру «колгоспного палеозою». Але закладаються й нові інтенсивні, у галузь йдуть інвестиції — вона затребувана, до того ж орієнтована на експорт.

Що ми нині вирощуємо і продаємо? Серед фруктів лідерами є яблука (55%), за ними йдуть плоди слив, вишень, також черешні й абрикоси. В ягідній групі вирощуваними є полуниця, чорна смородина і малина. Останнім часом входить у моду лохина — відносно нова культура для України. Також на нашому ринку збираються дикорослі ягоди — наприклад чорниця.

Сучасний стан галузі окреслив голова Асоціації «Укрсадпром» Дмитро Крошка. Під плодово-ягідними культурами в Україні зайнято понад 220 тис. га землі, у галузі працює 1,5 тис. великих господарств. Різке потепління на початку травня спровокувало швидке цвітіння культур: воно пройшло за 5–10 днів замість звичайних 2–3 тижні. Крім того, у вегетаційний період плодово-ягідні культури отримують менше вологи, ніж потрібно, тоді як лише 15% господарств мають зрошувальні системи. Негативним фактором впливу на плодові дерева в період вегетації також стали потужні вітри. Однак у разі сприятливих погодних умов валовий збір плодово-ягідних культур буде більшим, ніж торік, вважають активісти ­«Укрсадпрому». Десь 2 млн т плодово-ягідної продукції ми зібрали минулого року. Це разом з яблуками, з усім. Цього року прогнозується урожай на тому ж рівні. Але варто розуміти, що велика кількість виробників не враховується статистикою. Бо ягоди вирощують на дачних ділянках, у старих закинутих колгоспних садах. І переробляються також нерідко «в тіні» неформального сектору економіки — варять джеми десь у гаражах чи на закинутих фабриках.

Ліліана Дмитрієва, директор плодорозсадника «Брусвяна», також перерахувала кілька факторів, що можуть негативно вплинути на обсяги врожаю. Але й розповіла, зокрема, про продаж ягід, якщо урожай зросте. Традиційний ринок збуту у Росії на сьогодні для нас закритий. Не дає РФ транспортувати через свою територію в інші країни бувшого СРСР. Більш-менш вдається продавати ягоди у сусідню Білорусь. Однак у нас є усі шанси виходу з ягідними культурами на нові ринки. Загалом експорт ягід поки що становить до 12% від внутрішнього виробництва. Вірогідно, він зростатиме.

 

Також читайте: Ліліана Дмитрієва: «Нема цікавішої справи, ніж ягоди»

 

Старший науковий співробітник Інституту садівництва НААН України Олег Китаєв уточнив, що «рано прогнозувати врожай кісточкових і зерняткових культур, оскільки попереду ще три хвилі опадання зав’язі. Остання буде в червні, після чого вже можна робити більш точні прогнози», — сказав науковець.

Отже, більшістю фахівців усе-таки на 2018 рік прогнозує­ться збільшення урожаю зерняткових, кісточкових, ягідних культур. Члени «Укрсадпрому» не очікують суттєвого зниження вартості ягід і фруктів на внутрішньому ринку, що пов’язано зі зростанням цін на засоби захисту рослин і добрива, а також із високою затребуваністю їхньої продукції на експорт. А загалом українські виробники в змозі витримати конкуренцію і забезпечити населення України та Євросоюзу якісною органічної ягодою.

На прес-конференції журналістів цікавили й питання переробки. На ці цілі йде в основному сировина, вироблена населенням, тоді як фермери намагаються орієнтуватися на більш дорогий свіжий ринок та експорт. Понад 60% плодово-ягідної продукції переробляється в Україні. Ринок плодоовочевої переробки швидко еволюціонує, збільшуються інвестиції у цей сектор. У нас є потужності для приготування джемів та соків, харчових компонентів у йогурти й морозиво. Але найбільш поширені такі порівняно нескладні види переробки, як заморожування, сушіння й консервування. Пані Дмитрієва зауважила, що нині у кондитерській промисловості вже частіше використовують живі ягоди, а не смакохімічні замінники, як було ще донедавна.

Зачіпалося й питання виробництва алкогольних плодово-ягідних напоїв. Як вважає пан Крошка, це поки що лишається на рівні хобі: наливки, лікери тощо. Хоча на Закарпатті вже є підприємства, які розвиваються у цьому напрямі. Але індустрія алкоголю — це й вартісні зарубіжні технології, і дорогі ліцензії, тож тут швидких результатів не чекаймо.

Слід відмітити ще такий позитивний момент. Між Асоціацією «Укрсадпром» та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) підписано Меморандум, згідно з яким протягом 2018 року в українському садівництві та ягідництві діятимуть аграрні розписки. Це дозволить без зайвих юридично-організаційних клопотів і застави брати кредити під купівлю техніки й агрохімії.

Наразі на ринках усіх видів ягідної продукції росте як споживання, так і виробництво й переробка. Відтак, галузь має добрі перспективи розвитку, а яким буде урожай — побачимо й попрацюємо на те, щоби його примножити.

Коментарі

11 378 19 1Дмитро КРОШКАголова Асоціації «Укрсадпром»

— Цього року ми очікуємо на 420–480 тис. т плодово-ягідної продукції. А разом з яблуками, з горіхоплідними, з усім — 2 млн т. Я втішений, що ми змінили сальдо зовнішньої торгівлі з негативного на позитивне. Розширюємо експорт. Ми вперше транспортували яблука в ОАЕ. Технологія виробництва сьогодні передбачає від самого початку розуміння, як і куди ми збираємося продавати свою продукцію. Відтак, вона створюється відповідно до попиту й графіку постачань.

Фруктово-ягідні й переробні підприємства на сьогодні є бюджетоутворювальними у багатьох районах. Хочу сконцентрувати увагу й на проблемі трудової міграції. Це теж фактор, який може вплинути на збір врожаю цього року. Збирання ягід потребує ручної праці, а рук у сільській місцевості бракує. Промислові переробні підприємства нині зацікавлені залучати людей, тому платять гарну офіційну зарплату на рівні майже європейському. Треба прагнути заробляти й витрачати гроші в Україні.

11 378 19 2Олег КИТАЄВканд. с.-г. наук, ст. науковий співробітник Інституту садівництва НААНУ

Ми потерпали від осінніх дощів. Перезволоження ґрунту підвищувало ризик для дерев взимку. На щастя, зима була не суворою, але затяжною — ще у березні ми бачили снігопади. Потім вдарила спека. Навесні було побито 12 температурних рекордів. Все це впливає на квітування й запилення рослин. Фактично, зима й літо «від’їли» весну. Сильно можуть зашкодити квіту також вітри й суховії. Абрикос, наприклад, квітує дуже обережно, зав’язь слабенька. Однак рано прогнозувати врожай кісточкових і зерняткових культур, оскільки попереду ще три хвилі опадання зав’язі. Остання буде в червні, після чого вже можна робити більш точні прогнози. Щодо переробки: колись українські яблука їли всі — від Далекого Сходу до країн Балтії. А наші заводи, що виробляли плодово-ягідне вино, джеми тощо, давали до 40–45% доходів бюджету УРСР. Так що перспективи розвитку переробки є чималі.

 

Василь ЗАГАРНИЙ, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт № 3012-2, яким передбачається розпаювання державних земель та передачу ділянок колишнім працівникам та пенсіонерам.
05 червня 2020
 05 червня 2020
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
ТОВ СП «НІБУЛОН» закінчив будівництво потужного сучасного річкового перевантажувального термінала філії «Зеленодольська» у с. Мар’янське Апостолівського району Дніпропетровської області.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
Державна служба статистики планує провести перепис сільськогосподарських домогосподарств.
05 червня 2020
 05 червня 2020
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
У Верховній Раді України зареєстровано два законопроєкти, відповідно до яких в Україні може бути запроваджена плата для вантажних автомобілів за користування дорогами загального користування.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
Станом на початок червня 2020 року оптові партії якісної суниці садової (полуниці) продаються за 65-75 грн/кг, в той час як продукція низької якості, якої теж зараз чимало на ринку внаслідок дощової та похмурої погоди, пропонується в середньому по 40 грн/кг.
05 червня 2020
 05 червня 2020
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під керівництвом фахових експертів та менторів.
Програма TalentA  має на меті сприяти розширенню можливостей освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві, і передбачає організацію навчального онлайн-хабу TalentA, де 20 жінок-аграріїв, які подолали конкурсний відбір, пройдуть безкоштовний інтенсивний курс навчання під ...
05 червня 2020

Please publish modules in offcanvas position.