Фруктово-ягідний маркетинг та експорт

Фруктово-ягідний маркетинг та експорт

/ Подія / Вівторок, 16 січня 2018 12:17

Протягом конференції переробників і пакувальників харчових продуктів Ukrainian Food Expo 24 листопада відбулася конференція «Сучасна переробка ягід та фруктів». Доповідачами виступили фахівці з великим керівним досвідом у цьому питанні на рівні відомих міжнародних брендів і корпорацій. А слухачами — українські фермери, переробники і спеціалісти з маркетингу.

Тематика виставки Ukrainian Food Expo охоплювала більшість напрямів харчової промисловості. Саму конференцію про фрукти-ягоди та їх переробку, що пройшла у рамках виставки, зініціювала нещодавно створена громадська Асоціація «Ягідництво України». Її президент Ірина Кухтіна окреслила цілі українських ягідників: просування вітчизняних ягід та фруктів, а також продуктів їх переробки як на внутрішньому ринку, так і на експорт.

Однак тематика доповідей і обговорень іноді виходила далеко за межі ягідного бізнесу, торкаючись загальних бізнесових питань, таких, як упаковування продукції, просування їх у рітейлі, рекламування й орендування тощо. Обговорювалися не лише технології, а й способи мислення на глобальному рівні та розуміння своїх клієнтів, їхніх уподобань не лише сьогодні, а й завтра. Серед спікерів були доповідачі з чотирьох країн — України, Росії, Ізраїлю, Італії. Це професіонали, що знають українську специфіку, але при тому багато років працювали в великому міжнародному бізнесі. Аналізувався весь ланцюг трансформації фруктів-­ягід — від свіжого продукту, через заморозку, фруктово-ягідний наповнювач до стаканчика з йогуртом.

Про стан ягідної галузі й інвестиції у неї розповів директор компанії Horizon Capital Роман Черепаха. Співзасновник брендингової агенції Rocklin (Ізраїль), маркетолог із 20-річним досвідом на ринках Європи, СНД та Близького Сходу Олександр Агатов поділився думками, яке пакування є цікавим для кінцевого споживача. Про керування виробництвом — стратегії, ефективність, критичні моменти, які заважають українським підприємствам виходити на світовий рівень — розповів по скайпу Павло Рудась, який має досвід керування бізнесом у відомих міжнародних компаніях Agrana Fruit та Nestle. Також цікаву інформацію ми отримали від Мікеле Росіньолі, голови відділу закупівель компанії Zuegg у нашій країні. Ця фірма виробляє фруктові наповнювачі та джеми, соки, пюре, конфітюри, мармелад, напівфабрикати для молочної й кондитерської промисловості. Zuegg — транснаціональна компанія, найбільший у Європі переробник фруктів, оборот якої минулого року становив €303 млн. Заснована в 1890 році, має шість переробних фабрик. Штаб-квартира компанії розташована у Вероні (Італія).

Ірина Кухтіна та інші доповідачі окреслили загальний стан ягідництва у державі, оцінила експортний потенціал галузі. Нинішня ситуація багатьом здається значно кращою, ніж та, що спостерігалася ще 4 роки тому. Україна вийшла у перший ряд світових виробників ягід: займаємо 3-тє місце з виробництва смородини і 6-те — з малини. Ще недавно до 80% полуниці, що йде на переробку, Україна імпортувала — через нижчу ціну за рубежем. Тепер ціни вирівнялися, і відбулося імпортозаміщення. Ми зараз стали досить конкурентні як виробники. Але все одно продовжуємо купувати закордоном деякі фрукти-ягоди, які могли б вирощувати тут.

А як розвивається експорт? Десь 50% нашої ягоди забирає Польща, ще 20% — Німеччина, два найбільших наших партнери. Це й здобутки, але й втрачені можливості. Бо що відбувається з українською ягодою у Польщі? Поляки вкладають інвестиції у переробку: у холодильні потужності, в побудову підприємств із виробництва фруктових і ягідних соків, концентратів, екстрактів тощо. Ну, а де осідає ключова маржа на ринку ягід? Як стверджують експерти, приблизно 20% отримує фермер, десь так само 20% або трохи менше — трейдер, посередник. А близько 50% кінцевої вартості має переробник. Саме на цьому в останні роки доволі непогано піднялася Польща.

 

Ніша для експорту: в Європі споживання заморожених ягід стабільно вище, ніж власне виробництво

24 367 52 2

 

До того ж попри успіхи наш експорт у співвідносному вимірі все ще є доволі незначним: ми продаємо закордон лише 5% від виробництва ягід в Україні. Тоді як, для порівняння, Сербія експортує до 66% зібраних у країні ягід.

Отже, і фермери, і переробники, і маркетологи шукали шляхи як для нарощування виробництва, так і збільшення ціни продажу власної продукції.

Наприклад, обговорювали органічне виробництво — це серйозний тренд. Зараз чи не кожен другий клієнт закордоном запитує про органічні ягоди й фрукти, і українські фермери вже розуміють, що тут є непогані можливості для агробізнесу. Експорт ягід і фруктів у нас за останні три-чотири роки виріс у рази, що радує. Але! Це все одно продукція з низькою доданою вартістю, у найкращому разі — заморожена. Наша переробка здебільшого первинна, а фінальна, більш прибуткова — не тут, а за межами нашої країни.

Однак як її розвивати? У нас не так багато підприємств для цього, у співмірній за розмірами і населенням Польщі — втричі більше. Попри різке збільшення обсягів експорту ягід з України цього року перед ягідниками стоїть низка проблем, які вони повинні вирішити, аби закріпитися на ринку. Важливо набути розуміння: чого хоче кінцевий споживач, за що готовий платити гроші? Чого очікує клієнт на цивілізованих ринках Європи та світу?

На перший план конференції знову й знову виходило питання переробки. Обговорювалися заморожена й асептична ягоди, заморозки, сушіння, виробництво джемів, соусів, есенцій і наповнювачів. Або такі продукти, як джеми, конфітюри, наповнювачі для йогуртів і молочних продуктів, топінги для морозива, начинки для хлібобулочних виробів, есенції для напоїв, соуси для підприємств швидкого харчування…

 

24 367 53

Джерело: FAO (Організація з продовольства і сільського господарства (ООН)): усі дані за 2014 р., останні наявні

 

На конференції були окреслені й інші труднощі ягідників. Відсутність логістичної і торговельної інфраструктури, чіткої державної політики. У нас недостатньо обладнаних сховищ. Не вистачає галузі й кадрів: агрономів, агротехніків, технологів переробки. Гостро стоять перед агровиробниками й питання маркетингу. У нас немає навичок продажу, розуміння клієнта. Перероблену ягоду треба вміти просувати до споживачів. А в маркетингу ми, як виявляється — доволі слабкі. У нас немає достовірної статистики, аналітики ринку. Натомість чимало міфів. Мовляв, якщо у вас всього 50 т ягід, цього замало, вам їх на експорт продати не вдасться. Але ж ні: в ЄС можна знайти покупця будь-якого розміру, у тому числі й підходящого конкретно для вас. Щодо мінімуму поставок — це, напевно, «фултрак», тобто розмір одного вантажного фургона, який можна заповнити якщо не самотужки, то кільком сусіднім виробникам без особливих труднощів.

Багато європейських мит для нас нині нульові. Та є інші перепони. Ми могли б, до прикладу, більше експортувати й посадкового матеріалу, але українська система сертифікації відрізняється від європейської. Не сприяє розвитку фруктово-ягідної сфери і роз’єднаність виробників. Наприклад, всі законодавчі ініціативи йдуть зазвичай від державних органів, а не від професійних об’єднань галузі, як мало би бути. Це призводить до недостатньої адаптованості законодавства під виробників і переробників. Тому українські ягідники цікавляться об’єднаннями у кооперативи, асоціації, фахове лобі та інші групи впливу. Словом, нашому фруктово-ягідному бізнесу ще є куди розвиватися, і він має цим скористатися.

 

Коментарі

24 367 51 2Ірина КУХТІНАпрезидент Асоціації «Ягідництво України»

— В Україні виробляється приблизно 2 млн т фруктів у рік. У Польщі був неврожай, і ми швидко наростили експорт туди. Але не обов’язково, що в наступному році ситуація складеться так само. Для того щоб ми продавали постійно й упевнено, а не тільки у випадку чиїхось неврожаїв, треба знати, як працює світ. В Україні сьогодні споживається приблизно 35 кг фруктів на душу населення щорічно, у Польщі — 65 кг, а лідером є, скажімо, Італія — 180 кг на душу щороку. Тобто в нас досить великий внутрішній потенціал ринку. Для наших людей фрукти-ягоди — це десерт, від якого легко відмовитися. А для європейців — частина дієти, елемент здорового харчування. Ми запросили на цю конференцію компанії, що працюють по всьому ланцюжку доданої вартості. Тут представлені аграрії, підприємства первинної трансформації плодоягідної продукції (заморожування, пюре), виробники фруктових наповнювачів, джемів і брендових йогуртів, які ми бачимо на полицях супермаркетів. Для виробників ягід є багато партнерів: переробники, рітейлери, трейдери, рекламісти.

 

24 367 52 1Роман ЧЕРЕПАХАінвестиційний директор компанії Horizon Capital

— Почну з позитиву. Ми знаходимося на доволі непоганих позиціях у світі з виробництва ягід. Бо за останні три роки у нас експорт ягід дуже сильно виріс. Особливо великий ривок відбувся у 2015–2016 роках. Зі свіжих ягід наші позиції зростали щороку десь на 40%. Щодо заморожених ще більше — на 75–80%. Як ми співвідносимося з іншими ринками? За темпами розвитку ягідного ринку в останні роки ми у Європі другі — після Словаччини. Для української ягоди ще є доволі великий ринок експорту. Якщо ми поглянемо на структуру попиту Євросоюзу, то там протягом останніх років бачимо стабільний розрив між споживанням ягід і недостатнім обсягом їх виробництва. Вони його постійно заповнюють за рахунок імпорту з інших країн.

 

Віктор БОРЗНЕНКО, Ігор ПЕТРЕНКО,
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 21 лютого 2019
У поточному році розраховуємо на те, що Україна отримає можливість експорту черешні до КНР. 
У поточному році розраховуємо на те, що Україна отримає можливість експорту черешні до КНР. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
Артишок є невибагливою культурою щодо використання води: на гектар він потребує на тисячу кубометрів води менше, ніж традиційні овочі.
Артишок є невибагливою культурою щодо використання води: на гектар він потребує на тисячу кубометрів води менше, ніж традиційні овочі.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
У сезоні 2018/19 ЄС знизив виробництво ріпаку до 19,6 млн тонн порівняно з середнім п’ятирічним показником 22,1 млн тонн.
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
На Львівщині презентують перший в Україні центр навчання фермерів. Підготовка відбуватиметься за участі Центру зайнятості та Міжнародної фінансової корпорації. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
На українському ринку триває зростання цін на білоголову капусту. 
21 лютого 2019
 21 лютого 2019
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
З виділених за бюджетною програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств в 2018 році» 210 млн грн фермери освоїли 204,3 млн грн.
21 лютого 2019

Please publish modules in offcanvas position.