Гороху й квасолі — увага й турбота

Гороху й квасолі — увага й турбота

/ Подія / Вівторок, 07 серпня 2018 10:47

На полігоні Виставково-інноваційного центру Національної академії аграрних наук України у селі Ксаверівка-2, що розташоване у Васильківському районі на Київщині, 26 червня пройшов День поля, присвячений виключно бобовим культурам: гороху, квасолі, нуту й сочевиці. 

Попередні кілька років в Україні відзначається стрімке зростання площ під бобовими культурами. Це відповідає запитам світового ринку: на ньому попит на бобові помітно перевищує пропозицію. Бобові відносяться із точки зору маркетингу до малопоширених і нішевих аграрних ринків. Якщо це зрозуміло щодо турецького гороху (нуту), то трохи дивно чути про квасолю, яка здавна вважалася важливою культурою з основного раціону харчування українця. А тим більше щодо гороху, який вирощувався завжди у значних кількостях і непогано експортувався. Як висловився Микола Малієнко, директор СТОВ «Перемога» із Фастівського району Київської області: «Горох — культура українська». Та й квасолю на індивідуальних господарствах вирощувати в нас полюбляють майже всі, а таких невеликих виробників в Україні — до 4 млн домогосподарств.

Метою проведення Дня поля, організованого Громадською спілкою «Співтовариство виробників і споживачів бобових України», було показати бізнес-перспективи саме цих культур, розкрити їх потенціал урожайності й прибутковості. Участь у події взяли фермери й агровиробники, вчені Національної академії аграрних наук України, фахівці дослідницьких господарств, агрономи, активісти громадських об’єднань аграріїв, чиновники Мінагрополітики. У ранзі господаря виступив віце-президент Національної академії аграрних наук України Микола Роїк, бо саме академікам належить цей дослідницький полігон, на якому вирощую­ться, з його слів, 1300 сортів і гібридів 78 культур.

За даними Держкомстату України, в останні роки бобові культури входять у ТОП-5 найбільш прибуткової сільгосппродукції, забезпечуючи фермерам понад 75% рентабельності. Звісно, перед веде той-таки горох — культура, дуже популярна не лише в нас, а й в Індії, Азії та Африці. Цього року ціну на горох прогнозують добру. Основними ринками для експорту вітчизняного гороху у 2017-2018 МР стали Індія (43% усього експорту), Туреччина (16%) та Пакистан (7%). Щодо цьогорічних жнив, то аналітики прогнозують валовий збір гороху на рівні 1 млн т.

 

14 381 29 1

 

Начальник відділу рослинництва департаменту землеробства Міністерства аграрної політики і продовольства Сергій Танцюра навів цифри: цьогоріч посіяно 423 тис. га гороху. Це — найвищий показник за роки незалежності.

А от ринок нуту, квасолі, сочевиці розвивається повільніше, ніж гороховий. Наприклад, найбільший обсяг експорту нуту з України припадав на 2014 рік, коли було експортовано 25,4 тис. т. Його до початку війни з РФ ми багато вирощували в Криму, і Туреччина охоче купувала нут, вивозячи його через кримські порти. Тепер ті порти не працюють, логістика через анексію півострову ускладнилася, а сільське господарство «прихватизованого» Криму взагалі занепало. Але апетити споживачів турецького гороху (як ще називають нут) анітрохи не зменшилися, тож непогана ніша для експорту у вітчизняних аграріїв є.

 

Основні ринки експорту українського гороху у 2017-2018 МР

14 381 29 2

 

Однак виробники бобових культур стикаються із цілою низкою проблем як ринкового, так і суто технологічного характеру. Вони й обговорювалися у рамках проведення бобового Дня поля. Зокрема, розглядалися такі питання:

 

  • основні технології вирощування бобових культур;
  • демонстрація посівів бо­­бо­­­вих — нуту, сочевиці, гороху, квасолі;
  • ознайомлення із системою захисту рослин та обробкою насіння інокулянтами, показ оригінальних препаратів, що підвищують їх урожайність;
  • відповіді на питання фермерів, які виникають під час вирощування й реалізації бобових.

 

Після пленарної частини, що пройшла у наметі серед поля, розпочалася практична. Учасники оглянули демопосіви вітчизняної та іноземної селекції гороху, нуту, зеленої та червоної сочевиці, сої, білої й чорної квасолі. Обговорювалися різні аспекти та новітні технології вирощування цих культур. Директор полігону Виставково-інноваційного центру НААН України Надія Кононюк підкреслила, що протягом останніх років її господарство посідає переможні місця серед мережі полігонів і експериментальних ділянок Академії наук за багатьма показниками: урожайності, економічних результатів тощо. Як сказав на це віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Василь Бурлака: «Ми усі шукаємо тут шляхи збільшення урожайності та прибутків».

Між учасниками Дня поля велася дискусія про вартість сочевиці на ринку, способи комбайнування гороху. Наприклад, для багатьох стало відкриттям, що сочевиця і нут непогано ростуть за мінімуму вологи. Фермер з-під Кропивницького розповів, як минулого року посіяв сочевицю. На його поле не випало жодного дощу, але сочевиця дала по 1 т/га.

 

14 381 28 3

 

Олександр Назаришин, представник ТОВ «Агролідер Україна» (Хмельницька обл.), пообіцяв будь-яку компанію чи фермера забезпечити квасолею — чорною і білою. «Ми маємо 5 сортів насіння. Також готові надати агрономічний супровід і викупити весь ваш урожай квасолі просто з поля, — запевнив він. — А в подальшому збираємося так само викуповувати сочевицю й нут».

Микола Малієнко констатував: «Горох — основна культура в нашій сівозміні. Слава Богу, що знову агровиробники почали розширювати площі під цією цінною культурою».

Громадська спілка «Співтовариство виробників і споживачів бобових України», що провела цей День поля, є дійсним членом провідної організації на світовому ринку бобових культур Global Pulses Confederation (GPC). На прощання організатори почастували учасників Дня поля традиційними бобовими стравами — пиріжками з горохом, справжнім хумусом (це таке нутове пюре, популярне на Близькому сході) і, звісно, тією самою юшкою із сочевиці, яка згадується ще у Біблії.

 

Коментарі

14 381 28 2Микола РОЇКвіце-президент НААН України

— В останні роки ми ставали країною лише чотирьох-п’яти прибуткових культур. Тут ми самі себе обмежуємо і обманюємо землю. Втрачаємо родючість ґрунтів, різноманіття у харчуванні. Тому наша Академія активно підтримує Співтовариство виробників і споживачів бобових культур, яке пропонує гарну альтернативу популярному рослинництву. Я оце був нещодавно на Дні поля на Кіровоградщині. Там пшениці, які йшли по бобових, виглядають найкраще. Ми підтримуємо тенденцію із розширення посівних площ під бобові культури. Колись Україна засівала 1,7 млн га гороху. Потім площі значно скоротилися. Тепер знову зростають, і зараз маємо трохи більше 400 тис. га. Радує, що набирає обертів соя. Однак вона як попередник — не рівня іншим бобовим. «Новими бобовими» називають сочевицю й нут. Це культури справді призабуті, але вони були в нас і раніше. І нині ринок для них є.

 

14 381 29 3Антоніна СКЛЯРЕНКОпрезидент Співтовариства виробників і споживачів бобових культур України

— Чому саме бобові? Це — рослинний білок, замінник тваринного. Далі: зміна клімату, глобальне потепління. Це ми бачимо в усьому світі. А бобові — дуже посухостійкі. Ще вони високомаржинальні, їх вигідно вирощувати. Варто згадати і про їхню позитивну роль у сівозміні. Земля нас годує, ми теж повинні про неї дбати. Бобовий — гарний попередник для багатьох культур. Тому недаремно виробництво бобових у світі протягом 2017 року сягнуло 50 млн т, а в Україні — 5,5 млн т.

 

14 381 29 4Ірина ПІДГУРСЬКАканд. біолог. наук, завідуюча виробництвом НВП «Еко-Гарант»

— Сьогодні жоден фермер вже не вирощує бобові культури без попереднього застосування інокулянтів. Із ґрунтів екосистем вчені виділили бульбочкові бактерії, які і стали основою сучасних інокулянтів. Зазвичай господар перед тим, як сіяти, обробляє ними насіння. Україна не відстає від останніх тенденцій, переймає світовий досвід. Ми маємо гарні препарати для обробки насіння бобових культур. Продовжили термін зберігання наших препаратів до одного року і підвищили їх стабільність. Вони підходять для застосування на будь-яких ґрунтах України. На цих демонстраційних полях ви можете подивитися, які гарні бульбочки утворилися завдяки дії нашого препарату.

 

Василь ЗАГАРНИЙ, Ігор ПЕТРЕНКО,
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 12 грудня 2019
В озимих посівах майже усіх регіонів України нараховується 1-3, осередково в полях Волинської, Луганської до 4 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар.
В озимих посівах майже усіх регіонів України нараховується 1-3, осередково в полях Волинської, Луганської до 4 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Вчора, 11 грудня 2019 року, президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про Державний бюджет України на 2020 рік». 
Вчора, 11 грудня 2019 року, президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про Державний бюджет України на 2020 рік». 
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
У грудневому звіті аналітики Міністерства сільського господарства США (USDA) збільшили прогнози виробництва насіння соняшнику в Україні на 2019/20 МР до 15,5 млн т, що на 3,3% більше від даних за 2018/19 МР та на 13% більше, порівняно з 2017/18.
У грудневому звіті аналітики Міністерства сільського господарства США (USDA) збільшили прогнози виробництва насіння соняшнику в Україні на 2019/20 МР до 15,5 млн т, що на 3,3% більше від даних за 2018/19 МР та на 13% більше, порівняно з 2017/18.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
У Держгеокадастрі планують створити підрозділ, який буде приймати скарги про порушення та матиме повноваження карати працівників служби.
У Держгеокадастрі планують створити підрозділ, який буде приймати скарги про порушення та матиме повноваження карати працівників служби.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Ічнянський молочно-консервний комбінат першим в Україні почав випускати незбиране концентроване молоко.
Ічнянський молочно-консервний комбінат першим в Україні почав випускати незбиране концентроване молоко.
12 грудня 2019
 12 грудня 2019
Сушка фруктів і ягід наразі знаходиться в тренді здорового харчування, особливо якщо мова йде про сушіння без використання цукру.
Сушка фруктів і ягід наразі знаходиться в тренді здорового харчування, особливо якщо мова йде про сушіння без використання цукру.
12 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.