soniashnyk

Бобові культури: нові ринки, нові можливості

Бобові культури: нові ринки, нові можливості

/ Подія / Субота, 29 грудня 2018 12:47

Усім відома приказка — «сидіти на бобах», тобто обмежувати себе. Насамперед у вживанні м’яса й сала. Як показує життя і медичні дослідження, це буває навіть корисно: для здоров’я людей бобові культури значаться у переліку найкорисніших продуктів харчування. Серед них одна з найпопулярніших — горох. Він був відомий древнім грекам і римлянам, його згадує Пліній Старший у «Природній історії», написаній I столітті нашої ери. А біблійну сочевицю вирощували ще 10 тис. років. Тому гасло конференції «Нові ринки, нові можливості» натякало, що іноді нове — це призабуте давнє.

У Києві наприкінці листопада пройшла III Міжнародна конференція «Бобові культури. Нові ринки, нові можливості». Організатор заходу — громадська Асоціація «Співтовариство виробників і споживачів бобових України» зібрала на захід понад 300 учасників із 26 країн світу: виробників бобових культур, трейдерів, фермерів, науковців, представників дипломатичного корпусу, аналітиків.

Відкриваючи конференцію, президент Співтовариства виробників і споживачів бобових Антоніна Скляренко зазначила: «У світі ми спостерігаємо зростальний попит на продовольство. З огляду на те, що більшість населення Землі — усе ще бідна, люди віддаватимуть перевагу найпростішим і найбільш доступним продуктам харчування. А бобові саме такими і є».

У конференції взяв участь, виступивши по скайпу, президент Світової конфедерації бобових Арслан Хусейн (ОАЕ). Він наголосив на важливості цих відомих з античних часів рослин для сталого розвитку планети Земля. Навів приклад такого континенту, як Африка, де виробництво продовольства нині відстає від потреб населення. Наприклад, 2017 году у Південному Судані голодувало близько 5 млн людей. Африканські фермери дрібні і технічно не озброєні. В основному це жінки, які піклуються про благополуччя своїх сімей. Чому там популярні бобові? Крім іншого, це — водоощадні культури. Рис, наприклад, вимагає багато води, тоді як бобові менш вимогливі до вологи. «Ми націлені на розвиток зв’язків з українськими виробниками бобових, особливо з експортерами», — сказав пан Хусейн.

Нюанси в технології вирощування квасолі розглядалися у доповіді Христини Горстки, директора з експорту агрофірми «Геліос-1». Квасоля рентабельна, однак не така проста у вирощуванні. В Україні успішно впроваджуються канадські технології її культивування.

«Моя мати колись ретельно чистила квасолю, потім надовго замочувала її, — розповів сімейну історію керівник компанії «Глейзментрейд ЛТД» (Ізраїль) Джозеф Глейзмен. — Але сьогодні у нас немає на це часу. Астронавт, який летить на космічному кораблі на Марс, коли захоче поїсти, у нього мають бути корисні і смачні продукти швидкого приготування». Описавши цю картину, пан Глейзман узагальнив: готова їжа чи напівфабрикат коштують набагато дорожче, ніж сира квасоля чи сухий горох. Отже, фермери мають брати участь не лише у виробництві, а й у переробці. З бобових культур можна виробляти дуже великий діапазон продукції: косметика, фармакологія теж потребують бобових як сировину. Можливо, доцільно створювати переробні потужності у кооперації з іншими виробниками.

24 391 20 1Багато дискусій на конференції «Бобові культури. Нові ринки, нові можливості» точилося навколо сої. Нині вона отримала широке визнання як з боку експортерів, так і від переробників. Соя забезпечує підтримку в розвитку тваринництва і птахівництва. Цього року ця культура прогнозовано стала одним із хітів українського аграрного експорту. Ми бачили зростання внутрішньої переробки і скорочення імпорту. Спостерігався високий попит на сою з боку як Євросоюзу, так і Білорусі, де збудували державні заводи з її переробки. Також і Китай, що купував багато сої у США, прагне диверсифікувати свої ринки за імпортними позиціями. Зокрема, він готовий отримувати з України сою, соєвий шрот та інші бобові.

Провідний науковий співробітник Чорноморського сільськогосподарського інституту (Туреччина), консультант компанії «Олгунлар» Хусейн Озчелік пропагував вирощування нуту (баранячого гороху), для чого в Україні є всі умови.

Бобові — дуже важливі у сівозміні, бо відновлюють родючу силу землі. Про їхню важливу функцію у протистоянні деградації ґрунтів розкрила Оксана Рябченко, експерт ФАО, продовольчої організації ООН. Андрій Пилипченко, керівник агрохолдингу «Арніка», розповів про роль і місце бобових в органічному землеробстві. Вони є гарними попередниками, беруть участь у відтворенні екосистем — це відомо. Окрім того, є певні міжнародні зобов’язання України: у сівозміні мати не менше 20% бобових культур. Крім популярних бобових, в Україні починають вирощувати й менш відомі, але теж корисні й економічно цікаві: маш (боби мунг), адзукі (квасоля незграбна), арахіс.

Доповідачі відзначали, що культура виробництва бобових в Україні зростає. Торік урожай у нас був 1,2 млн т цих культур, цьогоріч очікуємо теж більш ніж 1 млн т. Але іноді буває: чим більший урожай, тим нижчі ціни. До того ж, як відверто зазначали зарубіжні доповідачі, «ваша Галя балувана». Коли фермер отримує на чомусь маржу 200%, а потім вона падає до 10%, треба розуміти: не хтось один кинувся у цю нішу. Ми звикли до маржинальності у 80–100% на кукурудзі, соняшнику, та й раніше на тому ж гороху. Тому прибутковість у розмірі 20% вже бачиться нам замалою. Хоч будь-який фермер із Євросоюзу з цим би не погодився.

Обговорювалися проблеми експорту нуту, гороху, сочевиці, сої. Посол Індії в Україні Партха Сатпатхі пояснив, чому Індія цього року скоротила експорт гороху. Йшли дискусії також і навколо питань харчової безпеки. Минулого року в деяких країнах Азії фіксувалося отруєння бобовими. Ще є така проблема, як підробка звичайної продукції під органічну, бо та коштує дорожче. Проте із цим борються міжнародні детективи. Михайло Малков, координатор програм розвитку ФАО (продовольчої організації ООН) в Україні, розповів про свою участь у сесії Інтерполу, присвяченій запобіганню шахрайству в харчовій промисловості. Євросоюз створив спеціальну лабораторію, яка досліджує харчові афери, зокрема, в органічній сфері. Величезна кількість продуктів, які продаються як органічні, не є такими де-факто, але Інтерпол це ретельно контролює.

Проблемою для агробізнесу нині є інфраструктура, транспортна логістика. «Укрзалізниця» зашпортується і не встигає за валом замовлень від агробізнесу. Однак швидко розширити транспортні перевезення наразі неможливо. Також фермерам не вистачає складів та інших потужностей для зберігання продукції. Аналітик консалтингової компанії Spike Invest Solutions Андрій Новосьолов навів приклад Бразилії. Для України ця держава — один із конкурентів на експортних ринках агропродукції. Там щороку зростають посівні площі, зокрема під соєю. Однак паралельно бразильці будують залізниці, поглиблюють річки Амазонії, і ціна на логістику у них щороку падає. А значить, і на продукцію в цілому.

Нинішнього року ФАО вперше розробила програму для залучення в Україну партнерських грошей Європейського союзу та інших організацій під інфраструктурні проекти, пов’язані зі зберіганням. Тим, хто займає­ться бобовими, також слід шукати можливості для переробки сировини — це суттєво зменшить вихідну кількість товарної продукції і при тому збільшить її вартість. Координатор проектів Європейського банку реконструкції і розвитку Людмила Войналович розповіла, на яких умовах і під які проекти ЄБРР готовий надавати кошти аграрним підприємствам.

Перед людством стоїть питання: що ж ми будемо їсти в майбутньому — скажімо, через 50 років? На планеті не вистачає тваринного протеїну, який коштує дорого. Природний і корисний замінник його — це бобові, дешеве джерело харчування у незаможних країнах. Ну а запровадження філософії вегетаріанського харчування сприяє піднесенню бобових у багатьох навіть цілком заможних державах.

«Наші аграрії можуть потроїти виробництво аграрної продукції, — дав прогноз народний депутат України Леонід Козаченко. — Ми маємо гарну землю, запаси вологи, бажання ефективно вести агробізнес… Але це неможливо без інвестицій, вирішення проблеми ринку землі і створення сучасної логістики».

Учасникам конференції «Бобові культури. Нові ринки, нові можливості» пропонувалася дегустація 23-х страв саме із бобових. А наприкінці заходу було розіграно поїздку у Прагу на Новий рік на двох персон.

 

Коментар

24 391 20 2Сергій ФЕОФІЛОВгенеральний директор аналітичного центру «УкрАгроКонсалт»

— Що відбувається останні 5–7 років на ринку бобових? Бачимо посилення ролі і значення нових гравців. У деяких країнах Чорноморського регіону відбувається збільшення виробництва і нарощення експорту. При цьому формуються нові ринки збуту. Це країни, в яких відбуває­ться зростання населення і відповідно споживання бобових. Щодо експорту також бачимо посилення у країнах-виробниках, і Україна тут не виняток.

Пік цін на бобові ми спостерігали у 2015–2016 роках. Зараз йде зниження. В цілому весь сировинний сектор за останні 3–5 років показує негативні тенденції. Але хотів би звернути увагу: фермери продовжують довіряти бобовим. Площі під ними поточного року залишилися практично незмінними в порівнянні з попереднім періодом. Крім гороху, є такі бобові культури, як нут, квасоля, і вони теж експортується з України. Непогано пішла в цьому сезоні сочевиця. Наш прогноз на найближчі 3–5 років — стабільне зростання попиту в бобовому секторі. Припускаємо, що конкурентоспроможність бобових з України буде збільшуватися.

 

Ігор ПЕТРЕНКО, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

Loaded JSON is emptySorry, no video's found. Please check your config (^_^)!
 26 лютого 2020
У Кабміні не виключають, що закон про ринок землі Верховна Рада може прийняти вже наступного місяця.
У Кабміні не виключають, що закон про ринок землі Верховна Рада може прийняти вже наступного місяця.
26 лютого 2020
 26 лютого 2020
Торік капітальні інвестиції в сільське, лісове та рибне господарство скоротилися на 11,3%.
Торік капітальні інвестиції в сільське, лісове та рибне господарство скоротилися на 11,3%.
26 лютого 2020
 26 лютого 2020
Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства не планує переглядати умови меморандуму про взаєморозуміння між міністерством і суб’єктами господарювання-експортерами зерна в 2019/20 МР.
Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства не планує переглядати умови меморандуму про взаєморозуміння між міністерством і суб’єктами господарювання-експортерами зерна в 2019/20 МР.
26 лютого 2020
 26 лютого 2020
Аналізуючи дані за останні 10 сезонів, можна говорити про скорочення у структурі посівних площ під капустою, помідорами, перцем солодким та гірким, баклажанами, огірками, цибулею, морквою та буряками.
Аналізуючи дані за останні 10 сезонів, можна говорити про скорочення у структурі посівних площ під капустою, помідорами, перцем солодким та гірким, баклажанами, огірками, цибулею, морквою та буряками.
26 лютого 2020
 26 лютого 2020
Редакція законопроекту 2178-10, яка пропонується до другого читання, ввела значні обмеження для великих сільськогосподарських виробників. Це серйозний виклик, який ставить під загрозу подальше існування уже наявної переробної галузі в Україні.
Редакція законопроекту 2178-10, яка пропонується до другого читання, ввела значні обмеження для великих сільськогосподарських виробників. Це серйозний виклик, який ставить під загрозу подальше існування уже наявної переробної галузі в Україні.
26 лютого 2020
 26 лютого 2020
За слабкого та середнього ступенів гризунами пошкоджено 1-6% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав.
За слабкого та середнього ступенів гризунами пошкоджено 1-6% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав.
26 лютого 2020

Please publish modules in offcanvas position.