soniashnyk

AG Tech Форум — свій на агровиставці

/ Подія / Середа, 14 вересня 2016 11:00
Ірина САДОВА, спеціально для "АС"
Це сталося вперше для найбільшої галузевої арени «АГРО-2016». Упродовж всього дня один із павільйонів головної аграрної виставки було віддано представникам ІТ-сфери, які зібралися на AG Tech Форум. Молоді і захоплені спеціалісти переконані: майбутнє — саме у поєднанні галузей.

 

Айтішники завойовують агро
Кілька місяців тому айтішники збиралися на Агрохакатон, де представників агрогалузі, господарників, фермерів поважно називали «менторами». Уважно розпитували у них: чого ж саме найперше потребують аграрії, а отже, де зможуть прислужитися їм сучасні технології. Кращі проекти, народжені на Агрохакатоні, організатори за допомогою спонсорів вже встигли звозити на презентації та експертизу закордон. Отже, молодим розробникам додалося авторитетності та впевненості. Деякі з них почали співпрацювати із конкретними виробниками. Виставка «АГРО-2016» стала для них наступним етапом «виходу в люди».
 
З трибуни Форуму виступали представники компаній, які вже активно проявили себе в агрогосподарствах України, показали ефективні результати.
 
Мабуть, дуже наївним було б очікувати, що до айтішного павільйону одразу повалить натовп зацікавлених аграріїв замовляти надсучасні проекти, інтелектуальні установки, розумні програми для своїх господарств. Юрій Петрук, голова асоціації AgTechУкраїна, пояснює, що організатори сподівалися не стільки на масовість, скільки на ефективне спілкування у професійному середовищі. «Тому спеціально розділили павільйон на дві частини, — знайомить із задумками він. — В одній виступають спікери з цікавими презентаціями. А от у другій, демо-зоні організували такий собі нетворкінг — простір для спілкування спеціалістів, де вони могли б зустріти партнерів, максимально швидко зорієнтуватися у клієнтах, дізнатися про інвесторів, зрештою знайти однодумців. Завдання нашої асоціації — займатися інфраструктурою стартапів в Україні, просувати їх, у тому числі й на міжнародний ринок».
 
Біля стендів, де показували свої проекти групи розробників, справді упродовж цілого дня постійно юрмилися зацікавлені. «Тут, бачу, зустрілися люди, яких я хотів вже давно познайомити між собою, — радіє Юрій. — Вони працюють у різних містах, іноді й у різних країнах, а на нашому майданчику нарешті зустрілися. Чув, встигли укласти кілька угод, запланували спільні проекти. Це ж чудовий результат!».
 
Якщо змінюєшся — перемагаєш
До речі, на оптимістичності атмосфери Форуму наголошувала і заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Владислава Рутицька, бажаючи голові асоціації AgTechУкраїна натхнення і постійного драйву. Сама пані Владислава почувається у такому середовищі теж надзвичайно комфортно, адже є за освітою кібернетиком. Авторитетності події додала, зокрема, й участь у роботі AGTech Форуму радника з питань сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перена і професора економіки Піттсбурзького університету та президента Київської Школи Економіки Тимофія Милованова. Завжди бути готовими до постійних змін і трансформацій закликав учасників Тимофій Милованов, підкресливши: ті, хто не будуть на гребені подій, приречені на програш. «Бути активнішими і вчитися у кращих — сьогодні це робити легко», — запевняє президент Київської Школи Економіки.
 
Жадібних замінять ефективні
Форум складався із 5 секцій, сформованих за тематиками, які охоплювали найбільш актуальні на сьогодні технологічні продукти та послуги для агросектору.
 
Перша секція «Електронні системи обліку та планування» стосувалася управління земельним банком та електронного обліку і картування полів. Говорили також про оптимізацію обліку і планування у сільгоспвиробництві за допомогою ведення у електронній формі польових журналів, технологічних карт, обліку ресурсів, матеріалів та робочого часу. Торкнулися й телеком-рішення для агросектору на базі технології обміну інформацією M2M.
 
Важко було не погодитися з висновками, які озвучив керівник компанії SmartFarming Артем Бєлєнков про те, що час безтурботного сільського господарства минув. І якщо раніше домінували жадібні, сьогодні перемагають ефективні, то завтра лідируватимуть технологічні. Агробізнес змінюється: від експорту сировини — до отримання додаткової вартості, від бездумного землеробства — до точного, від схем — до фінансового планування, від прагнення вижати по максимуму — до високої ефективності. Очікування ціни варто замінити копіткими розрахунками.
 
Події останнього часу довели, що агресивне нарощування земельного банку і боргів вбиває навіть лідерів. Аграрний бізнес спонукає до пошуку нових знань, підходів для підвищення ефективності. Це означає, що виживуть тільки ефективні. Розмір земельного банку перестає мати ключове значення. Інформаційні технології визначають ефективність і живучість агробізнесу.
 
Рятівна навігація
Друга секція була присвячена просторовій нерівномірності полів та динаміці росту і розвитку рослин. Тут можна було дізнатися про сучасні методи агрохімічного картування грунтів із використанням нових інструментів та технологій. Йшлося про застосування супутників для моніторингу стану полів, доступні категорії точності знімків, їх плюси та мінуси, спектри зйомки і основні показники, які використовуються для рослинництва. Інформацію доповнили фактами про використання дронів у сільському господарстві.
 
Технології для техніки були висвітлені у третій секції форуму, де, зокрема, презентували інноваційну систему GPS-моніторингу, яка істотно перевищує можливості всіх наявних на ринку за кількістю вимірюваних параметрів. З її допомогою можна помітно підвищити ефективність використання ресурсів і впливати на оптимізацію виробничих процесів. Говорили також про унікальні навігаційні рішення українських розробників, паралельне водіння і автопілотування техніки. Практиків, безперечно, зацікавить і представлена на Форумі технологія, яка дозволяє управляти кожною форсункою обприскувача окремо, що забезпечує абсолютну рівномірність внесення препаратів.
 
Четверта секція включала презентації на тему моніторингу умов середовища та управління ресурсами. Було представлено технологію моделювання розвитку хвороб та шкідників за допомогою показників метеостанцій та сучасні методики контролю вологості грунту і управління зрошенням. У деталях познайомилися зі специфікою зберігання продукції в овочевому бізнесі. Спеціалісти поділилися досвідом в управлінні енергоефективністю та залученню фінансування під впровадження енергозберігаючих технологій.
 
На допомогу тваринництву
Міжнародний експерт Том О’Каллаган відкривав секцію, присвячену високим технологіям у тваринництві. Наводилося економічне обґрунтування, чому саме тваринництву необхідні високі технології, які дозволяють здешевити та інтенсифікувати виробництво, зокрема, на прикладах успішних технологічних новацій для молочного скотарства.
 
Деякі з учасників зізналися, що прийшли на Форум, зокрема, й для того, щоб почути виступ оригінального і успішного підприємця в аквакультурі Любомира Гайдамаки. Він дуже чітко формулює, чим саме могли б допомогти його напряму високі технології. До речі, один із запитів цього виробника вже був реалізований під час нещодавнього Агрохакатону: молодий розробник Андрій Селезньов навіть посів друге місце на цьому конкурсі кращих ідей зі своїм проектом Рибного Буя — моніторингу температури води та її хімічних показників для визначення оптимального часу годівлі риби. Андрій вже встиг презентувати свій винахід і закордоном, а під час Форуму на Агро-2016 міг показати витвір потенційним партнерам та клієнтам.

Коментарі

Віктор ГАЛКІНменеджер з маркетингу компанії «Сингента»
 Добре, що дуже багато людей поєднані двома сферами — агро та ІТ. Але їм часто важко порозумітися, бо спілкуються різними мовами. Можемо допомогти їм почути одне одного. У цьому поєднанні величезний потенціал, який обов’язково позначиться на ефективності сільського господарства. 
«Сингента» має можливість стати координатором такого процесу, ми зацікавлені у ролі координаторів, показуємо приклад, як стати інтеграторами. Готові надавати професійні експертизи. За кількома із представлених проектів вже співпрацюємо, запустили пілотні варіанти. Сподіваємось, і інші колеги підтягнуться в освоєнні нових технологій.

Максим МАЯРЧУКкерівник компанії HTI Holding
 У нашого інноваційного холдингу нещодавно з’явився новий напрям — крім компанії Live AG, яка займається програмним забезпеченням, та A3Tech, що розробляє техніку під новітні технології, додався й підрозділ GeneticPlantCells, котрий фокусується на селекції рослин та видозмінах для надання їм потрібних властивостей. Якраз дуже цікаво і корисно познайомитися з людьми, які несуть нові ідеї. Тому й стали співорганізаторами AG Tech Форуму. Тут багато людей, котрі народжують, розробляють, просувають новації. Сформувалося таке специфічне середовище, інкубатор ідей. Воно допомагає зорієнтуватися, перш ніж пропонувати готові продукти аграріям.

Андрій ГОРДЄЄВзасновник проекту WattCMS
 Ми тут на професійному майданчику показуємо проект моніторингу, аналітики і керування мікрокліматом та енергоресурсами. Цінно, що отримуємо зворотній зв’язок по своєму продукту. Його роботу легко побачити. От занурений у воду термодатчик — так доводимо, що він не ушкоджується, тобто система захищена від агресивних середовищ. Джерело живлення можна змінювати не частіше 1 раза на 3 роки — це теж серйозна перевага нашого проекту. Зовнішній сенсор вимірює вологість приміщення, температуру і вологість грунту, інші показники. Наша піддослідна рослина, усі бачать, почувається чудово. Елементарно вимірюємо усі параметри приміщення, де зараз перебуваємо. У павільйоні, до речі, якісно продумана система вентилювання, тому, хоч і кілька сотень людей цілий день працюють, все одно комфортно і за освітленням, і за вологістю.
Уже маємо кілька контактів, за якими вестимемо переговори. Обладнуємо своїми сенсорами м’ясопереробне виробництво «Забіяка» на Волині, тестові сенсори успішно пройшли випробування. Дуже цінний досвід отримали, адже тепер знаємо, що для впровадження системи сертифікації HACCP потрібно контролювати усі технологічні параметри процесу виробництва. Ми можемо забезпечити такий контроль і стати у пригоді виробникам для отримання міжнародних сертифікатів. Нас дуже приємно вразив той факт, що на підприємстві «Забіяка» вже встановлено десятки комп’ютерних терміналів. Отже, професійна переробка дає на виході продукт найвищої якості. Дуже приємно, що ІТ-технології так вже глибоко увійшли у процес виробництва. І люди усвідомлюють, як ІТ сприяє підвищенню ефективності. Спілкування із реальними виробничниками дає нам незамінний досвід особливостей, проблем реального бізнесу.

Євген ЛОХМАТОВ, автор проекту Fractal
 Агро — один із найцікавіших секторів, де доречно застосувати наш проект Fractal — візуальний конструктор для програмування взаємодії «розумних речей». Можемо обладнати розумні теплиці, забезпечити контроль за збереженням тощо. Йдеться про роботу системи датчиків. Принципова відмінність нашої логіки в тому, що не просто збираємо і передаємо інформацію. Наші програми здатні самостійно обробляти дані і приймати рішення за певними сценаріями. Приміром, у теплиці піднялася температура — система для початку відкриє фрамугу. Не допомогло — налаштує витяжку і т. д. Навіть за великої складності завдання звертатиметься не до людини, а до ще розумнішого пристрою. Нещодавно показували нашу систему на хакатоні в США. Спостерігали он-лайн за її дією без жодних посередників на відстані 10 тис. км. Робота у межах 100–200 км — взагалі не питання. На виставці «АГРО» шукаємо інтеграторів. Переважно цікавимось крупними господарствами. Приміром, вже є попередні домовленості із компанією «Брусвяна». Її представник помітив наш проект ще на Агрохакатоні і зацікавився, бо можемо створити реальний інструмент для кращої організації роботи на підприємстві. Усе цікаво, бо на подібній виставці вперше.
 17 лютого 2020
Для України у 2020 році Китай, Єгипет та Німеччина є пріоритетними країнами для відкриття у них торговельних представництв.
Для України у 2020 році Китай, Єгипет та Німеччина є пріоритетними країнами для відкриття у них торговельних представництв.
17 лютого 2020
 17 лютого 2020
У період з 8 по 14 лютого 2020 року морпортами України на експорт було відвантажено 1,17 млн тонн основних зернових культур, що на 54% перевищує показник попереднього тижня (755 тис. тонн з урахуванням актуалізації даних).
У період з 8 по 14 лютого 2020 року морпортами України на експорт було відвантажено 1,17 млн тонн основних зернових культур, що на 54% перевищує показник попереднього тижня (755 тис. тонн з урахуванням актуалізації даних).
17 лютого 2020
 17 лютого 2020
Комітетські слухання на тему «Концепція державної підтримки сільгосптоваровиробників в рамках реалізації аграрних реформ» відбулися минулого тижня в стінах Верховної Ради України.
Комітетські слухання на тему «Концепція державної підтримки сільгосптоваровиробників в рамках реалізації аграрних реформ» відбулися минулого тижня в стінах Верховної Ради України.
17 лютого 2020
 17 лютого 2020
У 2019 році Адміністрації морських портів України (АМПУ) вдалося більш ніж на 277,7 млн грн знизити заплановані витрати на придбання товарів, робіт та послуг за рахунок проведення закупівель в електронній системі ProZorro.
У 2019 році Адміністрації морських портів України (АМПУ) вдалося більш ніж на 277,7 млн грн знизити заплановані витрати на придбання товарів, робіт та послуг за рахунок проведення закупівель в електронній системі ProZorro.
17 лютого 2020
 17 лютого 2020
Світові ціни на лохину в 2020 році можуть виявитися найнижчими в історії.
Світові ціни на лохину в 2020 році можуть виявитися найнижчими в історії.
17 лютого 2020
 17 лютого 2020
У період із 7 по 14 лютого 2020 року територіальними органами Держгеокадастру до загального переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах у формі аукціону, включено 112 земельних ділянок загальною площею 1 тис. 768 га.
У період із 7 по 14 лютого 2020 року територіальними органами Держгеокадастру до загального переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах у формі аукціону, включено 112 земельних ділянок загальною площею 1 тис. 768 га.
17 лютого 2020

Please publish modules in offcanvas position.