soniashnyk

«Органічна» кооперація

/ Регіональний вимір / Понеділок, 07 липня 2014 12:54
Максим НАЗАРЕНКО, Національний прес-клуб з аграрних та земельних питань
Україна може зміцнити свої позиції на світових ринках, якщо активно займеться органічним землеробством. Це дозволить їй виробляти здорову їжу, попит на яку особливо високий у багатих країнах. Ця думка висловлювалася ще на початку 90—х років минулого століття. Вона не втратила своєї актуальності й сьогодні.

 

altЧерез особливості організації виробництва важливий внесок до розвитку органічного землеробства можуть зробити малі та середні сільгоспвиробники. Водночас виростити органіку їм почасти легше, ніж довести саму «органічність», отримати додану вартість завдяки впровадженню органічних технологій та, особливо, вийти на міжнародний ринок. Шлях один — об’єднувати зусилля з іншими виробниками, створювати кооперативи. І в Україні вже є такі приклади.
 
Один із тих, хто надав перевагу органічному землеробству та очолив «органічний кооператив», наш сьогоднішній співрозмовник, керівник фермерського господарства «Макішинський сад» Городнянського району Чернігівської області, директор сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Сновянка» Сергій ДОВГАНЬ.
 
  • Чому ви зайнялися виробництвом органічної продукції?
- Тривалий час земля, котру я взяв в оренду, не оброблялася. Вона заросла навіть не бур’яном. За цей час встиг вирости молодняк — берізки, сосни та інше.
 
Важко було підняти цю землю. Та ще важче було визначитися, що з нею робити. Було дві можливості — впроваджувати інтенсивне виробництво чи органічне.
 
Інтенсивне виробництво — це прибуткова справа, і тому для багатьох — приваблива. Воно й зрозуміло — гроші з повітря не робляться. А вони потрібні для купівлі сільгосптехніки, для різних платежів, у тому числі і до державної кишені, для орендних розрахунків.
 
Та я надав перевагу здоровому землеробству. Бо занадто ми в попередні роки перенаситили землю мінеральними добривами, пестицидами та гербіцидами. Нині вже час її лікувати.
 
  • З чого починали?
- Не дивуйтеся — з Інтернету. У віртуальному світі багато цікавої та важливої інформації, що стосується нашого реального життя. Ось так і вийшов на програму щодо органічного землеробства. Зв’язався з людьми, котрі нею займаються. Мені сильно пощастило. Справа в тім, що ними виявилися мої земляки.
 
Потому подав заявку до швейцарської сертифікаційної фірми «ЕТКО». Звідти приїхали інспектори, які провели аналіз ґрунтів, вивчили технологію виробництва та зберігання вирощеної сільгосппродукції. З цього чотири роки тому все й почалося.
 
  • Інтенсивне виробництво більш ефективне. Воно дозволяє отримати високі врожаї. Органічне виробництво пов’язане з великими ризиками. Чи не пожалкували десь на початку, що обрали цей шлях?
- Не пожалкував, та скажу чесно — було неспокійно. І не дарма. У сусіда врожай пшениці перевищував 50 ц/га, а у мене попервах ледь 10—12 ц набиралося. Але потім зібрався. Заспокоївся, коли побачив, що на моїх полях почала з’являтися живність — птахи, черв’ячки… Навіть зайці почали гостювати. Подумав, земля вже оживає.
 
На початку довелося вирішувати безліч питань. У тому числі і такі: які культури вирощувати, як налагодити сівозміну, яку техніку купити. На це пішло чимало часу, аж поки не склалася цілісна картина.
 
  • І які культури зараз вирощуєте?
- З озимих — спельту, пшеницю, жито, тритикале. Яра група представлена олійним льоном, просом, гречкою, люпином. Усього обробляю півтори тисячі гектарів, які сертифіковані під органіку.
 
  • Як виживаєте в нинішніх умовах?
- Складно, та виручають прямі контракти і договори з партнерами із європейських країн на постачання вирощеної продукції.
 
У Європі господарствам, які займаються вирощуванням органічної продукції, з розрахунку на 1 га платять дотації у розмірі щонайменше 500 євро, а у нас — жодної копійки.
 
  • Як у вас справи з урожайністю зараз?
- Найвища врожайність тритикале становила близько 24 ц/га, жита — 18 ц. Люпин торік дав 22 ц. Ми вже знаємо, що і на яких землях сіяти, якою має бути норма висіву, якими мають бути попередники, коли треба сіяти. Тут є багато секретів, і ми, схоже, починаємо їх опановувати.
 
  • Чи ви працюєте з прибутком?
- Скажу так — ми не в мінусі, і це — добре. Погано те, що наші плюси не дуже великі.
 
  • Як орендодавці поставилися до вашого наміру зайнятися органічним землеробством?
- За логікою, власники паїв мали підтримати мене від самого початку. Бо ж йдеться про здоров’я їхньої землі. Та не всі попервах зрозуміли мої наміри.
 
Найважче було пояснювати представникам старшого покоління. Вони були переконані, що без мінеральних добрив, гербіцидів, пестицидів високі врожаї зростити неможливо. Та нічого. Ми словами й ділом доводимо, що органічне землеробство варте того, аби ним займатися.
 
  • Виростили ви органічну продукцію і що далі?
- На жаль, на внутрішньому ринку потреба в органічній продукції наразі залишається незначною. Приміром, одеська фірма «Хлібіо» закуповує у нас житнє борошно, а торгова марка «Життя» — пшеницю, жито, рижій, льон олійний. Думаю, що з часом цікавість до органічної продукції зросте, бо ж люди зрозуміють, що треба дбати не лише про їжу, але й про здоров’я.
 
  • Реалізація кожного проекту, в тому числі й такого, як органічне землеробство, вимагає певних капіталовкладень. Хто вам надав фінансову підтримку?
- altЯ недавно був у Києві. До столиці приїхав виключно задля того, аби відвідати захід, присвячений органічному землеробству. Одним із виступаючих був представник Проекту USAID «АгроІнвест». Мене зацікавив їхній Проект, який допомагає переробникам сільгосппродукції.
 
Під час знайомства з програмою Проекту, спілкування зі спеціалістами ухвалили рішення розробити програму з тим, аби Проект «АгроІнвест» фінансово посприяв її реалізації.
 
Зараз ми закінчуємо оформлення усіх формальностей, підписуємо з «АгроІнвестом» договори і, думаю, за деякий час розпочнеться фінансування. Згідно з цією програмою, буде виділено 200 тис. грн, які підуть на покупку 2 олієпресів холодного вичавлювання з лінією фільтрації та розливу, а також гранулятора, дробарки, лінії фасування продукції.
 
  • Та для початку створили кооператив…
- І назвали його «Сновянка». Це сталося 3 роки тому. Всього в кооператив згуртувалося 26 чоловік. Це не лише місцеві мешканці, але й люди з районного та обласного центрів.
 
  • Переробка органічної продукції також передбачає сертифікацію?
- Так, безумовно. Ми сертифікували нашу невеличку крупорушку та міні—млин. На перспективу плануємо запустити олійницю, міні—комбікормовий завод, що також вимагає проходження сертифікації. Тим самим ми забезпечимо замкнений цикл виробництва. Самотужки будемо виробляти органічну продукцію, переробляти та продавати її.
 
Зараз у нашому та Чернігівському районах створюються підприємства з вирощування органічної свинини, які, сподіваюся, у майбутньому куплятимуть у нас органічний комбікорм та зернофураж.
 
  • Тобто ви створюєте навколо себе зону виробництва органічної сільгосппродукції?
- Виходить, що так. Ми спілкуємося поміж собою, ділимося досвідом. Виходить, що мій приклад у хорошому розумінні цього слова виявляється заразним. І повірте — я з цього радію. Бо люди шукають можливостей зайнятися справою, а не покладатися лише на державу.
 
Наведу такий приклад. У Полтавській області є господарство, яке вже 8 років займається органічним землеробством. Воно за орендовані паї та зар—плату видає людям органічні крупи, мед, молоко, масло та іншу продукцію. Керівник господарства помітив, що за останні 2—3 роки споживання органічної продукції його земляки почали набагато рідше хворіти.
 
Просто нагодувати людей — турбота бідних держав. Турбота багатих держав — забезпечити людей здоровою та доступною за ціною їжею. Цього ми й повинні прагнути.

Коментар
 
Владислав КАРПЕНКОспеціаліст з організацій виробників Проекту USAID «АгроІнвест»
- Світовий органічний рух налічує понад 1,8 млн виробників, які обробляють близько 37,2 млн га земель. В Україні також є тенденція до збільшення загальної площі земель, які отримали сертифікат органічного землеробства. Сьогодні ця площа доходить до 280 тис. га.
 
Розвиток органічного виробництва набуває особливої актуальності на тлі формування і пошуку нових каналів збуту сільськогосподарської продукції малих і середніх фермерів. Цьому сприяє постійне збільшення попиту на органічну продукцію у більшості країн світу. Крім того, у зв’язку з нестачею фінансування дрібні та середні виробники переважно вносять обмежену кількість мінеральних добрив та засобів захисту рослин, «очищуючи» таким чином землю.
 
Але одна справа – це вартість органічної продукції (органіка коштує на 30-40% дорожче за традиційні продукти), а зовсім інша – це практичне виробництво, сертифікація і фактично самостійний пошук покупців. Український споживач сьогодні не зовсім готовий платити сповна за органіку, тому значна частина вирощених органічних зернових експортується.
 
Здешевити кінцевий органічний продукт і підвищити рентабельність його виробництва можна шляхом створення переробних потужностей на базі об’єднань виробників. Саме тому Проект USAID «АгроІнвест» підтримав план розвитку сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Сновянка» з надання послуг своїм членам із вироблення органічної лляної олії, а також комбікормів для тварин. Іншим важливим фактором розвитку цього кооперативу є те, що він не лише об’єднує виробників органічних зернових та олійних культур, а й намагається сформувати своєрідний кластер виробників органічної продукції – рослинництва і тваринництва.
 30 березня 2020
У селі Жданівка Дніпропетровської області завершили будівництво сонячної електростанції потужністю 7 МВт.
У селі Жданівка Дніпропетровської області завершили будівництво сонячної електростанції потужністю 7 МВт.
30 березня 2020
 30 березня 2020
У зв’язку із суттєвим зниженням середньодобових температур повітря впродовж останнього тижня виникли характерні пошкодження озимих зернових та ріпака, що може негативно вплинути на формування майбутнього рівня врожайності цих культур, попереджають фахівці компанії «UKRAVIT».
У зв’язку із суттєвим зниженням середньодобових температур повітря впродовж останнього тижня виникли характерні пошкодження озимих зернових та ріпака, що може негативно вплинути на формування майбутнього рівня врожайності цих культур, попереджають фахівці компанії «UKRAVIT».
30 березня 2020
 30 березня 2020
Нині на фоні економічної кризи та поширення CODIV-2019 (короновірусу) земельна реформа на Україні не втратила своєї актуальності, а навпаки – підвищила потребу в її проведені. Українській економіці потрібне зростання завдяки вищій продуктивності, створенню нових підприємств і робочих місць, потрібні податки.
Нині на фоні економічної кризи та поширення CODIV-2019 (короновірусу) земельна реформа на Україні не втратила своєї актуальності, а навпаки – підвищила потребу в її проведені. Українській економіці потрібне зростання завдяки вищій продуктивності, створенню нових підприємств і робочих місць, потрібні податки.
30 березня 2020
 27 березня 2020
Виробники хліба та борошна констатують підвищення цін на хлібобулочні вироби на 15-20% та зростання попиту до 40%. Для того щоб зберегти нинішній рівень цін виробники пропонують заборонити експорт зернової продукції.
Виробники хліба та борошна констатують підвищення цін на хлібобулочні вироби на 15-20% та зростання попиту до 40%. Для того щоб зберегти нинішній рівень цін виробники пропонують заборонити експорт зернової продукції.
27 березня 2020
 27 березня 2020
Європейська Комісія оприлюднила рішення щодо відкликання країнами-членами ЄС протягом одного місяця всіх дозволів на засоби захисту рослин, що містять активні речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу.
Європейська Комісія оприлюднила рішення щодо відкликання країнами-членами ЄС протягом одного місяця всіх дозволів на засоби захисту рослин, що містять активні речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу.
27 березня 2020
 27 березня 2020
Українська компанія S.B.Frozen Foods, що спеціалізується на виробництві заморожених ягід, фруктів і грибів, планує відновити поставки в європейські країни.
Українська компанія S.B.Frozen Foods, що спеціалізується на виробництві заморожених ягід, фруктів і грибів, планує відновити поставки в європейські країни.
27 березня 2020

Please publish modules in offcanvas position.