×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Роль кооперації - зменшувати витрати та збільшувати прибутки

/ Регіональний вимір / Середа, 10 вересня 2014 15:24
altІнна САМАРІНА, спеціально для "АС"
Наприкінці червня на Дніпропетровщині відбулася Міжнародна конференція «Підвищення доходів сільського населення шляхом розвитку малих сімейних форм, об’єднаних у кооперативи. Економічна ефективність сімейних форм — запорука розвитку аграрного сектору України», яку було організовано Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» спільно з Мінагропродом, Дніпропетровською обласною організацією сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів «Господар», Дніпропетровською ОДА та за сприяння компанії «Данон-Україна».

 

Те, що міжнародна конференція відбувалась саме у Дніпропетровській області, — не випадково. Адже регіон є економічно сильним не тільки завдяки промисловості, а й виробництву зернових культур та молока. Крім того, останній напрям почав більше розвиватись після створення сімейних ферм, кооперативів.
 
Організатори поставили собі за мету не тільки обговорити актуальні питання розвитку малих сімейних ферм через правове забезпечення, розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації, створення умов розвитку підприємництва на селі (трансформація дрібних власників ОСГ в сімейні ферми), а й надати платформу для обміну досвідом поміж практиками.
 
Робота конференції розпочалась із практичної частини — знайомством із кооперативами у Покровському та Апостолівському районах Дніпропетровщини. Аграрії тут за останні 300 років пережили епохальні зміни. Адже вздовж річки Вовчої, де колись проходив славнозвісний Муравський шлях міграції тварин, нині розташовано 105,4 тис. га сільгоспугідь, на яких найсучасніші технології ведення рослинництва і тваринництва дають можливість Покровському району бути одним із кращих на Дніпропетровщині.
 
Тут пишаються своїми династіями хліборобів
«Спадковість поколінь — важлива складова успіху», — саме так вважають у Покровському районі. І дійсно, довго династії фермерів тут не доводиться шукати. Так, наприклад, Анатолій Пучка, керівник агрофірми «Зоря», є батьком іншого фермера — син Роман очолює АФ «Україна».
 
Разом господарюють у ТОВ «Славутич» Володимир Брацило та його син Роман. Так само і ТОВ «Маяк» успішно розвивається під керівництвом Федора та Віктора Сергієнків. Відомий далеко за межами Покровського району керівник агрофірми «Обрій» Віктор Головко працює зі своїм зятем Константином Мартиновим. А директор ТОВ «Дружба» Іван Копичай змінив свого діда — Героя України Івана Копичая.
 
Покровський та Апостолівський райони Дніпропетровщини — центри розвитку кооперативного руху з виробництва молока. Очільники району зазначають, що за сприяння обласного бюджету для кооперативів придбали молоковоз, а за кошти міжнародного благодійного фонду «Добробут громад», «Данон Екосистем» і Канадської агенції міжнародного розвитку на території Олександрівської сільської ради збудували показову ферму.
 
altУ 2009 році створено перший кооператив «Світанок Олександрівки», андріївці перейняли досвід, позаздривши сусідам, і за допомогою спонсорів та обласної сільськогосподарської консультаційної служби, яку очолює Максим Максимов, зареєстрували кооператив молочарського напряму «Добробут Андріївки». «Усього маємо 9 тис. га землі, з яких ріллі — 7 тис. га, решту — під пасовищами», — розповіла Ольга Кримова, голова Андріївської сільської ради.
 
На сьогодні понад 110 родин із вісімнадцяти населених пунктів Покровського та Апостолівського районів, об’єднаних у принаймні 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.
 
Спочатку селяни не вірили очільникам кооперативу, а тому тільки семеро долучились до нього, нині — вже 157. Виграли проект «Передача дару», який є один із ключових принципів МБФ «Добробут громад». Кожен учасник одержує гроші для придбання нетелей, яких вирощує, а потім передає еквівалент отриманого іншій родині.
 
У випадку з тваринами передається перший приплід жіночої статі. Жителі громади, члени кооперативу «Добробут Андріївки» за допомогою спонсорів придбали 30 нетелей бідним сільським родинам, які потім передали телятко (теличку) іншим. Під час візиту учасників конференції особливо вразив пункт прийому молока: тут і охолоджувач молока, і міні-лабораторія, де воно проходить близько чотирьох аналізів: на кислотність, антибіотики, жирність та густину. Мають також і охолоджувач ємністю 2,8 т. Щодня із Херсонського заводу «Данон-Україна» забирають звідси продукцію, і вже на місці молоко проходить алкогольну пробу та близько 18 інших.
 

Довідка
Партнери проекту та залучене фінансування:
 
  • «Екосистем Фонд Данон» — 670 000 євро
  • Компанія «Данон-Україна» — 124 000 євро
  • МБО «Добробут громад» — 245 00 євро
  • DFATD/Socodevi — 768 000 євро


 
Навчальна ферма «Молочарське» розташована серед поля із запашними травами, які слугують ще й кормом для тварин. Наразі роль ферми «Молочарське» полягає у демонстрації сучасних методів тваринництва та виробництва молока. Тут працює навчальний центр для членів Об’єднання, що дозволить підвищити доходи членів кооперативу та сприяти розвитку малих сімейних ферм.
 
Зі слів виконавчого директора Дніпропетровського обласного об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Олександра Штефана, наразі вісім СОК становлять 639 членів кооперативного об’єднання.
 
Об’єднання має дійсних сім членів: СОК «Світанок Олександрівки», «Добробут Андріївки», «Нивотрудівський», «Овочі Покровщини», «Первоцвіт», «Молочна ріка», «Фрітьйофа Нансена», а ще два асоційовані члени: ДОГО «СКС», м. Дніпропетровськ та МБО «Добробут громад», м. Київ.
 
Якщо говорити мовою цифр, то за час роботи об’єднання може похвалитись такими досягненнями: для збору молока було організовано 12 пунктів прийому в трьох районах області, відтак, щоденно тут збирають15 т якісного молока; проведено реконструкцію 60 ферм, збудовано 7 сімейних ферм, поголів’я корів у членів кооперативів становить 3000 голів, мають також 14 пунктів штучного осіменіння. «Наприклад, демо-ферма СП «Молочарське» має 102 корови, — наголошує Олександр Штефан. — Надій на голову становить 7500 кг молока, показники якого такі: жирність — 3,8 %, білок — 3,3 %. В основному маємо молоко екстра-класу, яке із задоволенням збирає «Данон Україна». Аби отримувати молоко такої якості, мають бути корми відповідні, а ми годуємо своїми. Тому з нашого молока виготовляють йогурти та дитяче харчування, і я тим пишаюсь».
 
Варто зазначити, що у майбутньому планують будівництво другої черги кооперативної ферми на 60 голів ВРХ, становлення діяльності тренінгового центру молочарського напряму підрозділу з вирощування нетелей, підтримка розвитку та становлення малих сімейних ферм.
 
Успішні ферми сімейного типу
Відвідали учасники конференції і ферму сімейного типу сім’ї Орловських у селі Братське, що на території ТОВ «Земля». Голова господарства Віктор Валентинович, приватний фермер, дружина Валентина Миколаївна, сини Олександр та Максим. Орловські Віктор і Валентина по черзі розповідають, що співпрацю із проектом розпочали у травні 2011 року. До приєднання тримали дві корови, зараз родина утримує 3 корови та чотири нетелі.
 
У рамках проектів вони пройшли навчання, отримали одну нетель, комбікорми та кредит у розмірі 3500 доларів на модернізацію ферми. Кошти використали на встановлення вентиляції, освітлення та підключення до водопостачання. А ще — для закупівлі доїльного апарату. Послуги зі штучного осіменіння отримують у кооперативі «Добробут Андріївки». Кооперативним об’єднанням у 2013 році надано послуги із заготівлі 100 т силосу кукурудзи. Родина Орловських постійно відвідує тренінги з молочарського скотарства. Вони активні учасники управління діяльністю СОК «Добробут Андріївки». «Отримані знання втілюємо на практиці, — розповіла Валентина Орловська. — Приділяємо увагу годівлі, розведенню та догляду за телятами. Тому наші результати — молоко кращої якості, яке продається за вищою ціною».
 
altА Віктор Валентинович продовжує: «На початку кооперації надої молока у наших корів були такі: корова-первістка давала у рік в середньому 2166 л, корова — 2660 л. Зараз надої збільшились: маємо у первісток — 4622 л, у корів — 5342 л у середньому. Зокрема, середній денний обсяг отриманого молока становить понад 20 л з жирністю 3,8–4 %. Здаємо молоко кооперативу «Добробут Андріївки» за базовою ціною 0,35 долара».
 
Такі досягнення для фермерів — це далеко не межа, найближчим часом мають інші плани: збільшити поголів’я до 10 корів та реконструювати ферму.
 
Зовсім поруч із фермою стадіон, де і футбольне поле, і бігові доріжки, тренажери. Все напрочуд доглянуте, а футбольний клуб має назву «Атлант».
 
Ось таке воно село Братське Покровського району Дніпропетровщини, де знаходиться ще одна ферма сімейного типу Куриленків. Очолює ферму і кооператив «Добробут Андріївки» усміхнена і привітна Антоніна Куриленко. Чоловік Вадим Миколайович — фермер. Мають трьох синів, наймолодший з них, Максим, живе з батьками разом, і, як він сам розповів, буде продовжувати їхню справу — опікуватись фермою. На думку фахівців Дніпропетровської обласної консультаційної сільськогосподарської служби, ферма сімейного типу Куриленків — показова: тут правильно годують, утримують тварин. Мають для цього відповідні умови — освітлення, водопої, доїльні апарати, зберігання, охолодження молока. А також правильна відправка сировини.
 
«Наш основний прибуток — продаж молока, — розповідає пані Антоніна. — До початку проекту середньомісячний дохід був 437 доларів, на сьогодні маємо 800 доларів. Ми утримуємо 7 корів, а у рамках проекту отримали одну нетель, комбікорми та пройшли навчання». На її думку, робота ферми організована з урахуванням останніх ветеринарно-санітарних та екологічних норм. Для забезпечення високих стандартів якості молока обладнано молочний блок із танкером охолодження молока та міні-лабораторію для визначення якісних показників. Очільниця господарства наголошує, що на сьогодні середній денний обсяг молока, яке постачає родина, становить 115 л жирністю 4 %, а здають за ціною 2,50 грн/л.
 
У найближчих планах — розширення своєї сімейної ферми до щонайменше 25 доїльних корів. Визначає, що на початку співпраці у проекті середній надій молока становив 4330 л за лактацію, зараз у середньому у корів 5393 л.
 
У рамках проектів фермери отримали кредит на суму 18 000 доларів під 3 % річних. Кошти було використано на будівництво та облаштування сімейної ферми на 10 років. Аналогів в Україні ферма не має, адже збудована за прогресивними технологіями. На запитання журналістів про допомогу інвесторів, пані Антоніна відповіла, що найдорожче — це поради обласної консультаційної служби, її кваліфікованих спеціалістів та очільника Максима Максимова. Стосовно виплат кредиту, то залишилось 3900 доларів.
 
Кооператив «Добробут Андріївки» був неприбутковим, нині обсяги здачі молока та прибутки людей збільшились, тому з липня перейшли на єдиний податок: це 5 % відрахувань.
 
Сімейна ферма Куриленків здає літр молока за ціною 2,70–2,80 грн, взимку — 5 грн. Люди отримують більше за жирністю, якщо базова 3,4 %, вище — йде доплата: бонуси за якість — 40–50 коп., але 25 коп. відраховують на розвиток кооперативу.
 
Все для покращення добробуту
Наступного дня у приміщенні готелю «Гудзян», що знаходиться у Новомосковському районі Дніпропетровщини, відбулася власне конференція. Особливо цікавим був виступ Віктора Тереса, президента Міжнародного благодійного фонду «Добробут громад». Він наголосив, що їхня команда працює над тим, щоб дати можливість українським селянам розвиватись і відчувати впевненість у завтрашньому дні. Цього можна досягти шляхом розвитку методів ефективного фермерства і об’єднань виробників у рамках обслуговуючої кооперації. На його думку, це дозволяє досягти прибуткового господарювання та сталого розвитку села. Зокрема, розвиток реального сімейного фермерства в Україні — це можливість не тільки отримати стабільний прибуток, залучити всіх членів родини до спільної справи, полегшити ручну працю, а ще й досягти найвищої якості продукції.
 
«Утримання такої ферми забезпечує одержання щомісячного чистого прибутку у розмірі не менше 5 тис. грн», — зазначив Віктор Терес. Приклад — Дніпропетровщина. Більш ніж 3,5 тис. особистих селянських господарств покращили свій добробут, доходи родин. Вперше в Україні вдалося досягти, втілити в життя проект розвитку не тільки кооперативів, а й об’єднань та навчальних ферм.
 
Кооперативи покращують роботу, стають більш прибутковими, коли розширюється членська база. Адже це велика кількість молока. Та й не тільки молока. Зокрема, в інших регіонах України існують кооперативи, які вирощують полуницю, використовують ягоди дикоростучих рослин. Успішно працюють, пакують, продають. Віктор Терес наголошує, що прибутковість господарювання дрібних виробників залежить від того, наскільки вони зуміли охопити увесь ланцюг доданої вартості.
 
Принаймні, чим менше посередників у цій справі, тим вища прибутковість. Виробник — покупці, ось де вигода. До прикладу кооператив Знам’янського району Кіровоградщини, який надає послуги з переробки молока. Саме ці виробники мають найбільшу прибутковість. «Не скрізь місцева влада здатна фінансувати такі проекти, тому нинішня наша співпраця із корпорацією «Данон» є дуже важливим проектом, бо саме ця компанія дозволяє учасникам проекту сімейних ферм, членам кооперативів досягти найвищої якості продукції.
 
«Данон» — компанія, що працює в Україні, закуповує локально сировину і матеріали, реалізує свою високоякісну та корисну продукцію українським споживачам, — зазначив директор департаменту закупівель «Данон-Україна» Олівьє Грімо. — Саме тому ми вбачаємо нашу мету і завдання у тому, аби щоденно і всіляко сприяти підвищенню якості життя та покращенню здоров’я українців».
 

Довідка
Група компанії «Данон» — світовий лідер з виробництва молочних продуктів. З 2010 року в Україні працює міжнародний підрозділ соціальних бізнес-проектів компанії «Данон» — «Екосистем фонд Данон». Його мета — підтримка та розвиток аграрного сектора, у тому числі шляхом прямих інвестицій.
 

 
Проект з розвитку молочарських кооперативів покликаний підвищити якість молочної сировини і добробуту постачальників молока — власників особистих селянських господарств за рахунок їх сімейного молочного бізнесу.
 
Стосовно перспектив розвитку тваринництва України в аспекті розбудови малих сімейних ферм міркує Андрій Гетя, директор Департаменту тваринництва Мінагропроду: «На мою думку, наразі важливим є завершення циклу для виробників: це переробка і реалізація продукції, тоді кооператив буде самодостатнім. Сільгоспвиробників необхідно об’єднувати. Надавати допомогу, статус, щоб вони розуміли, що дійсно можна заробляти гроші, покращувати свій добробут».
 
altПро те, як працювати прибутково, розповідав на конференції Жіслен Клот’єр, канадський фермер та Президент Правління Сокодеві — мережі канадських кооперативів, що об’єдналися заради міжнародного поширення досвіду кооперації. «Переконаний, що сільськогосподарські кооперативи є економічними підприємствами, які існують задля підвищення продуктивності і прибутковості фермерів. Україна нині — це Квебек 50-х років. Тоді було більше 400 ферм, сьогодні 40 тис. Населення провінції становить 8 млн, більшість з якого є членами кооперативів», — розповів пан Клот’єр. Він наголосив, що кооператив повинен слугувати своїм членам. Найкращий спосіб зміцнення підприємства — зменшити витрати на нього. Тому кооперативи мають робити все можливе, щоб надавати якісну технічну допомогу, консультувати. Кредитування — найважливіший фактор у розвитку кооперативного руху. Ще необхідно працювати з ринком збуту, адже тільки тоді, коли фермери можуть сформувати велику партію продукції, вони стають цікавими гравцями на ринку. «Роль кооперації — зменшувати витрати та нарощувати прибутки. Моя роль як члена правління полягає у збільшенні ефективності, щоб я міг передати своєму сину таку ферму, яка задовольнятиме його потреби», — наголосив канадієць.
 
Під час роботи Міжнародної конференції учасники обговорили проблеми консолідації міжнародних, державних та місцевих програм для підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарського сектора України та добробуту сільського населення. Аспекти створення і функціонування малих сімейних ферм та сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів були в центрі уваги й викликали дебати, неоднозначні бачення вирішення вищезгаданих проблем. Дійшли висновку, що необхідно продовжувати наполегливу роботу над розробкою правового поля для створення та діяльності ферм сімейного типу в Україні. Приклад малих приватних господарств сімейного типу у Покровському районі Дніпропетровщини є гідним наслідування, він стане рушійною силою для розвитку молочарської галузі на базі ферм сімейного типу. Саме на цьому грунтується виробництво молока в інших провідних країнах світу.

svidome

 30 листопада 2020
У Держгеокадастрі мають намір підвищити якість роботи, зокрема, припинити практику повернення на доопрацювання землевпорядної документації з формальних причин під час проведення держекспертизи.
У Держгеокадастрі мають намір підвищити якість роботи, зокрема, припинити практику повернення на доопрацювання землевпорядної документації з формальних причин під час проведення держекспертизи.
30 листопада 2020
 30 листопада 2020
Відділ автоматизації KMZ Industries модернізував обладнання іноземного виробництва на Носівському цукровому заводі.
Відділ автоматизації KMZ Industries модернізував обладнання іноземного виробництва на Носівському цукровому заводі.
30 листопада 2020
 30 листопада 2020
У листопадовому звіті експерти IGC знизили, у порівнянні з жовтнем, прогноз світового виробництва кукурудзи у 2020/21 МР на 10 млн т до 1,146 млрд т, насамперед, внаслідок зменшення врожаю в Україні, США та ЄС. Навіть попри зниження прогнозу світове виробництво кукурудзи на 2% перевищить торішній показник та сягне рекордного рівня.
У листопадовому звіті експерти IGC знизили, у порівнянні з жовтнем, прогноз світового виробництва кукурудзи у 2020/21 МР на 10 млн т до 1,146 млрд т, насамперед, внаслідок зменшення врожаю в Україні, США та ЄС. Навіть попри зниження прогнозу світове виробництво кукурудзи на 2% перевищить торішній показник та сягне рекордного рівня.
30 листопада 2020
 30 листопада 2020
Держпродспоживслужба посилить контроль за ситуацією в Україні щодо можливої захворюваності норок на SARS-CoV-2 у зв’язку з повідомленнями, що надходять із багатьох європейських країн щодо виявлення коронавірусу у цих тварин.
Держпродспоживслужба посилить контроль за ситуацією в Україні щодо можливої захворюваності норок на SARS-CoV-2 у зв’язку з повідомленнями, що надходять із багатьох європейських країн щодо виявлення коронавірусу у цих тварин.
30 листопада 2020
 30 листопада 2020
На сьогоднішній день основна пропозиція на ринку тепличного огірка в Україні становить імпортна продукція, завезена з Туреччини.
На сьогоднішній день основна пропозиція на ринку тепличного огірка в Україні становить імпортна продукція, завезена з Туреччини.
30 листопада 2020
 30 листопада 2020
Через несприятливі погодні умови цьогоріч урожайність цукрових буряків значно знизилася, тому вирощувати цукрові буряки стає невигідно.
Через несприятливі погодні умови цьогоріч урожайність цукрових буряків значно знизилася, тому вирощувати цукрові буряки стає невигідно.
30 листопада 2020

Please publish modules in offcanvas position.