×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Сімейні ферми та молочні кооперативи: прибуток і заможність селян

/ Регіональний вимір / Понеділок, 30 листопада -0001 02:00
altЛише ефективні сімейні ферми, об’єднані в молочні кооперативи, мають шанс поліпшити матеріальне становище сільських мешканців України. Одним із позитивних прикладів з ефективної та продуктивної організації таких об’єднань слугує діяльність Дніпропетровської сільськогосподарської консультаційної служби.

 

Проект для відродження фермерства
Сільське господарство зазвичай вважається економічно ефективним, коли рослинництво і тваринництво розвиваються паралельно прибутково. Високі врожаї зернових культур протягом останніх років дають право пишатись галуззю рослинництва, а тваринництво, зокрема молочний напрям, демонструє не надто радісні результати. Зрозуміло, для цього є поважні причини, а їх корені — у не такому вже й далекому минулому.
 
Переламним став перехідний період з часу проголошення незалежності України: грошей обмаль, інфляція, доводилось шукати різні шляхи фінансування. Фактично інвестори і досі побоюються вкладати гроші у довгострокові проекти, навіть з’явилось поняття «довгі гроші».
 
 
Становище погіршувалось з кожним роком, відтак, худобу просто вирізали: з 1991 по 2013 рр. поголів’я корів у сільгосппідприємствах скоротилося майже в 11 разів. В одноосібних господарствах ця тенденція була не така суттєва. Добре зрозумілі причини цього явища: для селян це був єдиний засіб виживання. Тому й не дивно, що на сьогодні приватний сектор виробляє молока більше, ніж агропідприємства. Хоча досі залишається відкритим питання його якості.
 
Для відродження фермерства в Україні було створено проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні», який об’єднав 5000 малих та середніх молочних виробників у мережу фермерів, підприємців, кооперативів та кооперативних об’єднань. Здебільшого у чотирьох регіонах: у Дніпропетровській, Херсонській, Львівській, Івано-Франківській областях.
 
Цей проект спрямований на вирішення труднощів, які стоять перед малими та середніми виробниками молока шляхом створення та посилення наявних кооперативів, що пропонують послуги, необхідні для ефективної системи молочного виробництва.
 
Ці послуги полягають у зборі та ринковій дистрибуції молока, постачанні господарствам засобів виробництва, зокрема, господарських товарів та добрив, виробництва високоякісних кормів, а саме сіна та кукурудзяного силосу.
 
Канадські сільськогосподарські кооперативи будуть ділитися експертними знаннями та власним досвідом протягом усього проекту.
 
Головна мета — допомога селянам
Цілі та завдання одного з канадських проектів — реформування і модернізація сільського сектора України, сприяння ефективності та життєздатності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) (сталий розвиток та самозабезпечення). А також сприяння створенню, становленню та розвитку ферм сімейного типу, що стають основою для ефективних СОКів (вдосконалення методів тваринництва, прибуток і харчування родини). Крім того, є важливим ланцюгом створення та розвитку доданої вартості на рівні СОК (заготівля, зберігання, переробка продукції).
 
«Дніпропетровська консультаційна сільськогосподарська служба у 2004 році почала працювати в області. Головна мета — допомога селянам, — розповів її очільник Максим Максимов. — На той час лише 4 області України: Волинська, Дніпропетровська, Рівненська і Сумська не мали дорадчих служб».
 
Відтак, на першому етапі канадського проекту була створена служба, в якій працювало 5 консультантів, котрі консультували з питань рослинництва, тваринництва як сільгоспвиробників, так і сільське населення з юридичних та соціальних проблем.
 
altНа думку керівника служби, цього було замало: силами п’яти спеціалістів важко достукатись безпосередньо до виробника. «Було прийнято рішення створити три районні офіси, — пояснює пан Максимов, — запрошені цільові спеціалісти, які працюють з виробниками молока у Василівському, Петрівському і Софіївському районах Дніпропетровщини. Ця програма завершилася у 2008 році, позитивно оцінена як урядом України, так і Канади».
 
Паралельно з 2008 року почав працювати новий проект уряду Канади — молочний. На сьогодні вже реалізовано першу його фазу.
 
«Варто зазначити, що починали з дуже простих речей — допомагали людям, які тримають одну, дві, п’ять корів, вести свою діяльність більш ефективно», — наголосив Максим Геннадійович. Але зрозумівши, що цього недостатньо, бо постає питання збуту молока, прийняли інше стратегічне рішення — створити перші кооперативи у Дніпропетровській області.
 
Багато роботи було проведено, приїздили канадські консультанти, дослідили досвід діяльності в інших областях, і створили перший кооператив молочного напряму у Покровському районі, згодом — в Апостолівському та Новомосковському.
 
«На сьогодні ці кооперативи успішно працюють, — констатує керівник служби. — Ми вирішили йти далі, почали формувати систему заготівлі кормів для членів кооперативів, щоб вони були якісніші та дешевші».
 
Важливою складовою успішного тваринництва вважається якісна годівля худоби. Надої та якісне молоко можна отримати лише за умови високо-якісних кормів, і тут необхідно дотримуватись науково збалансованих раціонів годівлі. Дійна корова за добу з’їдає приблизно 70 кг кормів. До раціону входять сінаж, соковиті корми, фуражні зернові (овес, ячмінь, пшениця), біодобавки і вітаміни.
 
«Треба формувати єдину партію молока, — впевнений Максим Генадійович. — Є кооперативи, які збирають по 4 т молока, а якщо їх об’єднати, то вже буде 15 т, а завтра, можливо, матимемо 50 т, а це вже зовсім інша ціна, інше ставлення молококопереробного заводу до кооперативу чи кооперативного об’єднання».
 
Як відомо, виробництво молока в Україні становить приблизно 10 млн т, і якщо раніше його собівартість для промислового сектора в ефективних підприємств була на рівні 2,5 грн, то тепер, враховуючи зростання цін на кормову сировину, вона становитиме не менше 3 грн/л, тому об’єктивно закупівельні ціни на сире молоко повинні бути не нижче 4 грн/л.
 
Кооперативне об’єднання «Господар»
От якраз завданням другої фази молочного проекту є збільшення обсягів молока у первинних кооперативах і їх консолідація на рівні кооперативного об’єднання «Господар». Другим кооперативним об’єднанням такого рівня є «Рівноправність», що на Львівщині.
 
Зараз служба займається плануванням подальшого розвитку цього об’єднання, розвитком консультаційної служби. Головна мета об’єднання «Господар» — збір молока, заготівля кормів, освіта і навчання членів кооперативу, подальший розвиток тваринництва, доїння на пасовищі. А ще — соціальний розвиток.
 
КО «Господар» створено 16 травня 2011 року, його дійсними членами є: СОКи «Світанок Олександрівки», «Добробут Андріївки», «Нивотрудівський», «Овочі Покровщини», «Первоцвіт», «ім. Фрітьофа Нансена», «Молочна ріка», «Зерновий». Асоційовані члени: Дніпропетровське обласне громадське об’єднання «Сільськогосподарська консультаційна служба» та Міжнародна благодійна організація «Добробут громад».
 
«Господарю» є чим пишатись, адже має 12 пунктів прийому молока в трьох районах області, яке приймає щоденно 15 т якісного молока (2014 р.), 2 млн т молока за 2013 р. було здано на херсонський молокопереробний завод «Данон-Україна».
 
Протягом останніх двох років у кооперативному об’єднанні було заготовлено кормів: сіна — 901 т, силосу — 2,342 т, сінажу — 400 т; оброблено землі понад 3 тис. га.
 
В галузі тваринництва проведена реконструкція 60 ферм, збудовано 7 сімейних, члени кооперативів мають 3 тис. поголів’я худоби та 14 пунктів штучного осіменіння. Для доїння на пасовищі придбано установку на чотири місця. Також збільшилась жирність молока та надої на 12 %.
 
Особлива гордість об’єднання «Господар» — демо-ферма СП «Молочарське», першу чергу якого збудовано на 60 голів; ведеться будівництво другої — теж на 60 голів, термін здачі — 2015 рік. Надій на голову становить 7500 кг жирністю 3,8 %, білок 3,3 %, молоко екстра класу.
 
Важливою проблемою на сьогодні залишається система прийому і продажу молока, заготівля кормів. «Стосовно останнього — це проблема дуже складна, — зазначає Максим Максимов. — Необхідна земля, щоб виробляти якісні корми для поголів’я членів кооперативу та отримувати від них високі надої, якісне молоко».
 
Величезне значення приділяють соціальному розвитку: створено перший в Україні кооперативний тренажерний клуб, заняття йогою для жінок, зведено два дитячі майданчики, діє соціальний театр, родинний клуб, у колі якого відбувається відзначення свята: Маланки, Святого Миколая, День кооперативної родини тощо.
 
Проект «Кооперативна навчальна ферма» — ще один яскравий приклад успішної співпраці компанії «Данон», міжнародної благодійної організації «Добробут громад», DFATD/СОКОДЕВІ та Дніпропетровської обласної влади.
 
altДемонстраційна ферма — унікальне підприємство в Україні на 2–3 тис. корів, котре навчає, як будувати величезний бізнес. «Але як будувати сімейний бізнес на сьогодні такого досвіду майже немає, — веде далі керівник консультаційної служби. — Ми зрозуміли, що необхідна така база, де будемо навчати людей, які вирішили зводити з нуля ферму сімейного типу на 10–30 корів. А коли зрозуміли, що необхідна така демонстраційна ферма, обрахували бюджет. З’ясувалось, що це дуже дорого. Почали залучати партнерів. Самотужки втілити в життя такий проект досить складно».
 
Першим відгукнувся МБФ «Добробут громад», згодом залучили молокопереробне підприємство — компанію «Данон», яка зголосилась співфінансувати будівництво демо-ферми.
 
Сьогодні обласна сільськогосподарська консультаційна служба Дніпропетровської області пропонує фермерам розбудовувати свій бізнес, аби згодом вигода і прибуток ферм були ще більшими. Для цього необхідно сформувати всю інфраструктуру, щоб сімейна ферма могла функціонувати.
 
Перш за все — це система збуту молока. Важливе питання — заготівля кормів, адже самостійно організувати заготівлю якісних кормів для худоби фермеру дуже дорого і неефективно.
 
Часто можна почути, що корова з’їдає за добу корму десь близько на 20 грн, віддаючи по 20 л молока щоденно, тому шляхом нескладних математичних підрахунків можна визначити, що в одному літрі молока 1 грн в середньому — витрати на корми, а ця сума може коливатись від 80 коп. до 2 грн.
 
Дуже багато залежить від правильно складеного раціону, якості кормів, забезпечення денної норми тими поживними речовинами, які необхідні їй у конкретний період. Через брак фахівців, на жаль, у годівлі корів раціони розроблені не у відповідності до сучасних вимог. Саме тому обласна консультаційна сільськогосподарська служба розбудовує кооператив «Господар», який буде вирішувати завдання заготівлі якісного та економічно обґрунтованого корму.
 
«Залишається проблема — оренда земель, — визнає пан Максимов, — але у нашій державі будь-яка оренда земельної ділянки — це вже проблема: бо там питання конкурсів, тендерів, які в тій чи іншій мірі не врегульовані. Але маємо доступ до юристів, які допомагають вирішувати їх, аби проект розвитку сімейних ферм і створення кооперативів здійснився».
 
Майбутнє завдання служби — система збуту молока. Подальше формування ефективної роботи молочних кооперативів.
 
Другий етап — консультації усіх молочних кооперативів для консолідації їх в об’ємах і продажах молока. А ще — навчання для робітників кооперативів і кооперативних об’єднань, для членів правлінь і голів кооперативів, бухгалтерів, різні програми підготовки.
 
Сімейні ферми — крок до забезпечення селян
Варто зазначити, що розвиток ферм сімейного типу є надзвичайно актуальним для України, адже ведення господарства, в якому налічується менше 5 корів, сьогодні нерентабельне. Тому створення ферм сімейного типу — це крок до сталого розвитку і самозабезпечення селян.
 
Олег  Ємець, експерт з тваринництва обласної консультаційної сільськогосподарської служби, говорить, що в Україні мініферми існують, але в них не враховуються усі питання технологічного утримання тварин. Тому було вирішено побудувати перші мініферми на 10–20 голів у Покровському районі на Дніпропетровщині з урахуванням уже всіх вимог (освітлення, годівля, доїння, організація пологового відділення, вентиляція). Ферми також оснащені молокоприймальним обладнанням і мінілабораторіями для визначення якості молока щоденно.
 
Існують ферми, які було реконструйовано. На одну голову худоби витрати становлять 3120 грн на рік, а річний прибуток — 3696 грн. Це означає, що вартість встановленого обладнання компенсується протягом року. Завдяки такій моделі господарювання було закладено основу малих приватних господарств сімейного типу.
 
Їх приклад є гідним для наслідування в інших регіонах України і стане рушійною силою для розвитку молочарської галузі на базі ферм сімейного типу.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 15 липня 2020
В рамках програми закупівлі зерна врожаю 2020 року АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» профінансувала українських агровиробників на 328,38 млн грн.
В рамках програми закупівлі зерна врожаю 2020 року АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» профінансувала українських агровиробників на 328,38 млн грн.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Відповідно до чинного законодавства України, до 1 січня 2025 року всі власники нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок або їхні спадкоємці повинні оформити право власності на свої паї. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі, тоді вона перейде у комунальну власність територіальної громади.
Відповідно до чинного законодавства України, до 1 січня 2025 року всі власники нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок або їхні спадкоємці повинні оформити право власності на свої паї. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі, тоді вона перейде у комунальну власність ...
15 липня 2020
 15 липня 2020
Перша пробна партія органічної ягоди від кооперативу Big Berry Coop успішно доставлена до ОАЕ, в місто Дубай.
Перша пробна партія органічної ягоди від кооперативу Big Berry Coop успішно доставлена до ОАЕ, в місто Дубай.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Станом на 13 липня, посіви цукрових буряків перебувають у фазі змикання міжрядь, активного нарощування листової поверхні та формування кореня.
Станом на 13 липня, посіви цукрових буряків перебувають у фазі змикання міжрядь, активного нарощування листової поверхні та формування кореня.
15 липня 2020
 15 липня 2020
Компанія ALFA Smart Agro вирішила познайомити своїх клієнтів та партнерів із процесом створення інноваційних препаратів – від народження ідеї до перевірки ефективності готового продукту в полі – та запросила агровиробників прожити разом «Один день з ALFA Smаrt Agro».
Компанія ALFA Smart Agro вирішила познайомити своїх клієнтів та партнерів із процесом створення інноваційних препаратів – від народження ідеї до перевірки ефективності готового продукту в полі – та запросила агровиробників прожити разом «Один день з ALFA Smаrt Agro».
15 липня 2020
 15 липня 2020
Через затяжну холодну весну в Українівиник дефіцит тепличних помідорів.
Через затяжну холодну весну в Українівиник дефіцит тепличних помідорів.
15 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.