Як в Україні фундук вирощують

/ Регіональний вимір / Середа, 04 листопада 2015 13:22
Наталія КУЗЬО, спеціально для "АС"
На території України вже 40 років росте великий сад із популярною у всьому світі та все ж незвичною для українських фермерів культурою — фундуком. Його посадив відомий академік, селекціонер Анатолій Павленко як експеримент, бажаючи дослідити, чи приживеться фундук в українських умовах. Завдяки йому вдалося виростити кращі сорти горіхів, які легко приживаються, не бояться морозів, стійкі до хвороб, невибагливі, а також відрізняються урожайністю в умовах Лісостепу.

 

Нині фундуковий сад займає площу у 4 га, на яких росте кілька сортів цих горіхів. Розплідник-сад — саме так називає цю фундукову плантацію Олександр Космидайло, голова ФГ «КОМ», який нині опікується фундуковими насадженнями у Черкаській області.
 
 
Прибутки від фундука рахують у доларах
З впевненістю можна стверджувати, що експеримент академіка Павленка вдався — український клімат виявився сприятливим для фундука — рослини добре ростуть, переносять зиму, не особливо вибагливі щодо догляду та ґрунту. Це відкриває українським аграріям широке поле для нової діяльності, адже горіхи нині є однією з наймаржинальніших культур. Розплідник-сад Олександра Космидайла спрямований саме на тих, хто хоче розвивати в Україні фундукову галузь, адже вже понад 10 років більшу частину діяльності займає саме реалізація саджанців.
 
Як зазначає Олександр Космидайло, поступово вирощування фундука набирає оборотів, до прикладу, минулоріч в Україні продали 100 тис. саджанців цієї культури. Порівняно з попередніми періодами та із загальною кількістю фундукових насаджень — це немала кількість. Цікавляться рослиною як для особистих господарств, так і для комерційного вирощування. Останнє є вигідним бізнесом, оскільки основна кількість фундука на українському ринку — імпорт, відповідно, ринкова ціна на горіх прив‘язана до долара, що дає українським виробникам високу маржу. Зі слів пана Космидайла, в середньому оптова ціна на нелущений фундук для фермера становить $4,5-5 за кілограм, а кілограм горіха без шкарлупи можна продати за $15. «При правильному догляді та встановленні системи крапельного зрошення урожайність може бути дуже високою, — зазначає Олександр Космидайло. — Наприклад, у Польщі отримують в середньому 8 т/га. А при правильному поливі, використанні ЗЗР чи добрив для фундука — мінімальне, відтак, не потребує великих витрат».
 
 
У догляді за насадженнями
головне — полив та обрізання
Варто зазначити, що полив відіграє дуже важливу роль при вирощуванні фундука. Регулярність поливу та кількість води впливають не лише на урожайність, а й на якість горіха (саме тому пан Космидайло наголошує на важливості крапельного зрошення). Це підтвердилося на прикладі ФГ «КОМ»: цьогоріч насадження рясно і часто поливали, значно більше, порівняно з попередніми роками і лише 1% горіхів був пошкоджений черв’яком, тоді як у попередні роки, при меншому поливі, 8% плодів були уражені шкідниками.
 
«Ще одна необхідність у догляді за фундуковими насадженнями, — розповів Олександр Космидало, — обрізання. Я можу стверджувати, що це дуже важливо і суттєво впливає на урожайність, оскільки наш сад довгий час був закинутим, по суті за насадженнями ніхто не доглядав, відтак, і довгий час поняття «урожайність» взагалі було неактуальне, важко навіть сказати орієнтовні цифри, вони були мізерні. Поступово ми відновили насадження, обрізаючи кущі. Нині з одного куща наших фундукових насаджень можна отримати 7-15 кг горіха, прагнемо збільшити цей показник до 20 кг. На прикладі наших колег із Польщі можу сказати, що це можливо, адже там фермери максимально обрізають кущі — як бокові, так і верхні гілки, завдяки чому наростають нові пагони, котрі дають більший урожай. Наразі горіхів у нас мало, це не основна діяльність, більше уваги все ж приділяємо продажу саджанців, тому спеціального обладнання не маємо, збір горіхів проводимо вручну».
 
Попри це фермер зазначає, горіхи добре продаються, реалізує їх оптовим покупцям, а нещодавно розпочав переговори з кондитерською компанією АВК, яка зацікавилася його фундуком і планує поступово перейти на українську сировину.
 

 

 
Поради від фермера
Щодо труднощів та особливостей, які слід враховувати при саджанні та догляді за фундуковим садом, пан Олександр зі свого досвіду виділяє кілька пунктів та дає поради тим, хто хоче посадити фундуковий сад:
 
  • попри загальну невибагливість рослини все ж краще обирати сонячні ділянки;
 
  • обов’язково слід перевірити ґрунт на кислотність — фундук не буде рости у кислому ґрунті;
 
  • найефективніше встановити систему крапельного зрошення або ж подбати про рясний полив насаджень іншим способом — це забезпечить високий урожай і стійкість плодів до шкідників;
 
  • дещо проблемним на українських теренах є питання спеціального обладнання — його дуже мало. Проте фундук не потребує складних агрегатів, в основному йдеться про збирання врожаю — потрібна машина для струшування горіхів та машина, яка всмоктуватиме горіхи з землі після падіння (єдиною умовою підготовки до цього процесу є добре скошена трава під насадженнями, щоб можна було зібрати максимальну кількість горіхів). Якщо фермер хоче реалізувати чищені горіхи, то також потрібно придбати машину для лущення;
 
  • зберігається фундук довго — до трьох років, не втрачаючи властивостей та товарного вигляду. Головна вимога для правильного зберігання — сухе приміщення та періодичне провітрювання;
 
  • при наявності обладнання та системи крапельного зрошення оптимальним є садити фундук приблизно на 20 га — саме на такій площі при середній урожайності можна формувати необхідні партії для оптових покупців.
 
Не фундуком єдиним
Фундук у розпліднику Олександра Космидайла — це основна культура, але, окрім нього, там вирощують також аронію. Поки що у промислових масштабах рослина не популярні, але все ж має попит як серед особистих садиб, так і для невеликого виробництва. Господар зазначає, що аронія для кінцевого споживача цікава у сушеному вигляді, її використовують для лікування та профілактики гіпертонії. Саме тому рослина може стати вигідною додатковою культурою для тих садівників, котрі мають сушильні машини і продають сухофрукти. З гектара насаджень можна зібрати 20 т аронії, після сушіння залишається приблизно 30%.
 
Пан Олександр у майбутньому планує і собі придбати сушильну техніку, щоб мати змогу реалізувати аронію з доданою вартістю, однак, каже, поки такий проект не пріоритетний, бо багато часу та ресурсів забирає основна діяльність.

1

 20 серпня 2018
Цього року бджолярі продали солодкого товару на 30 мільйонів доларів.
Цього року бджолярі продали солодкого товару на 30 мільйонів доларів.
20 серпня 2018
 20 серпня 2018
З початку року в Україні невиліковна хвороба свиней вирувала майже 100 разів.
З початку року в Україні невиліковна хвороба свиней вирувала майже 100 разів.
20 серпня 2018
 20 серпня 2018
Стало відомо, скільки запасів зерна зберігають аграрії.
Стало відомо, скільки запасів зерна зберігають аграрії.
20 серпня 2018
 19 серпня 2018
Лише в липні 2018-го до Саудівської Аравії продали на 55% більше зернової супроти липня 2017-го.
Лише в липні 2018-го до Саудівської Аравії продали на 55% більше зернової супроти липня 2017-го.
19 серпня 2018
 19 серпня 2018
У червні 2018 року нарахування понад 15 000 грн мали 7,4% штатних працівників в сфері «Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство».
У червні 2018 року нарахування понад 15 000 грн мали 7,4% штатних працівників в сфері «Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство».
19 серпня 2018

Найближча подія

Нема подій

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.