Блутанг - загроза рогатій худобі

/ Сучасне тваринництво / Середа, 17 листопада 2010 00:00
Григорій ЗОН, канд. вет. наук,
Людмила ІВАНОВСЬКА, канд. вет. наук
Сумський НАУ
Блутанг (синоніми - катаральна лихоманка овець, синій язик, реовірусна інфекція овець) - трансмісивна інфекція рогатої худоби, що характеризується лихоманкою, некрозом слизової оболонки травного тракту й епітелію вінчику, а також дистрофією скелетних м’язів.

 

         Збудник хвороби - РНК-геномний вірус родини Reoviridae, роду Orbivirus, що має антигенну варіабельність. Розрізнюють 24 серотипи вірусу, кожен з яких утворює напружений і тривалий імунітет тільки до гомологічного типу та має різну вірулентність.

 
         Захворювання вперше було зареєстровано в 1876 році у Південній Африці. В середині минулого століття цю інфекцію виявили в Америці, Азії, Європі.
 
         За даними Міжнародного епізоотичного бюро та Інформаційно-аналітичного центру Россільгоспнагляду на кінець 2009-початок 2010 років у Європі спостерігали неблагополучні пункти щодо блутангу в країнах (в дужках вказані серотипи): Австрія (8), Великобританія (8), Німеччина (6), Греція (1,8,6), Данія (8), Італія (8), Нідерланди (6), Норвегія (8), Швеція (8). Хворобу реєстрували також у Бельгії, Франції, Болгарії, Чехії, Угорщині, Хорватії, Кіпрі, Іспанії, Люксембурзі, Швейцарії, Македонії, Чорногорії. Деякі регіони Російської Федерації (Бурятія) вважаються неблагополучними за результатами серологічного моніторингу.
 
         До вірусу блутангу чутливі вівці, більш сприйнятливі до хвороби мериноси, їхні помісі, молодняк; приховано хворіють велика рогата худоба, кози, дикі жуйні (буйволи) і гризуни.
 
         У трупах овець при +4оС вірус зберігається до 30 днів. Нагрівання до +60оС інактивує його за 5 хвилин, 3%-й розчин гідроксиду натрію - за 5 хвилин, а ліофільно висушений вірус зберігається при -20оС роками.
 
         Хвороба зазвичай проявляється у вигляді епізоотій із охопленням значної кількості поголів’я і летальністю до 90%, проте реєструють і спонтанні випадки.
 
         Джерелом збудника є хворі тварини, його переносником - мокреці з роду Сulicoides, а резурвуаром - гризуни.
 
         З-поміж 1400 відомих видів мокреців (Culicoides) - 15 поширено на території України, серед яких C.absoletus, C.scoticus, C.dewulfi можуть впливати на виникнення захворювання у жуйних тварин.
 
         Поширенню хвороби сприяють також деякі види комарів роду Aedes, вовноїди Melophagusovinus і в деякій мірі птахи, що здатні переносити кровосисних членистоногих, які раніше живилися кров’ю хворих тварин. Перелітні птахи, таким чином, можуть бути проміжним ланцюгом, через який здійснюється непряма трансмісія віруса від вірусоносіїв (овець, великої рогатої худоби, диких жуйних і гризунів) до сприйнятливих тварин. Цим, можливо, пояснюється раптове виникнення деяких епізоотій.
 
         Потрапивши в організм, вірус нагромаджується у стінках кровоносних судин, селезінці, судинах слизової оболонки ротової порожнини, шкірі, лімфатичних вузлах, спричиняє порушення кровообігу, утворення набряків у підшкірній клітковині та міжм’язовій тканині, крововиливів в органах, тканинах.
 
         Клінічні і морфологічні ознаки у хворих на блутанг тварин варіюють, і їх варіабельність залежить від патогенності штаму, індивідуальної резистентності, породи тварин, впливу зовнішніх умов (метеорологічних чинників, сонячної радіації, сезону року тощо).
 
         Після інфікування інкубаційний період в овець становить 1-8 днів, у великої рогатої худоби - 5-20 днів, а прояв клінічних ознак спостерігається протягом місяця. Захворювання може призвести до загибелі тварин на 8-10 добу. Є ймовірність прихованого перебігу хвороби.
 
Реєструють гострий, підгострий, хронічний та абортивний перебіг хвороби.
 
При гострому перебігу хвороби реєструють лихоманку, пригнічення, вялість, сонливість, загальну слабкість, ступор, виділення з носової порожнини (серозні, згодом - слизово-гнійні, іноді - геморагічні), салівацію. Через 24-48 годин від початку гіпертермії з’являється виражена гіперемія слизової оболонки ротової порожнини, язик набуває синьо-фіолетового кольору, по його краях з’являються жовті плями.
 
На слизовій оболонці спочатку знаходять крапчасті і плямисті крововиливи, ерозії, а згодом - виразки, що призводить до виникнення гнильного запаху з ротової порожнини. Набряклий язик висувається з ротової порожнини. Губи стають чутливими і болючими на дотик, нижня губа дуже відвисає, з’являються струпи навколо ніздрів та губ. Виникають набряки в ділянці голови (вуха, губи), міжщелепового простору, які розповсюджуються на шию і груди.
 
         Через 3-5 діб після загоєння ушкоджень на слизовій оболонці ротової порожнини і нормалізації температури тіла розвиваються пододерматити (ураження копитець).
 
Нерідко у хворих тварин спостерігають викривлення шиї, випадання шерсті, а в тяжких випадках хвороби - кривавий пронос. Відсутність апетиту, специфічні м’язові ураження призводять до різкого виснаження, слабкості, глибокої астенії. Хвороба триває від 6 до 20 діб. Через 2-8 днів після виникнення перших симптомів захворювання може настати загибель тварини.
 
За підгострого і хронічного перебігу хвороби всі симптоми розвиваються повільніше і виражені слабше. Характерним є виснаження тварин, сухість і випадання шерсті, ураження кінцівок, що супроводжується кульгавістю. Іноді відмічають спадіння рогового черевика і бронхопневмонію, які спричинені вторинною інфекцією. Тривалість хвороби при підгострому перебігу становить 30-40 діб, при хронічному - до одного року. Одужують тварини повільно. Іноді після уявного одужання настає смерть. Суягні вівці часто абортують, або народжують нежиттєздатний молодняк. У корів виявляють ураження шкіри сосків молочної залози.
 
Абортивний перебіг характеризується незначним підвищенням температури тіла, гіперемією (почервонінням) слизових оболонок ротової порожнини, яка швидко зникає. Інші симптоми хвороби не розвиваються. Такий перебіг хвороби виникає в овець більш стійких порід, у великої рогатої худоби та кіз - після щеплення. У ВРХ хвороба іноді супроводжується зниженням надоїв при задовільному загальному стані організму.
 
Патологоанатомічні зміни. У ділянці ротової порожнини та носа - почервоніння, набряк, ерозії, виразки, кровотечі, просиніння губ та язика. Знаходять запалення, ерозії, плямисті крововиливи на слизовій оболонці глотки та рубця. Спостерігаються також крововиливи під шкірою, у м’язовій тканині та серці.
 
У разі трансплацентарного зараження спостерігається муміфікація ембріонів, порушення розвитку плода, аборти.
 
Діагностику захворювання проводять з урахуванням епізоотичної ситуації, симптомів хвороби, патологоанатомічних змін та виявленням антитіл до збулника блутангу.
 
Диференціюють захворювання від ящуру, чуми, контагіозного пустульозного дерматиту (ектими), везикулярного стоматиту, вірусної діареї, лихоманки долини Ріфт, фотосенсибілізації, запалення та травм губ і ротової порожнини, серцевої водянки, некробацильозу (див. табл.).
 
Прогноз багато в чому залежить від перебігу хвороби. Одужання після хвороби є дуже повільним. Смертність у дорослих овець становить 10-50%, у ягнят - до 90%, у великої рогатої худоби - 10-15%. У кіз та лісових жуйних, незважаючи на високий титр вірусу в крові, блутанг перебігає у прихованій формі і лише в період ензоотії у 5% інфікованих тварин можливий прояв клінічних ознак хвороби.
 
Лікування хворих на блутанг малоефективне. Жуйним, що хворіють у легкій формі, застосовують симпотоматичну терапію та антибіотики.
 
Імунітет. Для щеплення тварин використовують культуральну вакцину, яка створює імунітет до одного року, але лише до гомологічного вірусу. Колостральний імунітет триває до 3-х місяців. У тварин, які перехворіли, утворюється прижиттєвий імунітет тільки до гомологічного серотипу вірусу. 
 
Профілактика і заходи боротьби. Необхідно запобігати завезенню інфікованих тварин. При виникненні хвороби вперше поголів’я овець підлягає забою поряд із проведенням суворих карантинних та санітарних заходів відповідно до чинної інструкції.

Диференційна діагностика блутангу і деяких інфекційних хвороб жуйних тварин
(за Поло Джовер)
 
Хвороба
Сприйнятливі організми
Контагіо
зність
Розвиток хвороби
Симптоми
Патологоанатомічні зміни
Блутанг
(КЛО)
Вівці, ВРХ (молодняк є найсприйнятливішим)
Не контагіозна
Повільний; великий відсоток загибелі баранів
Лихоманка, пригнічення, ціаноз язика, губ і ясен, запалення вінчику, кульгавість, нерухомість, викривлення шиї
Гіперемія слизової оболонки ротової порожнини і язика; набряк та інфільтрація м’язової тканини
Віспа овець
Вівці, ВРХ, кози, верблюди, свині, мавпи, люди
Дуже
контагіозна
Швидкий; незначна летальність
Лихоманка, висип на ділянках, не вкритих шерстю (морда, вим’я, мошонка)
Везикули, папули, пустули
Ящур
ВРХ, вівці, свині, кози, олені,буйволи, іноді - люди
Надзвичайно
контагіозна
Швидкий;
великий відсоток загибелі молодняку
Лихоманка, слинотеча, утворення афт на язиці, морді, на шкірі в ділянці міжкопитної щілини
Афти та ерозії на слизовій оболонці ротової порожнини, на шкірі ділянки міжкопитної щілини; альтеративний міокардит
Контагіозна ектима
Вівці, кози, люди і,можливо, кролики
Контагіозна
Повільний; незначна летальність
Гіперемія слизової оболонки губ, іноді ураження вінчику, кульгавість
Гіперемія ураженої слизової оболонки з утворенням папул, везикул, пустул та струпів
Везикулярний стоматит
Коні, мули,
ВРХ, свині
Контагіозна
Швидкий
Слинотеча, гіперемія слизової оболонки ротової порожнини та вінчиків
Ерозії і везикули на поверхні уражених ділянок
 11 грудня 2019
Кабінет міністрів обмежив суму державної підтримки фермерів до 50 млн грн в одні руки замість 150 млн грн.
Кабінет міністрів обмежив суму державної підтримки фермерів до 50 млн грн в одні руки замість 150 млн грн.
11 грудня 2019
 11 грудня 2019
За 11 місяців поточного року Україна продала за кордон 375,1 тис. тонн товарів групи "М’яса та їстівні субпродукти птиці".
За 11 місяців поточного року Україна продала за кордон 375,1 тис. тонн товарів групи "М’яса та їстівні субпродукти птиці".
11 грудня 2019
 11 грудня 2019
На сайті ДП «Держреєстри України» почала працювати нова послуга з контролю фактичних обсягів зерна в зерносховищах, підключених до Основного реєстру складських документів.
На сайті ДП «Держреєстри України» почала працювати нова послуга з контролю фактичних обсягів зерна в зерносховищах, підключених до Основного реєстру складських документів.
11 грудня 2019
 11 грудня 2019
9 грудня група компаній "ПроАгро Груп" провела Форум "Аграрні інновації 2019", що зібрав експертів з впровадження інновацій агрокомпаній, розробників інноваційних рішень для агросектору, а також представників аграрної галузі, які зацікавлені у впровадженні інноваційних технологій та процесів на своїх підприємствах, а також тих, хто вже має досвід застосування інновацій.
9 грудня група компаній "ПроАгро Груп" провела Форум "Аграрні інновації 2019", що зібрав експертів з впровадження інновацій агрокомпаній, розробників інноваційних рішень для агросектору, а також представників аграрної галузі, які зацікавлені у впровадженні інноваційних технологій та процесів на своїх підприємствах, а також тих, хто вже має досвід ...
11 грудня 2019
 11 грудня 2019
Графікові маршрутні перевезення дали змогу значно підвищити ефективність використання рухомого складу Укрзалізниці.
Графікові маршрутні перевезення дали змогу значно підвищити ефективність використання рухомого складу Укрзалізниці.
11 грудня 2019
 11 грудня 2019
Мінекономрозвитку запустить до 1 травня 2020 року електронний кабінет користувача для сертифікації насіннєвого матеріалу.
Мінекономрозвитку запустить до 1 травня 2020 року електронний кабінет користувача для сертифікації насіннєвого матеріалу.
11 грудня 2019

Please publish modules in offcanvas position.