Продуктивність свиноматок та утримання

/ Сучасне тваринництво / Субота, 28 квітня 2012 12:26
Марія Ярошко, ветеринарний лікар, магістр MBA, співробітник НімАЦ
Були часи, коли вагомим проривом в утриманні свиней вважався перехід від прив’язного утримання до безприв’язного. Одними з перших захисники тварин вели тоді боротьбу за покращення умов утримання та примушували всю сільськогосподарську спільноту звільнитися від стереотипів старої технології та з надією поглядати у майбутнє.
 
 
Проблемна відмова від прив’язі
Результатом цієї боротьби стала повна відмова від прив’язного утримання свиноматок у господарствах західноєвропейських країн. Але прогрес не стоїть на місці, а рух за покращення умов утримання тварин протягом останніх років досяг свого значного розквіту і здобув багато прихильників як серед пересічних громадян, так і у високих партійних колах країн ЄС.
 
Результатом зміни відповідних міркувань та проведення ряду досліджень стало прийняття ще у 2001 році постанови про обов’язкове утримання свиноматок у групах, починаючи з четвертого тижня після запліднення, і до останнього - до очікуваного часу опоросу. З урахуванням періоду на відповідну підготовку та перебудову господарств, постанова повинна набрати чинності у січні 2013 року.
 
Однак вже з січня 2003 року усі свинарські підприємства, які будувалися наново чи підлягали перебудові, повинні були для отримання дозволу на будівництво організовувати приміщення так, щоб свиноматки там утримувалися у групах.
 
 
Але обов’язкове утримання свиноматок у групах поставило перед підприємствами не тільки потребу у додаткових інвестиціях, а й багато запитань щодо того, яким чином повинна бути організована робота, і головне – які ж переваги та складнощі може принести з собою нова технологія.
 
Найперше перед господарями постали такі запитання, як час та розмір новостворених груп свиноматок. Відповідно до вже прописаних норм, великого проміжку часу для формування групи не залишилося – теоретично з моменту відлучення і до четвертого тижня після запліднення.
 
На відміну від індивідуального утримання у станках, де нібито і працювати було легше, і зрозуміліше, тоді необхідно було вибирати час для об’єднання тварин до наступного утримання їх у певній групі протягом усієї супоросності.
 
Виходячи з того, що в природі свині зазвичай живуть постійними групами майже протягом всього життя, при створенні нової групи у свиноматок є потреба у звиканні кожної тварини до інших. Для визначення місця у ієрархії у групі, як правило, достатньо 24 години, однак господарям потрібно визначитись – що може трапитись за цей час, щоб не відбулось негативного впливу на продуктивність тварин.
 
altВідмінним рішенням стало звернення до раннього формування групи свиноматок, одразу ж після відлучення поросят. Для їхнього утримання у центрі штучного осіменіння поряд зі звичайними станками для запліднення створюється загальний загін, у якому при відкритті станків свиноматки можуть вільно рухатися і спілкуватися. При цьому, при виникненні труднощів із формуванням групи та появі дуже агресивних чи пригнічених тварин, завжди є можливість залишати їх на певний час з початку закритими, поки до них не звикнуть інші, і навпаки. Таке рішення для формування груп у центрі осіменіння не виключає можливості фіксації тварин за потребою на час запліднення та уможливлює також контакт свиноматок із кнуром. Було визначено, що чим пізніше після відлучення поросят формуються групи, тим імовірніше виникнення конфронтації між окремими тваринами. Найбільш небезпечним часом для створення нових груп вважається другий-третій тиждень супоросності, коли бійки між свиноматками можуть значно завадити успішній імплантації запліднених яйцеклітин у слизову матки.

Розмір має значення
Коли йдеться про визначення розміру групи свиноматок, то до уваги, перш за все, беруться можливості господарства, особливо коли приміщення перебудовуються і мають відповідні обмеження щодо площі. Існують прорахунки, за якими площа приміщення у розрахунку на одну тварину у групі не повинна бути меншою за визначену межу: при розмірі групи у п’ять тварин – 1,85 м?/тварину для молодих свиноматок та 2,5 м?/тварину для основних; при розмірі групи від 6 до 39 тварин – відповідно 1,65 та 2,25 м?/тварину; та при розмірі групи у 40 тварин і більше – 1,50 та 2,05 м?/тварину. Так можна зробити висновок, що при перерахунку на абсолютну площу загону для групи, утримання маленьких груп ставить вищі вимоги щодо розміру приміщення, порівняно з великими групами.
 
 
Самі розрахункові показники складаються із визначених дослідним шляхом оптимальних розмірів приміщення для свиноматок, з урахуванням поділу загону на відповідні функціональні зони: годівлі, руху, відпочинку, випорожнення. Але мінімальна площа на тварину повинна дотримуватися не тільки для відповідності законодавчим вимогам. Її основне покликання полягає у недопущенні травмування тварин при русі, уможливленні одночасного відпочинку усіх членів групи та мінімізації стресових умов, які сприяють прояву агресії та виникненню у групі конфліктів. Протягом утримання найменше складнощів виникає у групах, у яких свиноматки добре знають одна одну, що частіш за все можливо, коли розмір групи не перевищує 40 особин.

Стабільні, змінні, динамічні групи
При створенні груп виникло поняття формування стабільних та змінних або динамічних груп. Різниця між ними полягає в одноразовому створенні групи, яка існує у незмінному стані до наступного часу опоросу, або ж у можливому додаванні до групи періоду сумісного утримання нових її членів. Зрозуміло, що для спокійнішого співіснування свиноматок введення нових членів групи є небажаним, оскільки кожна нова свиня зумовлює перерозподіл ієрархічних стосунків.
 
Але якщо уникнути цього не вдається, то непоганим технічним рішенням для таких випадків є обладнання у загальному загоні невеличкого загінчику, куди нововведені члени групи могли б поміщатися одразу ж після їхнього приєднання на кілька днів, перш ніж вони та група призвичаяться один до одного. За потребою такий загінчик можна було б також використовувати для відокремлення хворих чи поранених свиноматок, проведення певних маніпуляцій, для яких тварин треба фіксувати тощо.
 
За своїми розмірами загінчик повинен уможливлювати вільне підняття та лягання свиноматок, а також їхнє розвертання. Значною перевагою стабільних груп також є зазвичай один і той самий час опоросу для усіх членів групи, що дозволяє краще використовувати приміщення, проводити його вчасне прибирання та дезинфекцію і витримувати санітарний розрив.

Житло для поросячих мам
Значної уваги потребують конструкції загонів та вибір відповідних матеріалів для них. Обладнання повинне не допускати травмування тварин. Найбільшою проблемою при утриманні свиноматок є травмування кінцівок, саме це найчастіша причина їхнього вибракування. Отже, для попередження травмування свиней у групах підлога та її кути повинні попереджувати ковзання і не допускати травм. При обладнанні загону бетонною щільовою підлогою, проміжки між її балками не повинні перевищувати 20 мм, а сама опірна поверхня балки становити не менш ніж 80 мм.
 
altУникнення гострих кутів та нерівностей також перешкоджатиме травмуванню ратиць. Відповідно до призначення функціональних зон у загоні підлога у ділянці відпочинку повинна бути сухою, чистою та теплою без протягів; у проходах та ділянці пересування – надійною для руху з недопущенням ковзання та достатньою площею опори; а у ділянці випорожнення – зручною для легкого прибирання. Виявити у групі свиноматку, що кульгає, можна тільки при уважному спостереженні та огляді усіх тварин, який, як і при індивідуальному утриманні, також має проводитися щоденно.
 
Звичайно, коли свиноматки були фіксовані в індивідуальних станках, легше було визначати поїдання ними корму, появу травм, індивідуальну поведінку. В той самий час, коли в станку утримувалась конфліктна свиноматка, її сусідкам з обох боків було не легко. При утриманні у групі навіть у пригнічених її членів практично завжди є можливість сховатися, уникнути конфлікту, не терпіти пригнічення. Хоча час від часу помітно, що при обладнанні загонів для групового утримання індивідуальними станками деякі свиноматки майже весь час проводять у них, не будучи при цьому там замкненими. Це найменш конфліктні та часто пригнічувані члени групи. Їхня поведінка пояснюється небажанням вступати у суперечки за місце в ієрархії чи біля годівниць та поїлок. Відповідно, якщо індивідуальні станки обладнані місцями для годівлі та пиття, у них такі тварини знаходять усе, що їм потрібно.
 
 
Групове утримання свиноматок ставить зовсім нові вимоги до планування та керування виробництвом. Для успішного впровадження нової технології у приміщенні для тварин до уваги слід брати усі ситуації, які можуть виникнути у стаді. Відповідним чином повинна враховуватися потреба у місцях для можливо хворих, прохолостілих чи вибракуваних свиноматок; імовірні шляхи розширення виробництва. Тільки при урахуванні усіх чинників, групове утримання свиноматок зможе успішно «вписатися» у загальну схему виробництва, не змінюючи робочий ритм. 
 
Нехтування суворим контролем при груповому утриманні пов’язано зі значними втратами. При цьому не йдеться тільки про імовірне захворювання, поганий апетит чи самопочуття свиноматок. Найбільшу небезпеку може становити несвоєчасне виявлення абортів, коли у групі абортовані плоди практично одразу ж поїдаються і можуть просто не помічатися працівниками ферми. Відповідно, такі тварини непомітними утримуються у групі до часу очікуваного опоросу, який, зрозуміло, не настає, і не покриває усіх понесених на свиноматку витрат.
 
Та які б там складнощі не виникали з переведенням свинарських господарств до роботи за новими вимогами, заміна індивідуального утримання на групове перш за все покликана покращити існування тварин.

Фактичні переваги
Доведено, що при необмежених можливостях для руху свиноматки краще приходять в охоту, успішно запліднюються, мають добрий апетит та легше поросяться. До того ж, створення тваринам умов для виявлення природних інстинктів, дослідження навколишнього середовища, спілкування з іншими тваринами чи використання підстилки попереджає поширені при утриманні в індивідуальних станках вади поведінки: пусте жування, кусання перекладин, незрозумілу агресію та інші.
 
Нові приміщення для групового утримання, порівняно з індивідуальними станками, обходяться дешевше, будівлі та обладнання у розрахунку на одну голову коштують менше, до того ж прибирати, мити та дезинфікувати групові загони легше через меншу кількість важкодоступних місць. Тож саме нововведення може означати для господарства цілу низку переваг, але лише у тому разі, якщо усі можливі недоліки та слабкі ланки технології взяті до уваги, а саме виробництво сплановане відповідним чином. 2013 рік вже не за горами, тож дуже скоро стане зрозуміло, на скільки добре підприємства підготувалися і як правильно оцінили усі можливі ризики. Виходячи із прагнення України до якомога швидшого виходу на світовий та європейський ринки сільськогосподарської продукції, імовірно, що жорсткі умови утримання тварин вже незабаром можуть стати і нашими реаліями. 

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 06 липня 2020
2 липня 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №3775 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість для молока та молочних продуктів».
2 липня 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №3775 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість для молока та молочних продуктів».
06 липня 2020
 06 липня 2020
Агрохолдинг HarvEast відправив на експорт першу партію жовтого гороху нового врожаю обсягом 9,9 тис. тонн.
Агрохолдинг HarvEast відправив на експорт першу партію жовтого гороху нового врожаю обсягом 9,9 тис. тонн.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Ціни на лохину залишаються на досить високому рівні, незважаючи на побоювання щодо значного падіння цін на ягоди через пандемію коронавируса та зниження купівельної спроможності населення.
Ціни на лохину залишаються на досить високому рівні, незважаючи на побоювання щодо значного падіння цін на ягоди через пандемію коронавируса та зниження купівельної спроможності населення.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Станом на 2 липня 2020 року, аграрії шести областей України (Херсонської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Донецької і Дніпропетровської) приступили до збирання зернових та зернобобових культур.
Станом на 2 липня 2020 року, аграрії шести областей України (Херсонської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Донецької і Дніпропетровської) приступили до збирання зернових та зернобобових культур.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Минулого тижня Єврокомісія прийняла рішення № 642/2010 встановити нульове імпортне мито на всі зернові культури, включаючи м'яку пшеницю, пшеницю дурум, жито, кукурудзу та сорго, яке набирає чинності з 3 липня 2020 року та діятиме до подальших змін.
Минулого тижня Єврокомісія прийняла рішення № 642/2010 встановити нульове імпортне мито на всі зернові культури, включаючи м'яку пшеницю, пшеницю дурум, жито, кукурудзу та сорго, яке набирає чинності з 3 липня 2020 року та діятиме до подальших змін.
06 липня 2020
 06 липня 2020
Днями агрохолдинг «ТАС Агро» розпочав зернозбиральну кампанію 2020 року. Жнива стартували зі збору озимого ячменю у Південному кластері (Миколаївська область).
Днями агрохолдинг «ТАС Агро» розпочав зернозбиральну кампанію 2020 року. Жнива стартували зі збору озимого ячменю у Південному кластері (Миколаївська область).
06 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.