Складова м’ясного балансу - свинина

/ Сучасне тваринництво / Середа, 20 червня 2012 15:48
altВиробництво продуктів харчування, особливо м’яса, у різних країнах світу завжди було і залишається одним із пріоритетних напрямів розвитку сільського господарства. Свинина є основою світового м’ясного балансу, на неї припадає близько 39%, а у деяких країнах - майже 60-80% усього валового виробництва.
 
Проект Деміс-агро
 

В Україні за останні декілька років відбувається збільшення інвестицій у галузі свинарства, але ціна м’яса на внутрішньому ринку на сьогодні перевищує європейські на 30-50%. Ринок став реальністю, а виробництво продуктів тваринного походження в обсягах, що забезпечують фізіологічні норми харчування, було і залишається однією з найактуальніших проблем як держави, так і Дніпропетровщини. В області протягом 8-10 років формується ринок тваринницької продукції, на якому можна виокремити ТОВ “Деміс-агро”.

Директор товариства Артур Лоза підкреслює, що “Деміс-агро” - це окремий інноваційний проект у галузі свинарства у рамках диверсифікації основного бізнесу, який не займається сільським господарством. Власники вирішили спробувати себе в агропромисловому комплексі, створивши пілотний проект “Деміс-агро”, для того щоб отримати певний досвід, зрозуміти, чи варто рухатись у цьому напрямі, усвідомлюючи, що сільськогосподарська галузь, зокрема свинарство, є перспективним для регіону та України.
У будь-якій ситуації люди будуть вживати м’ясо, а попит на ринку продуктів існуватиме, доки житиме людство. Це підтверджується загальними світовими тенденціями, де попит на м’ясо свинини зростає. На сьогодні споживається понад 100 млн т свинини, питома вага її найбільша, що досягає майже 40% у структурі м’ясного обсягу. Отже, перше місце у споживанні людством м’яса посідає свинина, друге – м’ясо птиці, третє – яловичина. Така структура споживання існувала колись і в Україні. Проте ситуація змінилась. Країни, які мають значно вищий рівень життя, певні культурні традиції, вживають м’яса значно більше. Якщо раніше Україна була експортером свинини у рамках Радянського Союзу, зараз наша держава – імпортер. Споживання понад 30 кг м’яса на душу населення в Україні було нормою, сьогодні ця цифра знизилась у рази.
“Зважаючи на вищезгадані підстави, власник вибрав саме цей напрям – свинарство, - продовжує розповідь пан Лоза. - Стартували наприкінці 2006 року, практично з нуля. Починали з майданчика колишнього молочно-товарного комплексу, який переорієнтували для вирощування свиней. Спочатку ферма була запроектована як комплекс замкнутого циклу виробництва на 900 свиноматок. Із початком реалізації проект успішно розвивався, тоді було прийнято рішення збільшити обсяги вирощування поголів’я удвічі”.
Зі слів директора “Деміс-агро”, виробничий майданчик було розділено на два для біобезпеки. У селищі Підгородньому працівники агрофірми залишили товарний репродуктор, де знаходяться новонароджені поросята, поголів’я віком до 77 днів, вагою до 30 кг, яких потім відправляють на відгодівлю у село Любимівка, на майданчик №2. Артур Лоза зазначає, що протягом п’яти років, реалізуючи цей проект, товариство “Деміс-агро” вийшло на проектну потужність, і у 2012 році будуть здійснені останні кроки з виконання проектних завдань, одним з яких є запуск біогазової установки для забезпечення тепла.
На сьогодні галузь свинарства базується на інтенсивних технологіях, які дозволяють отримувати максимальний результат, досягати значного рівня збільшення виробництва, що забезпечує конкурентоспроможність на ринку.
Україна є членом СОТ, тому вітчизняні товаровиробники відчувають тиск з боку європейських країн та Бразилії, адже на наш ринок імпортує їхню тваринницьку продукцію. “Проектуючи цю ферму, ми закладали такі технологічні елементи, які дозволяють працювати з такою ж ефективністю, з якою працюють провідні світові лідери у цій галузі, - говорить директор “Деміс-агро” Артур Лоза. - Це зроблено для того, щоб увесь час мати певні конкурентні переваги, виживати на цьому ринку за будь-яких умов. Чому я вживаю слово “виживати”? Тому що бізнес, пов'язаний зі свинарством, у світовому масштабі має дуже слабку державну підтримку. Він працює у досить жорстких умовах. Він залежить від світової кон’юктури на ринку свинини і цінової політики на ринку зерна. Зернові, продукти переробки є ключовими компонентами собівартості кормів. Залежно від цього відбуваються синусоїдальні зміни у цьому бізнесі. Коли він досягає точки максимальної прибутковості, тоді це стає вигідним”.
Із розвитком галузі свинарства відбувається збільшення обсягів продукції. Це призводить до того, що попит зростає, а ціна знижується. Аналогічна ситуація спостерігається і з кормами: урожай чи не врожай суттєво впливає на ціноутворення м’яса свинини не лише на Дніпропетровщині чи в Україні, але у світі в цілому.
Коливання цін на кормові ресурси провокує коливання періодів, коли виробництво свинини є прибутковим, інколи – з мінімальним прибутком, а часом - взагалі збитковим. “У таких ситуаціях необхідно мати запас міцності, щоб нижчі точки проходили досить легко, - радить пан Лоза. - Тому ми планували цей бізнес таким чином, щоб він міг проходити такі моменти без проблем, бути ввесь час прибутковим”.

Орієнтація на закордонний досвід
На разі багато країн практикують таку модель господарства, яка була б економічно ефективною і враховувала наступні тенденції: прибутковість, екологічну лояльність до середовища та соціальну відповідальність.
“Усі ці чинники ми врахували, щоб реалізувати проект, - підкреслює керівник “Деміс-агрo”. - Для модернізації вирішили залучити сучасні технології, які б дали можливість вийти на високий рівень інтенсивності. При цьому є певні обмеження, які існують у європейських країнах з питань благополуччя утримання тварин. Це також соціальний аспект”.
altУ Європі виробники свинини відчувають дуже сильний тиск з боку споживачів, які закликають гуманно ставитись до тварин. Є певні директиви, які вимагають, щоб технології утримання поголів’я відповідали цим нормам. “Врахувавши вимоги європейських директив щодо нормального утримання поголів’я свиней ми запровадили власні технології, - підкреслює Артур Лоза. - Використовуємо обов’язково підстилку, обмежуємо терміни фіксованого утримання, не використовуємо кормових антибіотиків, гормональних препаратів і стимуляторів. Особливо хочу зазначити, що на комплексі впроваджена нестандартна технологія – глибока підстилка. Це органічні рештки – лузга насіння соняшнику і солома,- зазначає директор “Деміс-агро”. Високий рівень автоматизації виробництва – необхідність, яка дозволяє контролювати виробничі процеси”.
Автоматизовані системи підтримки мікроклімату, годівлі, особливо супоросних свиноматок, а також гноєвидалення дають змогу підвищити ефективність роботи. Артур Лоза наголошує, що на першому репродукторі у двох приміщеннях, у кожному з яких по 3 тис. станкомісць, працює одна людина. Увесь комплекс обслуговує 15 осіб. За тиждень проходить близько 80 опоросів, тому навантаження досить високе, але й рівень автоматизації відповідний.

Іноземна генетика
“Деміс-агро” придбало поголів’я за кордоном. Чому? А тому що за роки незалежності Україна втратила свою племінну базу, всю систему вирощування поголів’я свиней. Племінні об’єднання, заводи, племінні ферми перестали існувати, натомість, генетика у світовій практиці набула активного розвитку.
У нашій державі лише 500 господарств мають племінний статус, але одиниці можуть претендувати на таке звання. Це суттєво вповільнює розвиток галузі свинарства. ТОВ “Деміс-агро” завозило поголів’я генетичної компанії “Франс-гібрид”, яка працює за схемою гібридизації, метою якої є забезпечення максимальної ефективності. “Це комерційні свинки і термінальні кнури синтетичні, які дозволяють отримати високі показники м’ясності, якості м’яса і високий забійний вихід, - продовжує розповідь директор товариства. - Саме така продукція має попит на ринку і відчутну різницю у ціні, інколи вище 2 грн від загальної. Це суттєва перевага, тому поголів’я, завезене з-за кордону, становить конкуренцію на ринках збуту”.
Щоб покращити ситуацію у державі, необхідно рухатись різними шляхами. Один із них – ввезення комерційного поголів’я. Але досить ризиковано ввесь час бути залежними від імпортованої генетики, оскільки економічно це менш ефективно. Безперечно, щоб розвивати галузь свинарства, необхідно створювати власну племінну базу в господарствах регіону та України. Тому керівник товариства зазначає: “Для реалізації такого проекту ТОВ “Деміс-агро” запланувало створення племінного репродуктора, щоб покращити ефективність галузі”. Проте одним із обмежень є масштабність подібного проекту. Адже такі проекти створюються за принципом селекційних пірамід, на їх верхівці – суперелітні стада, де утримуються найкращі поголів’я із високим статусом здоров’я. Потім – племінні репродуктори, які розмножують це поголів’я, далі – товарні репродуктори, які закуповують ремонтний молодняк.
“Це важливий бізнес-проект, який буде корисним як підприємствам галузі свинарства, так і Дніпропетровщині загалом, - стверджує пан Лоза, -позаяк дасть можливість прямого доступу до високоякісної генетики”.

Вектор розвитку
Ключовим напрямом регіональних програм є створення племінного господарства та такої інфраструктури, яка дозволить підтримувати племінне свинарство постійно на високому рівні. Починаючи розвиток господарства з 900 свиноматок, “Деміс-агро” наразі має близько 20 тис. поголів’я, що вже є повною проектною потужністю. З них – 1800 свиноматок приносять вагомі приплоди.
Серед пріоритетних заходів із утримання поголів’я основне місце посідає забезпечення кормами. Адже повноцінна годівля є головною умовою для успішного ведення виробництва м’яса свинини. У товаристві “Деміс-агро” відбувається забезпечення поголів’я годівлею за рахунок придбання кормових компонентів та своїх невеличких комбікормових цехів.
Щоб зменшити ризики, “Деміс-агро” обробляє землі у товаристві “Лан” Томаківського району. “Це дає перевагу, коли зростають ціни на зерно, а також забезпечує поголів’я підстилкою, особливо на майданчику для відгодівлі. Сюди завозять поголів’я, розділяють на дві фази: роверну і фінішерну, де вага свиней коливається у межах 32-34 кг, їх відгодовують до забійних кондицій (100-110 кг). Така схема працює точно і ритмічно, згідно з технологічним регламентом. Реалізуємо у живій вазі м’ясокомбінатам Дніпропетровської, Харківської та Полтавської областей, - зазначає директор Артур Лоза. - Вся вироблена продукція продається у повному обcязі”.
“У 2012 році розпочнемо реконструкцію племінного репродуктора на 2,5 тис. свиноматок, орієнтовна вартість якого становить 10 млн євро. Намагаємось залучити стратегічного партнера чи інвестора, або ж отримати кредитування, щоб протягом 1,5-2 років закінчити будівництво репродуктора. Це буде серйозним поштовхом для розвитку галузі свинарства нашого регіону”, - підсумовує керівник товариства “Деміс-агро”.
Вадим Удовицький, начальник головного управління агропромислового розвитку Дніпропетровської облдержадміністрації, узагальнює: “На сьогодні в області утримується 532 тис. голів свиней. В обласному бюджеті на 2012 рік агропромисловий комплекс не забутий. Маємо надію, що бюджетні кошти найближчим часом надійдуть аграріям, їх чекають галузі рослинництва і тваринництва. Особливо – галузь свинарства, у якої є певні переваги, що обумовлюють інтерес інвесторів. Адже це “швидке м’ясо”. Завдяки біологічним особливостям свиней та сучасним технологіям виробництва на промисловій основі здійснюються декілька повних технологічних оборотів на рік. Попит на м’ясо свинини завжди високий, тому цей напрям агробізнесу є перспективним”.

Довідка
altЛоза Артур Анатолійович – кандидат сільськогосподарських наук, директор ТОВ “Деміс-агро” (на цій посаді працює більше п’яти років). Народився на Дніпропетровщині, закінчив сільськогосподарський університет. Працював у наукових установах, великих агропідприємствах. Одружений, має двох синів. Батьки та дружина Віра – працівники сільського господарства. Сини – Артур та Артем обрали сучасні професії.
 19 листопада 2019
Актуальність та можливий позитивний ефект від реалізації законопроекту Президента України Володимира Зеленського № 2300 про демонополізацію спиртової галузі в Україні визначалися лише на підставі інформації, отриманої із відкритих джерел.
Актуальність та можливий позитивний ефект від реалізації законопроекту Президента України Володимира Зеленського № 2300 про демонополізацію спиртової галузі в Україні визначалися лише на підставі інформації, отриманої із відкритих джерел.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
За 10 місяців 2019 року загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 63% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
За 10 місяців 2019 року загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 63% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
За останні 10 років частка енергії, яку отримують від біопалива і відходів у загальному енергоспоживанні України зросла більш ніж втричі.
19 листопада 2019
 19 листопада 2019
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
У місті Кролевець Сумської області готують до запуску в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 МВт.
19 листопада 2019
 18 листопада 2019
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов оприлюднив деталі щодо державної фінансової підтримки в межах земельної реформи.
18 листопада 2019
 18 листопада 2019
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
Минулого тижня, 14 листопада, у приватному господарстві у селі Троїцьке Новоодеського району Миколаївській області виявили африканську чуму свиней.
18 листопада 2019

Please publish modules in offcanvas position.