soniashnyk

Чи варто застосовувати комплексні вітаміно-амінокислотно-мінеральні добавки птиці?

/ Сучасне тваринництво / Субота, 18 серпня 2012 12:56
altГригорій ЗОН, канд. вет. наук, професор, Сумський НАУ
 

Відомо, що до організму птиці разом із кормом потрапляють каротиноїди, вітаміни Е, А, С, флавоноїди, селен, марганець, цинк, мідь і залізо. Ці речовини, накопичуючись у тканинах, забезпечують антиоксидантний захист на клітинному і субклітинному рівні.


Чим небезпечний вітамінний дефіцит?
Антиоксидантна система відповідає за попередження пошкоджувальної дії вільних радикалів і токсичних продуктів їх метаболізму. Баланс між антиоксидантами і прооксидантами (стрес-фактори, мікотоксини тощо) в клітині є регуляторним механізмом різних фізіологічних процесів в організмі птиці.
 
На сьогодні під час виготовлення кормів інгредієнти (до прикладу: рибне, трав’яне борошно, жиророзчинні вітаміни та інше) при зберіганні, вже не кажучи про порушення технології цього процесу, піддаються окислювальній руйнації (прогірканню). Як наслідок, утворюються вільні радикали, а згодом перекиси, кетони й альдегіди, які мають токсичні властивості.
 
Згодовування прогірклих кормів порушує процеси травлення, засвоєння поживних речовин, затримує швидкість росту птиці, спричиняє діарею, ураження печінки, енцефаломаляцію, ексудативний діатез, м’язеву дистрофію, дегенерацію ембріонів. Відомо, що птиця є найбільш чутливою до нестачі вітамінів у кормах, що пов’язано з її біологічними особливостями: швидким пересуванням корму по шлунково-кишковому тракту, недостатнім синтезом й обмеженим всмоктуванням ендогенних вітамінів у травному тракті, швидким ростом. Тому в сучасному промисловому птахівництві до комбікормів додають 14 вітамінів у вигляді гарантованих добавок.
 
У той же час будь-яке порушення у кількісному або якісному складі вітамінних добавок відповідним чином порушує обмінні процеси в організмі. Так, при дефіциті вітаміну А всмоктування цинку у тонкому відділі кишечника гальмується, що веде до зменшення кількості останнього в сироватці крові, підшлунковій залозі, печінці і пір’ї. Крім того, гіповітаміноз А уповільнює ріст молодняку, з’являється слабкість, хитка хода, знижується резистентність до інфекцій, а в окремих випадках - виснаження, підвищення загибелі в стаді.
За D-гіповітамінозу в організмі птиці порушується використання кальцію із кормів, і навіть при додаванні останнього у раціон розвивається кальцієва недостатність, що призводить до порушення мінералізації скелета й розвитку рахіту у молодняку.
 
Проте частіше за сучасних умов D-гіповітаміноз реєструють внаслідок дії різних факторів, що порушують процес годівлі: потрапляння токсичних речовин різної природи, дефіцит білка та водорозчинних вітамінів тощо. Треба враховувати також і те, що будь-які фактори, пошкоджуючи печінку або нирки, можуть також порушувати обмін цього жиророзчинного вітаміну.
 
altТокофероли не синтезуються в організмі птиці, і тому будь-яке порушення у кількісному або якісному складі вітаміну E у молодняку викликає м’язову дистрофію та потоншення м’язів м’язевого шлуночка. Потреба птиці в цьому вітаміні зростає при стрес-факторах, використанні в раціоні недоброякісних кормів та нестабільних жирів, нестачі селену і незбалансованості комбікормів за сірковмісними амінокислотами. Обов’язковим є баланс співвідношення вітамінів А й Eу раціоні.
 
Гіповітаміноз К може призводити до геморагічного діатезу, крововиливів у різних тканинах й органах, кутикулітів тощо.
 
В умовах промислового вирощування птиці не реєструють авітаміноз, пов’язаний із відсутністю водорозчинних вітамінів. Проте недостатня кількість представників цієї групи може тим чи іншим чином негативно впливати на розвиток та ріст птиці.
 
Так, нестача вітаміну В1 спричиняє парези й паралічі шийних м’язів, токсикоз та нервові розлади. Дефіцит вітаміну В2 гальмує ріст, в індичат виявляють дерматити в ділянках повік, дзьоба, кінцівок, а за дефіциту пантотенової кислоти (В3) знаходять припухання повік з утворенням на них кірочок та ексудату. Найбільш негативними наслідками, що супроводжують нестачу холіну (В4), є виникнення жирової інфільтрації печінки і нирок. Згодом може виникати ожиріння та цироз печінки. Це негативно впливає на обмінні процеси, що виражається у збільшенні загибелі та зниженні приросту у птиці. Нестача нікотинової кислоти у молодняку провокує патологію зв’язок і сухожилок м’язів кінцівок, парези, проноси, дерматити тощо. В6-гіповітаміноз позначається на гальмуванні росту, атрофії селезінки й тимусу, виникненні дерматозів, паралічів.
 
Відомо, що цианокобаламін синтезується в організмі птиці, а саме в сліпих відростках кишечника аутохтонною мікрофлорою. У той же час, застосування певних домішок, антибіотиків та інфекційні захворювання призводять до дисбактеріозів, що супроводжуються заселенням кишечнику патогенами, грибами та невластивою для організму мікрофлорою. За цих умов може виникати В12-гіповітаміноз, який характеризується у молодняку анемією, затримкою росту, катаром шлунку і підвищеною загибеллю, дерматитами шкіри кінцівок.
 
Брак у молодняку фолієвої кислоти спричиняє анемію, слабкість кінцівок, перозис, погіршення засвоєння поживних речовин, іноді парези шийних м’язів. Недостатня кількість в організмі птиці біотину веде до виникнення дерматитів на кінцівках і пальцях, повіках, епідермісі голови й дзьоба.
 
За фізіологічних умов аскорбінова кислота у птиці синтезується у печінці з глюкози. Порушення синтезу вітаміну С можуть виникати внаслідок дефіциту вітамінів А, В2, В3, згодовуванні неякісного корму, гіпо- або гіпертермії, захворювань, що супроводжуються ураженням печінки, стресових факторів.
 
У комбікормах для птиці прийнято розраховувати вміст 11 незамінних амінокислот - метіоніну, лізину, триптофану, аргініну, валіну, гістидину, лейцину, ізолейцину, треоніну, фенілаланіну і гліцину. У птиці найчастіше спостерігається дефіцит сірковмісних амінокислот (метіоніну + цистеіну), лізину, триптофану, треоніну, тому вони отримали назву лімітуючих. Крім того, у комбікормах часто виявляють надмірність лейцину, ізолейцину, фенілаланіну і валіну, що може негативно впливати на продуктивність птиці. Тому для їх утилізації в організмі використовується додаткова енергія, що знижує ефективність годівлі. Зважаючи на це, необхідно дбати про відповідність амінокислотного складу раціону, тобто амінокислотну збалансованість. Порушення цього балансу призводить до надлишку однієї або кількох амінокислот, або навпаки - нестачі. За цих умов амінокислота, яка є у надлишковій кількості в кормі, займає місце амінокислоти, котрої не вистачає. Цей антагонізм спостерігається передусім між амінокислотами, схожими за структурою (аргінін/лізин; треонін/триптофан; лейцин/ізолейцин тощо). Наслідки цього - зниження продуктивності та зростання витрат на корми. У разі значного дефіциту будь-якої амінокислоти спостерігають токсикози. Все це впливає на продуктивність птиці та ефективність виробництва.

«Мінеральна» поживність кормів
Доведено, що корми, які використовують для птиці, що утримується за сучасними технологіями, неповною мірою забезпечують її потребу в мінеральних елементах. Тому в комбікорми повинні вводитися макро- і мікроелементи. Якщо макроелементи вводять у великій кількості і часто контролюють їх вміст на вході та на виході з організму птиці, то наявність мікроелементів залежить від якості преміксів, що їх містять, перемішуванні кормів, наявності або відсутності окислювачів (чи нейтралізуючих речовин).
 
altМікроелементи є важливішими факторами повноцінності годівлі птиці у зв’язку з тим, що вони входять у склад ферментів, гормонів і вітамінів. Нестача або надлишок цих речовин у раціоні викликає порушення в обміні речовин, знижує продуктивність та стійкість до захворювань різної етіології. Так, дефіцит марганцю викликає затримку росту молодняку і перозис, а недостатня кількість цинку гальмує ріст, викликає дерматози, впливає на стан кісток, суглобів. Нестача міді погіршує стан резистентності птиці, викликає анемію та гемоглобінемію. Брак кобальту спричиняє анемію, затримку росту молодняку. Важливе значення має також забезпечення птиці селеном, йодом та залізом. При цьому необхідно враховувати наявність (або нестачу) цих мікроелементів у кормах, що можуть бути отримані з рослин, зібраних із грунтів ендемічних зон.
 
Варто також враховувати, що наявність будь-яких патогенних бактерій, вірусів провокує втрату організмом птиці вітамінів, мікроелементів, амінокислот. Навіть латентний перебіг хвороб спричиняє дефіцит цих речовин. Наявність численних вакцинацій для забезпечення надійного захисту організму птиці потребує напруження усіх видів обміну, тому багато лікарів ветеринарної медицини в період щеплення птиці використовують вітамінно-амінокислотно-мінеральні добавки (антистресовий раціон).
 
Для індичат, що вирощуються на м’ясо, потрібен високий рівень обмінної енергії й протеїну, що забезпечує інтенсивний ріст. Так, за даними професора М.М. Лемешевої, поживність комбікормів залежно від віку індиченят повинна становити (див. табл.)

Таблиця. Поживність комбікормів залежно від віку індичат
alt
В останні роки з’явилося багато преміксів і вітаміно-мінеральних та амінокислотних добавок, що компенсують нестачу тих чи інших компонентів комбікорму. Не секрет, що в умовах виробництва намагаються часто використовувати найдешевші добавки, які легко застосовувати за певної технології. Іноді їх додають тільки у разі погіршення росту або розвитку птиці. Проте індустріальне птахівництво, де використовуються кроси високопродуктивної птиці, не може бути ефективним без науково обгрунтованого застосування вищезгаданих компонентів, зважаючи на вік, стать, технологію утримання та інші фактори.
 
Важливе значення при використанні добавок має технологія згодовування кормів. Застосувати добавку є технологічно складно в разі використання готових комбікормів. Тому в багатьох випадках перевагу надають добавкам розчинним у воді.

Одна з таких добавок, яка з’явилась нещодавно в Україні - Biosupervitsol виробництва Вiofaktor ( р.н. № АА- 02049-04-11 від 15.03.2011р.) у склад якої входить (в 1 л розчину):

1
Вітамін А
25000000МЕ
2
Вітамін Д3
10000000МЕ
3
Вітамін Е
10г
4
Вітамін В1
1.5г
5
Вітамін В2
1.25г
6
Вітамін В3
5.25г
7
Вітамін В5
3.15г
8
Вітамін В6
1.57г
9
Вітамін В12
0.0001г
10
Вітамін Н
0.0001г
11
Вітамін К3
2.1г
12
Холінахлорид (В4)
8.0г
13
Метионін
2.92г
14
Лізин
8.0г
15
Треонін
1.9г
16
Інозитол
5.2г
17
Аргинін
10.0г
18
Валін
2.5г
19
Серин
3.4
20
Аспарагінова к-та
4.8г.
21
Глутамінова к-та
10.3г
22
Лейцин
2.5г
23
Ізолейцин
1.0г
24
Тирозин
0.4г
25
Гістидин
0.8г
26
Пролін
12.0
27
Гліцин
23.2г
28
Аланін
10.4г
29
Фолієва к-та
0.05г
30
Хлорид Мg
1.0г
31
Хлорид Со
0.02г
32
Сульфат СИ
0.1г
33
Сульфат Zn
0.1г
34
Сульфат Мn
0.1г
35
Гідроксилізин
0.9г
36
Гидроксипролін
11.4г

Для птиці з метою профілактики використовують 1 л на 4000 л води.
 
Так, застосування Biosupervitsol на індичатах, що вирощують на м’ясо в одному з господарств Сумської області, довело, що добавка сприяє росту та розвитку птиці. В порівнянні з відомою комплексною вітаміно-мінеральною добавкою, яку використовували раніше в господарстві, а в досліді яка слугувала за контроль, застосування біосупеврвіту зменшило загибель індиків в 1,8 разу, індичок - в 1,9 разу. На 10 тиждень середній показник маси індиків був на 1,9%, а індичок на 1,1% більше ніж у контролі (табл. 1). Післязабійна ветеринарно-санітарна експертиза м’яса індиків, отриманого після застосування Біосупервіту з профілактичною метою, підтвердила якість продукції за основними показниками.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 29 травня 2020
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
У Кабміні прогнозують, що життя в умовах пандемії в Україні триватиме понад рік. У зв'язку з цим уряд представив три варіанти програми стимулювання економіки в умовах пандемії.
29 травня 2020
 29 травня 2020
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
В Україні названо п’ятірку oблacтeй-лiдepiв з виробництва ягід вiдкpитoгo ґрунту.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
Мінекономіки просять врегулювати законодавство таким чином, щоб продукти харчування, термін придатності або продажу яких закінчився, можна було б передавати безкоштовно на корми тваринникам.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України рекомендував ухвалити за основу законопроект № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві».
29 травня 2020
 29 травня 2020
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
У липні-квітні 2019/20 маркетингового року Україна експортувала на зовнішні ринки 185,2 тис.т ріпакової олії на загальну суму $143,3 млн.
29 травня 2020
 29 травня 2020
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
Розораність земель в Україні є найбільшою в світі і наближається до 80% сільськогосподарських угідь.
29 травня 2020

Please publish modules in offcanvas position.