Робота у центрі запліднення

/ Сучасне тваринництво / Середа, 14 листопада 2012 15:29
altМарія ЯРОШКО, ветеринарний лікар, магістр MBA, співробітник НімАЦ
В умовах сучасних свинокомплексів проводити запліднення свиноматок природним шляхом стало практично неможливо. При цьому організувати роботу з проведення запліднення стає дедалі важче, зважаючи на складність формування відповідних за розміром груп свиней із бажаним яскравим проявом ознак охоти, оптимальне використання тваринницьких приміщень та інших виробничих факторів. 
 
Помилки у системі визначення готовності тварин до запліднення та його проведення неминуче ведуть до хибної оцінки свинопоголів’я, невиправданого та раннього вибракування племінних тварин та значного подорожчання кінцевої продукції. Все це відбувається на фоні неефективного використання одних із найдорожчих виробничих чинників - кормів, приміщення та задіяної праці. 

Статева зрілість
Успіх штучного запліднення нерозривно пов'язаний із ґрунтовними знаннями анатомії та фізіології свиней. Так, необхідно пам’ятати, що статева зрілість у свиней настає раніше, ніж зазвичай закінчується їхній ріст та кінцеве формування усіх систем та органів. У середньому свинки досягають статевої зрілості у віці 5-8 місяців, в той час як фізіологічна зрілість організму настає у 9-12 місячному віці. В організмі невагітних свиноматок протягом завершального етапу статевого дозрівання проходять періодичні складні зміни, основним завданням яких є підготовка самиці до наступної вагітності. 
 
Саме поняття «статева зрілість» ніби і має на увазі початок репродуктивної функції організму, але не повинно сприйматися буквально. Зависоке навантаження на організм свиноматки у першу поросність, особливо, коли йдеться про високопродуктивних тварин, може стати головною причиною порушення кінцевого формування організму здорової дорослої тварини, зумовити подальший розвиток захворювань різних систем організму, а також унеможливити вигодовування вже отриманих поросят і подальші складності з племінним використанням. 
 
 
Стимуляція
Настання статевої зрілості залежить від багатьох факторів, які можуть як прискорювати, так і гальмувати її. Важливу роль серед них відіграє спадковість, породність та приналежність до певних ліній, вплив ефекту гетерозису. Значний вплив здатні здійснити умови утримання. Так, при груповому утриманні молодих свинок перша охота в них настає у середньому на два тижні раніше, ніж при індивідуальному. Це пояснює необхідність формування окремих груп молодих свиноматок, які плануються до перевірки та введення в основне стадо. Значний вплив на час настання статевого дозрівання здійснюють умови утримання, мікроклімат приміщення, дія високих чи низьких температур, тривалість світлового дня, а також присутність додаткової стимуляції у вигляді кнура. 
 
altТак, на думку багатьох дослідників, створення можливості для контакту молодих свиноматок із кнуром, особливо на останніх стадіях статевого дозрівання, здатне значно сприяти прискоренню появи перших ознак охоти та яскравості їхнього прояву. Але при цьому не можна дозволяти свиноматкам просто звикати до присутності кнура, який би знаходився неподалік від них практично весь час, та використовувати малоактивного або «незацікавленого» плідника. При монотонному утриманні свиноматок разом з кнурами ефекту від стимуляції можна просто не досягти. 
 
З цією метою стимуляції застосовується кнур-пробник або кнур-плідник. Оскільки зазвичай обсяги виробництва і необхідність гарантування безпеки персоналу не дозволяють запускати кнура до свиноматок у станок, при неможливості забезпечити безпосередній контакт тваринам його організують у візуальному вигляді. З цією метою кнура випускають у прохід перед свиноматками, яких планується запліднити. При цьому лицьовий бік станків зі свиноматками повинен бути решітчастим, щоб тварини могли краще побачити і обнюхати одна одну. Разом зі стимуляцією самим кнуром можна додатково застосовувати спрей із запахом феромонів кнура, який розбризкується безпосередньо перед носом свиноматок, які запліднюються. 
 
За дослідними даними, використання такого феромону здатне підвищувати запліднюваність свиноматок на 10-15% і збільшувати їхню плодючість на 0,5-1 порося на гніздо. При цьому необхідно пам’ятати, що свиноматки під час стимуляції не можуть постійно знаходитися на піку збудження. Від початку візуального контакту з кнуром оптимальне збудження для осіменіння у свиноматку триває від 5 до 15 хвилин, після чого прояв рефлексу нерухомості згасає, як і успішність запліднення, і відновлюється не раніше ніж через 45-55 хвилин. Таким чином, проміжки часу між піками оптимального часу для осіменіння можуть досягати години. Відповідно, для досягнення найкращого ефекту від застосування для стимуляції запліднення кнура, його візуальний контакт зі свиноматками повинен бути обмежений тільки тією групою свинок, які зможуть запліднитися протягом не більш ніж 15 хв. від початку стимуляції. 
 
Зазвичай при роботі одного техніка штучного осіменіння ця група не буде більшою за п’ять тварин. Тож інші свиноматки, навіть ті, що стоять у станках поряд, по можливості не повинні бачити кнура раніше, ніж до них дійде черга. З цією метою по проходу, де рухається кнур, доцільно встановлювати суцільні двері-перетинки, так само, як і між окремими клітками свиноматок з різних підгруп. Дуже часто при недотриманні цього правила страждають саме наступні по розташуванню свинки, які бачать кнура під час стимуляції попередньої групи, збуджуються зарано, а коли вже до них доходить черга, погано на нього реагують. Треба також пам’ятати, що для досягнення бажаного результату від стимуляції кнур повинен зберігати контакт зі свиноматками протягом усього часу осіменіння, а не тільки під час виявлення рефлексу нерухомості та встановлення катетеру. Своєю чергою, якщо такий контакт зберігатиметься, то і саме осіменіння – засмоктування сперми до статевих шляхів свиноматки – зазвичай проходитиме швидше. Тут треба тільки не забути про необхідність уникнення утворення вакууму у упаковці спермодози й усування його, за потреби, невеличкими надрізами. Деякі господарства постійно утримують у відділеннях запліднення разом із групами свиноматок окремих кнурів. Зрозуміло, що певна стимуляція таким чином досягається, але необхідно розуміти, що ефект її буває тим вищим на момент запліднення, чим рідше до того свиноматки мали контакт із відповідним кнуром.

Оптимальні строки запліднення 
Статевий цикл становить складний рефлекторний процес, у якому беруть участь усі системи організму. Його регуляція відбувається завдяки статевим гормонам. Прояв зміни поведінки свиней протягом перебігу статевого циклу можна розглядати як реакцію організму у відповідь на зовнішні та внутрішні подразники. При цьому основними стадіями перебігу статевого циклу, які вносять відповідні зміни у поведінку тварин, є збудження, гальмування та врівноважування. Уважне спостереження за цими процесами дозволяє правильно визначити найкращий час проведення штучного запліднення. 
 
Найлегше провести це спостереження на стадії збудження, яка характеризується яскравим проявом статевих рефлексів, – тічки, статевого збудження, охоти – як позитивної реакції на самця, дозріванням фолікулів у яєчниках та овуляції. Правильно визначити цю стадію дуже важливо, бо саме вона забезпечує найбільш оптимальні умови для проведення осіменіння та проходження запліднення. 
 
altДоволі складно визначити цю стадію у молодих свинок та у свиней з так званою тихою охотою, ознаки якої часто можуть бути сплутані зі стадією проходження гальмування статевої активності. 
 
Остання зазвичай проявляється ознаками, які є протилежні до стадії статевого збудження та поряд із більш спокійною поведінкою і відновленням апетиту зводяться до негативної реакції на кнура. 
 
Однак визначити цю стадію в окремої свиноматки у групі також може бути важко через додатковий вплив багатьох сторонніх факторів, які можуть впливати на неї під час проведення запліднення: загальне збудження у всій групі, сусідство по станку з дуже активною свиноматкою, реакція на кнура чи техніка штучного запліднення, індивідуальні особливості свинки тощо. 
 
Важливо правильно визначити оптимальний строк для запліднення, особливо, коли йдеться про подальше утримання свиноматок у постійній, визначеній іще до запліднення, групі. 
 
Запліднення свиноматок навмання, лише для збереження цілісності групи, є величезною помилкою. 
 
Навіть незначне запізнення з оптимальним часом запліднення може призвести до співпадіння часу запліднення із процесом зворотного розвитку статевих органів, коли в яєчнику після овуляції вже сформувалося жовте тіло, в результаті чого запліднення вже просто неможливе. 
 
Занадто раннє запліднення свиноматки також не принесе очікуваного результату. В такому випадку запліднення припаде на стадію врівноважування, яка характеризується протіканням у статевих органах та всьому організмі фізіологічних процесів, що готують свиноматку до нового статевого циклу. 
 
Тривалість статевого циклу у свиноматок у середньому становить 20-22 доби. При цьому відсутність у них запліднення при прояві повноцінних, ритмічно повторюваних статевих циклів вказує на те, що зазвичай здорова тварина не запліднюється внаслідок прорахунків під час проведення осіменіння або є наслідком використання недоброякісної сперми. Для уникнення небажаних результатів занадто раннього запліднення молодих свиноматок рекомендується проводити осіменіння не раніше третього повноцінного прояву статевої охоти в ході нормального статевого циклу. В свою чергу, це не тільки дозволяє організму молодої свинки краще розвинутися, а й сприяє яскравішому прояву ознак статевої охоти для правильного визначення часу осіменіння. 

Специфічні рефлекси
Приблизний вік молодих свиноматок на час проведення першого осіменіння повинен становити близько 230-240 днів, а вага 130-140 кг. Додатково бажано також контролювати кондицію свинок і визначати товщину спинного шпику, яка на час запліднення має сягати 16-20 мм. Також можуть застосовуватися препарати, які стимулюють та синхронізують охоту. Бажаним є введення молодих свиноматок по декілька голів до звичайних груп основного племінного стада, що теж здатне сприяти кращому прояву охоти і результатам запліднення. 
 
Основними статевими рефлексами, що допомагають правильно визначити оптимальний строк осіменіння свиноматки, є тічка, статеве збудження, охота та овуляція. Ознаки тічки настають іще до прояву охоти та посилюються з часом її настання. Тічка у свиноматок характеризується перш за все поступовим розширенням кровоносних судин зовнішніх та внутрішніх статевих органів, що яскраво проявляється у припуханні та почервонінні слизових оболонок статевих губ, з яких витікає тонкий та прозорий слиз. Зазвичай тічка у свиней починається за день до появи охоти і триває протягом 3-4 діб, а то й більше. Визначити таке припухання зовнішніх статевих органів у молодих свиноматок може бути доволі важко, що потребує більшої уваги та великого досвіду з обов’язковим урахуванням інших важливих ознак. Одна з найважливіших серед них є прояв статевого збудження, яке супроводжується зміною поведінки, результатом якої стає прояв статевої домінанти – надзвичайно сильного збудження центральної нервової системи, здатного гальмувати роботу усіх інших нервових центрів. В результаті такого збудження спостерігається характерна зміна нормальної поведінки свинки, збільшення її активності, інколи прояви агресії і гальмування навіть такого важливого уродженого рефлексу, як кормовий. В результаті протягом 15-20 годин тривалості статевого збудження свиноматки зазвичай не мають доброго апетиту. 
 

alt

Найважливішим статевим рефлексом є статева охота, яка проявляється у позитивній статевій реакції на самця. При цьому, якщо прагнення до спарювання у свиней проявляється весь час під час тічки та статевого збудження, то дійсне спарювання свиноматки допускають тільки під час охоти. Визначити цей найбільш оптимальний час для запліднення можна за настанням рефлексу нерухомості, коли свинка спокійно стоїть і не перешкоджає осіменінню. Цей період припадає на проходження охоти, яка зазвичай у свиней триває майже дві доби. На думку багатьох дослідників, свинки в цей час приймають дуже характерну позу з прогинанням спини, характерним хроканням та стоячими вухами. Але не слід забувати, що не всі свиноматки виявляють цю позу однаково, і деякі з них через певні анатомічні особливості – наприклад висячі вуха – просто не зможуть її повністю відтворити. Характерний прояв рефлексу нерухомості та постановка у відповідну позу під час запліднення є дуже індивідуальними особливостями, і у різних свинок можуть значно відрізнятися як за характером, так і за інтенсивністю прояву. 

Важливо
Кульмінацією статевого циклу є овуляція – вивільнення зрілого фолікула з яєчнику. Без неї запліднення не може відбуватися в жодному випадку, а кількість та якість дозрілих фолікулів є прямою вказівкою на наступну кількість утворених плодів. При невідповідних умовах утримання і особливо годівлі овуляція може не наступати навіть при наявності вже дозрілого фолікулу, який у такому випадку піддається зворотному розвитку і перероджується у кісту яєчника. Визначити й усунути такий патологічний стан у свиноматки може бути дуже важко, тож допускати його виникнення не можна. Протягом стадії збудження у свиноматок в середньому дозріває і вивільняється близько 20-30 фолікулів, через що овуляція як процес проходить не одночасно, а розтягується на певний час, розпочинаючись зазвичай через добу після появи перших ознак охоти. Це важливий факт, який обов’язково повинен враховуватися під час проведення штучного запліднення й обрахунку часу його здійснення так, аби і спермії, і яйцеклітини у статевих шляхах свиноматки мали достатньо часу, щоб зустрітися. Після овуляції прояв охоти іще деякий час зберігається на фоні зниження статевого збудження та зникнення рефлексу нерухомості. Це допомагає визначити на тварині поточний стан перебігу статевого циклу. 
 
Результат штучного запліднення повністю залежить від правильності вибору відповідного часу для його проведення відповідно до проходження овуляції. Основним і єдиним орієнтиром для визначення моменту початку овуляції є час появи рефлексу нерухомості. Таким чином, для формування групи на осіменіння у відділенні запліднення свиноматок необхідно перевіряти на настання рефлексу нерухомості мінімум двічі на день, бажано з однаковим інтервалом. Результати спостережень необхідно записувати до індивідуальних карток свиноматок, що значно допоможе зорієнтуватися при роботі з тваринами іншому персоналу, а також загалом оцінити проходження статевого циклу в окремих тварин. З часом ця інформація може допомогти формувати більш врівноважені групи свиноматок із подібним проходженням статевого циклу, що на великих господарствах із достатньою кількістю племінних тварин допоможе значно полегшити роботу з формування продуктивних груп і скоротити час їхнього перебування у центрі осіменіння. 

Типологія свиноматок
Загалом виділяють три типи свиноматок: з ранньою, пізньою та нормальною охотою. У свиноматок із ранньою охотою загальний час перебування в охоті подовжений, через що приходячи в охоту через 3-4 дні після відлучення поросят характерні ознаки тічки в них можуть спостерігатися протягом більш ніж трьох діб. Зазвичай таких свинок запліднюють перший раз через 24-36 годин після початку охоти – першого часу її визначення техніком штучного осіменіння – і потім іще двічі з інтервалом у 12 годин, орієнтуючись на загальний стан тварини. У свиноматок з нормальною охотою тічка настає приблизно на п’яту добу після відлучення поросят, а тривалість охоти становить 2-3 дні. Їх зазвичай вдається запліднити двічі – перший раз через 12-24 години після визначення початку охоти і наступний раз через 12 годин. 
 
Найважче працювати зі свиноматками пізньої охоти, в яких рефлекс нерухомості спостерігається десь на 6-7 день після відлучення поросят, а вся тривалість охоти може становити всього 1-2 доби. Для таких тварин перше штучне осіменіння необхідно проводити одразу ж після виявлення ознак охоти і повторювати його через 12 годин, якщо свинки іще «стоять». 
 
Успішно запліднити таких свиноматок двічі є дійсно великою удачею, через що саме вони доволі часто є тими тваринами у групі, яким загрожують прохолости через неправильний час запліднення. Необхідно звертати увагу на таких свиноматок та помічати їх на наступний час формування групи і можливого вибракування. Цьому дійсно зможе допомогти тільки ретельне ведення документації по кожній окремій тварині й об’єктивна оцінка отриманої інформації. Не можна точно визначити, що такі свиноматки є малопродуктивними, лише працювати з ними у господарстві доволі важко, тож бажано, щоб їхня частка у загальному обсязі поголів’я була не дуже великою. 

Треба пам’ятати
Важливим чинником при проведенні штучного запліднення є поведінка самого техніка штучного осіменіння, який має уникати додаткового стресу для свиноматок і надавати їм достатньо часу для стимуляції та проходження осіменіння. Гучні крики, побиття й інше неприпустиме поводження з тваринами може значно спотворити прояв у них статевої поведінки і негативно відбитися на результаті запліднення. До того ж, у свиней доволі легко утворюються умовні рефлекси, через що подальше використання таких наляканих свиноматок наступного разу у центрі осіменіння може ставати дуже проблематичним. При проведені самого запліднення важливо чітко дотримуватися усіх правил гігієни. Це значно знизить імовірність внесення інфекції до статевих шляхів свиноматок, а також загибель плодів і народження мертвих чи ослаблених поросят. Тож утримання центру осіменіння у чистоті, проведення регулярного прибирання і обов’язкове очищення зовнішніх статевих органів свиноматок перед заплідненням повинно стати доброю повсякденною практикою. Таким чином, завдяки знанням особливостей проходження у свиноматок статевих циклів, урахуванню потреб тварин під час їхнього відбору та утриманні у центрі осіменіння, а також створенню найбільш сприятливих умов для запліднення з використанням необхідної стимуляції як кнуром, так і іншими засобами, для свиноматок можна створити дійсно комфортні умови, в яких їхня продуктивність проявлятиметься якнайкращим чином. 

svidome

 22 вересня 2021
Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за використання автомобільних доріг загального користування», який запроваджує плату за проїзд вантажних автомобілів по дорогам державного значення.
Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за використання автомобільних доріг загального користування», який запроваджує плату за проїзд вантажних автомобілів по дорогам державного значення.
22 вересня 2021
 22 вересня 2021
Сьогодні, 22 вересня, уряд ухвалив постанову про вимоги щодо підготовки та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) з доопрацюванням 1 день.
Сьогодні, 22 вересня, уряд ухвалив постанову про вимоги щодо підготовки та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) з доопрацюванням 1 день.
22 вересня 2021
 22 вересня 2021
В Україні необхідно на рівні закону повернути в бюджетний кодекс пункт про те, що на підтримку АПК з бюджету в рік надають не менше 1% аграрного ВВП.
В Україні необхідно на рівні закону повернути в бюджетний кодекс пункт про те, що на підтримку АПК з бюджету в рік надають не менше 1% аграрного ВВП.
22 вересня 2021
 22 вересня 2021
За підсумками восьми місяців, в Україні було вироблено 6 млн 35,2 тис. т молока усіх видів, що на 6,2% менше проти відповідного періоду минулого року. Це обумовлено стрімким скорочення обсягів в господарствах населення та недостатнім забезпеченням з боку промислового сектору.
За підсумками восьми місяців, в Україні було вироблено 6 млн 35,2 тис. т молока усіх видів, що на 6,2% менше проти відповідного періоду минулого року. Це обумовлено стрімким скорочення обсягів в господарствах населення та недостатнім забезпеченням з боку промислового сектору.
22 вересня 2021
 22 вересня 2021
В АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація» фіксують суттєві порушення в усіх сферах діяльності за період з листопада 2020 року по вересень 2021 року.
В АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація» фіксують суттєві порушення в усіх сферах діяльності за період з листопада 2020 року по вересень 2021 року.
22 вересня 2021
 22 вересня 2021
Росія продовжила заборону на імпорт низки продовольчих товарів з України.
Росія продовжила заборону на імпорт низки продовольчих товарів з України.
22 вересня 2021
До відкриття ринку землі лишилося ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.