Готуємо нетелей до отелення

/ Сучасне тваринництво / Понеділок, 08 квітня 2013 14:53
altВасиль КОСТЕНКО, доктор с.-г. наук, професор
Національний університет біоресурсів та природокористування України
Продовжуючи тему збалансованої годівлі та отримання здорового потомства ВРХ, що висвітлювалась у попередніх номерах нашого видання, пропонуємо детально розглянути питання годівлі, утримання та підготовки до отелення нетелей.

Як годувати нетелей: «порції» та раціони
Годівля нетелей першої половини тільності повинна бути помірною, але достатньою за рівнем і збалансованою за всіма елементами живлення. Оскільки до шести місяців тільності плід росте й розвивається повільно, у цей період нетелей достатньо годувати за нормами телиць, старших 14–15-місячного віку. На сьомому місяці тільності добові прирости плода зростають до 150 г, на восьмому - до 300, на дев’ятому - до 600–700 г. Одночасно значно збільшуються плодові оболонки і молочна залоза. Ось чому годівля нетелей в останні три місяці тільності повинна бути достатньою за загальним рівнем і повноцінною за вмістом протеїну, мінеральних речовин і вітамінів.

Раціони для нетелей балансують з урахуванням їхньої маси (для чого контрольних тварин щомісячно зважують), вгодованості, майбутньої продуктивності та стадії розвитку плода. Середньодобові прирости повинні бути не менш ніж 1000 г. Орієнтовно за добу нетелям можна згодувати, кг: сіна - 4–5, сінажу - 3,5–5, високоякісного силосу - 16–18, соломи - 2–3, концкормів - 1,8–4 і зелених кормів - 40–45. За набором кормів раціони у цей час повинні бути такими, які будуть і в корів-первісток. Завдяки цьому можна привчити їх до раціону дійних корів, і після отелення вони охоче поїдають усі корми, що забезпечують одержання максимальної продуктивності.

altСилос нетелям згодовують з урахуванням його якості. Якщо він має підвищену кислотність, його можна розкислити аміачною водою 25%-ї концентрації (8–10 л/т) і згодовувати через 1,5–2 год., тобто після зникнення запаху аміаку. Можна також використовувати двовуглекислу (питну) соду з розрахунку 500–600 г на 1 ц корму. Попередньо готують 1,5–2%-й розчин соди і ним з лійки чи гідропульта рівномірно змочують розкладений на кормовому майданчику силос, витрачаючи 25–30 л розчину на 1 ц корму. Через 1–2 год. такий силос можна згодовувати. При великих даванках силосу раціони балансують за мінеральним складом, для чого використовують спеціальні вітамінно-мінеральні премікси або динатрійфосфат, трикалійфосфат, знефторений фосфат, кісткове борошно, крейду, кухонну сіль і набір мікроелементів. За 10–15 днів до очікуваного отелення даванки силосу, сінажу і коренеплодів зводять до мінімальних.

Важливе значення у годівлі нетелей має співвідношення сіна, соковитих і концентрованих кормів у раціоні. При плановому надої в 4000–5000 кг молока структура кормового раціону може бути такою,%: сіно - 36–40, соковиті корми - 35–40 і концкорми - до 25. При нижчій продуктивності грубі корми можуть становити 15–35%, соковиті - 50–70, а концкорми - в кількості, необхідні для поповнення нестачі протеїну.

Краще у стійлі чи на пасовищі?
Годують нетелей як у приміщеннях, так і на вигульних майданчиках. Корми роздають стаціонарними і мобільними кормороздавачами. Прибирання гною і напування таке саме, як і при утриманні телиць після річного віку. У стійловий період до 6–7-місячної тільності нетелей утримують безприв'язно (не менш ніж 2 м2 підлоги на одну голову) або на прив'язі, з фронтом годівлі 0,75–0,85 м. Улітку - безприв'язне групове на кормовигульних майданчиках або на пасовищі. Розмір технологічної групи 30…50 голів. Між тваринами допускається різниця за віком до 30 днів і масою тіла 25 кг.

Випасати нетелей бажано на культурних пасовищах (з розрахунку 0,25–0,30 га на одну голову), розташованих недалеко біля ферми чи літнього табору. На пасовище тварин переводять поступово. У першу декаду пасовищного утримання випасання обмежують, а кількість кормів, що не вистачає до добової норми, поповнюють за рахунок підгодівлі, особливо кормами, багатими на клітковину.

Підготовка до отелення. Масаж вимені
За 3–4 міс. до отелення нетелей переводять у контрольний корівник (на великих фермах) або формують спеціальну технологічну групу і готують до отелення. Підготовка до отелен-ня включає у себе організацію активного моціону в стійловий період і пасовищне утримання влітку, повноцінну годівлю і стимуляцію розвитку вим'я. У другу половину тільності в нетелей посилено розвивається молочна залоза, а тому важливо масажем та іншими засобами сприяти формуванню залозистої тканини і пропорційному розвитку всіх часток вим'я. Масаж можна проводити впродовж 1…3 міс. перед отеленням. Існує декілька способів проведення масажу (ручний, механічний, за допомогою вакууму, фізичний та ін.). Масаж сприяє зміцненню сполучноопорних тканин, ємкісної системи, поліпшує кровообіг і лімфообіг у вимені, що стимулює утворення й нагромадження великих обсягів молока, а також підвищує резистентність проти маститу.

За умов прив'язного утримання масаж вимені проводять у стійлах. Якщо ж доїння корів планують на доїльних майданчиках типу «Ялинка», «Тандем», «Паралель» чи «Карусель», то масаж організовують на цих майданчиках.

altОрганізовуючи масаж вимені в нетелей за умов звичайної ферми чи контрольного корівника, їх групами по 20–25 голів закріплюють за найдосвідченішими операторами-масажистами чи доярками. Перші 3–5 днів, поки тварини не звикнуть до операторів і нових умов, вим'я двічі-тричі на добу в часи майбутнього доїння легенько, впродовж 1–3 хв., гладять руками і при цьому тварин обов'язково підгодовують концентрованими або іншими «ласими» кормами. Потім від погладжування всього вимені поступово переходять до глибокого масажу його часток та дійок. Масаж руками можна проводити кількома способами. Можливий такий: повільними рухами долонь по черзі масажують праву й ліву половини вимені у напрямку від основи молочного дзеркала до основи передніх часток і назад. Потім масажують передні та задні частки - від їхньої основи до основи дійок, а потім пальцями, по черзі, стискають дійки (без імітації доїння) і масажують їх. Заключний прийом - все вим'я долонями підштовхують вгору і різко опускають руки.

Свого часу було розроблено цілий ряд пристроїв для механізації цієї операції. Найдосконалішою конструктивно і ефективною за впливом на молочну залозу є пневмомеханічна установка УПИН-100-ДУ. Її апарати здійснюють комплексний пневмомеханічний масаж вимені розтягуванням і стисканням його тканин, що стимулює розвиток залози. Один оператор може працювати одночасно з трьома апаратами, обслуговуючи до 30 нетелей за 1 год. При цьому значно зменшується інтенсивність і одночасно у 2,5–3 разів зростає продуктивність праці.

Процес підготовки нетелей при безприв'язному утриманні починають з привчання їх до доїльного майданчика. Для цього групу нетелей заганяють у переддоїльний нагромаджувач, відкривають вхід на доїльну установку і впускають туди тварин. Для прискорення цієї операції до групи нетелей необхідно додавати кілька дорослих корів, які вже доїлися на майданчику. Якщо є можливість, то у годівниці установки насипають концкорми. За інших умов концкорми згодовують після виходу з доїльної установки. Звичайно, кілька днів нетелі будуть себе поводити неспокійно і навіть не їстимуть концкормів. Після того, як тварини звикнуть до доїльного майданчика, спокійно заходять на нього і їдять концкорми, можна розпочинати ручний чи пневмомеханічний масаж вим'я. При цьому особливу увагу звертають на масаж передніх часток, які в більшості випадків розвинені менше.

З метою запобігання набряку вимені і передчасного виділення молозива масаж у нетелей закінчують за 20–25 днів до очікуваного отелення. Якщо застосовують ручний масаж або прогрівання вим'я, то в останні 7–10 днів перед його закінченням під час масажу включають доїльний апарат, що сприяє виробленню у нетелей стереотипу на доїння.

svidome

 18 травня 2022
З початку війни росії проти України міжнародні трейдери, що працювали в Україні, зупинили закупівлі зерна та почали активно відвантажувати вже придбані обсяги через порти Дунаю та західні кордони до портів Румунії та покупців в ЄС.
З початку війни росії проти України міжнародні трейдери, що працювали в Україні, зупинили закупівлі зерна та почали активно відвантажувати вже придбані обсяги через порти Дунаю та західні кордони до портів Румунії та покупців в ЄС.
18 травня 2022
 18 травня 2022
На Сумщині триває сівба ярих зернових та зернобобових культур. Загалом в області посіяли ярих сільськогосподарських культур на площі 368,9 тис. га.
На Сумщині триває сівба ярих зернових та зернобобових культур. Загалом в області посіяли ярих сільськогосподарських культур на площі 368,9 тис. га.
18 травня 2022
 18 травня 2022
Департамент сільського господарства США (USDA) зробив прогноз світового балансу основних сільськогосподарських культур на наступний 2022/23 маркетинговий рік.
Департамент сільського господарства США (USDA) зробив прогноз світового балансу основних сільськогосподарських культур на наступний 2022/23 маркетинговий рік.
18 травня 2022
 18 травня 2022
Комітет Європейського парламенту з міжнародної торгівлі схвалив призупинення ввізних мит ЄС на українську продукцію на рік для підтримки економіки України.
Комітет Європейського парламенту з міжнародної торгівлі схвалив призупинення ввізних мит ЄС на українську продукцію на рік для підтримки економіки України.
18 травня 2022
 17 травня 2022
Практична рульова рама від Steketee розширює спектр можливостей застосування будь-яких просапних машин.
Практична рульова рама від Steketee розширює спектр можливостей застосування будь-яких просапних машин.
17 травня 2022
 17 травня 2022
Президент підписав Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (№ 2079-IX), який 17 лютого 2022 року ухвалила Верховна Рада України.
Президент підписав Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (№ 2079-IX), який 17 лютого 2022 року ухвалила Верховна Рада України.
17 травня 2022

Please publish modules in offcanvas position.