Микола Бабенко: «Шанс вижити мають лише ефективні молочні ферми»

/ Сучасне тваринництво / Понеділок, 16 червня 2014 11:39
altІрина ГЛОТОВА, спеціально для "АС"
В умовах постійного зростання витрат на утримання та годівлю українське тваринництво поступово входить у ризиковану стадію — виробники дедалі частіше починають відмовлятися від молочного скотарства та пускають корів під ніж. Про причини такого ставлення з боку власників, а також про те, яким чином вони можуть в рази збільшити прибутки від молочного бізнесу «АС» поцікавився у генерального директора «Центру підвищення ефективності в тваринництві» Миколи БАБЕНКА.

 

 • Закупівельні ціни на молоко останнім часом почали різко падати (з 4,50 до 3,70 за літр буквально за декілька тижнів). З чим це пов’язано?
- Так, дійсно, ціни на молоко знижуються. Поступово падає ціна, яку платять переробні підприємства виробникам молочної продукції – якщо взимку вона становила 4,5-5 грн, то тепер 3,70 грн, а приватний сектор ще менше – лише 2 грн/л молока.
 
Я вбачаю три основні причини цієї ситуації. Перше – це втрата ринків збуту продукції, зокрема, основної експортної позиції – в Росію. Частка експорту українських сирів торік у Росію сягала 64%. Сьогодні для українських переробних підприємств цей ринок є фактично повністю закритим, а чи будуть відновлені поставки — невідомо. Дефіцит на російському ринку призвів як до збільшення цін на сире молоко в Росії, так і до зростання частки імпорту сирів з ЄС. Нові постачальники поступово переорієнтовуються під споживача, зокрема, Польща та Німеччина вже виробляють сири, спеціально створені під смакові уподобання росіян.
 
altНагадаю, виробництво молока в Україні становить приблизно 10 млн т, з яких ми споживаємо лише 6 млн. Тобто на сьогодні фактично незатребуваними на ринку залишаться приблизно 4 млн т молока, що, безумовно, вплине на формування ціни у 2014-2015 роках.
 
Наступна проблема – сезонне збільшення обсягів виробництва молока. Це звичайна ситуація, оскільки переважна частина розтелів припадає саме на весняно-літній період.
 
Третя причина, яку також слід врахувати, – це рекордно високі ціни на молоко протягом останніх трьох років. На дефіцит молочної сировини в Україні переробники реагували підняттям цін на сире молоко і, відповідно, збільшенням цін на продукти переробки молока. Тож цієї зими молоко на прилавках магазинів коштувало вже більше 10 грн/л, що при загальному зниженні платоспроможності населення (девальвація гривні, зростання цін на пальне) робило цей продукт для пересічних українців майже недосяжним. Зазначу, що молоко у супермаркетах ЄС коштує практично вдвічі дешевше, ніж у нас.
 
 • Яких цін на молоко слід очікувати? Чи продовжиться падіння і надалі?
- Можу сказати, що подорожчання молока ми найближчим часом однозначно не побачимо – пікові ціни на цей продукт залишились позаду. Вже зараз ринок реагує поступовим зниженням цін на молочні продукти, але, враховуючи загальне зменшення обсягів реалізації та споживання, витрати молокозаводів на переробку в частині собівартості молочних виробів ростуть. Крім того, підвищення удвічі цін на пальне також впливає негативно як на собівартість молокозаводу, що забирає молоковозами молоко з ферм (часом це сотні кілометрів), так і на собівартість заготівлі кормів господарством. Влітку цього року на фоні загального зниження закупівельних цін ми будемо спостерігати зростання витрат виробників на отримання молока. Тобто найближчим часом молочарі опиняться у дуже невигідній ситуації, шанс вижити у якій одержать лише ефективні підприємства.
 
 • Як поточна ситуація вплине на ціну молока для кінцевого споживача?
- Якщо раніше собівартість молока для промислового сектора в ефективних підприємств була на рівні 2,5 грн, то тепер, враховуючи зростаючі ціни на кормову сировину, вона становитиме не менше 3,0 грн/л, а у господарствах із порушеннями технології – 4,0-4,5 грн. Тому об’єктивно закупівельні ціни на сире молоко повинні бути не нижче 4 грн/л. Якщо говорити про кінцевого споживача, то ціна молока на полицях магазинів у період з червня до кінця року очевидно знизиться до 6 грн/л.
 
Вже незабаром, ймовірно, розпочнеться скорочення поголів’я у господарствах, та, як наслідок, зменшення кількості пропозиції молока. Продовжувати працювати з собівартістю у 4,5 грн господарства довго не зможуть.
 
Найпростіший шлях – скорочення поголів’я. Виробники будуть мати бодай невеликі гроші з продажу корів на м'ясо, і, таким чином, намагатимуться запобігти збиткам від продажу молока у майбутньому.
 
На жаль, лише одиниці по-справжньому розумних господарів підуть шляхом підвищення ефективності виробництва та зменшення собівартості своєї продукції.
 
 • Скорочення відбуватиметься за рахунок промислового сектора, чи постраждають і приватні господарства населення?
- Більше постраждає промисловий сектор. У випадку, якщо не буде змінена ситуація на ринку молочної продукції, то через ті фактори, що я зазначав вище, Україна протягом 2014-2015 років ризикує втратити майже третину поголів’я корів у промисловому секторі та ? усіх молокопереробних заводів. Все це означатиме втрату людьми своїх робочих місць і зменшення надходжень від податків тощо. Приватники будуть отримувати меншу ціну, щоб їх дешевим молоком хоч якось розбавляти дороге з ферм, а це означає, що кількість випадків із фальсифікованим та розбавленим водою молоком, особливо там, де немає обслуговуючих кооперативів, також зросте у рази.
 
 • Що буде із тими підприємствами, які залишаться працювати?
- Я не думаю, що їм буде легко. Саме на 2015 рік заплановане скасування обмежень на виробництво молока в ЄС. Хоча країни ЄС і виробляють молока і м’яса більше, ніж споживають, все ж існує державний механізм стримування виробництва молока. Очевидно, після скасування квот це молоко знайде ринки збуту в країнах, що не входять до європейської співдружності. Таким чином, український виробник буде вимушений боротися з добре оснащеними фермами та переробними заводами ЄС за місце на поличках вітчизняних магазинів. Ми вже бачимо «перші ластівки» імпорту – лише за останній рік кількість імпортованих в Україну сирів, згущеного незбираного та знежиреного молока збільшилась удвічі. Це засвідчує, що деякі переробні підприємства і українські споживачі починають поступово віддавати перевагу іноземним молочним продуктам. І це дуже поганий знак для українських підприємств.
 
 • Наскільки вигідно на сьогодні бізнесу займатись саме молочним скотарством?
- Загальновідомо, що будь-якою діяльністю вигідно займатись, якщо ти її досконало знаєш, і молочне скотарство тут не є винятком. Люди, які опанували технологію, цікавляться сучасними трендами та змінами, що відбуваються у галузі, мають достатній арсенал засобів для впливу на собівартість молока і захищені від коливань ринку. У 2013 році такі підприємства мали собівартість молока на рівні 2,5 грн, у поточному році насамперед через подорожчання пального та зернових, собівартість молока в ефективних підприємств виросте до 3 грн. У неефективних вона досягне 4-5 грн. Я веду до того, що якщо середньозважена ціна молока буде на рівні 4 грн/л, то для тих, хто вміє ефективно організувати та вести свій бізнес, заробіток буде 1 грн з кожного літра, а для тих, хто «пливе за течією» і не змінюється відповідно до ситуації на ринку, ті виробники матимуть також 1 грн/л, проте вже не прибутку, а збитків.
 
 • Як Ви вважаєте, якою має бути обґрунтована ціна українського молока для того, аби скотарство було рентабельним та інвестиційно привабливим?
- Обґрунтована ціна на сире молоко повинна бути не нижче 4 грн, а оптимальна – 4,5 грн/л.
 
 • На які проблеми передусім скаржаться виробники молока?
alt- Основна проблема виробників – це відсутність чіткого розуміння того, що їм слід робити в умовах коливання цін на собівартість виробленої ними продукції. Додайте непрогнозовані зміни цін на сире молоко і отримаємо невпевненість у завтрашньому дні. Все це робить молочний бізнес малопривабливим.
 
Ще одна проблема – відсутність на селі кваліфікованих кадрів, які б знали свою роботу та могли забезпечити високий фінансовий результат власнику.
 
 • Ви працюєте з багатьма українськими підприємствами у напрямі підвищення ефективності їх бізнесу. Яких заходів вам доводиться вживати у розрізі молочних ферм?
- «Центр підвищення ефективності в тваринництві» здійснює повний аудит бізнесу, того, як він організований, і приводить його у відповідність до сучасних європейських вимог та норм. Вся робота Центру спрямована на забезпечення диктатури технології. Починаючи від складання реально діючого бізнес-плану підприємства, закінчуючи формалізацією усіх процесів на підприємстві, автоматизацією обліку, закріпленням відповідальних осіб, контролем з боку власника. Також ми здійснюємо аналіз, тестування та навчання працівників, відповідно до вимог часу та технологій. Все, що я зазначив, це комплексний супровід, який гарантує замовнику результат у вигляді попередньо погодженої з власником собівартості продукції підприємства. Я гордий тим, що собівартість молока і м’яса на підприємствах, з якими ми працюємо, є найнижчою у галузі. Це гарний стимул для підприємців, аби і надалі розвивати свій бізнес.
 
 • Часто доводиться чути про те, що найбільші витрати у скотарстві приходяться саме на корми. Яким чином можна їх зменшити і тим самим здешевити кінцеву продукцію?
- Витрати кормів на один день для корови становлять приблизно 20 грн. На фермі середньої продуктивності корова дає 20 л молока щоденно. Шляхом нескладних математичних підрахунків бачимо, що в одному літрі молока 1 грн – це витрати на корми. Але це середній показник, реально по Україні ці витрати можуть становити як 80 копійок, так і 2 грн. Дуже багато залежить від правильно складеного раціону, якості кормів, забезпечення денної норми тварини саме тими поживними речовинами, які необхідні їй у конкретний період лактації, тощо.
 
 • Які нові підходи мають використовувати молочарі у своїй діяльності?
- Поширеною і помилковою практикою на фермах є застосування одного типу корму та раціону для всіх корів, незалежно від продуктивності. Для невеликих ферм для дійних корів достатньо трьох раціонів, а на фермах, де більше 100 корів, потрібно чотири раціони, які будуть забезпечувати потреби тварин та стимулюватимуть їх до максимальної продуктивності.
 
Наступне — це введення обліку не на паперових носіях, або ще гірше «в умі» чи «на око», а приведення обліку до єдиної автоматизованої комп’ютерної системи на платформі 1С. У ній зберігатимуться дані про все, що відбувається на фермі –вік тварин, вакцинування, витрати кормів, раціони тощо. Це дає змогу власнику і керівнику прогнозувати і контролювати роботу ферми в режимі реального часу та оперативно реагувати на проблеми, у разі їх виникнення.
 
 • Якщо говорити про складання раціонів тварин, то які помилки тут роблять найчастіше?
- На жаль, через брак фахівців у галузі годівлі ми відчуваємо, що майже на всіх українських фермах раціони для тварин не лише для ВРХ, а й для свиней, розроблені не у відповідності до сучасних вимог. Так, наприклад, недопустимою практикою є складання раціонів без попереднього проведення лабораторних досліджень. Сировина від господарства до господарства є різною, крім того, якість грубих кормів та показники вологості будуть змінюватись від періоду закладки кормів, так і від сезону, інших факторів. Лабораторний аналіз усіх кормів на необхідні показники коштує 2000 грн. В подальшому це дає підприємству у рази більші прибутки. Відтак, така інвестиція цілком виправдана.
 
Ми проводимо такі дослідження, тож замовники можуть користуватися дослідженнями на основі фактичних, а не уявних даних.
 
 • За вашими спостереженнями – чи будуть в подальшому дорожчати корми. Якщо так, то на скільки відсотків?
- Слід розділяти корми на грубі та концентровані. Формування цін на них здійснюється по-різному. Якщо говорити про грубі корми, то їх вартість на кінець року вже сформована, адже всі витрати на закладання силосу, сінажу, сіна, соломи понесені, корми знаходяться у сховищах, тож власник може легко порахувати собівартість. Для молочного скотарства вона актуальна до закладки нових кормів. Грубі корми невигідно транспортувати на великі відстані, тож ринок таких кормів у нашій державі фактично відсутній. Інша справа концентровані корми – їхня вартість значно варіюється, залежно від попиту та цін на світовому ринку, курсу валюти, до того ж, ці корми легко транспортуються на тисячі кілометрів.
 
Загалом якщо порахувати витрати концентрованих та грубих кормів, то вони вже до кінця 2014 року можуть зрости до 1,75 грн, тоді як наприкінці 2013 року витрати кормів у літрі молока становили одну гривню.
 
 • На вашу думку, що заважає українським молочним фермам розвиватися?
- Швидше за все, причина знаходиться у площині психології. Часто найбільшим ворогом людини є вона сама. Насправді ніщо не заважає власнику зробити своє підприємство ефективним та прибутковим. Будь-яка ферма зараз має однакові шанси бути в авангарді сучасних технологій та впроваджувати їх на практиці. Тож я бажаю українському аграрному бізнесу знаходити в собі сили та діяти – переглядати існуючу систему організації роботи, змінювати реальність та майбутнє українських ферм на краще.

svidome

 13 квітня 2021
Група народних депутатів виступає за нові податкові зміни, які дозволять знизити навантаження із ПДВ аграріям у зв’язку із форс-мажорними знищенням продукції.
Група народних депутатів виступає за нові податкові зміни, які дозволять знизити навантаження із ПДВ аграріям у зв’язку із форс-мажорними знищенням продукції.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
У першому кварталі 2021 року Сєвєродонецький «Азот», що входить до групи підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 265,62 тис. тонн мінеральних добрив.
У першому кварталі 2021 року Сєвєродонецький «Азот», що входить до групи підприємств азотного бізнесу Group DF, випустив 265,62 тис. тонн мінеральних добрив.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Від початку 2021 року на Рівненщині створено вісім сімейних ферм. Згідно Закону України вони можуть функціонувати без набуття статусу юридичної особи. За умови використання праці членів сім’ї такого господарства, їхня робота може бути організована фізичною особою-підприємцем самостійно.
Від початку 2021 року на Рівненщині створено вісім сімейних ферм. Згідно Закону України вони можуть функціонувати без набуття статусу юридичної особи. За умови використання праці членів сім’ї такого господарства, їхня робота може бути організована фізичною особою-підприємцем самостійно.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
1 січня 2022 року набирає чинності наказ МОЗ «Про затвердження максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах та Змін до Гігієнічних нормативів і регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів».
1 січня 2022 року набирає чинності наказ МОЗ «Про затвердження максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах та Змін до Гігієнічних нормативів і регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів».
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Будинок відпочинку в селі Модричі Львівської області, який перебуває на балансі Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», виставлено на аукціон, який буде проведено 30 квітня 2021 року.
Будинок відпочинку в селі Модричі Львівської області, який перебуває на балансі Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», виставлено на аукціон, який буде проведено 30 квітня 2021 року.
13 квітня 2021
 13 квітня 2021
Уряд продовжує тримати курс у напрямку оптимізації системи органів Держгеокадастру. Тому відтермінування деяких із запланованих заходів – це лише тактичне рішення, яке обумовлене затримкою із прийняттям надзвичайно важливого для земельних відносин проєкту закону №2194.
Уряд продовжує тримати курс у напрямку оптимізації системи органів Держгеокадастру. Тому відтермінування деяких із запланованих заходів – це лише тактичне рішення, яке обумовлене затримкою із прийняттям надзвичайно важливого для земельних відносин проєкту закону №2194.
13 квітня 2021
До відкриття ринку землі лишилося 77 ЧИТАТИ

Please publish modules in offcanvas position.