×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Продуктивні породи качок

/ Сучасне тваринництво / Понеділок, 30 листопада -0001 02:00
Марія ЯРОШКОветеринарний лікар, магістр МВА
Поряд із курятиною та індичатиною качине м’ясо є одним із найбільш поширених продуктів птахівництва. Однак варто знати, що породи качок за їхніми продуктивними якостями розподіляють за трьома напрямами: м’ясні, м’ясо-яєчні та яєчні.

 

Качині напрями продуктивності
Серед усіх порід найбільш поширені, звичайно, качки м’ясного напряму продуктивності. Ці породи характеризуються такими продуктивними якостями, як добра життє­здатність і висока плодючість, скоростиглість, а також висока якість і поживність м’яса. Слід відмітити, що поряд із цим, м’ясним породам також властива доволі гарна несучість, хоча для отримання яєць вони використовуються рідко. Від кожної такої качки протягом року можна отримати більше 50 каченят. За умов відповідного утримання і доброї годівлі качки м’ясного напряму досягають ваги у 2-2,5 кг у віці 50-60 днів. Зазвичай цієї ваги достатньо для відправлення птиці на забій. До порід м’ясного напряму продуктивності належать пекінські качки, мускусні, білі московські та сірі українські качки, чорні білогруді, руанські тощо.
 
Порівняно з ними, качки м’ясо-яєчного напряму продуктивності мають добрі м’ясні якості поряд попри меншу вагу. Яєчна продуктивність у них, відповідно, вища за м’ясних качок. До таких порід відносять хакі-кемпбелл, дзеркальну породу качок, а також орпінгтон.
 
Качок яєчного напряму продуктивності зустріти доволі важко, вони не конкурують з м’ясними та м’ясо-яєчними породами за скоростиглістю та вагою, хоча за своєю яйценосністю не поступаються курям яєчних порід. Одним із представників цього напряму продуктивності є порода індійські бігуни.
 
Пекінські качки
Найбільш поширеними представниками качок м’ясного напряму продуктивності є пекінські та мускусні. При чому порода пекінських качок має вже більш ніж 300-річну історію і є на сьогодні найбільш багаточисельною. Пекінські качки поширені в багатьох країнах світу, як на промислових підприємствах, так і в господарствах населення. На основі цієї породи було виведено багато інших. Пекінські качки неперебірливі у годівлі та добре пристосовуються до різних умов утримання. Їхнє тіло довге, з широкою, трохи нахиленою від плеч до хвоста спиною, та широкими і глибокими грудями. В них доволі велика голова з опуклою лобною частиною, а також середня та легко вигнута шия. Крила міцні, доволі щільно прилягають до тулуба.

alt

В пекінських качок добре розвинена м’язова тканина, що обумовлює надалі дуже добрі м’ясні якості тушки. Зазвичай птиця має біле пір’я, але воно також може набувати легкого бежевого відтінку. Ноги та дзьоб зустрічаються різних відтінків помаранчевого кольору, очі, як правило, темно-блакитні. Ноги товсті, невисокі, поставлені ближче до задньої частини тулуба. Для пекінських качок властива висока виводимість молодняку до 75-80%. Качки швидко ростуть, і до двох місяців досягають ваги у 3 кг, селезні можуть виростати до 4 кг. Забійний вихід у пекінських качок може сягати 90%, при цьому на їстівні частини тушки припадає до 67%.
 
Серед їстівних частин патраної тушки у пекінських качок до 38% може становити шкіра та підшкірний жир. М’язи при цьому займають не більше 35%. Слід також відмітити, що м’язи на ногах та грудях розвиваються практично однаково за масою. При вирощуванні молодняку пекінських качок слід уважно ставитися до годівлі, щоб не допустити ожиріння птиці. До того ж, при годівлі вволю пекінські качки споживають невиправдано багато комбікорму і на додачу починають відкладати яйця надто рано. При цьому, якщо качки почнуть нестися у 170-денному, а не у 185-денному віці, як треба, вони відкладатимуть яйця менші за розміром, хоча і довше.
 
Для пекінських качок властива доволі висока яйценосність у 100-120 яєць, вагою від 70 до 90 г. Ця добра яйценосність зберігається протягом двох-трьох років. Залежно від вгодованості птиці та поживності комбікорму на добу пекінським качкам необхідно близько 250-300 г комбікорму, що є порівняно високим показником.
 
Мускусні качки
На відміну від пекінських, мускусні качки розводять у господарствах порівняно недовго і за своїм зовнішнім виглядом іще багато в чому нагадуюсь своїх диких родичів. Для них характерне більш витягнуте тіло і голова, великі крила та довгий хвіст. Пір’я рівномірно та доволі щільно прилягає до тіла.
 
Для мускусних качок притаманно декілька видів забарвлення: чорно-біле, коричнево-біле, чорне, синє та біле. Вони мають майже горизонтальну постанову корпусу, довгу спину та широкі груди. Для мускусних качок характерна середня, добре вкрита м’язами шия, середній вузький дзьоб, що на кінчику набуває форми гачка, від блідо-бежевого до насичено рожевого відтінку. Колір очей, залежно від кольору пір’я, може переходити від блакитно-сірого до коричнювато-бурого. Навколо дзьоба та очей можна побачити м’ясисті шкірні нарости, невкриті пір’ям, які можуть набувати яскравого забарвлення. Такий зовнішній вигляд трохи нагадує індика, через що цю породу також інколи називають індокачками або бородавчатими качками.
 
Ноги у мускусних качок порівняно короткі, через що вони здаються приземистими. На ногах добре розвинуті гострі кігті та дещо закруглені плавальні перетинки. Колір шкіри ніг може варіювати від світло-оранжевого до чорного, також залежно від кольору пір’я. Хоча строк відгодівлі мускусних качок може в 1,5 разу перевищувати строк відгодівлі пекінських через нищу скоростиглість, їм властива краща якість м’яса з меншим вмістом жиру. За живою вагою селезень може бути в два рази більшим за качку. Так, маса селезня може сягати 3,5-5 кг, в той час, як качки виростають до 2-2,5 кг.
 
На основні їстівні частини патраної тушки мускусних качок припадає близько 45% м’язів. При цьому найбільш розвиненими є грудні м’язи. На частку шкіри з підшкірним жиром припадає не більше 25%, що майже в півтора рази менше, ніж у пекінської породи. Під час відгодівлі мускусні качки більш стримані і рідко переїдають, завдяки чому годівля проходить рівномірно з виваженими приростами живої ваги. При цьому на добу мускусній качці необхідно порівняно менше комбікорму — близько 170-220 г.
 
Яйценосність у мускусних качок починається у 8-9 місяців і триває 4-5місяців. При цьому відкладання яєць проходить у дві фази, між якими качки линяють. Хоча за яйценосністю мускусні качки поступаються пекінським — майже 90-100 яєць вагою 70-80 г — їхні яйця краще зберігаються, завдяки чому їх легше закладати на інкубацію великими партіями навіть при невеликому поголів’ї. До того ж, інстинкт насиджування яєць у мускусних качок проявляється значно краще, ніж у інших порід, що дуже важливо при розведені птиці в домашніх умовах. Так, якщо не забирати яйця з гнізда, то мускусні качки можуть висиджувати до 15 і навіть більше каченят.
 
Качки породи хакі-кемпбелл
Одними із представників м’ясо-яєчного напряму продуктивності є качки хакі-кемпбелл. Це порівняно молода порода, виведена в Англії шляхом схрещування таких порід, як руанської, індійських бігунів та маллардських качок.
 
Вже за назвою породи можна здогадатися, що колір пір’я у птиці коричнево-зелений і нагадує колір хакі. Зазвичай качки мають більш світле забарвлення, ніж селезні. Для птиці породи хакі-кемпбелл характерний довгий, трохи припіднятий тулуб з широкою та округлою грудиною. Дзьоб у качок часто має зеленувато-чорний колір, у селезнів — темно-зелений. Шия середньої довжини, поставлена прямо. Ноги, часто помаранчевого кольору, трохи відставлені назад.
 
altПтиця породи хакі-кемпбелл дуже рухлива і має тонкий кістяк. За смаковими якостями м’ясо хакі-кемпбелл більш ніжне, ніж у пекінських качок, хоча виростають вони меншими. Молодняк у 65-денному віці зазвичай досягає лише до 1,3-1,5 кг. Жива маса дорослих селезнів становить близько 2,5-3 кг, качок — 2-2,5 кг. Поряд із цим для хакі-кемпбелл характерна доволі висока несучість у 150 яєць і більше вагою від 60 до 100 г.
 
Дзеркальна порода качок також відноситься до м’ясо-яєчного напряму. Вона була виведена в Росії в середині минулого століття шляхом схрещування пекінських качок з селезнями породи хакі-кемпбелл для покращення несучості. Для цих качок властиве дуже світле забарвлення — від світло-коричневого до майже білого. На крилах качок можна помітити темно-синє дзеркальне виблискування, завдяки чому порода і отримала свою назву. Шия та голова у селезнів зазвичай темна з синьо-зеленим відтінком. Цікаво, що залежно від статі, добові каченята також мають різне забарвлення: качки — світло-коричневе, а селезні — світло-сіре.
 
Доросла птиця має довгий та широкий тулуб з рівною та довгою спиною, а також широкі та округлі груди, які трохи видаються вперед. Шия середня, має пряму постанову. Голова довга, але невелика з темно-сірим дзьобом. Ноги помаранчевого кольору, невисокі та міцні, трохи відставлені назад. Жива маса дорослих селезнів становить майже 3-3,5 кг, качок — 2,8-3 кг. Добові прирости у дзеркальних качок можуть сягати 30-35 г. Це дозволяє їм до двомісячного віку виростати до 2 кг.
 
Для дзеркальної породи качок властива яйценосність на рівні 120-150 яєць на рік, середньою вагою 90 г. При цьому пік яйценосності зазвичай припадає на березень-липень. Виводимість яєць становить близько 80%, а збережуваність каченят сягає 95%. Ця порода добре підходить для домашнього утримання, оскільки при відсутності протягів у сухому приміщенні може витримувати доволі низькі температури. Зазвичай яйценосність дзеркальних качок зберігається навіть при температурі приміщення взимку на рівні +4°С.
 
Індійські бігуни
Представниками ячного напряму продуктивності є порода качок індійські бігуни. Це порода з довгою історією, яка була виведена в Індії та Малайзії на основі пінгвіноподібної дикої качки. Таке походження визначає основну відмінність цих качок — практично вертикальну постановку тулуба. Їхні груди та живіт практично не видаються вперед. Саме тіло має циліндричну форму, спина опукла та округлена по боках. Крила короткі, щільно прилягають до тіла. Ноги високі і міцні. Шия становить третину від довжини тулуба. Пір’я має різноманітне забарвлення — від білого, рудого, сріблястого, до чорного і подібного до диких качок — щільно прилягає до тіла. Як і їхні дикі родичі, селезні цієї породи мають більш яскраве забарвлення, ніж качки.
 
Птиця породи індійські бігуни доволі швидко бігає, не перевалюючись важко з боку на бік, як більшість інших порід. До того ж, під час руху може здаватися, що качки спираються тільки на передню частину лапи, ніби стоять «навшпиньки». Дорослі селезні досягають живої ваги у 2 кг, качки — до 1,75 кг. Для цієї породи характерна дуже висока яйценосність у 150-200 і навіть більше яєць на рік, середньою вагою 65 г.
 
В деяких країнах індійських бігунів використовують для отримання товарних яєць. При цьому качкам індійських бігунів характерні погані якості висиджування, через що яйця доцільно переносити в інкубатор, або підкладати іншим породам. Завдяки своїй невибагливості до утримання і годівлі індійські бігуни добре підходять для утримання в домашніх господарствах. Хоча птиця полохлива і дуже рухлива, що виправдовує назву породи, однак вона добре уживається з іншими не агресивними качками і легко пристосовується до різних зовнішніх умов.

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 липня 2020
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
У п'яти областях України: Полтавській, Вінницькій, Чернігівській, Черкаській та Кіровоградській, де зосереджено близько 35% виробництва зерна, спостерігається висока потреба в потужностях зберігання.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
Українські аграрії повертаються до вирощування гібридних сортів жита, яке є менш примхливим, ніж пшениця та інші зернові.
10 липня 2020
 10 липня 2020
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
Китай прийняв перелік українських виробників ріпакового шроту, які будуть експортувати ріпаковий шрот до країни.
10 липня 2020
 10 липня 2020
За 9 років, що минули з моменту злиття HORSCH і LEEB, компанії вдалося стати одним з провідних виробників цієї техніки в Європі. Машини для захисту рослин набирають дедалі більшого значення і в структурі обороту компанії.
За 9 років, що минули з моменту злиття HORSCH і LEEB, компанії вдалося стати одним з провідних виробників цієї техніки в Європі. Машини для захисту рослин набирають дедалі більшого значення і в структурі обороту компанії.
10 липня 2020
 10 липня 2020
В Україні в продаж надійшли перші в цьому сезоні партії динь. Сезон цих баштанних цьогоріч почався майже на 2 тижні пізніше, ніж роком раніше, через несприятливі погодні умови.
В Україні в продаж надійшли перші в цьому сезоні партії динь. Сезон цих баштанних цьогоріч почався майже на 2 тижні пізніше, ніж роком раніше, через несприятливі погодні умови.
10 липня 2020
 10 липня 2020
За підсумками 2019 року рівень рентабельності виробництва у фермерських господарствах по більшості основних сільськогосподарських культур перевищив аналогічний показник по усіх підприємствах в цілому.
За підсумками 2019 року рівень рентабельності виробництва у фермерських господарствах по більшості основних сільськогосподарських культур перевищив аналогічний показник по усіх підприємствах в цілому.
10 липня 2020

Please publish modules in offcanvas position.