Як зберегти зерно, щоб не пропало

Як зберегти зерно, щоб не пропало

/ Зберігання / Середа, 12 червня 2019 15:01

Сухе зерно є найбільш сприйнятливим для довгострокового зберігання. Вимоги щодо цього контролюються одним найважливішим фактором — вмістом у ньому вологи. 

Важливо пам’ятати: сухе зерно найбільш стійке, його можна закладати на тривале зберігання; зерно середньої сухості в теплий період потребує особливих умов зберігання та ретельного спостереження; вологе можна зберігати лише в охолодженому стані; сире збіжжя без попереднього сушіння закладати на зберігання не допускається.

 

Коли виникають втрати зерна?

Наприклад, у результаті тривалого зберігання сирого зерна (в тому числі на відкритих площадках) до сушіння; зараженого шкідниками; у разі порушення режимів післязбиральної обробки і зберігання зерна; перевезення у неспеціалізованих транспортних засобах тощо.

До закладки на зберігання допускається насіння, доведене за показниками вологості та наявності домішок до стандартного рівня. Розміщення партій насіння проводять з урахуванням сортових та посівних якостей. Репродуктивне можна зберігати насипом. Висота насипу для зернових і зернобобових культур не повинна перевищувати 2 м (за активної вентиляції — до 3 м), олійних — 1 м. Засік не досипають на 15-20 см до стіни.

 

НАСКІЛЬКИ НЕГАТИВНО ВПЛИВАЄ ВОЛОГІСТЬ НА ЯКІСТЬ ЗЕРНА?

Свіжозібране зерно нерідко має підвищену вологість, за рахунок чого інтенсивно дихає, що сприяє його самонагріванню. Цей процес інколи починається через 1-2 години після вивантаження насіння з автомашини, і навіть невеликий ступінь самонагрівання негативно позначається на придатності його до зберігання.

За вологості зерна 16 % самонагрівання не спостерігається, а у разі 18 % проходять процеси, які супроводжують активний ріст плісеневих грибів. За вологості зерна 25 % на 5 добу температура сягає 65 ºС.

Партії зерна, які хоча б один раз частково самозігрівались, стають нестійкими під час зберігання навіть за усунення цього процесу. Мікрофлора, яка є в наявності, за найменших сприятливих умов знову активізується і швидко призводить до підвищення температури зернової маси.

Розвиток процесу самозігрівання (температура підвищується до 34-38 ºС, цей термін триває 3-7 днів) провокує суттєві зміни в якості та властивостях зернової маси. У такому насінні можуть пройти біохімічні перетворення, які сприятимуть скороченню його довговічності. Низька вологість поєднана із низькою температурою — ідеальні умови зберігання зерна.

 

Особливо цінне зерно

Елітне та насіння вищих репродукцій слід тарувати в мішки, які штабелюють на дерев’яних піддонах етикетками назовні. Відстань їх від підлоги повинна становити не менше 15 см, від стін сховища та між штабелями — 70 см, технологічні проходи між партіями насіння — 1,5 м. Гранична кількість рядів мішків (у висоту) в штабелі за зберігання у холодний період року становить: для пшениці, жита, ячменю, вівса, гречки, гороху, вики, кукурудзи — 8, проса — 6, ріпаку та сої — 5; льону довгунця — 12, люцерни, конюшини, тимофіївки — 5.

14 381 75 2

 

Нюанси зберігання

Зернову масу, призначену для тривалого зберігання, висушену до вологості, нижче критичної, зберігають у сухому стані. При цьому висота насипу не має значення. Температура зберігання сухого зерна хоч і несуттєво, але впливає на інтенсивність його дихання, тому завжди краще, коли вона нижча (у сховищах, під навісами тощо). Тимчасово або постійно (наприклад, зерно ячменю пивоварного) зберігають вологим (15-16 %) в охолодженому режимі (з температурою нижче 10 °С). Зернову масу вологістю понад 19 % краще охолоджувати до 5-6 °С.

 

Періодичність перевірки температури зерна в складі

14 381 74 2

 

Коли зерно пошкоджується

Під час зберігання зерна в результаті втрат поживних речовин на процес дихання відбувається зменшення його маси — це природні втрати. Самозігрівання, вплив на нього пліснявих грибів, пошкодження комахами, кліщами, поїдання гризунами — це вже фактори недбайливого господарювання.

Погіршення якості насіння під час зберігання може відбуватися від самозігрівання, розвитку комах, кліщів, мікроорганізмів тощо. Уникнути негативного впливу вказаних явищ можна за правильної підготовки складських приміщень та насіння, раціонального розміщення його у сховищах, підтримання оптимального режиму зберігання.

 

Коли волога зовсім не на користь

Внаслідок конденсації водяних парів на насінні під час зберігання утворюється водяна плівка, що значно впливає на розвиток мікроорганізмів. За вологості нижчій і не значно вищій за критичну спорові бактерії у насінні розвиваються лише тоді, коли є конденсована вода.

 

Природні втрати зерна під час зберігання, %

14 381 75 1

 

Шкідники — серйозна проблема в зерносховищах

В Україні поширено 116 видів комірних шкідників. Серед них кліщів — 34%, комах — 60 (жуків — 51, метеликів — 9), мишоподібних — 6 %. Потенційну загрозу можуть становити також карантинні шкідники, які проникають на територію нашої країни. За даними ФАО, втрати зерна і зернопродуктів під час зберігання щороку становлять 10-15 %. Приміром, у світі від комірних шкідників втрачається стільки зерна, що ним можна було б прогодувати 135 млн осіб. Кожен третій гектар зернових у світі засівається задля підтримки життєдіяльності шкідливих організмів.

Зараженість шкідниками партій будь-якого зерна, незалежно від їх цільового призначення, стандартами не допускається. Вони вважаються некондиційними. Наявність шкідників не допускається навіть обмежувальними кондиціями. Як і показники свіжості, її визначають передусім. У разі виявлення у зразку зерна хоча б одного живого шкідника хлібних запасів (крім кліщів), партія до приймання не допускається.

Щодо пошкодження комірними шкідниками, то зараженість визначається кількістю екземплярів живих шкідників в 1 кг зерна (мертві відносяться до сміттєвої домішки і за визначення зараженості не враховуються). У документах, які характеризують якість зерна, обов’язково відмічають показник зараженості. Якщо в наважці не знайдено живих шкідників, то таке положення фіксують, як «зараженість не виявлено».

 

МЕТОДИ БОРОТЬБИ З КОМІРНИМИ ШКІДНИКАМИ

Одним зі способів боротьби з комірними шкідниками є охолоджування і проморожування зерна з перемішуванням вороху в холодну пору року. За зниження температури зерна до -5…-10 ºС забезпечується знищення шкідників.

Для дезінсекції комірних приміщень, токів, зерна насінного і продовольчо-фуражного призначення застосовують хімічні засоби захисту. Обробку комор можна провести відповідними інсектицидами. Ретельно обробляють щілини, стики, вентиляційні люки та інші місця, де можуть ховатися комахи. Тривалість захисної дії може сягати року.

Дезінсекцію аерозольними обробками та фумігацію виконують спеціалізовані сертифіковані організації із дотриманням правил безпеки.

 

Забруднення як гігієнічний показник характеризує кількість живих і мертвих комірних шкідників та придатність зерно продуктів для продовольчих потреб. Обидва ці показники врахо­вуються за визначення сумарної щільності зараження (забруднення) (СЩЗ). За сумарної щільності шкідників у межах 90 екз./кг зерно вважається не придатним для споживання. Якщо СЩЗ не перевищує 90 екз./кг, то таке зерно змішують з чистим від шкідників і доводять за кількістю шкідників до максимально припустимих рівнів (МПР) і відповідно використовують.

Шкідливі комірні комахи за тривалого зберігання зернопродуктів і сприятливих для їхнього розвитку умов можуть накопичитись у значній кількості. Так, науковці дослідили, що в лабораторних умовах дві пари жуків комірного й рисового довгоносиків у зерні пшениці за дев’ять місяців розвитку дають потомство, відповідно, 6211 і 7978 особин.

14 381 75 3

Комірні шкідники дуже ненажерливі. Потомство однієї самиці млинової вогнівки за чотири місяці розвитку знищує 17,5 кг борошна, а одного комірного довгоносика — 1 кг зерна пшениці за рік. Живлячись зерном, шкідники забруднюють його шкірками від линянь, загиблими особинами, екскрементами, павутиною. Заражене шкідниками борошно склеює­ться у грудочки, ущільнюється, в ньому підвищується температура й вологість. Воно змінює колір, запах і смакові якості.

Прогризене та пошкоджене зерно набагато швидше заселяють плісняві гриби, що, проростаючи, псують його, виділяючи при цьому шкідливі речовини. Ці гриби, насамперед представники роду Fusarium, спричиняють отруєння — мікотоксикози людей і тварин. Тому не можна використовувати зіпсоване, запліснявіле зерно для виготовлення хлібопродуктів або на корм худобі. З такого зерна не буде якісного борошна та доброго хліба.

Великої шкоди завдають комірні шкідники насіннєвому матеріалу, знижуючи його кондиційні показники. Так, пошкоджене насіння пшениці та кукурудзи може втратити 27-75% схожості.

 

Віталій ІЩЕНКО, заступник директора з наукової роботи,
завідувач лабораторією селекції і насінництва зернових
і технічних культур, канд. с.-г. наук
Олег ГАЙДЕНКО, учений секретар, завідувач науково-
технологічним відділом селекції, насінництва і
трансферу інновацій, канд. техн. наук
Галина КОЗЕЛЕЦЬ, старший науковий співробітник
лабораторії селекції і насінництва зернових і
технічних культур, канд. с.-г. наук
Кіровоградська ДСГДС НААН

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 серпня 2020
У січні-липні 2020 року Україна експортувала 830,4 тис. т соєвих бобів на загальну суму 292,6 млн доларів.
У січні-липні 2020 року Україна експортувала 830,4 тис. т соєвих бобів на загальну суму 292,6 млн доларів.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
У першій декаді серпня ціни закупівлі свиней забійних кондицій продовжили висхідний рух. Середня ціна закупівлі підвищилася на 3,4% порівняно з позаминулим тижнем – до 47,8 грн/кг.
У першій декаді серпня ціни закупівлі свиней забійних кондицій продовжили висхідний рух. Середня ціна закупівлі підвищилася на 3,4% порівняно з позаминулим тижнем – до 47,8 грн/кг.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent запрошують Вас на XІ Міжнародну конференцію «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM), яка відбудеться 10 вересня 2020 року за адресою вул. Соборна, 59, с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл. (Terminal Z).
Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent запрошують Вас на XІ Міжнародну конференцію «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM), яка відбудеться 10 вересня 2020 року за адресою вул. Соборна, 59, с. Велика Олександрівка, Бориспільський р-н, Київська обл. (Terminal Z).
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
Заступниця директора ProAgro Group Марія Колесник збільшила прогноз виробництва зернових культур в Україні, порівняно із власною липневою оцінкою, на 1,9 млн тонн, або на 2,6%.
Заступниця директора ProAgro Group Марія Колесник збільшила прогноз виробництва зернових культур в Україні, порівняно із власною липневою оцінкою, на 1,9 млн тонн, або на 2,6%.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
10 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.