Хліб у рукаві: закладання зерна на зберігання

Хліб у рукаві: закладання зерна на зберігання

/ Зберігання / Понеділок, 02 грудня 2019 14:45

Упродовж останніх років в Україні спостерігається справдешній елеваторний бум. І великі, і середні підприємства створюють власні потужності для зберігання зерна, переважно металеві силоси. Подекуди під це завдання переробляють старі наявні споруди, аби мати змогу притримати урожай до весни. Проте стан справ у цій галузі поки що задовільним назвати складно.

Нерідко агровиробники відмовляються везти зерно на чужі елеватори через високу плату за послуги, а також низку інших проблем. Водночас вартість спорудження власних потужностей для переробки та зберігання зерна для багатьох фермерів є зависокою або не на часі.

Саме тому альтернативні способи зберігання зерна викликають неабияке зацікавлення в аграріїв, зокрема, вже добре відома технологія зберігання врожаю у поліетиленових рукавах.

 

Вигідна альтернатива

Ззовні технологія виглядає доволі просто і зрозуміло. Видовжені поліетиленові мішки, які вміщають від декількох десятків до декількох сотень тонн зерна, котрі мають багатошарові стінки і закупорюються герметично. При цьому заповнювати їх необхідно за допомогою спеціальної техніки. Потім вщерть заповнені міні­сховища вкладаються на спеціально підготовлену поверхню — бетон, асфальт або просто вирівняний грунт. Звісно, краще це робити на тверде покриття.

Як відомо, зерно має властивість «дихати». Завдяки цьому впродовж 20 днів після його закладання на зберігання всередині поліетиленових рукавів істотно підвищується вміст вуглекислого газу. Це дає змогу пригнітити активність шкідливих мікроорганізмів, грибків і шкідників, а також мінімізувати вплив інших факторів, які можуть негативно вплинути на якість врожаю. Якщо все зробити як слід, то можна забезпечити безпроблемне зберігання збіжжя впродовж 6–7 місяців, а то й до року.

Крім того, в поліетиленові рукави можна закладати зерно із високим відсотком вологості, що є категорично неприпустимим за традиційної технології.

 

18 409 80 1

ЗПМ-180П (понижений приймальний бункер)

 

Скажімо, за норми вологості 14–14,5% продовольчу кукурудзу можна закладати на декілька місяців із показником у 20%, кормову — до 35–36%. Зокрема, це зумовлено мінусовою температурою навколишнього середовища, яка природним чином охолоджує зернову масу всередині рукавів. Вважає­ться, що продовольче зерно можна завантажувати в рукави із вологістю до 16% на тривалий термін зберігання, а з 18–19% — на термін до 4–5 місяців. Причому на момент виїмки врожаю показник вологості навіть трохи знизиться.

Подібна технологія, запозичена у заокеанських фермерів ще років 6–7 тому, виглядала досить екзотичним і ризикованим кроком. Однак на сьогодні довжелезні поліетиленові мішки білого кольору можна побачити практично у всіх куточках України. Під час спілкування з їхніми власниками здебільшого можна почути про зручність та економічність такого способу зберігання зерна. Доводилося чути про зниження витрат удвічі-тричі у порівнянні з передаванням врожаю на зберігання на інші елеватори.

 

Чи все так просто?

Звісно, що технологія зберігання зерна в поліетиленових рукавах не настільки проста й економічно вигідна, як може здатися на перший погляд. Для того щоб повною мірою скористатися її перевагами на практиці, необхідно дотриматися цілого ряду умов.

Почнімо з правильного вибору виробника поліетиленових мішків. В одну ємність, що використовується для зберігання врожаю, зазвичай закладається від 200 до 400 т зерна. При цьому виробників поліетиленових рукавів стає дедалі більше, і далеко не всі з них пропонують продукцію найвищого класу. Поряд із тим різниця у вартості рукавів різних виробників є відносно невисокою, і немає економічного сенсу ризикувати, заощаджуючи на якості матеріалу.

Технологія зберігання зерна в поліетиленових рукавах передбачає наявність у господарстві відповідного обладнання для завантаження та розвантаження мішків. Адже вручну засипати туди 300–400 т зерна не вийде.

 

18 409 80 2

ЗПМА-180 автомобільна з електродвигуном

 

По-перше, потрібен спеціальний беггер, за допомогою якого заповнюють рукави. Окрім цього, необхідні бункер-перевантажувач і розвантажувач мішків. Коштує це недешево, тому слід провести попередні фінансові розрахунки. Можливо, таке обладнання буде вигідніше орендувати.

Також потрібно враховувати, що навіть із використанням спеціальної техніки продуктивність засипання зерна в полі­етиленові рукави сягає 300 т/год. Якщо ж у господарстві в конкретний період часу потрібно закласти на зберігання всього лише кілька сотень тонн, скажімо перезволоженої кукурудзи, то можна спробувати обійтися без перерахованого вище обладнання. Та, звісно, декілька тисяч тонн зерна ручним способом упакувати навряд чи вийде, і без спецтехніки тут не обійтися.

Потрібно заздалегідь підготувати майданчик для розташування рукавів. Тут необхідно забезпечити рівне, добре прикатане покриття. В ідеалі — це може бути асфальт або бетон, аби там не могли оселитися гризуни. Краще усього підібрати місце безпосередньо на току.

До того ж надзвичайно важливо тримати на контролі ситуацію із гризунами на території господарства, аби уникнути масових пошкоджень поліетилену взимку. Не менш важливо вжити заходів проти пошкодження герметичності мішків птахами. Економія або недбалість тут неприпустимі, адже навіть незначного пошкодження поліетилену досить для того, аби зерно у мішку зіпсувалося.

 

18 409 80 3

ЗРМ-180 розпаковка зерна з намотуванням мішка

 

Відзначимо, що технологія зберігання зерна в поліетиленових рукавах дійсно має низку безсумнівних переваг. Це можливість забезпечити автономність господарства, відмовившись від послуг сторонніх елеваторів, реальний спосіб досягти суттєвої економії коштів, заощадивши на витратах у стаціонарні споруди. Зрештою, це оперативність, оскільки закладання зерна в поліетиленові мішки можна здійснювати безпосередньо в полі або ж у будь-якій зручній з точки зору логістики точці.

При цьому ефективність застосування цієї технології цілковито залежить від наявності необхідного досвіду та знань. Ціна помилки під час закладання або пошкодження рукавів у момент зберігання є надзвичайно високою, адже порушення герметичності може відмінусувати декілька сотень тонн зерна за один раз вартістю на добрий мільйон гривень.

Також слід акцентувати увагу і на тому, що зерно з підвищеною вологістю зберігати за допомогою такого методу можна, проте така потреба виникає за звичайних умов не так уже й часто. Виходячи з цього, слід чітко прорахувати доцільність використання поліетиленових рукавів для зберігання врожаю у конкретному господарстві, орієнтуючись на економічні та логістичні аргументи «за» і «проти».

 

18 409 80 4

НРУ-180 розпаковка без намотування мішка

 

В Україні на ринку технологій для зберігання зерна в поліетиленових рукавах вже впродовж декількох років успішно працює низка виробників, які пропонують і необхідне обладнання, і практичну технологію його застосування. Очевидно, що варто орієнтуватися на співпрацю з ними, ознайомившись із тими господарствами, де навчилися ефективно зберігати зерно в поліетиленових рукавах.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

17bbffa263551ac879b30ab411df2d7c

 10 серпня 2020
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
В Україні необхідно створити державний сайт з наявністю інформації про пайові землі, що продаються, це було б шляхетним сприянням з боку держави.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
У червні 2020 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області було винесено вирок визнаним винними у справі щодо незаконного виробництва та реалізації фальсифікованої продукції засобів захисту рослин з використанням знаку та фірмового найменування DuPont.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 7 серпня 2020 року, Україна експортувала 3,2 млн тонн зернових культур, що на 1,2 млн тонн менше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 7 серпня 2020 року, Україна експортувала 3,2 млн тонн зернових культур, що на 1,2 млн тонн менше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
На фермі «Лісовий равлик» у с. Терентіївка Полтавського району вирощують близько 10 тонн равликів. Більшу частину продають на експорт, іншу планують переробити і реалізувати в Україні.
На фермі «Лісовий равлик» у с. Терентіївка Полтавського району вирощують близько 10 тонн равликів. Більшу частину продають на експорт, іншу планують переробити і реалізувати в Україні.
10 серпня 2020
 10 серпня 2020
Що необхідно озимим зерновим культурам на початкових етапах росту? Підвищити енергію проростання, забезпечити необхідними елементами живлення, покращити ріст і розвиток кореневої системи, а також підвищити стійкість до перепадів температур та накопичити максимальну кількість цукрів для оптимальної перезимівлі. Досягнути всього цього можливо, запевняють фахівці компанії «UKRAVIT», якщо правильно підібрати необхідні продукти.
Що необхідно озимим зерновим культурам на початкових етапах росту? Підвищити енергію проростання, забезпечити необхідними елементами живлення, покращити ріст і розвиток кореневої системи, а також підвищити стійкість до перепадів температур та накопичити максимальну кількість цукрів для оптимальної перезимівлі. Досягнути всього цього можливо, ...
10 серпня 2020
 07 серпня 2020
Станом на 6 серпня 2020 року, українські сільгоспвиробники вже зібрали близько 33 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 8,5 млн га (56% до прогнозу).
Станом на 6 серпня 2020 року, українські сільгоспвиробники вже зібрали близько 33 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 8,5 млн га (56% до прогнозу).
07 серпня 2020

Please publish modules in offcanvas position.