Штучне сонце для сухофруктів, грибів і трав

/ Зберігання / Середа, 16 листопада 2016 16:00
Василь ЗАГАРНИЙ, спеціально для "АС"
Маємо цьогоріч гарний урожай городини, фруктів. Як їх продати, зберігши частину врожаю до зими? Зокрема, для цього існує сушіння. Традиційне — під сонячними променями — тепер відходить у минуле, бо на ринку є недорогі спеціальні теплосушарки. Вони можуть, забезпечуючи різні температурні режими, висушувати рівномірно, якісно й швидко великий обсяг різних сільськогосподарських продуктів.

 

Цього року виробництво моркви, буряків і капусти збільшиться на 30–40%, повідомив президент Асоціації фермерів та землевласників України (АФЗУ) Іван Томич. Однак, на його думку, через це ми спостерігатимемо зниження цін на городину. То як же, виростивши врожай, не втратити при цьому?

У розпал літнього сезону кожен господар прагнув би зберегти на зиму якусь частину урожаю садів і ланів. Зараз господарі активно роблять заготівлі: консервації, наприклад. Ще одним чудовим і здавна відомим методом є висушування. Воно дозволяє одержати сухофрукти для подальших компотів: вишню, абрикоси, сливи, трави для чаїв, також висушити базилік, кроп, інші приправи на зиму, гриби тощо. Корисні речовини у сушених продуктах добре зберігаються, не піддаються дії підвищених температур.

Традиційне сушіння яблук, груш, абрикосів чи слив на сонці — це доволі трудомістке заняття, яке потребує не лише багато часу, а й також місця і бажання боротися з мухами й осами, які прилітають на розкладені на газетах чи металевих листах дрібно порізані дари садів. Практикується також сушка в духовці, на плиті, в сільській печі.

Непоганим сучасним методом виготовлення сухофруктів є недорогі теплосушарки, оснащені вентилятором і нагрівальним елементом. Однак процес зневоднювання тут нерівномірний, оскільки нагріте повітря просто проходить крізь ґрати піддонів знизу уверх. При цьому продукти на нижніх піддонах висушуються швидше, ніж на верхніх. Тому треба пильно наглядати, щоб вони не пересушилися.

Одна із поширених сушарок такого типу — електрична «Садочок-1М». Її можна вважати засобом виробництва для присадибного господарства. Працює від побутової мережі. Обладнана вентилятором, що розганяє тепле повітря. Швидкість розігріву її порожньої камери до +65 °C (це максимально досяжна температура) сягає 20 хвилин. Регуляція режимів сушіння — напівавтоматична. Продуктивність становить приблизно 100 кг/місяць. Кількість піддонів для розміщення порізаних і приготованих до сушіння фруктів або грибів — 5 шт. Ці піддони виготовлені із чорного металу, покритого харчовою емаллю.

А, наприклад, приватний підприємець Юрій Шлапак із Хмельницького вже близько 15 років займається заготівлею яблук, ягід, лікарських трав. «Сушимо їх саморобною сушаркою промислового масштабу. Якщо, наприклад, узяти яблука — то їх ми за сезон заготовляємо близько 100 т».

Набагато продуктивнішими і зручнішими є доступні на українському ринку сушарки «Ізідрі» (Ezidri), які виробляються у Новій Зеландії. Засновник компанії Кевін Андерсон має патент на винахід унікального методу сушіння за допомогою горизонтальної конвекції.

Чим відрізняється сушарка «Ізідрі» від звичайних сушарок з вертикальною конвекцією? У порівнянні з ними вона має не один (як більшість недорогих сушарок), а три температурних режими, що підтримуються терморегулятором. У ній завдяки горизонтальній подачі повітря пахощі не змішуються, тому сушити можна одночасно фрукти, гриби, взагалі різні продукти — тільки на різних лотках.

Модельний ряд сушарок ­«Ізідрі» дозволяє вибрати необхідну для конкретних потреб. Є апарати від економваріанту з одним температурним режимом до пристрою, у якому можна відрегулювати будь-яку потрібну температуру в обраному діапазоні від +35 до +65 °C. Це дозволяє врахувати рекомендації для сушіння лікарських трав і приправ, овочів, фруктів, ягід, і навіть м’яса й риби. Візьмемо, до прикладу, сушарку моделі «Снекмейкер» (Snackmaker) від того-таки виробника «Ізідрі». Її потужність становить 0,5 кВт, вага 3,5 кг. Що вона може? Рівномірно, якісно й швидко висушувати великий обсяг різних продуктів, забезпечуючи при цьому високу безпеку під час використання. Три різних температурних режими дозволяють сушити в «Снекмейкері» різні сільськогосподарські продукти.

  • 1-й температурний режим — для сушіння зелені й лікарських трав. Температура + 35 °C.
  • 2-й температурний режим — для сушіння фруктів, овочів, ягід. Температура +50–55 °C.
  • 3-й температурний режим — для сушіння грибів, м’яса й риби. Температура + 60 °C.
 
Базовий комплект «Снекмейкеру» складається з основи й 5 лотків для сушіння продуктів, а максимальна кількість лотків, які можна встановлювати:

  • для сушіння зелені, трав і квітів — 15 шт.
  • для овочів, фруктів, грибів, риби, м’яса — 12 шт.
  • для супів, різних закусок і пастили — 10 шт.
 
Сушарка марки «Ізідрі» може працювати цілодобово й не вимагає постійного нагляду. Всі продукти тут висушуються рівномірно, а точний терморегулятор підтримує правильну температуру сушіння, рекомендовану для певного виду продуктів. Заявлений виробником термін служби 2 роки безперервної роботи сушарок відповідає реаліям буття. Деякі користувачі не відключають апарат від мережі протягом кількох тижнів, зневоднюючи городину й фрукти майже цілодобово. А яка продуктивність цих сушарок? Модель Snackmaker FD500 дозволяє за одне завантаження переробляти до 6 кг уже очищеної, нарізаної продукції.

Сушарка Ezіdrі Ultra FD1000 продуктивніша: при установці додаткових піддонів вона дає можливість одночасно сушити до 15 кг різноманітних продуктів. У сезон можна за допомогою одного такого агрегату і праці двох-трьох людей отримати 10–15 т сушених овочів, фруктів або грибів.

Усі компоненти й комплектуючі сушарок «Ізідрі», до яких торкаються продукти в процесі сушіння, виготовлені з безпечних матеріалів. Пластик навіть при високому нагріванні не кришиться й не деформується. Висушені фрукти або ягоди не мають запаху пластмаси чи неприємного присмаку.

Ще одна перевага сушарок марки «Ізідрі» — наявність сервісного центру в Україні. У випадку виникнення якої-небудь несправності господарі цих машин мають можливість відремонтувати їх або замінити.
 21 квітня 2018
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро Порошенко.
19 квітня у Львові стартувала найбільша агропромислова виставка Східної Європи AGROPORT West Lviv 2018. Захід має величезні масштаби і проводиться в міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького. Найкращі виробники, високі посадовці, міжнародні експерти і тисячі відвідувачів – виставка вражає розмахом. Відвідав виставку і Президент України Петро ...
21 квітня 2018
 20 квітня 2018
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
Продавати вітчизняне борошно до ЄС та Бразилії важко, адже ці ринки збуту захищаються квотами, кажуть представники борошномельного бізнесу.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
Минулого року виробництво комбікормів було найменшим за останні 7 років.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
Перевізник веде перемовини з однією з міжнародних фінансових організацій.
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом поліпшення продуктивності сільськогосподарських культур, що дають їжу мільйонам людей. Угода ...
12 квітня 2018 р. Міжнародний науково-дослідний інститут сільськогосподарських культур напівпосушливої тропічної зони (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) та Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont, підписали багаторічну партнерську угоду з метою зміцнення продовольчої безпеки шляхом ...
20 квітня 2018
 20 квітня 2018
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
З початку тижня ціна на овоч впала майже на третину.
20 квітня 2018

Найближча подія

19 квіт. 2018
10:00AM - 05:00PM
AGROPORT ЗАХІД ЛЬВІВ 2018

Наші видання

Please publish modules in offcanvas position.