Банер

За півроку планують розробити дорожню карту земельної реформи

П'ятниця, 21 жовтня 2016, 17:37
Аграрний комітет Верховної Ради обіцяє протягом півроку розробити дорожню карту проведення земельної реформи в Україні, яка дасть змогу запустити ринок землі в нашій країні максимально швидко і безболісно.

 

Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив голова підкомітету з питань земельних відносин аграрного комітету ВР, народний депутат Олег Кулініч.

«Те, що потрібно від нас, ми зробимо, такий законопроект буде підготовлений за півроку. Але як він просуватиметься по залу - це вже друге питання», - сказав він.

За словами Кулініча, перед скасуванням мораторію і введенням ринку землі в Україні депутати повинні прийняти законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, який досі не опрацьований.

«Ми не раз чуємо про законопроект, який буде внесено в Раду, про обіг земель сільськогосподарського призначення, але такого законопроекту досі немає. А немає законопроекту - немає й підстав, щоб ми скасували мораторій на продаж землі... У Земельному кодексі прописано, що мораторій діє доти, доки не запрацює закон про обіг земель сільськогосподарського призначення», - зазначив депутат.

При цьому він додав, що станом на сьогодні Верховна Рада вже прийняла багато важливих законопроектів, що регулюють сферу земельних відносин. Зокрема, депутати уточнили повноваження нотаріусів, надавши їм право реєстрації земельних ділянок. Також ухвалено закон, який дозволяє передавати в користування земельні ділянки державної та комунальної власності без проведення земельних торгів. Крім того, спрощено процедуру передачі на баланс територіальних громад, що входять у спадщину земель, якщо спадкоємці відсутні.

Разом з тим, за словами Кулініча, ряд важливих законопроектів, як і раніше, перебувають у роботі. Зокрема, це законопроект про справедливий розподіл земель у процесі приватизації державних підприємств, установ і організацій і законопроект про емфітевзис (довгострокове користування земельною ділянкою з можливістю відчуження права оренди).

За словами Кулініча, другий законопроект є особливо важливим. Він передбачає, що, згідно з договором емфітевзису, власник земельної ділянки зможе отримати відразу всю суму за здачу його в оренду, при цьому угоду буде укладено на термін до 50 років. Весь цей час емфітевт зможе використовувати земельну ділянку на свій розсуд і навіть повторно передавати його в оренду без узгодження з власником. Після закінчення терміну дії договору ділянка повернеться у власність до його початкового власника.

«На сьогодні склалася не зовсім правильна ситуація щодо тих людей, які є власниками земельних паїв, тому що більшість хотіла б продати їх, але законодавчо це зараз не врегульовано. Навіть коли людина здає землю в оренду, завжди є спроби отримати орендну плату наперед - на рік, на два, на три. Емфітевзис міг би врегулювати таку ситуацію», - сказав Кулініч, зазначивши при цьому, що громадськість та експертне співтовариство сприймають даний законопроект неоднозначно.

За словами члена ради асоціації «Земельна спілка України» Сергія Біленка, також присутнього на прес-конференції, одним із зауважень до законопроекту є те, що внаслідок його прийняття селяни укладатимуть договори емфітевзису «за копійки». При цьому сам Біленко категорично не згоден з таким твердженням.

«Кажуть, що за копійки всі селяни укладуть договори емфітевзису. Не думаю, що так буде... Люди завищують ціни за пай разів у п'ять», - сказав експерт.

Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький, який також був присутній на прес-конференції, зазначив, що законопроект про емфітевзис може стати тимчасовою альтернативою впровадження ринку землі в Україні.

«Якщо немає політичної волі, щоб рухатися до ринку землі, то необхідно не залишати ситуацію як є, а пробувати удосконалити вже діючий і існуючий механізм (емфітевзису - ред.)», - сказав Висоцький.

За словами експертів, на сьогодні в Україні вже укладено понад 20 тис. договорів емфітевзису.

Тим часом ряд ЗМІ повідомляють, що, на думку багатьох українських експертів і вчених, прийняття законопроекту про емфітевзис позбавить селян останньої власності і створить можливість узаконити тіньові схеми обігу землі. Згідно з експертною думкою, законопроект позбавить власників права розпоряджатися своєю землею. При цьому підкреслюється, що ніде в Європі такого поняття як емфітевзис, не існує.
   

Cхожі статті

ПАТ "Аграрний фонд" своєчасно виконує форвардну програму
Українці стали менше споживати молока
Українське зерно імпортують майже 90 країн світу
Україна відправила на експорт 43,4 млн тонн зерна
За півроку Україні вдвічі збільшила експорт меду
Експорт українського цукру б’є рекорди
Україна збільшила імпорт насіння озимих зернових культур