Банер

Жахи неякісних ЗЗР

Понеділок, 26 листопада 2012, 12:31

Євген МАЛЯРЧУК

Сучасному фермеру важко обійтись без використання засобів захисту рослин. Але користь і захист вони забезпечують лише в тому випадку, коли агрохімікати є справжніми і якісними. Позаяк шкода від підроблених препаратів іноді сягає таких розмірів, що навіть важко собі уявити, яким чином її позбутися.

Сучасні засоби захисту рослин мають відповідати одночасно низці критеріїв: препарат повинен бути ефективним, безпечним для довкілля та здоров’я людей, доступним за ціною для сільгоспвиробників, сталим за фізико-хімічними параметрами, його зберігання не повинно потребувати надто особливих умов, а застосування - призводити до швидкого розвитку резистентності до нього у цільових організмів (бур’янів, хвороб, шкідників). У випадку, коли йдеться про оригінальні і якісні ЗЗР, – так і є. Проблема лише в тому, що в Україні не існує чіткої системи, яка б дозволяла відрізнити продукт контрафактний від продукту оригінального. Але про це трошки далі. 

Зрозуміло, що якщо фермер бажає отримати хороший урожай і, відповідно, мати з нього непоганий прибуток, для початку потрібно вкласти певну суму у вирощування цього врожаю. Купівля агрохімічної продукції – далеко не останній пункт у списку відповідних витрат, тому економити на ньому не можна. Навіть якщо дуже хочеться.

У цьому випадку спрацьовує правило: скупий платить двічі. Якщо господар купляє засоби захисту рослин, керуючись виключно бажанням заплатити найменшу ціну і не зважає на те, де і що він купує, швидше за все захисний результат препарату буде мінімальним, а от шкода, нанесена врожаю і ґрунту, – навпаки, перевищить усі можливі сподівання.  

Якщо склад речовин, які містяться в оригінальному ЗЗР, контролюється виробником, котрий відповідає за якість і результат дії своєї продукції, то склад фальсифікату – це просто лотерея для аграрія. 

Не виключено, що підроблений продукт містить якусь частку справжньої діючої речовини. Але ж ефективність препарату визначається ще й поверхнево-активними речовинами, які поліпшують дію препарату, розчинниками, стабілізаторами та іншими сполуками, які мають абсолютно позитивний вплив на рослину. Що було використано в підробленому препараті в якості таких поверхнево-активних речовин - ад’ювантів - невідомо. Таким чином, передбачити їхній вплив на рослину та можливу післядію практично неможливо. 

Так, зі слів Івана Кравчука, керівника СПД "Кравчук", що знаходиться у селі Степанівка Роздільнянського району, наслідків одноразового вживання неякісних ЗЗР йому вистачить надовго. 

alt«Якщо купуєш підробку, зрозуміло, виграєш на ціні. Але потім дуже сильно програєш на післядії. Цього року я втратив більше половини врожаю соняшнику через підробку препарату Лорен. Після цього препарату наступного року я не можу посіяти на цій землі ані соняшник, ані будь-яку іншу олійну культуру. Лишаються тільки зернові. А якщо це зернові, то порушується сівозміна», - зазначив він. 

До речі, негативні наслідки післядії препаратів – одна з найбільш поширених проблем. Зазвичай фірми-оригінатори при створенні своїх препаратів використовують діючі речовини вищої чистоти, тоді як чистота діючих речовин у фальсифікованих пестицидах – характеристика невідома. Дедалі частішають випадки, коли препарат спрацював, але в ґрунті залишилися рештки діючої речовини або ад’ювантів (у ролі яких абсолютно спокійно можуть виступати інші діючі речовини), які призводять до втрати врожаю культур, що будуть висіватися на цих землях наступного року. І потім довго доведеться розбиратися великій кількості фахівців, що ж стало причиною загибелі врожаю. 

Причому, як каже пан Кравчук, один рік – це не межа для проявлення післядії препарату. «Ми обробляли бур’яни підробленим Гранстаром у підвищених нормах, і  через півтора року, коли ми висіяли соняшник, він також постраждав. Рослина просто дійшла до певної стадії росту і припинила свій розвиток. Дійсно, якщо після таких неякісних препаратів переходити на оригінали, то воно виходить трошки дорожче, але результат одразу помітний. Вони м’якше працюють і діють набагато ефективніше. Але якщо фермер бачить, що він «нарвався» на неякісну хімічну продукцію, засобів швидкої допомоги не існує. Потрібно чекати наступного року. На цей рік рослина зіпсована, урожай втрачений і зробити з цим нічого неможливо», - каже він. 

Між іншим, шкідливий вплив контрафактних препаратів на урожай абсолютно не гарантує того, що, наприклад, бур'ян також буде подоланий. Зі слів фермера Миколи Карпюка, його досвід свідчить про те, що ЗЗР невідомого походження неякісно працюють по знищенню бур’янів: той спектр, який вони теоретично мають знищити, в кращому випадку зачіпає лише до 50%.

«Передусім використання таких препаратів позначається на врожаї – у результаті виходить фактично 30-40% недобору. Цього року в нас так склалося з кукурудзою. Скористалися неякісним ЗЗР. На бур'ян він майже не подіяв. Строки, оптимальні для застосування препаратів, пройшли. Після цього внесли оригінальний препарат. Бур'ян все ж таки знищили, але врожай був пошкоджений. Рослина отримала стрес від першого гербіциду, потім від другого. От і маємо такий великий відсоток недобору», - каже він. 

altНеефективна дія і завдання шкоди врожаю – далеко не повний спектр того, на чому можна втратити, купуючи контрафактні ЗЗР. Туди можна додати також харчову шкоду, яка буде завдана врожаю – невідомо, яким чином позначаться на здоров’ї споживачів речовини, які накопичуються в продуктах. До того ж використання фальсифікатів може створити загрозу для довкілля та здоров’я людей через їхнє можливе потрапляння в ґрунтові води з подальшим отруєнням питної води. Додайте туди також матеріальні збитки та зіпсовану репутацію - виходить, що у будь-якому випадку купити якісний препарат - все ж таки дешевше. 

Як відрізнити підроблену агрохімічну продукцію від справжньої і вберегтися від придбання контрафактної продукції? Елементарно. Потрібно купувати агрохімікати лише в офіційних представників компаній та дилерів, діяльність яких ліцензована Мінагропродом й узгоджена з Головною державною інспекцією захисту рослин, при наявності свідоцтв про відповідність і оригінальність продукції. 

Також вато звернути увагу на захисні елементи упаковки (голограми, захисні плівки, номер партії та спеціальні позначки на кришці), ознайомитися  з етикеткою, на якій мають бути зазначені назва постачальника і його адреси в Україні, назва діючої речовини, назва препарату, номер партії, вага чи об’єм, дата виготовлення й термін придатності, найменування фірми-виробника, його адреса і правила застосування препарату.

У будь-якому випадку не забувайте, що підробних та контрафактних бур’янів не існує, а для боротьби зі справжніми шкідниками потрібні оригінальні якісні препарати!

   

Cхожі статті

Бонтіма® — ключовий елемент у системі захисту озимого ячменю
Перевірений друг — «Гумісол»
Технологічні аспекти захисту цукрових буряків
Аграрний сезон 2015–2016. Підбиваємо підсумки
Фюзілад Форте 150 EC к.е.—швидке та безпечне вирішення проблем зі злаковими бур’янами
Машини від ВФК діяли досконало
«Гумісол» на практиці: досвід Лівобережжя