Банер

Тілт Турбо - перемога над хворобами за низьких температур

П'ятниця, 21 лютого 2014, 13:03
Світлана ЧОНІканд. с.-г. наук, технічний партнер з підтримки та розвитку фунгіцидів, протруйників насіння зернових культур
ТОВ «Сингента»
Нинішня зима, з погляду погодних умов, не надто сприятлива для сільгоспвиробників. Затяжна осіння погода тривала на території України до середини січня, середньодобова температура повітря в цей час трималася в межах -1...+6 °C.

 

Звичайно, це не могло не позначитися на розвитку культур, які зимують, особливо озимої пшениці. Вказаної температури недостатньо для подовження вегетації і нормального розвитку культури, крім того, брак сонячної інсоляції при позитивних температурах негативно впливає на розвиток озимих зернових культур.
 
Наразі загальний стан посівів озимих культур можна охарактеризувати так: близько 20 % загальної площі озимих зернових - посіви ранніх термінів, їхній розвиток - це 2–4 сформовані продуктивні стебла. Отже, тут можна говорити про добре розвинуті посіви, повністю придатні для зимівлі. Близько 65 % - посіви другого терміну висіву, їхній стан задовільний для зимівлі; ще 15 % площ - посіви третього терміну висіву, вони перебувають у фазі від шильця до другого листка, тобто це незадовільний стан (див. табл.).
 
Таблиця. Передбачуваний стан озимини на весну 2014 року
alt
 
Сьогодні максимальну продуктивність можна очікувати від посівів першого терміну висіву, відповідно ці посіви обіцяють максимальну віддачу від вкладених коштів. Проте описані вище погодні умови надзвичайно сприяли розвитку патогенів. Позитивні температури, висока вологість повітря, низький рівень сонячної інсоляції, істотні коливання температур протягом доби - все це поступово знесилювало рослини, які втрачали спроможність боротися зі збудниками захворювань на генетично можливому рівні. Восени фізіологічний стан посівів зернових культур раннього терміну висіву суттєво погіршився: рослини жовтіли і на полях спостерігалися ознаки азотного голодування (фото 1). Особливо страждали посіви озимої пшениці після попередників соняшнику й ріпаку. Це спричинено сукупним впливом кількох чинників, серед яких несприятливі умови проходження процесів нітрогенізації рослинних решток попередника, щедрі опади, які змивали азот у нижчі, недоступні для рослини шари ґрунту, та ін.
 
alt
 
Якщо придивитися до окремих рослин, то можна помітити, що на їх фізіологічному стані позначилося також зниження температури і заморозки на поверхні ґрунту (фото 2). У місці контакту ґрунту з листковою поверхнею рослини тканину пошкоджували низькі температури, і вона не могла надалі опиратися ураженню фітопатогенними організмами, які, своєю чергою, не забарилися. Здебільшого в місцях ураження розвивався міцелій збудника септоріозу (Stangonosporanodorum Berk), до того ж збудник досить швидко формував пікнідіальну стадію (фото 3).
 
alt
 
Нещодавно ми відібрали моноліти озимої пшениці для діагностики можливих проблем після зимівлі культури. Рослини тримали у фітобоксі при температурі 20 °C протягом 10 діб. Як наслідок, на рослинах утворилася велика кількість спороношення збудника борошнистої роси (Blumeriagraminis) (Фото 4). Розвиток цих симптомів притаманний рослинам, відібраним по всій території України.
 
alt     alt
 
По всій країні зафіксовано розвиток септоріозу і сильний розвиток іржі на дикорослих видах злаків (фото 5). Наявність інфекційного початку вимагає запланувати максимально ранні фунгіцидні обробки, бо розвиток захворювань почнеться, щойно середньодобова температура повітря сягне позначки +5 °C, і з кожним градусом відбуватиметься дедалі активніше. Цієї температури досить, щоб почали розвиватися хвороби, але замало для ефективної роботи фунгіцидів.
 
Головна проблема внесення засобів захисту навесні - дотримання температури, за якої фунгіциди дадуть максимальний економічний ефект. Сьогодні на ринку засобів захисту рослин немає фунгіцидів, які дозволяють захистити посіви від хвороб в умовах ранньої весни і тривалої осені, коли денна температура піднімається до +15…18 °C, а нічна знижується до +3…8 °C. Такі погодні умови максимально сприяють розвитку патогенних мікроорганізмів, адже рослини перебувають у стані фізіологічного стресу і тому більше схильні до ураження патогенами.
 
Результати моніторингу озимих культур, який проводився ранньої весни протягом 2011–2013 років, показали, що спороношення борошнистої роси (збудник - сумчастий гриб Blumeriagraminis (DC) Speer., син. Erysiphegraminis DC., анаморфаOidiummonilioides) на території України відбувається при денній температурі +8…10 °C, навіть якщо вночі вона падає до нульової. Перепади температур, чергування посухи і опадів, роса сприяють розвитку захворювання. Як правило, коли господарство нарешті має змогу внести фунгіцид, розвиток хвороби може досягати 50–70 %, а за таких умов повної біологічної ефективності від застосування фунгіцидів отримати неможливо.
 
Септоріоз (збудник - гриб Septoria tritici Rob. et Desm., телеоморфаMycosphaerellagraminicola) (фото 3). Початок спороношення відбувається за наявності краплинної вологи і температури повітря від +8 °C протягом 3–5 годин. Цього досить для первинного ураження рослин, проникнення патогена у тканини рослин, де боротися з ним буде набагато важче і не так ефективно.
 
Компанія «Сингента» пропонує просте й сучасне рішення фітопатологічних проблем, перед якими постають наші аграрії восени і ранньої весни, - препарат ТілтТурбо 575 к. е. Це препарат широкого спектра дії з системними властивостями для контролю борошнистої роси, всіх видів іржі й листкових плямистостей на зернових культурах. До складу препарату входять 450 г/л фенпропідину і 125 г/л пропіконазолу. Препарат рекомендовано для захисту пшениці і ячменю від борошнистої роси, бурої й жовтої іржі, септоріозу, гельмінтоспоріозів, ринхоспоріозу. Унікальність препарату полягає в тому, що ефективна захисна дія фенпропідину починається вже при середньодобовій температурі повітря +5…8 °C. Це дуже важливий показник, адже наразі на ринку України немає препаратів, фунгіцидна дія яких проявляється за таких умов. Як правило, ефект від застосування фунгіцидів очевидний лише при середньодобовій температурі +12 °C і вище. ТілтТурбо можна застосувати на 1–2,5 тижні раніше, отже, його використання буде набагато ефективнішим з біологічного погляду, адже профілактика - дешевший і ефективніший захист від хвороб, ніж лікування.
 
Сучасні інгредієнти у складі ТілтТурбо дозволяють створити високий запас міцності продукту з незмінною ефективністю за різних погодних умов. Використання підвищених концентрацій поверхнево-активних речовин, адгезивів і солевантів дозволяє отримати якісне поширення препарату на поверхні листкової платівки і його швидке проникнення в неї. Понад 14 додаткових речовин забезпечують умови для повної реалізації фотостабільності і стійкості до опадів формуляції ТілтТурбо.
 
Препарат унікальний ще й тим, що має профілактичну, лікувальну дії та чітко виражений стоп-ефект для розвитку названих хвороб. Діючі речовини препарату переміщуються по ксилемі рослин у верхні частини. Це дозволяє ефективно захистити нові листки і попередити нове ураження культури, завдяки чому препарат забезпечує тривалий період захисної дії від 3 до 5 тижнів.
 
Окремо слід згадати про унікальну дію препарату проти борошнистої роси (фото 6): застосування ТілтТурбо повністю зупиняє розвиток хвороби і забезпечує тривалий захисний ефект протягом 5 тижнів. Позаяк цей захист може бути максимально раннім, він гарантує неперевершений на сьогодні економічний ефект.
 
alt
 
Серед основних технічних характеристик слід відзначити й те, що ТілтТурбо сумісний з більшістю гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів, які застосовують на зернових культурах, може також використовуватися в баковій суміші з регулятором росту Моддус.
 
Головні переваги препарату ТілтТурбо:
 
  • Високоефективний навіть при сильному розвитку хвороби
  • Швидко зупиняє епіфітотію
  • Має тривалий період захисної дії
  • Неперевершений захист від борошнистої роси
  • Надійний контроль септоріозу, іржі, гельмінтоспоріозів і ринхоспоріозу
  • Максимально ефективний при низьких температурах
   

Cхожі статті

Органічне новаторство у вирощуванні чистої суниці
Пріма™ Форте — перша серед кращих!
Посіяти з вітерцем
Мілагро - ключ до успіху
Нові трактори T6 Dynamic CommandTM від компанії New Holland Agriculture
Мікроби — новітні енергозберігальні та високоефективні агропрактики
Стан посівів озимих культур у господарствах України