Банер

Сертікор - європейська якість за помірною ціною

Вівторок, 25 березня 2014, 13:02
Світлана ЧОНІканд. с.-г. наук, технічний партнер з підтримки й розвитку фунгіцидів, протруйників та насіння зернових культур
ТОВ «Сингента»
За статистичними даними, в Україні планується посіяти ярі зернові культури на площі 8,7 млн га, із них 5,2 млн га кукурудзи і 3,5 млн га зернових колосових, що на 300 тис. га більше, ніж торік. 

 

При плануванні систем захисту ярих зернових культур слід обов'язково враховувати погодні умови осінньо-весняного періоду і відповідний фітосанітарний стан агроценозів. Справа в тому, що затяжна, волога і холодна осінь та майже повна відсутність зими сприяють тому, що в ґрунті накопичується чимала кількість інфекційного початку пліснявих грибів, які навесні можуть спровокувати пліснявіння насіння.
 
altПліснявіння насіння і проростків у ґрунті потужно розвивається в умовах затяжної весни, при надлишку опадів і перезволоженні ґрунту, при висіванні насіння в недостатньо прогрітий ґрунт, заглибленні насіння при висіванні, за умов неякісного обробітку ґрунту, недостатньої аерації і низького рівня забезпеченості органічними добривами. Пліснявіння насіння - головна причина зниження польової схожості ярих зернових культур, особливо в зоні ризикованого землеробства. Інфекційний початок збудників пліснявіння міститься у ґрунті або на поверхні насіння.
 
Пліснявіння насіння викликає комплекс збудників, таких як Penicillium, Aspergillus, Mucor, Botrytis, Cladosporium, Cephalosporium, Trichothecium та ін. Як правило, ці збудники є скрізь і завжди, тому фактично викликають інфекцію і визначають швидкість її наростання тільки вологість і температура. Внаслідок пліснявіння насіння послаблюється енергія росту рослин, знижується схожість, зріджуються посіви. Основний симптом - формування на поверхні зернівок нальоту грибів різного кольору (рис. 1).
 
Основні ознаки головних пліснявих грибів:
Peniciliium sp. Fr. утворює зеленувато-сизий наліт із китецевидними розгалуженими верхівковими гілочками, на яких розташовуються ланцюжки дрібних округлих безбарвних спор діаметром 2–4 мкм.
 
Aspergillus spp. Fr. утворює рихлий жовтувато-зелений наліт. Конідієносці нерозгалужені, розширені з верхівки і несуть стерігми, які радіально розходяться і відмежовуються на кінцях у вигляді ланцюжка. Спори дрібні, кулеподібні, з щетинками, зелені, діаметром 7–15 мкм.
 
Triehothecium roseum Fr. утворює густий повстяний наліт. Конідієносці нерозгалужені, на кінцях голівок розташовуються грушеподібні двоклітинні спори розміром 12–18 х 8–10 мкм.
 
Mucor mucedo Fres. утворює білий пухкий наліт із темними крапками (спорангіями). Спорангієносці поодинокі, спорангії спочатку жовті, пізніше темно-сірі, 100–200 мкм у діаметрі, спори циліндричні, розміром 12–15 х 5,5 мкм.
 
Більшість цих грибів починають заселяти зернівки у вологому ґрунті за температури +5…10 °C. Вищі температури сприяють інтенсивнішому росту проростків, що дозволяє культурі швидше пройти найнебезпечнішу фазу розвитку. Захворювання дуже посилюється за умов неправильного режиму зберігання насіння, ранніх термінів висіву, низької якості насіннєвого матеріалу. Збирання насіннєвих посівів у вологу погоду теж суттєво збільшує уражуваність сходів у майбутньому.
 
Діагностувати розвиток пліснявих грибів, які містяться на поверхні насіння, можна завдяки фітосанітарної експертизи посівного матеріалу (рис. 2).
 

alt

Однак експертиза показує тільки ту частку інфекційного початку, яка є на насінні. Волога і тривала осінь, тепла й волога зима з тривалим періодом позитивних температур, велика кількість рослинних решток у ґрунті сприяли накопиченню інфекційного початку збудників пліснявіння насіння протягом зими 2013–2014 років.
 
Основні елементи захисту від цієї хвороби - дотримання відповідних режимів зберігання насіння, протруєння насіння перед посівом дієвим і якісним препаратом. Компанія «Сингента» пропонує просте розв'язання проблеми пліснявіння насіння і проростків - протруйник Сертікор 050 FS т. к. с. Цей протруйник містить дві діючі речовини: 30 г/л тебуконазолу і 20 г/л металаксилу-М (мефеноксаму). Крім захисту ярих зернових культур від пліснявіння, цей протруйник вирішує й інші проблеми онтогенезу культури. Сертікор забезпечує максимально ефективний захист від сажкових хвороб (твердої, летючої, кам'яної й інших). Сьогодні, треба констатувати, проблема сажки дедалі нагальніша для сільгоспвиробників, особливо коли йдеться про ячмінь. За даними науки, ураженість посівів ярого ячменю сажковими хворобами зросла в 3–6 разів порівняно з минулим сторіччям.
 
Сертікор завдяки тебуконазолу дозволяє повністю вирішити проблему сажкових хвороб та заощадити кошти господарства - за рахунок вартості препарату і збереження урожаю. Норма використання Сертікору - 0,75–1,0 л/т насіння ячменю і пшениці. Контроль різних кореневих гнилей ярих культур у цьому випадку так само на доброму рівні. До того ж, металаксил-М у складі Сертікору контролює пітіум і забезпечує непряме покращення ефективності протруйника проти інших кореневих гнилей.
 
Шановні колеги з боротьби за урожай високої якості! З якісним протруйником від швейцарського виробника ви отримуєте європейську якість захисту насіння і сходів за помірною ціною. Гадаю, ми не настільки багаті, щоб «підживлювати» ґрунт насінням. Дотримуймося ж розумного девізу: одна насінина - одна рослина! А це можливо лише за умови використання якісних і безпечних препаратів.
   

Cхожі статті

Як стабілізувати роботу дизеля
Фульвітал Плюс — курс на додаткові прибутки
Система Apipol – інноваційна технологія інтенсивного бджільництва
ЯРОС — родючість ґрунтів
«КУН-Україна»: нарощуємо присутність на ринку
Terra Dos T4.30 встановив новий рекорд (ВІДЕО)
Весняний старт — вдалий фініш