Банер

Новий номер

№14(357) липень 2017	 

	Жнива: фініш та старт

	купити електронну версію:

	  
Архів номерів
Передплата

Основні рубрики

 


 Агентство Промышленных Новостей

Лімагрейн: нові можливості зернових

Четвер, 21 липня 2016, 13:00
На початку літа цього року компанія «Лімагрейн Україна» запросила сільгоспвиробників на День поля, аби показати свої демонстраційні поля, розташовані у селі Комарів поблизу Вінниці. На посівах зернових та ріпаку уже сформувався майбутній урожай, то ж настала пора оцінити сорти і гібриди, які пропонує компанія в Україні. Загальна риса для них всіх — продуктивність. І це не дивно, адже селекціонери компанії постійно працюють над поліпшенням свого асортименту.

 

Ростислав ПАНІЧЕВ, спеціально для "АС"
 
Розпочавши свою діяльність у сорокових роках минулого сторіччя у вигляді кооперативу сільгоспвиробників, компанія перетворились на одного з найбільших виробників насіння сільськогосподарських культур. На сьогодні «Лімагрейн» за обсягом насінництва посідає перше місце в Європі та четверте — у світі. У нашій країні відомі сорти та гібриди цього виробника таких продуктивних культур, як соняшник, кукурудза, пшениця, ячмінь. Великим успіхом користується й насіння інших культур, зокрема ріпаку озимого. У минулому році було реалізоване усе насіння.

«Сільське господарство у нашій країні зараз перебуває на дуже високому рівні, — зазначила Тетяна Якубовська, генеральний директор ТОВ «Лімагрейн Україна». — Нині ми спостерігаємо тенденцію до зростання цін на сільгосп­продукцію. Тобто нас чекає гарний рік і гарний урожай. І тому ми добре підготувалися до наступного сезону, демонструючи передові досягнення нашого насінництва. Тут представлені також наші партнери. Це компанії «Адама» та Yara, які забезпечують наших виробників високоякісними засобами захисту та добривами. Це також і компанія «Ріверм», яка пропонує рідкі добрива».

За її словами, на Дні поля компанія вирішила ознайомити українського аграрія з оновленим портфелем сортів і гібридів сільгоспкультур. Лінійку зернових, продемонстрованих на полі, оновлено і доповнено новими високоврожайними сортами. Особливою гордістю «Лімагрейн» стали посіяні тут нові гібриди ріпаку озимого.

«Цією олійною культурою наша компанія почала займатися відносно недавно — лише з 2000 року, — прокоментувала Тетяна Якубовська. — Але, незважаючи на це, селекціонерам «Лімагрейн» уже вдалось піднятися на солідне третє місце в Європі. Цього року ми показуємо такі гібриди, які не лише дозволяють отримати гарні врожаї, а ще й мають генетично закладену властивість не розтріскуватися. У найближчому майбутньому ми плануємо оформити це у вигляді особливого бренду».

Інновації
Зі слів Миколи Романенка, менеджера з регіонального розвитку компанії «Лімагрейн», справжньою інновацією для компанії є демонстраційна ділянка в Комарові.

«Це поле є для нас своєрідним полігоном для випробування сортів і агротехнологій, — зазначив він. — Воно дозволяє нам побачити на власні очі та попередньо вивчити в умовах України сорти, які надходять до України з Заходу, а також дослідити їх реакцію на різні технологічні прийоми. Адже може трапитися таке, що в наших умовах вони не реалізують закладений у них потенціал, а тому не слід їх рекомендувати нашим сільгоспвиробникам. Загалом головною нашою метою тут є ознайомити наших сільгоспвиробників з тими сортами, гібридами та технологіями, які можуть принести їм зиск».

На самих же полях демонстраційної ділянки в Комарові можна було побачити невеличкі метеостанції. Це український проект AgroMonitor, який передбачає встановлення на посівах приладів, які передають усю інформацію про погоду (опади, температуру повітря, ґрунту, запаси вологи в ґрунті, швидкість вітру тощо) на смартфон агронома.

Ще однією цікавинкою цього Дня поля було те, що тут представляли низку інновацій, які допоможуть аграріям у їхньому житті. Зокрема, для покрівлі сільськогосподарських будівель було запропоновано фіброцементну черепицю Easyton. Це безпечне дахове покриття, яке абсолютно не містить азбесту. Матеріал характеризується дифузністю, за рахунок чого вентиляція у покритому ним зерносховищі буде кращою.

Перспективи
У компанії розраховують, що попит на насіння цього року буде непоганим. Особливо на ріпак озимий, оскільки ця культура є дуже прибутковою та гарним попередником під пшеницю. Агрономи компанії «Лімагрейн» зазначають, що ціла низка господарств торік були змушені висівати пшеницю по соняшнику. А це неодмінно призведе до зниження врожайності зерна на таких полях, тому необхідно шукати більш ефективні рішення.

Присутні на заході представники компанії «Агрітель» також зазначили, що слід очікувати зростання цін на сільськогосподарську продукцію. При цьому найбільший потенціал до зростання очікується по пшениці. За словами аналітика Андрія Новачова, континентальний клімат може змінити фундаментальний тренд відносно врожаю 2016 року. Проте в Україні, окрім клімату, вирішальне значення мають фактичні збиральні площі, оскільки діапазон оцінок залишається досить широким.

Пшениця
Останнім часом «Лімагрейн» дещо розширила асортимент озимої пшениці. Загалом портфель сортів цієї культури розрахований на більшість виробничих та агрономічних ситуацій, які супроводжують рослинництво в Україні. Сорти підібрані так, аби стабілізувати виробництво і зробити меншу залежність від несприятливих умов зовнішнього середовища. На полі було представлено різні сорти, які різняться за строками стиглості, за стійкістю до низьких температур та посухи. А головне — вони забезпечують хороший врожай. Попри те, що ґрунти в дослідному центрі в Комарові доволі бідні та не відрізняються високим вмістом гумусу, деякі сорти дозволили отримати до 10 тонн зерна на круг.

Як розповів Микола Романенко, селекцію колосових було започатковано наприкінці п’ятдесятих років минулого століття у Франції. З тих пір селекціонерам вдалося досягти неабияких результатів. Варто лише згадати сорт озимої пшениці Ейнштейн, який у 2010 році встановив світовий рекорд за врожайністю, давши понад 15 тонн з гектара.

Що ж до сортів, представлених на Дні поля, то тут були і такі, які розраховані на господарства з великими ресурсами і добрим оснащенням технікою. Передусім це Мескал і Нордіка, що мають високий потенціал отримання хороших результатів.

Для господарств з менш інтенсивною технологією фахівці компанії «Лімагрейн» радили сорти, які так само мають високий потенціал. Серед них особливою популярністю користується сорт Іліас, який характеризується доброю зимостійкістю, стабільною врожайністю та відмінними хлібопекарськими якостями. Агрономи стверджують, що він дозволяє отримати зерно першого класу якості з урожайністю понад 9 т/га.

Сорти — Колоніа і Дагмар — відносно недавно потрапили до Реєстру сортів рослин України. Однак вони уже встигли сподобатися українцям, оскільки чудово переносять зими, не вилягають і формують урожай понад 10 т/га. Так середньоранній сорт Колоніа в минулому році в ПСП «Сокільча» Попільнянського району Житомирської області встановив своєрідний рекорд урожайності — 13 т/га.

Ячмінь
У Реєстрі сортів рослин України зареєстровано чотири сорти озимого ячменю селекції «Лімагрейн». З одного боку цей портфель невеликий, однак і площі озимого ячменю в Україні незначні. Тим не менш, ці сорти добре себе показують на віт­чизняних полях. Вони мають різне господарське використання і дозволяють отримати високі врожаї. Важливе місце серед цих сортів посідають сорти Герлах та Пасо, призначені для приготування кормів для свійських тварин.

А ось сортів ярого ячменю у компанії представлено значно більше. В основному це ячмені пивоварного напряму, які є гордістю компанії «Лімагрейн». Якщо говорити про відоме на весь світ чеське пиво, то левова частка його вариться саме з солоду цих сортів пивоварного ячменю. Не дивно, що і українським пивоварам вони так само до душі. Добре відомі Кангу, Гладіс, Консерто завдяки відмінній якості солоду, що отримується з їхнього зерна.

Щоправда, ці сорти можна використовувати і для виробництва кормів. Селекціонери відмічають сорт Гладіс, який хоч і не є новим, але його важко обійти по врожайності. Він формує гарне, велике зерно, дозволяючи отримати близько 8 т/га.

Інші сорти теж доволі продуктивні. Сукупність добрих генетичних та морфологічних ознак у поєднанні з відповідною агротехнологією дає змогу отримувати до 7–8 т/га. Деякі з ячменів у Західній Європі забезпечують до 10 тонн на круг. Що головне, при такому високому потенціалі врожайності рослини добре витримують навантаження. Селекціонери подбали про те, аби відпрацювати кожен з сортів ячменю на стійкість до вилягання. Короткостеблові з міцною соломиною сорти є основою того, що рослина витримає сформований урожай і вистоїть на полі.

Наступною особливістю сортів ячменю селекції «Лімагрейн» є генетична стійкість до хвороби, яка першою уражує зернові культури, — борошнистої роси. Таким чином, зменшується потреба інтенсивного використання хімічних препаратів для захисту рослин. Під час фітопатологічних випробувань сортів ячменю було також встановлено, що їхня оцінка стійкості до основного комплексу хвороб листя і стебла доходить до 7–8 балів.

Ріпак
Уперше компанія «Лімагрейн» продемонструвала свій асортимент ріпаків озимих в Україні років чотири-п’ять тому. На той момент це були лише сорти, та з бігом часу було прийнято рішення переключитися на гібриди, які дозволяють вийти на новий рівень врожайності. І ось: три роки на нашому ринку присутні такі гібриди ріпаку, як Артога і Альбатрос, які уже встигли стати доволі популярними в Німеччині та Польщі і поступово завойовують українські поля.

Цього року аграріям запропоновано абсолютно нові гібриди ріпаку озимого — Арсенал і Арізона. Селекціонери відмічають, що це уже інша генерація гібридів з більш високим потенціалом продуктивності та з вищою толерантністю до хвороб, зокрема фомозу. Окрім цього, на генетичному рівні в них закріплена інша риса: стручки ріпаку практично не розтріскуються, що значно спрощує процес комбайнування і дозволяє зібрати з поля увесь урожай.

Нова генерація гібридів ріпаку «Лімагрейн» також характеризується тим, що в них коренева шийка не витягується, у зв’язку з чим рослини менш пошкоджуються морозами. Агрономи добре знають, що ця культура може сильно постраждати ще впродовж осінніх місяців, як це трапилось торік, коли посіви ріпаку у багатьох господарствах підмерзли. А ось на дослідній ділянці компанії «Лімагрейн» гібриди ріпаку нової генерації витримали негоду, і цьогоріч дають всі підстави отримати прекрасний врожай.

Горох
Із сортів гороху, які є у портфелі компанії «Лімагрейн», на дослідній ділянці в Комарові було представлено два — Аудіт і Профіт. Профіт — зеленозерний сорт, Аудіт — жовтозерний. При цьому всьому вони дуже схожі, адже це все вусаті форми, у яких рослини заплітаються одна за одну. Такі щільні посіви ніколи не вилягають, і їх можна вирощувати за сучасними індустріальними технологіями. А що усі яруси цих сортів гороху достигають синхронно, то можна цілком обійтись без десикації посівів. Рівномірно достиглий горох збирається прямим комбайнуванням майже без втрат. За словами представників компанії «Лімагрейн», потенціал урожайності обох сортів по Україні становить близько 6 т/га.

Обидва представлених сорти зараз мають хороші перспективи вирощування. Зеленозерний Профіт вирощують ті аграрії, які орієнтовані на виробництво гороху на продовольчі цілі. З відкриттям ринків азійських країн, зокрема Індії, цей сорт отримує нове значення, адже він ідеальний для експорту.

Жовтозерний Аудіт здебільшого іде на приготування кормів з високим вмістом білка. Кажуть, що за цим майбутнє, адже з горохом менше проблем, аніж із соєю, яка хоч і містить більше протеїнів, та її слід спочатку очистити від шкідливих для тварин речовин. У той же час, горох можна використовувати у тій формі, у якій він є.
 
Фотогалерея

Коментарі

Олександр ХОПТЯНИЙагроном з захисту рослин КустоАгрофармінг, Житомирська і Вінницька області
 На наших полях, які розташовані як в Житомирській, так і Вінницькій областях, ми уже не один рік вирощуємо безостий сорт пшениці Іліас. Хоч, може, аж таких високих урожаїв не отримуємо, вона нас цілком влаштовує. За оптимальних витрат ця пшениця дозволяє нам зібрати по 6–8 т зерна на круг. Тобто у кінцевому підсумку ми отримуємо досить непогану рентабельність. Зараз на цій демонстраційній ділянці ми придивляємось до інших сортів пшениці, зокрема нас зацікавила Колоніа.

Віктор ГРЕЧАНЮКголовний агроном СТОВ «Писарівка»Ямпільський р-н (Вінницька обл.)
 У нашому господарстві ми вирощуємо зернові культури на площі близько 3 тис. га та утримуємо 1400 ВРХ. Уже протягом чотирьох років використовуємо насіння кукурудзи Джоді та Адевей. Нам подобається те, що ці гібриди дозволяють отримати як хороший урожай зерна, так і високий вихід силосу. Якщо брати лише по зерну, то ми отримуємо в умовах нашого господарства понад 10 т/га. Пробували також сіяти ячмінь селекції «Лімагрейн» і нам дуже сподобалось. Тому тут хочемо придивитися ще й до асортименту пшениці цього виробника та й посіяти і в нас. Також цікавий нам горох, представлений на цих полях.
   

Cхожі статті

Чи потребує соняшник захисту від хвороб?
Плуги VIS — досвід оранки, перевірений часом!
Посуха і проблемні грунти: ЛІМАГРЕЙН тримається гідно
Трієра в морі ріпаку
Саджалка для цибулі й часнику
«Не люби себе в покращеннях, а люби покращення у собі»
Перспективи біопалива в Україні