Банер

RIELA- якісне очищення зерна гарантуємо

Понеділок, 10 жовтня 2011, 15:55
Період збирання урожаю є напруженим та відповідальним етапом в процесі виробництва зернових культур. Однак найголовніше завдання, яке стоїть перед всіма сільськогосподарськими підприємствами у післяжнивний період, - зберегти вирощене.
Визначальним у процесі зберігання є очищення, адже ступінь засміченості зерна визначає в подальшому його термін зберігання, якісні показники, ціну продажу і отриманий дохід. На зберігання привозять зернову масу, яка містить в собі різні органічні (ціле зерно інших культур, бур’янів, пошкоджені зерна, шматочки стебел, листя, луски, насіння культурних рослин, особливу фракцію складає шкідлива домішка: спориш, головешка, насіння отруйних рослин) і мінеральні домішки (пил, пісок, галька).
altСтупінь засміченості урожаю в кожного господарства є різним і залежить від багатьох факторів: застосування органічних добрив, засобів захисту рослин для боротьби з бур’янами, використання підготовленого очищеного насіння, методи обробки землі та тривалість використання посівних площ…
Таким чином кожному господарству потрібна своя схема очистки. Останню визначають відповідно до завдання, яке стоїть перед господарством: наприклад, підготовка товарного зерна.
Як і будь-яке інше насіння, зерно пшениці при взаємодії з робочими органами машин та механізмів піддається різноманітним механічним діям: стискуванню, зрушенню, тертю, ударам. Таким чином зерна пшениці отримують в десятки разів більше мікропошкодження, ніж макропошкоджень. Для твердих сортів пшениці найбільш типовеим є розколювання, тоді як для м'яких здебільшого притаманні деформації, вм'ятини.
Засміченість зернової маси визначають як під час збирання врожаю та надходження її на токи для встановлення технології очищення, так і після первинного очищення з метою підготовки партій зерна для реалізації та вторинного - при очищенні насіннєвого матеріалу.
 
Для післязбиральної очистки урожаю можна використовувати двохетапну технологію:
  • під час першого етапу (період збирання і завантаження токів) здійснюються операції необхідні для тимчасового зберігання врожаю, тобто попереднє очищення зерна від сміттєвих домішок і первинне часткове очищення (первинна очистка зерна - відбір грубого сміття, легких фракцій, пилу).
  • під час другого етапу (післязбиральний період) - доведення зерна і насіння до відповідних кондицій.
Слід зазначити, що для свіжозібраного насіння з підвищеним вмістом вологості допускається використання потужності очисної машини тільки на 60-80 %.
altВ основному, очисні машини використовуються для приготування товарного зерна і посівного матеріалу. Приготуванням посівного матеріалу займаються спеціалізовані господарства (підприємства) і використовують цілий ряд різноманітних складних очисних машин, які на кожному окремому етапі відбирають зерно за певними якісними характеристиками. Це складний процес і в ньому зайнято не більше 5% всіх сільськогосподарських виробників країни. Тому наразі ми не будемо зосереджуватись на цій темі.
Натомість доведення товарного зерна до базисних кондицій проходить у всіх господарствах, що займаються рослинництвом, і ця тема є для них актуальна.
Здебільшого, у сільськогосподарських підприємствах використовують очисні машини двох видів - решетні та барабанні. Останні, у свою чергу, поділяються на горизонтальні та вертикальні.
Решетні машини добре працюють на сухому зерні (для приготування насіннєвого матеріалу, а також зерна, яке приходить з поля сухим), тоді як вертикальні барабанні очисні машини з легкістю справляються з «мокрим» та липким матеріалом.
Через конструктивні особливості, площа решітної поверхні очисних машин з горизонтальними ситами, використовується лише на 30%. Зерноочисні машини, які використовують відцентрову силу інерції, мають показники питомої продуктивності в декілька раз вищі, ніж гравітаційні. Існує думка, що відбувається посилене травмування зерна в очисних машинах такого типу, однак на основі практичного дослідження доведено, що це помилкове твердження.
На прикладі очисної машини Prof-Seed, німецької торгової марки RIELA, пропонуємо розглянути принцип дії барабанної вертикальної зерноочисної машини з використанням відцентрової сили:

alt

Зерноочисна машина складається з пневматичного ситового сепаратора та механічних сепараторів - барабанних сит. Конструкційні елементи виготовленні зі сталі та покриті спеціальною захисною фарбою.
Неочищене зерно подається в головку (1) і через розділювач (2) направляється до окремих очисних ситових барабанів (3), що складаються з внутрішнього (4) і зовнішнього (5) сит. Ситовий сепаратор обертається навколо осі машини, а барабани - навколо своєї осі. Відцентрова сила відкидає зерно у бік зовнішнього сита барабана, де відбувається розділення на фракції. Більші за розміром забруднення затримуються на внутрішніх ситах, а частково очищене зерно проходить наступну стадію очистки на зовнішніх ситах. Легкі та дрібні забруднення залишаються на стінках машини. Відокремлені фракції (щупле, бите зерно) збираються в кільцевих каналах (6) і виводяться з машини через вивантажувальні жолоби (7). Після чого очищений матеріал по каналах потрапляє у повітряний сепаратор AIR SEED, де легкі часточки та порох втягуються вентилятором (9) в циклон або в ємкість для забруднень, а чисте зерно подається на вихід (10).
Видалення сміття з отворів (7) відбувається в розташований під машиною бункер.
altВиділимо переваги використання очисних машин з барабанними вертикальними ситами:
Використання для сепарації вертикальних сит дозволяє до 70 % краще очищати зерно і знищувати цвіль, грибки, бактерії і пил, в порівнянні зі сепараторами, в яких застосовуються горизонтальні сита.
Економія місця:
Займають набагато меншу площу, в порівнянні з традиційними сепараторами подібних технологічних параметрів. Вихідні отвори легко повертаються - машину можна розвернути навколо центральної осі. При переході з очистки однієї культури на другу, зміні режиму очистки - ситові циліндри швидко змінюються і виймаються вертикально, що також не потребує додаткових площ навколо сепаратора.
Відсутність вібрації
Зерноочисна машина такого типу працює без вібрації, так як сепаратор використовує тільки обертальні рухи елементів, через що і мінімальні вимоги до фундаменту.
Не забруднює навколишнє середовище
Сепаратор виконаний в герметичному корпусі, може бути оснащений системою замкнутого циклу повітря, завдяки чому значна частина повітря використовуватиметься повторно і лише незначна частина повітря виходитиме в атмосферу. Таке рішення значно знижує ризик забруднення навколишнього середовища і не вимагає монтування дорогих систем аспірації. Можливе встановлення такої машини на відкритому повітрі без накриття.
Дозволяє чистити вологе зерно
Використання відцентрової сили дає високу продуктивність і ефективність, та дозволяє очищення олійних культур, вологого і «важкого» зерна.
Не потребує монтажу системи аспірації
В комплект очисної машини може входити аспіратор (з вбудованим вентилятором).
Самоочистка сит
Сита зерноочисної машини очищаються саморегульованими циліндричними щітками. Ротаційна робота сит забезпечує високу продуктивність і ефективність очищення.
Саморегулювальні циліндричні щітки ефективно очищають сита навіть у випадку мокрого та липкого матеріалу.
altЗнижується зараженість зерна
Поверхневе полірування зерна барабанними ситами зменшує вміст бактерій та грибків.
Простота в обслуговуванні:
Ситові барабани легко і швидко замінюються та майже не вимагають регулювання під час роботи.
Оскільки такі очисні машини призначені для попереднього і повторного очищення всіх видів зерна, бобових, олійних культур, кукурудзи на продовольчі, фуражні і насіннєві цілі, тому вони з успіхом використовуються переробниками зерна у всьому світі.

   

Cхожі статті

Комбайни Case IH Axial-Flow® серії 30: система ефективної потужності Efficient Power у дії
Під егідою компанії «Сингента» на Закарпатті відбулось «Свято молодого вина»
Гуртом і комплексно проти вовчка
Добрива КАФОМ - новий погляд на позакореневе підживлення рослин
Гербіцид Челендж® SC600: разом із «Байєр» соняшник вирощувати ще простіше!
Захист зернових культур проти бур’янів та хвороб у 2016 році
Методи успішних продажів сільськогосподарської продукції