Банер

Весняне підживлення добривами озимого ріпаку

Вівторок, 21 березня 2017, 10:09
Після закінчення періоду зимового спокою ріпак вступає у період відновлення (початку) вегетації, найчастіше він припадає на фазу формування весняної розетки. На цьому етапі найважливішим фактором, що впливає на відновлення рослиною фізіологічних функцій, є середньодобові температури повітря. Вважається, що відновлення вегетації відбувається в момент, коли середньодобові температури протягом декількох наступних один за одним днів утримуються на рівні +4°C.

 

Діана ВЄЧОРЕКканд. с.-г. наук

Весняне відновлення вегетації
Однак на практиці ріпак відновлює вегетацію вже за температури 0°C (з цієї причини може відбутися пошкодження молодих, ніжних тканин рослин у результаті впливу весняних заморозків і вітрів). Після входження молодих рослин у цю фазу починається розвиток кореневої системи та апарату для фотосинтезу — листя. На цьому етапі після сходження снігового покриву аграрій повинен прийняти рішення про залишення або переорювання плантації. Залежно від успішності перезимівлі вважається, що навесні густота рослин повинна бути не менше 50 шт./м².

Як стимулювати рослини,
щоб надалі не розчаруватися
Вже у фазі весняного початку вегетації слід пам’ятати про забезпечення рослин усіма необхідними макро- та мікроелементами.

Азот відіграє найбільшу роль у цій фазі (особливо якщо не застосовувалося відповідне живильній здатності грунту і потребі ріпаку осіннє внесення добрив) — він впливає на формування структури потенційного врожаю насіння і швидкість накопичення сухої маси. Застосовуваний навесні азот впливає на темп регенерації рослин після зими, динаміку росту кореневої системи, темпу зростання розетки і (у пізніший період) головного пагона.

Фосфор є черговим стратегічним на цьому етапі зростання компонентом. Він відіграє істотну роль у формуванні листової розетки, є гарантом нормального споживання азоту та інших поживних компонентів. У період ранньої весни, коли середньодобові температури не перевищують 5–7°C, споживання фосфору з грунту вельми ускладнене. Оскільки він відповідає за правильний розвиток кореневої системи, лише при внесенні його через листя можна бути впевненим, що він буде використаний ефективно.

Магній. Внесення його у період початку вегетації впливає на нормалізацію споживання та використання мінеральних компонентів, процес фотосинтезу і біосинтезу жирів. Під час відновлення вегетації потрібно вносити Максімус PKMg, адже це добриво, крім фосфору, калію, магнію, містить повний набір мікроелементів.

Мікроелементи. Застосовуваний у період ранньої весни марганець бере участь у процесах, контролюючих стресові стани в рослині, а також, імовірно, стимулює ріст кореневої системи. Однак найбільш важливим мікроелементом у вирощуванні озимого ріпаку є бор, який стимулює розвиток кореневої системи, відповідає за правильне транспортування цукрів у рослині, є «мало мобільним» компонентом, який слабо переміщується до молодих органів у рослині. Ідеальним боровмісним добривом є кристалічне добриво Максібор 21 виробництва польської компанії «Екоплон» або рідке добриво Еколист моноБор.
 
Таблиця 1. Кількісне споживання поживних компонентів озимим ріпаком
(Grzebisz, 2012)
 

Ознаки дефіциту бору
в ріпаку
Слід пам’ятати про те, що підтримувати рослину потрібно не тільки в момент появи візуальних ознак дефіциту поживних речовин (або в момент появи фактора стресу). Внесення добрив через листя, що застосовується як попереджувальний захід, дозволяє заздалегідь уникнути появи дефіциту поживних компонентів. Використовуючи позакореневе підживлення, можна попередити недоліки, не допустивши їх появи. Краще і дешевше запобігти, ніж лікувати. Тільки продумане, належним чином підібране і застосоване у відповідній критичній фазі внесення добрив через листя дозволить отримати повний і рясний урожай, а весняне внесення добрив є одним із найважливіших кроків у напрямі отримання задовільного результату.
 
   

Cхожі статті

Добрива КАФОМ - новий погляд на позакореневе підживлення рослин
Berthoud-Apache: новий рівень обприскування
Тестування прес-підбирача Qvadrant 2200
Ідеальне середовище для інновацій від Syngenta
Case IH став ближче на Волині
Нові рішення від «Самміт-Агро Юкрейн»
Широкозахватна механічна сівалка PREMIA 9000 TRC