Банер

Як пшеницю і ячмінь від шкідників захистити

П'ятниця, 19 травня 2017, 10:06
Поміркуймо собі, чи вповні ми оцінюємо шкоду, яку завдають посівам зернових шкідники? Ось, наприклад, простий розрахунок потенційних утрат урожаю від шкідників на реальному полі.

 

Валерій ДУБРОВІНканд. с.-г. наук, менеджер з підтримки 
й розвитку інсектицидів і гербіцидів на зернових культурах
 
Умови завдання: десь у далекому Степу України в травні на полі озимої пшениці наявні: клоп-черепашка — 1 шт./м2, попелиці на 30 % рослин — по 10 шт./стебло, трипс пшеничний майже на всіх рослинах — по 15 шт./колос, трохи п’явиць, цикадок для масовки. Їх просто вчасно не зупинили, чекали настання порогів шкодочинності, відродження личинок і обробки по колосу.

Завдання: визначити потенційні втрати врожаю при необґрунтованій системі захисту, тобто коли інсектицид заплановано на фазу наливу зерна, щоб разом знищити всіх шкідників.
 
Рішення:
Наш урожай складається із таких елементів:
 

Потенційні втрати урожаю:
 
 
Отже, навіть без ВЖКЯ сумарні потенційні втрати лише від трьох основних видів шкідників сягають 500 кг/га. Це ще решту шкідників не згадано — злакових мух, хлібного туруна, хлібних жуків тощо. Ніби непомітні втрати урожаю, коли урожайність 6,2 т/га, але ж могла бути 6,7 т/га. Та ніби і 6,2 т/га непогано, так?
 

Зробімо обґрунтований захист і отримаємо те, що дає нам природа. До того ж 2017 року для зернових усі чинники складаються сприятливо: ранній ЧВВВ і достатньо запасів вологи.

Правило № 1.
Знати і розуміти біологію шкідників, їхні зв’язки в природі, час заселення ними посівів, шкодочинність. Моніторинг посівів — справа трудомістка і творча, вимагає високої кваліфікації, наявності сачків, усіляких пасток, часу, сил і витримки, щоб пережити наші погані дороги. Відверто кажучи, моніторинг не дуже й потрібен, якщо розуміти природу шкідників та їхній зв’язок із культурною рослиною.

Правило № 2.
Прогнози поширення і розвитку шкідливих організмів неточні і непотрібні. Усі розуміють, що поширення і шкодочинність шкідників, хвороб і бур’янів безпосередньо залежать від погоди, а прогноз погоди більше ніж на тиждень — брехня. Тобто більш-менш точний прогноз погоди може бути лише на тиждень. І як тепер прогнозувати розвиток шкідників на сезон? Якщо згадати 2013 рік, жоден прогноз не передбачив нашестя бавовникової совки. Тому прогнози читаємо і маємо їх на увазі.

Правило № 3.
Обґрунтована тактика контролю шкідників — це боротьба з ними в період масового заселення посівів, а не чекання якихось застарілих «порогів шкодочинності» чи відродження личинок.

Правило № 4.
Обов’язкове застосування протруйників з інсектицидами Селест® Макс, Вайбранс® Інтеграл. Це особливо важливо для контролю дротяників, злакових мух і попелиць з осені, відтак, економія насіння, рівномірні і здорові сходи. До речі, за даними наших дослідів, саме восени відбувається найбільше зараження ВЖКЯ.

Правило № 5.
Чергування інсектицидів з різними механізмами дії, використання системних і контактних препаратів. Системна діюча речовина тіаметоксам забезпечує тривалий захист рослин зсередини, добре контролює прихованоживучих шкідників. Крім того, речовини з різним механізмом дії унеможливлять виникнення резистентності у шкідників.

Правило № 6.
Наші обґрунтовані і перевірені часом рекомендації для озимої пшениці і ячменю — застосування інсектицидів разом із фунгіцидами під час обробки Т1 — фаза 31–32, початок виходу в трубку (приблизно середина квітня), і Т2 — прапорцевий листок (приблизно початок травня). Саме ці фази збігаються із масовим заселенням посівів шкідниками.
 
Тривалий, надійний і ефективний захист Енжіо® проти шкідників зернових культур
 
Тактика захисту зернових
культур від шкідників
Унікальний системно-контактний інсектицид Енжіо® — це:

  • тривала висока ефективність після застосування — до 3-х тижнів, саме це потрібно протягом довгого періоду заселення посівів шкідниками;
  • ефективний у широкому діапазоні температур від +5 °С і вище за +25 °С уже за мінімальної активності шкідників;
  • Енжіо® можна безпечно для культури змішувати в бакових сумішах з гербіцидами, фунгіцидами, регуляторами росту, на відміну від фосфорорганічних інсектицидів.

Практичний досвід використання і численні дослідження підтверджують високу ефективність Енжіо® проти комплексу шкідників зернових культур. У дослідах 2016 року обгрунтоване застосування Енжіо® забезпечило збереження урожаю до 800 кг/га, що вдвічі більше, ніж ФОС + піретроїд.
 
Ярий ячмінь (Вінниця, 2016 рік). Дворазове внесення інсектицидів
у фазі 31-поява 1-го вузла трубкування, і 39-прапорцевий листок

Може здатися, що сучасна система захисту рослин надто дорога. Однак вартість інсектицидів Карате® Зеон та Енжіо® на 1 га при сучасному паритеті цін дорівнює вартості лише 28 і 55 кг/га зерна відповідно. Обґрунтоване їх застосування не лише окупається уп’ятеро, а й зберігає урожайність 500-800 кг/га, високу його якість, а головне — береже нерви господаря!
   

Cхожі статті

Агрономи України обирають впевненість з сучасним протруйником зернових від «Байєр» Ламардор® Про
John Deere — лідер за відзнаками на AGRITECHNIKA-2015 (ВІДЕО)
Осіріс® Стар — прикладні аспекти контролю фузаріозу колоса у посівах зернових культур
Оптимальний вибір генетики «Лімагрейн» для найкращого результату
Забезпечимо зимовий спокій разом
ПЛЕДЖ — новий стандарт захисту сої
«Лозівські машини», або енергоефективна техніка по-українськи (ВІДЕО)