Банер

КОРАГЕН® — надійна інвестиція у майбутній урожай кукурудзи

Середа, 09 серпня 2017, 12:06
Кукурудзяний стебловий метелик є одним з основних шкідників кукурудзи, що завдає відчутної шкоди господарствам, значно знижуючи кількість та якість вирощеної продукції. Шкідник поширений у всіх зонах вирощування культури та присутній у посівах кожного року.

 

 

На перший погляд, пошкодження стебловим метеликом не сильно помітні, адже гусениці фітофага живляться всередині стебла культури. Коли рослини ще зелені та продовжують вегетувати, побачити суттєві наслідки втрат врожаю достатньо складно. Вже ближче до збору врожаю, восени, діяльність стеблового метелика в полях кукурудзи буде чітко проглядатись. Переламані стебла стають великою перешкодою для збирання врожаю, а розмір качанів на уражених рослинах буде суттєво відрізнятись від здорових (фото 2, 3). Крім того, шкідник, вгризаючись у середину качанів, виїдає серед рядів зерен довгі хвилясті ходи й камери. В окремих місцях через прогризи пошкоджених рослин висипається рудувата червоточина, а качани вкриваються сірим або темним нальотом внаслідок уражання мікотоксигенними грибами.
 
 
Фото 2. Вигляд качана кукурудзи з ушкодженої рослини стебловим
метеликом, гібрид PR38A79

Слід відмитити, що проблема стеблового метелика з кожним роком стає для виробничників більш очевидною. На сьогодні приблизно 25% (>1 млн га) всіх площ під кукурудзою обробляються різними інсектицидними рішеннями або трихограмою. Наприклад, цей показник ще декілька років назад був всього лише на рівні 10-12%.
 
 
Фото 3. Вигляд качана кукурудзи з рослини, обробленої
 Кораген®+Аканто® Плюс, гібрид PR38A79

З одного боку, це є позитивним трендом, оскільки росте розуміння проблеми та необхідності її вирішення, але, з іншого, фермери ще іноді не готові інвестувати в більш якісні інструменти та надають перевагу рішенням, які не спроможні забезпечити надійний контроль кукурудзяного метелика в силу їх неефективності. Тому інвестиції у такі рішення часто не приносять бажаного результату, а заплановані прибутки так і не будуть отримані.

Для того щоб правильно підібрати якісне рішення, пропонуємо розглянути стратегію контролю стеблового метелика.

Стратегія контролю стеблового
метелика та роль ентомофагів
Отже, для побудови правильної стратегії контрою стеблового метелика хімічну обробку необхідно проводити саме до моменту проникнення гусениць у стебло. Але навіть правильно вибраний період обробки іноді не вирішує проблему, оскільки кладка яєць є розтягнутою та триває приблизно 15-20 днів. Тому для підбору препарату аграрію необхідно врахувати такі характеристики інсектицидів, як широке вікно внесення препарату та тривалість захисної дії, а також не забувати про безпеку для корисної ентомофауни. Останні відіграють надзвичайну важливу роль у регулюванні чисельності шкідників кукурудзи, значно стримуючи їх подальший розвиток. Застосовуючи інсектициди, які не є толерантними до корисної ентомофауни та запилювачів, проблема вирішується тільки на деякий час. Фітофаги на фоні відсутності природніх ворогів здатні швидко відновлювати свою популяцію та навіть збільшувати її чисельність. Останнім часом після обробок проти стеблового метелика нерідко виникали проблеми з попелицею та навіть павутинним кліщем на кукурудзі. Основною причиною таких спалахів було знищення їх природних ворогів, таких як кокцинелід, золотоочок, сирфід, м’якотілкових жуків, хижих кліщів, трихограм, інсектицидами з групи піретроїдних, фосфорорганічних та неонікотиноїдних сполук. Тобто, підбираючи інсектицид проти стеблового метелика, необхідно забезпечити збереження агробіоценозу конкретного поля та тримати необхідний баланс корисних комах, які непомітно для нас виконують величезний обсяг роботи.

Враховуючи всі вище згадані необхідні характеристики для вибору препарату, компанія Дюпон пропонує на ринку України інсектицид Кораген®, який забезпечує не тільки високоефективний та довготривалий захист проти лускокрилих шкідників кукурудзи, а також зберігає корисну ентомофауну та запилювачів. Кораген® можна поєднувати з випуском трихограми, який не є шкідливим для цього ентомофага. Також слід врахувати, що внаслідок ефективного захисту судинної системи кукурудзи після застосування Кораген® нерідко спостерігається «зелений ефект» та збереження додаткового, не засміченого мікотоксинами, врожаю на рівні 10-15%.
 
 
Фото 4. «Зелений ефект» внаслідок обробки Кораген®

Щодо позиціонування КОРАГЕН®
Ідеальний час обробки посівів — це початок викидання волоті у культури. Але завдяки унікальним властивостям щодо тривалості захисної дії Кораген® можна вносити навіть дещо раніше, приблизно за 4-5 днів до викидання волоті. Це дозволить великим виробникам кукурудзи бути більш мобільними у захисті культури від цього шкідника. Рекомендована норма внесення проти кукурудзяного метелика становить 100-150 мл/га, але якщо в посівах присутні одночасно бавовникова совка та стебловий метелик, у такому разі необхідно вносити не менш ніж 150 мл/га.

Результат обробок кукурудзи
Кораген® у 2016 році
Виробничники, які дотримувались рекомендацій Дюпон щодо вирішення проблеми стеблового метелика в посівах кукурудзи та використовували Кораген®, отримували додатково в середньому 1 т збереженного зерна за умов помірного розвитку цього фітофага (10-20% пошкоджених стебел). Максимальний результат був зафіксований на Сумщині, де застосовувалась суміш Кораген®+Аканто® Плюс (фото 5) та сягнув 5,0 т додаткового врожаю порівняно з полями, які оброблялись трихограмою та без фунгіцидного захисту (6,9 т проти 11,9 т/га). Причиною такої різниці була висока чисельність популяції стеблового метелика, яка була на рівні 100% заселеності рослин кукурудзи та значного розвитку гельмінтоспоріозів (див. на Youtube «Дія інсектициду Кораген® на фоні конкуренту, Сумська обл., жовтень 2016») Таким чином, необхідно більше приділяти уваги саме захисту культури проти стеблового метелика як одного із найнебезпечніших шкідників кукурудзи, що поширений у всіх зонах України. А вибір препарату Кораген® забезпечить проти стеблового метелика високоефективний захист, збереження корисної ентомофауни і, як наслідок, отримання більшого та кращої якості врожаю.
 
 
Фото 5. Один із найефективніших ентомофагів попелиць — кокцинеліди
 
Сергій САБЛУК, менеджер із питань
захисту спеціальних культур 
ТОВ «Дюпон Україна»
   

Cхожі статті

Японська якість та кращі світові технології захисту із «Самміт-Агро Юкрейн»
Лонтрел™300 в.р. — стовідсотковий захист від бур’янів
«Гумісол» на практиці: досвід Лівобережжя
Озимі культури від ЗААТБАУ
Як оцінити окупність CRM для агробізнесу
Надійний захист від шкідників сходів соняшнику
Народження нового осередку інновацій від «Байєр»