Банер

Соняшник: рекордний український врожай не завадить високим цінам

Андрій НОВОСЕЛОВкомпанія «Агрітел»
Порівняно з минулим роком в Україні істотно збільшилися посівні площі під соняшником. Основна причина — це суха осінь 2015 року, коли частина виробників не змогла досіяти озиму пшеницю, а також зіткнулася з проблеми сходу ріпаку. Таким чином, для сівби ярих цьогоріч було більше вільних площ. Фермери зробили ставку на соняшник, адже ця культура, як і раніше, залишається однією з найбільш рентабельних. В Україні збирання соняшнику завершено, і можна з упевненістю сказати, що новий урожай на 15% перевищив торішній і становить близько 13,5 млн т. Проте ціни залишаються на високому рівні. Основна підтримка для насіння соняшнику надходить від попиту з боку переробників.

 

Конкуренція за сировину
Дійсно, в Україні з року в рік створюються нові заводи з переробки соняшнику, модернізуються старі, так чи інакше загальна потужність переробки зростає. Своєю чергою, це призводить до високої конкуренції між переробниками за сировину, тобто насіння соняшнику. В той же час, закони економіки пояснюють, що висока конкуренція з боку попиту сприяє зростанню цін. Більшою мірою це пояснює, чому попри наш рекордний урожай ціни залишаються на досить високому рівні, адже попит на насіння є суттєво вищим, ніж пропозиція.

Переробники ж відштовхуються від цін на соняшникову олію та шрот. У цьому контексті необхідно розуміти, що основним фактором руху цін на соняшник в Україні є саме продукти його переробки. Соняшникова олія продовжує зростати в ціні завдяки підтримці від пальмової олії, яка з початку року подорожчала більш ніж на 50% через те, що запаси пальмової олії впали до 5-ти річного мінімуму і продовжують знижуватися. Додаткова підтримка надходить від соєвої олії, після того як у США організація захисту навколишнього середовища (ЕРА) підвищила прогноз використання біопалива, ціни на соєву олію зросли на 7%.

Баланс соняшнику в Україні, у млн.т
Чи збережеться ця тенденція,
і чого очікувати надалі?
Насправді в найближчі 4 місяці немає передумови до суттєвого зростання запасів пальмової олії, отже, ціни будуть залишатися на високому рівні, що добре для цін соняшникової олії. Однак варто розуміти, чим більше заводи будуть переробляти соняшнику, тим більше буде з їх боку пропозиції соняшникової олії на ринку. Крім того, вже у лютому 2017 року стартуватиме збирання врожаю в Аргентині, де скасували експортне мито на насіння соняшнику (32%). Аргентина почала активно нарощувати експорт саме насіння соняшнику, до таких країн, як Франція, Португалія, Туреччина, Нідерланди, а також інших країн. Ці країни традиційно є покупцями соняшникової олії з України, збільшення закупівлі ними насіння з Аргентини і власна переробка призведе до зниження попиту на соняшникову олію українського походження, що штовхне ціни на українську олію, а значить і на насіння вниз.

Висновок: як краще вчинити
українському виробнику?
Справді, це досить складне питання, оскільки кожне окреме підприємство потребує індивідуального підходу, однак виділимо основні тенденції для доларового 
еквіваленту.

Найближче вікно для продажу соняшнику — це друга половина грудня 2016 року, оскільки протягом останніх двох тижнів ціни на нафту та олії зростають, окрім того, частина переробників буде збільшувати закупівлю для того, щоб забезпечити потужності під час свят, а також перші тижні січня. Січень 2017-го, як це вже традиційно, буде доволі спокійним, однак після нового року вони можуть дещо знизитися, оскільки частина переробників не проявлятиме високого попиту, працюючи на запасах.

У лютому ринок стабілізується, і ціни почнуть зростати помалу (у гривні вони можуть збільшуватися швидше за рахунок девальвації), однак обмежуючим фактором буде початок збирання врожаю в Аргентині. Попри те, що, як правило, навесні ціни на соняшник зростають, цього року за рахунок Аргентини трейдери уже сьогодні закладають зниження цін олії у форвардних контрактах, а отже, і соняшнику.

Проте необхідно розуміти, що Аргентина — це не такий вагомий гравець на ринку, як Україна, за 2–3 місяці вона полишить ринок, а відтак, попит на нашу олію зростатиме. Таким чином, влітку можна очікувати зростання цін, однак воно також буде обмежене високою кількістю пропозиції олії на ринку. Якщо є можливість зберігання без високих витрат, тоді є сенс тримати до літа, однак тут необхідно враховувати індивідуальні потреби кожного виробника.
 
Дінаміка цін на різні олії
   

Опубліковано в журналі

№24(343) грудень 2016

Cхожі статті

Мораторій: подовжити не можна скасувати
Скотарство України: реалії сьогодення
Агрострахуванню бути!
Птахівництво — ефективна сфера агробізнесу
Кон'юнктура змін на ринку молока: прогноз
Хід конем
Ціна жнив